خانه / اخبار اجتماعی / وقتی راهنمای موزه، مبصر موزه می‌شود! به همراه توضیحات

وقتی راهنمای موزه، مبصر موزه می‌شود! به همراه توضیحات

وقتی راهنمای موزه، مبصر موزه می‌شود! ، راه‌اندازی اپلیکیشن راهنمای موزه ملی ایـران ، گزارش عکسی از حضور رئیس موزه لوور و مسافرتای خارجی در موزه ملی ایـران ، برگزاری «شبی با موزه» در موزه مادر ایـران | ، بیانیه نماین‌ده‌ای کـه نام موزه لوور را اشتباهی تلفظ کرد‌ ، آثار نمایشگاه موزه لوور به مشهد می‌رود .
فرشيد خداداديان در روزنامه شرق نوشت:  ۵۶ اثر از مجموعه موزه لوور، از جمله دو اثر مکشوفه از ايران به‌همراه برگزاري نمايشگاه جانبي هم‌زمان عکس‌هاي زنده‌ياد عباس کيارستمي از موزه مذکور، از تاريخ چهاردهم اسفندماه در طبقه همکف موزه ايران اسلامي از مجموعه موزه ملي ايران در خيابان سي تير تهران …

فرشيد خداداديان در روزنامه شرق نوشت:  ۵۶ اثر از مجموعه موزه لوور، از جمله دو اثر مکشوفه از ايران به‌همراه برگزاري نمايشگاه جانبي هم‌زمان عکس‌هاي زنده‌ياد عباس کيارستمي از موزه مذکور، از تاريخ چهاردهم اسفندماه در طبقه همکف موزه ايران اسلامي از مجموعه موزه ملي ايران در خيابان سي تير تهران افتتاح شد و بنا بر اعلام قبلي، قرار است تا هجدهم خردادماه ادامه داشته باشد.

نکته‌اي کـه در اين زمينه جلب توجه كرد و گزارش‌هاي توأم با تعجب بسياري از رسانه‌ها و خبرگزاري‌ها را به دنبال داشت، استقبال قابل‌توجه از اين نمايشگاه در ايام تعطيلات نوروز در تهران بود!

همه چیز در مورد راهنما موزه

بنا بر گزارش رسمي برگزارکنندگان اين نمايشگاه در نوروز ٩٧ بيش از ١٠٤ هزار نفر از اين نمايشگاه ديدن کردند! براي يافتن شناخت بيشتر از عجيب‌بودن اين آمار، بايد ان را با بازديدکنندگان موزه ملي ايران در نوروز سال ٩٦ مقايسه کنيم کـه بنا بر اعلام همان مرجع کمتر از ٤٠ هزار نفر بود!

فعاليت در حوزه ميراث فرهنگي، گردشگري و موزه‌داري در ايران البته اشکالات و ضعف‌هاي بسياري دارد کـه بخشي از ان متأثر از سياست‌هاي خارجي و روابط بين‌الملل است، اما اين ضعف‌‌ها و کاستي‌ها نبايد مانع از ديده‌شدن اتفاقات مثبت در اين زمينه باشد!ازدحام قابل‌توجه علاقه‌مندان در بازديد از نمايشگاه مذکور منجر به صف‌هاي طويلي شد کـه معطل‌شدن در انها لذت‌بخش‌ترين معطلي ايام نوروز در تهران بود. ازدحامي کـه چند نکته در بروز ان دخيل بوده‌اند. نخست اينکـه تهران برخلاف نوروزهاي قبل اصلا خلوت نبود! ترافيک خيابان‌هاي تهران و شلوغي سينماها، پارک‌ها و مراکز تفريحي و فرهنگي مبين اين نکته بود کـه بسياري از تهراني‌ها به هر دليل ترجيح داده بودند ايام نوروز را در پايتخت بمانند. دليل دوم به زعم نگارنده اين بود کـه علاوه بر اين پايتخت در اين ايام ميزبان ميهمانان زيادي از مناطق مختلف کشور نيز بود کـه اين امر را حداقل از پلاک‌ خودروهاي مختلفي کـه از شهرستان‌ها آمده بودند و همچنين لهجه‌هاي زيبا و شيرين آدمهاي کـه در صف بازديد از نمايشگاه مذکور بودند، مي‌شد فهميد.

جزییات مطلب راهنما و موزه را میخوانید .

عامل سوم زندگي در عصر شهروند-خبرنگاري و انتشار اخبار نمايشگاه مذکور در بين اين جمعيت مشتاق مقيم و ميهمان پايتخت در ايام تعطيلي بود کـه خانواده‌ها به‌دنبال داشتن تفريحات جمعي و البته کم‌خرج بودند! خصوصا اينکـه بانکي نيز در اين زمينه به‌عنوان حامي مالي نمايشگاه مذکور تبليغات جداگانه انجام داده و امکان بازديد رايگان براي سپرده‌گذاران خود ايجاد كرده بود. در همين راستا يک اتفاق مرتبط نيز منجر به کنجکاوي بيشتر مردم شد و ان موضوع تلفظ اشتباه نام «لوور» توسط يک نماينده مجلس در روزهاي آخر سال ٩٦ بود کـه انتشار گسترده‌اي در فضاي مجازي ايران داشت و البته کنجکاوي مخاطبان را نيز براي بازديد از نمايشگاهي از آثار همان موزه در ايران برمي‌انگيخت. برگزاري نمايشگاه مذکور البته ضعف‌هاي اجرائي نيز داشت کـه انصافا نبود راهنمايان مسلط در اين زمينه شايد آخرين ضعف باشد!

اطلاعات و توضیحات بیشتر درباره وقتی راهنمای موزه، مبصر موزه می‌شود!

بديهي است کـه در ازدحام بازديدکنندگان عمومي از يک فضاي نمايشگاهي، راهنماي نمايشگاه اعم از موزه يا هر شوي ديگري، لاجرم تبديل به مبصر ان نمايشگاه براي ايجاد نظم خواهد شد.

آثار نمایشگاه موزه لوور به مشهد می‌رود

در مجموع برگزاري نمايشگاه موزه لوور در ايران و استقبال نوروزي از ان را بايد به فال نيک گرفت. در ان ازدحام و شلوغي من آرزو کردم کاش يک هنرمند عکاس اين لحظات را ثبت مي‌كرد تا روزي همچون نمايشگاه عکس‌هاي کيارستمي در ايران، در پاريس به نمايش درآيد تا علاوه بر مستندنگاري استقبال ايرانيان از موزه، مديران موزه‌هاي جهان نيز در مورد تفاوت بازخورد سرمايه‌گذاري براي ايجاد موزه دائمي يا موقتي در کشوري همچون ايران با برخي از کشورهاي حاشيه جنوبي خليج فارس، تأمل بيشتري داشته باشند!

توضیحات بیشتر در موردراهنما موزه

راه‌اندازی اپلیکیشن راهنمای موزه ملی ایـران

خبرگزاری ایسنا: رییس کل موزه ملی ایـران گفت: همزمان با نوروز ۱۳۹۷ به منظور استفاده بهینه بازدیدکنندگان از آثار موزه و دریافت اطلاعات مستند، فاز نخست اپلیکیشن راهنمای موزه ملی ایـران شامل آثاری از موزه ایـران باستان، راه اندازی شد.
جبرئیل نوکنده – رییس موزه ملی ایـران – اظهار کرد: در فاز نخست این‌ اپلیکیشن، اطلاعات تعداد ۴۰ اثر شاخص از موزه ایـران باستان کـه طبق آمار جزو آثار پربازدید موزه بوده اند، به صورت مجازی به بازدیدکنندگان معرفی می شوند.
به گفته وی برخی از این‌ آثار شامل ابزارهـای سنگی دوره پارینه سنگی، آثار تپه سراب از دوره نوسنگی، ماکت منقوش خانه از تپه سنگ چخماق شاهرود، خمره هـای ذخیره آذوقه دوره چشمه‌علی از محوطه‌هـای ناماعیل‌آباد، قمرود و سیلک، مهرهـای استامپی، مجسمه گاو متعلق به دوره عیلامی از چغازنبیل، جام مارلیک، جام کلاردشت، تکوک زرین هخامنشی، مجسمه پنه لو په، مجسمه مفرغی …
برپایی نمایشگاه موزه لوور در مشهد

موزه لوور را با ۵ هزار تومان بازدید کنید

خبرانلاین‌: مدیرکل امور موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی‌تاریخی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از برپایی نمایشگاه موزه لوور در مشهد خبر داد.
محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی‌تاریخی سازمان میراث‌فرهنگی افزود: پیرو دستور معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در خصوص انتقال نمایشگاه موزه لوور به مشهد، مذاکراتی با مسئولان فرانسوی در این‌ خصوص انجام شد کـه بعد از جلب نظر مساعد مقامات فرانسوی مقرر شد نمایشگاه موزه لوور برای نمایش به موزه بزرگ خراسان منتقل شود.
او افزود: این‌ نمایشگاه تا ۱۸ خرداد در محل موزه ملی ایـران واقع در ابتدای خیابان سی تیر میزبان علاقه‌مندان است کـه تاکنون نیز با استقبال بی‌نظیری روبه‌رو شده است و بعد از ان تاریخ، برای نمایش در موزه بزرگ خراسان به مشهد مقدس منتقل خواهد شد.
کارگر گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌هـای انجام شده تمام انچه کـه به عنوان نمایشگاه موزه …
آثار نمایشگاه موزه لوور به مشهد می‌رود

خبرگزاری فارس: محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی‌ تاریخی سازمان میراث‌فرهنگی با اعلام خبر نمایش آثار موزه لوور در موزه بزرگ خراسان رضوی، گفت: پیرو دستور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در خصوص انتقال نمایشگاه موزه لوور به مشهد، مذاکراتی با مسئولان فرانسوی در این‌ خصوص انجام شد کـه بعد از جلب نظر مساعد مقامات فرانسوی مقرر شد نمایشگاه موزه لوور برای نمایش به موزه بزرگ خراسان منتقل شود.
کارگر افزود: این‌ نمایشگاه تا ۱۸ خرداد در محل موزه ملی ایـران واقع در ابتدای خیابان سی تیر میزبان علاقه‌مندان است کـه تاکنون نیز با استقبال بی‌نظیری روبه‌رو شده است.
وی ادامه داد: بعد از ان تاریخ، آثار برای نمایش در موزه بزرگ خراسان به مشهد مقدس منتقل خواهد شد.
مدیرکل امور موزه‌ها و اموال منقول با‌بیان این‌کـه این‌ آثار به‌مدت دو ماه در شهر مشهد به‌نمایش درخواهد آمد، تصریح کرد: …

موزه آبگینه کجاست | تلالو شیشه و سفال در موزه آبگینه تهران
  • اخبار اجتماعی
  • وقتی راهنمای موزه، مبصر موزه می‌شود!


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *