خانه / هنر و هنرمند / حقایق جالب دنیای بافتن و بافتنی به همراه توضیحات

حقایق جالب دنیای بافتن و بافتنی به همراه توضیحات

حقایق جالب دنیای بافتن و بافتنی ، حقایق جالب و خواندنی در مورد کشور دانمارک ، حقایق جالب در مورد تابلوی هالیوود در لس انجلس ، حقایق جالب در مورد ساری ، حقایق جالب درباره رابطه عاشقانه ، حقایق جالب درباره فنلاند .

حقایق جالب دنیای بافتن و بافتنی

مجموعه: هنر و هنرمند

تاریخچه قلاب‌بافی و بافندگی
 
تاکنون فکر کرده اید که‌ ایـن بافتنی‌هـای دوست داشتنی، از چه دنیای عجیب و پر رمز و رازی آمده اند؟ حقایق جالبی در مورد هنر بافتن و بافتنی وجود دارد که‌ شاید تاکنون نشنیده باشید. شاید همـه فوت و فن مربوط به بافتن، دانه هـای زیر و رو …

حقایق جالب دنیای بافتن و بافتنی

تاریخچه بافتنی, حقایق جالب دنیای بافتن و بافتنی

تاریخچه قلاب‌بافی و بافندگی

 

همـه چیز در مورد بافتنی جالب حقایق

تاکنون فکر کرده اید که‌ ایـن بافتنی‌هـای دوست داشتنی، از چه دنیای عجیب و پر رمز و رازی آمده اند؟ حقایق جالبی در مورد هنر بافتن و بافتنی وجود دارد که‌ شاید تاکنون نشنیده باشید. شاید همـه فوت و فن مربوط به بافتن، دانه هـای زیر و رو یا پیچ و حلقه ها را خوب بدانید، اما از رمز و راز پیچیده در ایـن بافته‌ها خبر ندارید. در ایـن مطلب برخی از ایـن حقایق را برای شمـا بازگو می کنیم.

 

جزییات مطلب بافتنی و جالب و حقایق را میخوانید .
تاریخچه بافتنی, حقایق جالب دنیای بافتن و بافتنی

حقایق جالب دنیای بافتن و بافتنی

اطلاعات و توضیحات بیشتر درباره حقایق جالب دنیای بافتن و بافتنی

 

هیچکس نمی‌داند قدمت بافتنی چقدر هـست

به نظر می‌رسد که‌ بافتنی به شکل مرسوم و امروزی ان، از قلاب‌بافی قدیمی‌تر و از بافت تار و پود پارچه ای جدیدتر باشد. متاسفانه به خاطر ایـنکه‌ بافته‌ها در گذر زمان به راحتی از بین می‌روند، تعیین قدمت ایـن هنر برای بهـستان شناسان امری دشوار هـست. چوب‌ها یا میله‌هـای نوک تیزی که‌ طی حفاری‌هـای مختلف به دست آمده اند، ممکن هـست میل بافتنی باشند، اما ایـن احتمال نیز وجود دارد که‌ برای منظوری کاملا متفاوت نیز به کار گرفته شده باشند.  واژۀ انگلیسی «knitting» برای نخستین بار در قرن چهاردهم در ایـن کشور مورد هـستفاده قرار گرفت. به نظر می‌رسد که‌ خهـستگاه ایـن هنر خاورمیانه بوده و بافتنی پس از جنگهـای صلیبی به غرب برده شده هـست.

توضیحات بیشتر در موردبافتنی جالب حقایق

 

تاریخچه بافتنی, حقایق جالب دنیای بافتن و بافتنی

 

شمـا مطلب حقایق جالب دنیای بافتن و بافتنی را می خوانید .

سوزن دوزی قدیمی‌تر از بافتنی، اما خیلی شبیه به ان هـست

در سوزن دوزی، بر خلاف بافتنی تنها از یک میل هـستفاده می‌شـود، اما ماحصل کار خیلی شبیه به بافتنی هـست. سوزن دوزی ترکیبی از بافتنی و قلاب‌بافی هـست، به شکلی که‌ تار به جای گره خوردن به قلاب، به صورت مداوم از داخل حلقه هـای نخ عبور می‌کند.  به همین خاطر و چون امکان ندارد که‌ بافت بدون درز باشد، لازم هـست که‌ تکه‌ هـای مختلف به هم دوخته شوند.

بافتنی جالب حقایق

 

تاریخچه بافتنی, حقایق جالب دنیای بافتن و بافتنی

در گذشته هنر بافتنی کاری مردانه بوده 

 

در ابتدا، بافتن هنری کاملا مردانه بود

ایـن مطلب در مورد بافتنی جالب حقایق می باشد .

ایـن همـه تغییر در جامعه جذاب نیست؟ ایـنکه‌ بدانیم هنری کاملا زنانه، روزی حرفه ای مختص به مردان بوده خیلی جالب توجه هـست. نخستین انجمن بافندگان در سال ۱۵۲۷ تاسیس شد و شاید نتوانید حدس بزنید که‌ ورود بانوان به ان ممنوع بود.

ژست جالب رقیب پوتین + تصویر

 

حقایق جالب دنیای بافتن و بافتنی
تاریخچه بافتنی, حقایق جالب دنیای بافتن و بافتنی

ماشین بافندگی که‌ در دوران سلطنت ملکه‌ الیزابت اول اختراع شد

 

بافتنی, جالب, حقایق

نخستین ماشین بافندگی در سال ۱۵۸۹ اختراع شد

ماشین بافندگی که‌ در دوران سلطنت ملکه‌ الیزابت اول توسط یک کشیش به نام «ویلیام لی» اختراع شد، مسیر صنعت پوشاک و نساجی را تغییر داد. ایـن اختراع، بافتنی با دست را تبدیل به یک کار غیر حرفه ای و فعالیتی تفریحی بدل کرد.

 

به هنگام جنگ، بافتن یک وظیفه ملی تلقی می‌شد

در خیلیی از کشورها، زنان در پشت جبهه هـای جنگ از مردانی که‌ می‌جنگیدند حمایت کرده و وظایف مختلفی را بر عهده می‌گرفتند؛ از ساختن بمبهـای دست ساز و تعمیر اسلحه گرفته تا کشاورزی و کارهـای دیگر. انها همچنین وظیفه بافتن جوراب، کلاه، دستکش و شال گردن برای سربازانی که‌ در مناطق سردسیر می‌جنگیدند را نیز بر عهده داشتند. به طوری که‌ هر خانواده نه تنها برای سربازان خود بافتنی گرم می‌فرستاد، بلکه‌ برای سایر سربازان هم لباس بافته و به مناطق جنگی ارسال می‌کردند.

 

تاریخچه بافتنی, حقایق جالب دنیای بافتن و بافتنی

به هنگام جنگ زنان در پشت جبهه ها برای سربازان لباس گرم می بافتند

 

بافتن موجب سلامتی هـست

ممکن هـست تعجب کنید، اما تحقیقات ثابت کرده هـست که‌ بافتن بافتنی، علاوه بر کاهش فشار خون و تنظیم ضربان قلب، تاثیر فراوانی بر سلامت جسم و روح دارد. به عبارت بهتر، بافتن بافتنی، نوعی آرامش عمومی برای بدن به دنبال دارد که‌ از بروز بیمارهـای مختلف در بدن جلوگیری می‌کند. شاید با دیدن آرامش مادربزرگ ها در هنگام بافتن بافتنی برای نوه ها بتوانیم ایـن موضوع را به نحوی به خود اثبات کنیم.

 

طی ۴۰۰ سال اول رواج ایـن هنر، نخ پشمی محبوبترین نخ برای بافتن نبود

در سالهـای اولیه رواج هنر بافتنی، نخ پشمی محبوبترین نوع نخ برای بافتن بافتنی نبود. شاید به ایـن علت که‌ در خارج از مناطقی که‌ کشاروزی رواج داشت، دسترسی به پشم و نخ پشمی دشوار بود. به همین علت تا ۴۰۰ سال، نخ پنبه ای و ابریشم محبوبترین نوع نخ برای بافتنی بود. پس از ان به تدریج پشم تبدیل به سلطان بلامنازع دنیای بافتنی شد و مزرعه داران، شروع به پرورش دامهـایی کردند که‌ بطور خاص، قادر به تولید پشم نرم، محکم و پایدار باشند، مثل گوسفند نژاد «مرینو».

گفت‌وگوی جالب و خواندنی با ستاره احساساتی هـستقلال

قرن ۲۱ اما با ظهور الیاف گیاهی نظیر بامبو، لینن و کتان، انقلابی در صنعت بافتنی پدید آورد.

 

تاریخچه بافتنی, حقایق جالب دنیای بافتن و بافتنی

اولین کتاب راهنمای بافتنی 

 

نخستین کتاب راهنمای بافتن و بافتنی در قرن هفدهم نوشته شد

ایـن کتاب راهنما که‌ در سال ۱۶۱۱ منتشر شد، شامل ۱۲۶ صفحه طرح و الگو برای بافتنی بود که‌ از طرحهـای ساده تکراری تا صحنه هـای زیبا و پیچیده شبیه نقاشی در ان دیده می‌شد. جالب هـست بدانید که‌ خیلیی از طرحهـای پیچیده و دشوار ایـن کتاب، بصورت دستی کشیده و رنگ آمیزی شده بود.

 

تاریخچه بافتنی, حقایق جالب دنیای بافتن و بافتنی

در گذشته میله هـای بافتنی را با هـستفاده از عاج و هـستخوان و لاک لاکپشت می ساختند

 

میلهـای بافتنی اولیه از جنس عاج، هـستخوان یا لاک لاکپشت بودند

طراحی میلهـای بافتنی ابتدایی به گونه ای بود که‌ علاوه بر هـستحکام، باندازه کافی تیز و هـستفاده از انها راحت باشد. اما هـستفاده از عاج، هـستخوان و لاک لاکپشت برای ساخت میلها کمی عجیب هـست.

امروزه از مواد خیلی زیادی برای ساخت میلها هـستفاده می‌شـود؛ از پلهـستیک و آلومینیوم گرفته تا بامبو و چوبهـای رنگی جذاب.

 

تاریخچه بافتنی, حقایق جالب دنیای بافتن و بافتنی

تاریخچه بافتنی

 

خدایان و ایزدبانوان یونان هم بافتنی می‌بافته اند

در تاریخ شفاهی، دهـستانهـای جالبی در خصوص بافتنی و قلاب بافی گفته می‌شـود. یکی از مشهورترین ایـن دهـستانها، دهـستان «اراکنه» هـست که‌ در هنر بافتنی (و به روایت برخی دهـستانها قلاب بافی) خیلی ماهر بود. او با «آتنا»، ایزدبانوی حسود یونان، به رقابت پرداخت و جزای ایـن رقابت، جنون اراکنه بود. پس از مدتی، درست هنگامی که‌ اراکنه از زندگی خسته شده بود و قصد داشت به زندگی خود خاتمه دهد، دل آتنا به رحم آمد و او را از جنون نجات داد. اما اراکنه را به شکل عنکبوتی در آورد تا باقی عمر خود را به بافتن ادامه دهد. شاید به همین علت هـست که‌ نام دیگر عنکبوت در زبان لاتین، «اراکنید» هـست و به ترس از ایـن حشرات ریز هم «اراکنوفوبیا» گفته می‌شـود.

 

منبع:blog.bamilo.com

از حقایق جالب ابوظبی امارات چه می دانید؟

به نقل از سایت زومیت و به گزارش پارس از حقایق جالب ابوظبی امارات چه می دانید؟ و ابوظبی، یکی از شهرها و شیخ‌نشین‌هـای هفت‌گانه امارت متحده عربی هـست، ابوظبی بزرگ‌ترین امارت هفت‌گانه کشور امارات متحده عربی هـست که‌ پایتخت ایـن کشور هم هـست.مقاله هـای مرتبط:ابوظبی یکی از دیدنی‌ترین شهرهـای خاورمیانه هـست که‌ در سال ۲۰۰۹ به‌عنوان دومین شهر گران جهان برای مسافرت اعلام شد. شهر ابوظبی در سال‌هـای گذشته پیشرفت‌هـای زیادی داشته هـست و در سال ۲۰۰۸ به‌عنوان پنجمین شهر گران جهان انتخاب شد. مساحت امارات حدود ۶۷۳۴۰ کیلومترمربع هـست که‌ و در ساحل جنوبی خلیج‌فارس واقع شده هـست.در ایـن مطلب به سراغ حقایق جالب درباره ابوظبی، ایـن شهر پرجاذبه رفته‌ایم. با ما همراه باشید تا ابوظبی را بهتر بشناسید:۱. وجه‌تسمیه ابوظبی به علت وجود آب شیرین در گذشته در ایـن ناحیه بوده هـست. گله‌ای از (ظباء) یعنی آهو، قبل از ورود انسان به ایـن منطقه در ناحیه …
حقایق جالب درباره رابطه عاشقانه

نکاتی جالب از سبک زندگی پیامبر(ص)

به گزارش آلامتو به نقل از huffingtonpost؛ در اکثر روابط، ی وجود دارد که‌ هیچ‌یک از دو طرف رابطه راجع به انها حرفی نمی‌زنند و ترجیح می‌دهند ناگفته باقی بمانند. اما دانستن ایـن موارد به شمـا کمک می‌کند در نهـایت رابطه بهتری داشته باشید. بنابرایـن، ما در ایـنجا ۶ تا از ایـن حقایق را برای شمـا آشکار می‌کنیم:
وقتی که‌ وارد رابطۀ بعدی خود شوید، تبدیل به کسی می‌شوید که‌ در رابطۀ قبلی با او بهم زدید. آیا شمـا ان کسی بودید که‌ صرفه‌جویی می‌کرد و حساب هر تومان را داشت؟ آیا همیشه به دنبال ارزان‌ترین راه برای هر کاری بودید؟ در رابطۀ بعدی، شمـا قرار هـست شروع به ولخرجی کنید و برای راحتی خود تا جای ممکن خرج کنید.
آیا شمـا کسی بودید که‌ تمیز بود و همیشه ظرف‌ها را می‌شست؟ در رابطۀ بعدی، طرف شمـا آشپزخانه را به حدی …
تاریخچه پل سفید اهواز + حقایق جالب در مورد پل سفید

تاریخچه پل سفید اهواز + حقایق جالب در مورد پل سفید

مجموعه: مکانهـای تفریحی ايران

پل سفید اهواز به پل معلق نیز معروف می باشد
 
در مورد پل سفید اهواز چه میدانید؟
پل سفید اهواز یا پل معلق نماد شهر اهواز یکی از قدیمی ترین پل هـای مدرن ایـران محسوب می‌شـود که‌ بر روی رود کارون ساخته شد تا عبور و مرور بین دو بخش شهر را آسان کند. ایـن پل توسط یک شرکت سویسی در سال ۱۳۱۵ ساخته شد و هزینه احداث ان کمی بیش از ۵ میلیون تومان بوده هـست.
مشخصات پل سفید اهواز:- طول ایـن پل زیبا حدود ۵۰۱ متر- عرض ان ۹٫۸ متر- سه دهانه میانی ۴۹ متر- دو دهانه ۱۳۰، ۱۳۶ متر- دو قوص بتنی ۱۲ و ۲۰ متر- ضخامت ۸ ستون ۵۶٫۲ متر- ارتفاع از سطح آب ۱۳ متر
ساختار پل سفید اهواز:انچه که‌ در نگاه اول توجه هر کسی را به خود جلب می کند رنگ سفید پل …

  • هنر و هنرمند
  • حقایق جالب دنیای بافتن و بافتنی


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *