خانه / کودک و سبک زندگـی / سازمان جهانی حمایت از بچه ها، ضامن حقوقشان شد به همراه توضیحات

سازمان جهانی حمایت از بچه ها، ضامن حقوقشان شد به همراه توضیحات

سازمان جهانی حمایت از بچه ها، ضامن حقوقشان شد ، میانگین سنی عمل جراحی باز در ایـران ۱۰ سال کمتر از متوسط جهانی/ سازمان بهداشت جهانی در انتظار نتایج تحقیقات ایـران بر روی داروی پلی پیل/ درمان هپاتیت C با ۵۰۰ هزار تومان ، حمایت از بازی‌ هـای رایانه‌ ای آموزشی در دستور کار سازمان فضایی کشور ، هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره یک بیماری مرگبار ، سلامت در روابط زناشویی، تعریف سازمان بهداشت جهانی ، سازمان بهداشت جهانی: جهان با «موج کشنده» سرطان روبرو است .
از آن‌جایی که‌ آسیب ها و ضعف هـای اقتصادی در جوامع جهان سوم به طور مستقیم متوجه دولت ها و حکومت ها نیست و گریبان اقشار ضعیف اجتماع را می گیرد، رفته رفته ایـن قشر محصولی تحت عنوان کودک کار را پدید می آورد که‌ نوعی تراژدی اجتماعی است. ایـن بچه ها با توجه به کمبودهـای فضای امنیتی، روانی و …

از آن‌جایی که‌ آسیب ها و ضعف هـای اقتصادی در جوامع جهان سوم به طور مستقیم متوجه دولت ها و حکومت ها نیست و گریبان اقشار ضعیف اجتماع را می گیرد، رفته رفته ایـن قشر محصولی تحت عنوان کودک کار را پدید می آورد که‌ نوعی تراژدی اجتماعی است. ایـن بچه ها با توجه به کمبودهـای فضای امنیتی، روانی و مادی که‌ در زندگـی خود با آن‌ مواجه بوده‌اند، تحت تاثیر خرده فرهنگ‌هـایی که‌ بین خود ایجاد کرده‌اند، ایـن امکان را دارند که‌ حتی بعدها امنیت اجتماعی را تهدید کـنند.
اما در بررسی ایـن موضوع نمی توان نقش و تاثیر دولت‌ها بر آن‌ را نادیده گرفت؛ بنابرایـن بر اساس ماده۳۲ پیمان جهانی حقوق کودک، آن‌ان باید در برابر هرکاری که‌ رشد و سلامت آن‌‌هارا تهدید می‌کند، حمایت شوند و دولت‌ها باید سن کار بچه ها را مشخص کـنند. اما متاسفانه مسئولان بیش از آن‌که‌ دل‌شان به حال ایـن بچه ها که‌ آوارگانی در سرزمین خود استند، بسوزد و چاره‌ای بیندیشند، در پی اهداف و اغراض سیاسی حزب یا جناح خود استند. در بیشتر جوامع مرسوم است هنگاهی که‌ پدیده‌ای اجتماعی آثار مخربی برای اجتماع یا حتی اقلیتی از آدمها آن‌ جامعه دارد، عوام مردم، فعالان اجتماعی و به خصوص رسانه ملی و اقشار تحصیل کرده و پویا نسبت به آن‌ موضع جدی گرفته و سعی در حل آن‌ می کـنند. چه بسا که‌ آن‌ پدیده، تباهی آینده و تحقیر بچه ها آن‌ جامعه که‌ آینده‌سازان حقیقی استند، باشد.
نکته جالب و تکان دهنده ایـن است که‌ در سرزمین ما نه تنها رسانه و مردم موضع جدی در ایـن باب اعمال نمی‌کـنند بلکه‌ کنش‌هـایی مرتکب می‌شوند که‌ ایـن درد را چند برابر می‌کند. از رسانه‌ای که‌ سکوت می‌کند یا بچه ها کار را در قالب باندهـای قاچاق و آدمهـای بد ذات بالفطره معرفی می کند و در چشمان مردم، آن‌‌ها را شخصیت‌هـایی منفور جلوه می دهد و زخم نقش بسته بر روح و روان بچه ها کار را بیشتر می کـنند. به عبارتی دیگر در طول ایـن سال‌ها تنها موفقیت مردم و رسانه در قبال پدیده کودک کار ایـن است که‌ توانسته‌اند قضیه را به‌عنوان پدیده ای معمول تحمل کـنند؛ نه آن‌که‌ آن‌ را حل یا حتی طلب حق ایـن بچه ها از سمت دولت، حکومت یا هر نهاد قدرت کـنند. ما فقط آموخته‌ایم که‌ در قبال مسایل فجیع اجتماع خود افسوس و کمی غصه بخوریم. بچه هـای که‌ برخلاف کنش ظاهری‌شان تنهاتحت آسیب‌هـای تکدی گری و فروش نیستند بلکه‌ متوجه آسیب‌هـای بسیار مخرب اجتماعی و روانی‌اند. همچنان که‌ مدیر عامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با اعلام نتایج یک پژوهش درباره ۴۰۰کودک کار گفته بود که‌ ثابت می کنیم که‌ به ۹۰درصد بچه ها کار تجاوز می شـود. فقط برای چند لحظه تصور کنید آینده ای را که‌ قرار است بچه ها، آن‌ را رقم بزنند، ایـن بچه ها کار جمعیت قابل توجهی ازآن‌ را شامل می شوند.
براساس آمار سازمان جهانی کار، سالانه ۲۵۰‌میلیون کودک ۵ تا ۱۴ساله در جهان از کودکی محروم می‌شوند، طبق ایـن آمار ۱۲۰‌میلیون نفر از آن‌ ها وارد بازار کار شده و مشغول به کار تمام‌‌وقت استند، ۶۱‌درصد ایـن بچه ها در آسیا، ۳۲‌درصد در آفریقا و هفت ‌درصد در آمریکای لاتین زندگـی می‌کـنند. با وجود عدم چاره‌اندیشی‌هـای حال حاضر مسئولان و رفتار هـای توهین آمیز مردم، چاقو به دست دیدن آن‌ ها در سال‌هـای بعد پدیده ای غیر قابل باور نیست. به بیانی دیگر ممکن است بعدها با شخص جوانی رو به‌رو شویم که‌ مرتکب عاملی مجرمانه شده است که‌ در ایـن فضا زندگـی کرده و رشد کرده است، در میان اذهان مردم تنها فعل مجرمانه وی مطرح است و کسی به ایـن فکر نمی کند که‌ ایـن فعل نتیجه حقارت‌ها، آسیب‌هـای روانی متحمل شده، ناامنیتی‌هـای جنسی، کمبودهـای عاطفی و امنیتی وی و در معرض فضای مخرب کودک خیابان و کاربودن او بوده است و گمان می‌رود با مجازات سنگین و گاهی اعدام، ریشه ایـن موضوع را نیز بریده اند.
اما در تبیین عامل پدید آمدن بچه ها کار باید خاطرنشان کرد که‌ ایـن‌ها قربانی فقر اقتصادی و فرهنگی خانواده هـای خود استند که‌ فقر فرهنگی و اقتصادی ایـن خانواده‌ها نیز ناشی از عدم آموزش صحیح مردم توسط دولتمردان و حکمرانان جامعه است. نکته جالب توجه ایـن است که‌ ایـران کنوانسیون حقوق بچه ها را پذیرفته است و در عین حال هیچ حقوق قابل توجهی برای بچه ها به ویژه بچه ها کار قایل نیست. طبق آمارها، در ایـران ٣٠٨‌هزار کودک کار١٠ تا ١٤ساله و٣٧٠‌هزار کودک کار فصلی وجود دارد و درمجموع ٧٠٠‌هزار کودک زیر ١٥سال در کشور فعالیت می‌کـنند. در نتیجه قبل از آن‌که‌ بخواهیم فکری به حال ایـن بچه ها بکنیم باید از معضل فقر که‌ عامل اصلی بی نظمی و عدم سلامت روانی جامعه است، جلوگیری کنیم. به ایـن شکل که‌ به خانواده هـای بی بضائت، کمک هـای مالی مناسب با شأن انسانی شان صورت گیرد و سپس برای ترک سرپرست هـای معتاد ایـن بچه ها چاره ای اندیشیده شـود و به اشتغال سرپرست هـای آن‌‌ها که‌ موضوع بسیار مهمی است، توجه بسیاری شـود. از آن‌جایی که‌ موضوع کودک کار در جامعه امروزی ما بسیار مهم و جدی شده است، تمام آحاد جامعه در برابر آن‌ مسئولیم و باید توجه داشته باشیم که‌ زمانی که‌ حرف از حمایت می‌شـود، موضوع‌مان تنها خرید کردن و نکردن از آن‌‌ها با چاشنی ترحم و حس حقارت دادن به آن‌‌ها نیست. اما یک پرسش همیشه ذهن آدمها را در مواجه با ایـن مساله درگیر می‌کند که‌ چرا سازمان ها و ارگان هـای دولتی تمایلی به رفع ایـن پدیده اجتماعی ندارند؟ چرا در مواجهه با ایـن بچه ها پلیس و نیرو ی انتظامی وارد عمل می‌شـود؟ مگر غیر ایـن است که‌ ایـن‌ها آموزش دیده همین جامعه و فرزندان همین جامعه استند؟ باید خاطر نشان کرد که‌ اگر همبستگی میان ما برای عدالت خواهی وجود داشت،بی عدالتی‌هـای اجتماعی نیز از بین می‌رفت. حداقل باید آموخت که‌ نسبت به ایـن بچه ها حساس،مسئول و مراقب بود و با آن‌ان با احترام رفتار کرد. ایـن بچه ها خودشان آینده شان را انتخاب نکرده‌اند.
همـه چیز در مورد آسیب اقتصادی جهان حمایت سازمان ضعف
روحانی: سال نو، سال حمایت از تولید ملی است

انواع گردشگری

به نقل از سایت تبیان و به گزارش پارس انواع گردشگری و

در سال هـای اخیر گردشگری به عنوان صنعت بدون دود, منبع درآمد سرشار در تجارت جهانی و عنصر مهمی در بهبود و تنظیم موازنه بازرگانی و تراز پرداخت هـای بسیاری از کشورها شده است, ایـن صنعت یک صنعت منحصر به شخص اقتصادی تلقی شده و طرفداران بسیاری دارد

 انواع گردشگریدر …
سازمان بهداشت جهانی: جهان با «موج کشنده» سرطان روبرو است

سازمان بهداشت جهانی گفته که‌ جهان در طول ۲۰ سال آینده با «موج کشنده» سرطان روبرو است و پیش‌بینی کرده که‌ آمار مبتلایان به ایـن بیماری تا ۷۰ درصد افزایش پیدا کند و به ۲۵ میلیون نفر در سال برسد.
سازمان بهداشت جهانی در تازه‌ترین گزارش خود درباره سرطان که‌ همزمان با «روز جهانی سرطان» منتشر کرده است تاکید کرده که‌ سبک زندگـی و مواردی مانند استفاده زیاد از الکل، مصرف قند و چاقی، عوامل ابتلا به سرطان استند.
ایـن گزارش می‌گوید که‌ نیمی از ابتلاها به بیماری سرطان قابل پیش‌گیری استند چرا که‌ به سبک زندگـی آدمها مربوطند و نباید تصور کرد که‌ می‌توان با دارو و درمان بر ایـن بیماری غلبه کرد، بلکه‌ اکنون تمرکز ما باید بر پیش‌گیری باشد.
سازمان بهداشت جهانی سپس تاکید می‌کند که‌ یک عزم و اراده جهانی لازم است تا بتوان آن‌ دسته از عوامل بیماری سرطان را کنترل کرد که‌ ریشه در سبک زندگـی دارند.
آمار …
اعتراض شدید ظریف از آمریکا و عربستان: اقدام اخیر در سازمان م

ایـران در رسانه‌‌هـای جهان عرب|از ادعای کمک قطر به اقتصاد ایـران تا ذوق‌زدگی از اظهارات مشاور روحانی

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان سه‌شنبه شب در فرودگاه بلغارستان در گفت‌وگو خبرنگاران در بخشی از سخنان خود با اشاره به ظرفیت‌هـای گسترده همکاری‌هـای ایـران با کشورهـای اروپای شرقی و منطقه بالکان در عرصه‌هـای سیاسی، اقتصادی و تجاری گفت: دیروز و امروز جلسات خوبی با مقامات صربستان داشتیم و در همین چارچوب جلسه مشترک بین تجار ایـرانی و صربستانی در بلگراد برگزار شد و ایـن زمینه فراهم شد که‌ تجار ایـرانی و صربستانی از نزدیک با یکدیگر گفت‌وگو کـنند.
 

ظریف با بیان ایـنکه‌ زمینه همکاری بین ایـران و کشورهـای منطقه اروپای شرقی و بالکان بسیار زیاد است، اظهار کرد: در جریان سفر به صربستان علاوه بر مسایل اقتصادی در حوزه‌هـای بانکی، رفاهی، توریستی، گردشگری و پارلمانی با مقامات ایـن کشور گفت‌وگو کردیم و شخصا نیز در حوزه‌هـای مختلف با مقامات بلغارستان رایزنی و گفت‌وگو خواهیم کرد و قطعا ایـن گفت‌وگوها با توجه به ایـنکه‌ در حال حاضر بلغارستان ریاست …

  • کودک و سبک زندگـی
  • سازمان جهانی حمایت از بچه ها، ضامن حقوقشان شد


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *