خانه / اخبار سیاسی / واکنش‌هـای تحقیرآمیز به اعتراضات سلبریتی‌ها به همراه توضیحات

واکنش‌هـای تحقیرآمیز به اعتراضات سلبریتی‌ها به همراه توضیحات

واکنش‌هـای تحقیرآمیز به اعتراضات سلبریتی‌ها ، خانجانی: اعتراضات اخیر، نقد همـه جانبه بود ، خباز: اعتراضات دی با تحریک عده‌ای شکل گرفت ، اعتراضات کارگری در یونان‎ به خشونت کشیده شد /تصاویر ، ادامه اعتراضات به تصمیم ترامپ در سراسر جهان ، سلیمی نمین: برخورد نرم با اعتراضات مثبت است .
تابناک نوشت: در دو دوره اخیر انتخابات ریاست جمهوری، اغلب سلبریتی‌ها و به ویژه سینماگران عمدتاً به تبعت از اصلاح طلبان، حامی رئیس جمهور کنونی بودند؛ اما اکنون کـه شماری از انها نسبت به عدم تحقق شعارهـای دولت و حتی وقوع اتفاقات خلاف ان شعارها علنی اعتراض کردند، برخی از عناصر …

تابناک نوشت: در دو دوره اخیر انتخابات ریاست جمهوری، اغلب سلبریتی‌ها و به ویژه سینماگران عمدتاً به تبعت از اصلاح طلبان، حامی رئیس جمهور کنونی بودند؛ اما اکنون کـه شماری از انها نسبت به عدم تحقق شعارهـای دولت و حتی وقوع اتفاقات خلاف ان شعارها علنی اعتراض کردند، برخی از عناصر اصلاح طلب نظیر رئیس دفتر رئیس دولت اصلاحات، نقش سلبریتی‌ها را در بسیج افکار عمومی کم اثر خوانده و انها را به نوعی فاقد قدرت سیاسی تلقی کرد؛ رویکردی کـه باید پرسید چرا وقت نیاز به هنرمندان علنی مطرح نمی‌شد؟!

سلبریتی‌ها و به طور مشخص سینماگران در بیش از دو دهه اخیر، عمدتاً حامی کاندیدای اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری بوده‌اند و اغلبً از این‌ انتخاب خود دفاع کرده‌اند. عناصری چون مسجد جامعی و بهشتی نیز در این‌ زمینه نقش کلیدی داشته‌اند و به همین دلیل، به رغم عدم حضور در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، همچنان ردپایشان در مقاطع حساس دیده می‌شود. یکی از دلایلی کـه جریان سینماییِ مستقر در دولت نهم و دهم به دنبال تعطیلی خانه سینما رفته بود، این‌ فضای سیاسی قالب بود کـه در خانه سینما تبلور می‌یافت.

همـه چیز در مورد اعتراضات

در جریان دو دوره اخیر انتخابات ریاست جمهوری کـه به پیروزی حسن روحانی منجر شد، هنرمندان در راستای ادامه همان رویه پیشین از کاندیدای ترجیحی اصلاح طلبان کـه رئیس جمهور کنونی بود، حمایت کردند و این‌ حمایت به ویژه در دوازدهمین دوره انتخابات نمود خیلی پررنگ‌تری یافت و شبیه به دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شد. این‌ نوع حمایت برای ان دسته از سلبریتی‌هـای دخیل بی‌هزینه نبود و در شبکـه‌هـای اجتماعی به ویژه این‌ستاگرام باید پاسخگوی هوادارانشان بودند؛ هوادارانی کـه پس از هر رویداد، با سیل پیام‌هـای تند به برخی سلبریتی‌ها اعتراض کردند.

زنان اصفهانی به اعتراضات آب پیوستند

در واقع هنرمندانِ حامی دولت کنونی از سوی هوادارانشان در این‌ موضع قرار گرفتند کـه باید پاسخگوی عدم تحقق وعده دولتمردان یا برخی خلف وعده مسئولین کنونی برآیند و متأسفانه با ادبیات زشتی نسبت به این‌ هنرمندان واکنش نشان داده می‌شد. این‌ وضعیت به ویژه پس از داستانی افزایش شدید ارزش ارزهـای خارجی در مقابل تومان، باعث شد تا شماری از هنرمندان از جمله حمید فرخ‌نژاد، رضا رشیدپور، سیروان خسروی، مهدی فخیم‌زاده، نوید محمدزاده، مهدی پاکدل و علی کریمی نسبت اتفاقات اخیر اعتراض کنند و حتی برخی از انها به واسطه انکـه از این‌ دولت در جریان انتخابات ریاست جمهوری حمایت کرده‌اند، ابراز پشیمانی کنند!

جزییات مطلب اعتراضات را میخوانید .

این‌ عذرخواهی با خرده تحلیل‌هـایی همراه شد، تا این‌کـه سرانجام یکی از عناصر اصلی اطلاح طلب در این‌ زمینه موضع گیری کرد و در عین حال، از موضعی سخن گفت، نسبتی با تلاش انها برای بسیج هنرمندان به قصد حمایت از کاندیدای مورد حمایت اصلاح طلبان نداشت.

اطلاعات و توضیحات بیشتر درباره واکنش‌هـای تحقیرآمیز به اعتراضات سلبریتی‌ها

محمدعلی ابطحی، رئیس دفتر رئیس دولت اصلاحات در موضع گیریِ عجیبی درباره این‌ اعتراضات در بخشی از گفت و گوی اخیرش تأکید کرد: «…این‌ گروه در دوران انتخابات تلاش هـایی کرده اند و حرف هـایشان نیز در حد خودشان مؤثر بوده است؛ اما این‌ طور نیست کـه سلبریتی ها قادر باشند جهت جامعه را تعیین کنند… با توجه به این‌کـه سلبریتی ها در انتخابات از هر دو جریان سیاسی حمایت کردند، معتقد استم کـه حضورها هرچند می تواند تأثیرهـای کمرنگی داشته باشد، به معنای ان نیست کـه قادر به جابجایی رأی استند.»

اظهارات باهنر درباره اعتراضات اخیر

اما بخش عجیب تر این‌ گفت و گو ـ کـه به نوعی توهین به انهـایی بود کـه مسیر حضور جریان نزدیک به اصلاح طلبان در قدرت را هموار کرده ـ اشاره به عدم قدرت تحلیل سیاسی سلبریتی‌هاست.

ابطحی در این‌ زمینه گفته است: «نباید از این‌ گروه توقع یک تحلیلگر سیاسی داشته باشیم. خودشان نیز چنین ادعایی ندارند. ان ها حساس استند چون ذات هنرمند حساس است و این‌ حساسیت را بروز می دهد. باید انان را درک کرد و دانست کـه یک جریان فرهنگی هنری، ورزشی و … جریانی نیست کـه از ان توقع بررسی و یک تحلیل سیاسی داشته باشیم. نباید در حد یک کنشگر سیاسی از ان ها توقع داشت و خودشان نیز چنین ادعایی ندارند.»

توضیحات بیشتر در مورداعتراضات

این‌کـه آیا واقعاً سلبریتی‌ها و به ویژه هنرمندان با موضع ابطحی درباره خودشان هم نظر استند و خود را فاقد اثرگذاری جدی در بسیج عمومی به سمت یک کاندیدای ریاست جمهوری و فاقد تحلیل سیاسی می‌دانند، مسأله‌ای است کـه باید خود هنرمندان درباره‌اش موضع گیری کنند؛ اما پرسشی کـه اکنون می‌توان مطرح کرد این‌ است کـه چرا عناصری چون ابطحی در زمان انتخابات بر کم‌اثری سلبریتی‌ها و عدم قدرت تحلیل سیاسی‌شان تأکید نکردند؟!

این‌ ادبیات ریشه در یک جمله ابطحی در این‌ گفت و گو دارد کـه تأکید کرده است: «این‌ موج اخیر را یک موج پشیمانی به معنای واقعی نمی دانم و معتقدم کـه اگر شرایط تکرار شود، قطعا این‌ سلبریتی ها به سراغ رقبای آقای روحانی نمی روند». واقعیت ان است، امثال ابطحی تصور می‌کنند چهره‌ها و به ویژه اهالی فرهنگ و هنر، انتخابی جز اصلاح طلبان ندارند و چون چاره‌ای به جز حمایت از جریان اصلاحات ندارند، نباید اعتراضشان را جدی گرفت!

شما مطلب واکنش‌هـای تحقیرآمیز به اعتراضات سلبریتی‌ها را می خوانید .
اعتراضات
هشدار‌هـای مسعود نیلی در مورد اعتراضات دی ماه
  • اخبار سیاسی
  • واکنش‌هـای تحقیرآمیز به اعتراضات سلبریتی‌ها


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *