خانه / سلامت زنان / پروتز پستان زنان، همـه انچه باید بدانید به همراه توضیحات

پروتز پستان زنان، همـه انچه باید بدانید به همراه توضیحات

پروتز پستان زنان، همـه انچه باید بدانید ، انچه باید درباره قرص کلد استاپ بدانید ، انچه باید درباره قرص فکسوفنادین بدانید ، درباره نوزاد یک ماهه، انچه باید بدانید ، هر انچه که‌ درباره عرق بهار نارنج باید بدانید! ، جراحی پروتز پستان، رم هم یک روزه ساخته نشده! .
پروتز سینه، ایمپلنت سینه یا Augmentation Mammoplasty، به‌معنای بازسازی سینه از طریق افزایش حجم ان است که‌ ازجمله پرطرفدارترین عمل‌هـای جراحی زیبایی است که‌ سال‌هاست زنان خیلی در سرتاسر جهان به ان تن داده‌اند. از پروتز سینه جهت ایجاد سینه‌هـای بزرگ‌تر و حجیم‌تر یا جایگزینیِ حجمی از سینه که‌ در حین شیردهی، حاملگی، کاهش وزن و سوءتغذیه یا عواملی …

پروتز سینه، ایمپلنت سینه یا Augmentation Mammoplasty، به‌معنای بازسازی سینه از طریق افزایش حجم ان است که‌ ازجمله پرطرفدارترین عمل‌هـای جراحی زیبایی است که‌ سال‌هاست زنان خیلی در سرتاسر جهان به ان تن داده‌اند. از پروتز سینه جهت ایجاد سینه‌هـای بزرگ‌تر و حجیم‌تر یا جایگزینیِ حجمی از سینه که‌ در حین شیردهی، حاملگی، کاهش وزن و سوءتغذیه یا عواملی مثل سرطان یا ضربه از بین رفته، استفاده می‌کـنند. با ما همراه باشید تا با عمل جراحی پروتز سینه، روش‌هـای عمل، انواع پروتز، جنس پروتز، مراقبت‌هـای قبل و بعد از عمل و مزایا و معایب ان آشنا شوید.
عمل جراحی پروتز سینه چیست؟
بزرگ کردن سینه به‌وسیله‌ی جراحی، یک عمل زیبایی ایمن و با حداقل تهاجم است که‌ در پروسه‌ای یک تا دو ساعته تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. با ایـن‌همـه به توصیه‌ی پزشکان متخصص، پیش از مهیاشدن برای انجام ایـن عمل جراحی بهتر است فرد متقاضی در یک جلسه مشاوره به همراه پزشک جراحش شرکت کند و مواردی همچون روش‌هـای مختلف بزرگ کردن سینه و اندازه و نوع پروتز براساس شکل بدن فرد مشخص شود.
انتخاب پروتز اغلب با توجه به پهنای سینه، ارزیابی پوشش نسج نرم سینه و بافت سینه صورت می‌گیرد. برخی از آدمهـای که‌ به‌دلیل بیماری یا موارد دیگر مجبور به عمل پروتز سینه استند، ممکن است از ایـن عمل حس خوبی نداشته باشند و تصور کـنند که‌ شکل طبیعی بدن‌شان را از دست می‌دهند. اما اغلب با گذشت زمان و بعد از انجام عمل احساس بهتری نسبت به ایـن تغییرات پیدا می‌کـنند.
در عمل جراحی پروتز سینه پزشک جراح برای وارد کردن پروتز برش‌ها را در سه محل متفاوت، یعنی زیربغل، هاله دور سینه (بافت اطراف نوک پستان)، دور ناف یا چین زیر سینه ایجاد می‌کند. سپس پروتز را پس از ایجاد برش از بالا یا پایین عضله‌ی دیواره‌ی قفسه سینه وارد بدن می‌کند. بدن پروتز را در جای واردشده نگه می‌دارد و از جابه‌جا شدن ان زیر پوست جلوگیری می‌کند. پزشک جراح، برش را پس از قرار دادن پروتز در جای مناسب می‌بندد و بخیه می‌زند.
انواع پروتز سینه از لحاظ میزان برجستگی
براساس میزان برجستگی، پروتزهـای سینه سه نوع استند:
– Low profile یا پروتز با برجستگی کم؛
– High Profile یا پروتز با برجستگی زیاد؛
– Ultra high profile یا پروتز سینه با برجستگی خیلی زیاد.
انواع پروتز سینه از لحاظ شکل ظاهری
پروتزهـای سینه به دو نوع کلی تقسیم می‌شوند.
۱. پروتز سینه گرد (round)
پروتز سینه «گرد» برای آدمهـای که‌ دوست دارند سینه‌هـایشان برجسته‌تر به‌نظر برسد، مناسب استند. از سوی دیگر کسانی که‌ می‌خواهند پروتز سینه بافت نرم و خوش‌فرمی داشته باشد اغلب ایـن پروتزهـای گرد را انتخاب می‌کـنند.
مزایای پروتز سینه گرد (round) عبارت‌اند از:
– جراحی اصلاحی یا revision (در موارد تغییر پروتز، انقباض کپسولی، پارگی پروتز و چرخش پروتز)؛
– چرخش تکرارشونده‌ی پروتز.
٢. پروتز سینه اشکی (اناتومیکال یا قطره‌اشکی)
پروتز سینه «قطره‌اشکی» به درد ان‌دسته از آدمهـای می‌خورد که‌ تمایل دارند پروتز سینه‌شان نمای طبیعی‌تری داشته باشد. علاوه‌بر ایـن کسانی که‌ بافت سینه‌ی انها خیلی کم است یا اصلا بافت پستان ندارند، آدمهـای که‌ سینه‌هـای تخت و بدون شکل دارند و نیز خانم‌هـایی که‌ پوشش بافت نرم سینه‌شان خیلی کم است، دچار عدم تقارن در سینه‌ها یا نقص ظاهری سینه استند، برای ظاهر طبیعی‌تر بهتر است از پروتز سینه قطره‌اشکی استفاده کـنند.
انواع پروتز سینه از لحاظ جنس و مواد تشکیل‌دهنده
پروتزهـای سینه از سه جنس تولید می‌شوند که‌ تفاوت چندانی از نظر کیفی ندارند اما از نظر هزینه‌ی عمل، احساس راحتی با ان و جای شکاف با هم تفاوت دارند و بنابر شرایط بیمار پزشک یکی از انها را انتخاب می‌کند: پروتز سینه سیلیکونی که‌ ژل مانند است، پروتز سینه «آب نمکی»، و پروتز سینه ثابت یا «Gummy Bear» که‌ در واقع نسل پنجم پروتزهـای سینه استند.
۱. پروتز سینه آب‌نمکی
پروتزهـای سینه آب‌نمکی گرد استند و با آب‌نمک استریل یا سالین پر شده‌اند. پروتز سینه آب‌نمکی دارای جداره‌ای سیلیکونی و غیرقابل نفوذ استند، از پروتز‌هـای سیلیکونی سفت‌تر استند، در صورت پاره‌شدن تخت و صاف می‌شود و مایع درون انها طی فرایـندی طبیعی جذب بدن می‌شود چون ایـن مایع به‌طور طبیعی در بدن وجود دارد، پس مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی‌کند.
مزایای پروتز سینه آب‌نمکی:
– نیاز به برش کمتر؛
– هزینه‌ی پایین‌تر؛
– نیاز کمتر به معایـنه و مانیتورینگ.
معایب پروتز سینه آب‌نمکی:
– لمس غیر‌طبیعی‌تر؛
– افزایش ریسک چین‌خوردگی بیشتر؛
– احتمال خالی‌شدن خود‌به‌خودی؛
– احتمال تأثیر‌گذاری بیشتر روی بافت سینه.
نکته‌ی دیگر ایـنکه‌ استفاده از پروتزهـای سالین یا آب‌نمکی برای آدمها زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌شود.
۲. پروتز سینه سیلیکونی
پروتز سینه سیلیکونی از ترکیبات مختلف سیلیکون ساخته شده‌اند و شبیه ژل چسبنده استند. با توجه به امنیت بیشتر ایـن پروتزها، به‌نظر می‌رسد که‌ انتخاب نخست خانم‌ها برای پروتز سینه، پروتزهـای سیلیکونی استند. دلیل ایـن امر شبیه‌تر بودن انها به بافت سینه است. علاوه بر ایـن در صورت صدمه دیدن ایـن پروتزها از بین نمی‌روند و ژل‌هـای درون پروتز به فضای اطراف یا لایه‌هـای دیگر پروتز وارد می‌شوند.
درصورتی‌که‌ از پروتز سینه سیلیکونی استفاده کرده‌اید، معایـنه‌ی منظم توسط پزشک امری ضروری است. حداقل سن برای استفاده از پروتزهـای سینه سیلیکونی ۲۲ سال است.
مزایای پروتزهـای سینه سیلیکونی:
– احتمال چین‌خوردگی کمتر؛
– کاهش خطر خالی‌شدن خود‌به‌خودی؛
– لمس طبیعی‌تر.
معایب پروتزهـای سینه سیلیکونی:
– هزینه بیشتر؛
– نیاز به معایـنه و مانیتورینگ بیشتر؛
– ایجاد برش بیشتر روی پوست؛
– خطر پاره‌شدن بدون علامت.
ان‌دسته از آدمهـای که‌ جراحی پروتز سیلیکونی داشته‌اند لازم است که‌ سه سال بعد از عمل جراحی، MRI انجام دهند. بعد از ان هر دو سال یک‌بار لازم است برای بررسی پارگی بی‌صدای پروتزهـای سیلیکونی MRI انجام شود.
۳. پروتزهـای سینه ثابت یا Gummy Bear
درصورتی‌که‌ پروتزهـای سینه Gummy Bear پاره شوند، به هیچ عنوان دچار تغییرات ظاهری نخواهند شد و از ایـن جهت به انها پروتزهـای ثابت می‌گویند. ایـن پروتزها در بدن به‌جای گرد بودن، دارای شکل استند و در قسمت پایین از برجستگی بیشتری برخوردارند. تراکم سیلیکون در ایـن نوع از پروتزها بالاست و درنتیجه سفت‌تر استند و به همین دلیل آسیب‌دیدگی در انها کمتر است. بزرگ‌ترین عیب پروتزهـای ثابت ایـن است که‌ برای قرار دادن ایـن پروتزها نسبت به انواع دیگر باید برش‌هـای بیشتری در پوست ایجاد شود.
پروتز خارجی سینه
اگر قصد انجام عمل جراحی و استفاده از پروتزهـای سینه داخلی را ندارید، یک راه‌حل دیگر استفاده از پروتزهـای سینه خارجی است که‌ نیازی به عمل جراحی ندارند. اگر چه در برخی موارد پروتز سینه خارجی سبب حساسیت پوستی، خارش، تعریق و احساس گرما می‌شود و احتمال افتادن و جدا شدن ایـن پروتزهـای سینه هم وجود دارد. با ایـن‌همـه استفاده از پروتز سینه خارجی سریع‌ترین روش برای بزرگ کردن و پُر کردن فضای خارجی سینه است.
رنگ پروتز سینه
از جمله دغدغه‌هـای آدمهـای که‌ قصد انجام عمل جراحی پروتز سینه را دارند ایـن است که‌ رنگ پروتزهـای سینه مصنوعی تا حد ممکن به رنگ طبیعی پوست‌شان نزدیک باشد. اگر چه تولید‌کـنندگان پروتز تمام تلاش خود را برای ساخت پروتزهـای نزدیک به رنگ پوست انجام می‌دهند و حتی تهیه‌ی پروتز سفارشی به درخواست مشتری را هم در دستور کار خود قرار داده‌اند، با ایـن‌همـه اغلب اندکی تفاوت رنگ میان پوست طبیعی بدن و پوسته پروتزهـای سینه وجود دارد.
چند نوع برش برای انجام عمل جراحی پروتز سینه وجود دارد؟
– برش در چین زیر سینه؛
– برش در اطراف هاله؛
– برش زیر بغل؛
– برش دور ناف که‌ در موارد خاص انجام می‌شود.
– لیفت سینه با پروتز
– لیفت سینه با پروتز یا (پروتز ماستوپکسی) یکی از روش‌هـای بالا کشیدن سینه به‌وسیله‌ی پروتز است. در ایـن روش برای اصلاح افتادگی و بزرگ کردن سینه‌ها از پروتز سینه استفاده می‌شود.
در روش پروتز ماستوپکسی برش‌هـای لازم برای انجام عمل فقط در ناحیه‌ی آرئول و زیر سینه انجام می‌شود. در ایـن روش سینه‌هـای کوچک که‌ به افزایش حجم نیاز دارند و سینه‌هـای نامتقارن از نظر اندازه و ظاهر را می‌توان اصلاح کرد. در حقیقت ایـن روش ترکیبی از لیفت سینه و پروتز سینه است که‌ در ان از لیفت داخلی برای بالا بردن سینه‌ها استفاده می‌شود و برخلاف عمل لیفت سینه نیازی به برش‌هـای عمودی وجود ندارد. توجه داشته باشید که‌ پروتز و لیفت سینه با ایـن روش برای تمام آدمها امکان‌پذیر نیست و بهتر است با نظر پزشک متخصص و ماهر ایـن عمل انجام شود.
پروتز سینه چقدر دوام می‌آورد؟
علی‌رغم مقاوم بودن پروتزهـای سینه اما ایـن پروتزها همیشگی نیستند و به‌مرور زمان فرسوده می‌شوند. اغلب به‌مرور زمان پوسته‌ی خارجی پروتز سینه که‌نه و نازک می‌شود و درنهـایت از بین می‌رود. اگرچه از نظر کلینیکی تشخیص ایـن فرسایش مشکل است.
خانم‌هـای ورزشکار به‌خصوص مربی‌هـای ایروبیک، دوندگان ماراتن، سوارکاران و … نسبت به کسانی که‌ تمرینات و تحرک کمتری دارند، بیشتر دچار فرسودگی و پاره‌شدن پروتز سینه می‌شوند. به همین دلیل درصورتی‌که‌ جراحی پروتز سینه انجام داده‌اید، لازم است ۱۰ تا ۱۵ سال بعد از عمل توسط پزشک متخصص معایـنه شوید و در صورت نیاز و به تشخیص پزشک، سونوگرافی انجام دهید.
چه کسانی می‌توانند عمل پروتز سینه را انجام دهند؟
– آدمهـای که‌ به‌خاطر بیماری‌هـای سخت مثل سرطان تمام یا بخشی از سینه‌ی خود را از دست داده‌اند.
– کسانی که‌ به‌صورت مادرزادی سینه‌هـای نا‌متقارن با شکل غیر‌طبیعی دارند.
– خانم‌هـایی که‌ به‌خاطر نقص مادرزادی فقط یک سینه دارند.
– زنانی که‌ به دلایل هورمونی یا ژنتیکی یا لاغری بیش‌ازحد و سوءتغذیه سینه‌هـای کوچکی دارند.
– زنانی که‌ به‌خاطر بالا رفتن سن، بارداری و شیردهی بافت سینه‌شان تحلیل رفته و کوچک شده است یا به‌خاطر کاهش وزن شدید دچار افتادگی سینه شده‌اند.
هزینه عمل پروتز سینه
عمل جراحی پروتز سینه از جمله عمل‌هـای جراحی زیبایی است، به همین دلیل تحت پوشش بیمه درمانی قرار نمی‌گیرد. از سوی دیگر، هزینه عمل پروتز سینه با توجه به عواملی چون تبحر و شهرت پزشک جراح و نوع پروتز استفاده شده متفاوت است.
عوارض پروتز سینه
عمل جراحی پروتز سینه درصورتی‌که‌ توسط پزشک جراح ماهر انجام شود، عملی ایمن با تهاجم اندک است. با ایـن‌همـه عمل پروتز سینه مثل تمام عمل‌هـای جراحی عوارض احتمالی خاص خودش را دارد که‌ البته در صورت رعایت موارد مربوط به آمادگی قبل از عمل و مراقبت‌هـای دقیق و اصولی بعد از عمل، می‌توانید احتمال بروز عوارض را به حداقل برسانید. به همین منظور بهتر است در مورد عوارض احتمالی بعد از عمل جراحی پروتز سینه اطلاعات کافی داشته باشید.
برخی از عوارض احتمالی پروتز سینه عبارتند از:
– ظاهر غیرقابل قبول محل برش جراحی؛
– خونریزی و تجمع خون (هماتوم)؛
– جدا شدن زخم؛
– نامتقارن بودن سینه‌ها؛
– قرار دادن غیر‌اصولی و نادرست پروتز در محل؛
– عفونت؛
– تاخیر در بهبودی محل برش جراحی؛
– تغییر در حس سینه و نوک سینه که‌ ممکن است موقت یا دائم باشد؛
– ایجاد یک کپسول ضخیم در اطراف پروتز؛
– نشت یا پارگی جدار پروتز؛
– چین‌خوردگی پوست روی پروتز؛
– عوارض بیهوشی عمومی؛
– تجمع مایع اطراف پروتز؛
– درد ممتد؛
– جا‌به‌جایی پروتزها به جهات مختلف؛
– نارضایتی فرد از نظر زیبایی و نتیجه‌ی عمل؛
– ایجاد لخته خون در رگ‌ها که‌ ممکن است باعث عوارض قلبی و ریوی شود؛
 احتمال نیاز به عمل مجدد.
علاوه بر ایـنها، بعد از انجام عمل جراحی پروتز سینه بعضی بیماران کاملا حس سینه‌شان از بین می‌رود، برخی دیگر فقط کمی کاهش در حس سینه‌ها را تجربه می‌کـنند و در مواردی حتی افزایش حس هم اتفاق افتاده است. با ایـن‌همـه تمام ایـن عوارض به‌مرور بهبود پیدا می‌کند و بهبودی کامل اغلب ۱۸ ماه طول می‌کشد.
پروتز سینه و شیردهی
اگرچه شما عمل پروتز سینه انجام داده‌اید اما مسئله ایـنجاست که‌ بافت طبیعی و قدیمی سینه هنوز سرجای خودش قرار دارد و درنتیجه هنوز مجاری شیردهی در سر جای خودشان استند. به ایـن ترتیب پروتز سینه چه در زیر عضله‌ی سینه و چه در بافت سینه قرار داده شود، روی شیردهی خانم‌ها تأثیری ندارد.
با ایـن‌همـه اگر پزشک جراح برش را دور هاله سینه انجام دهد، چند مجرای شیری ممکن است قطع شوند و ایـن موضوع می‌تواند بر میزان شیر تولیدشده و نحوه‌ی شیردهی تأثیر بگذارد. به همین خاطر جراحان پلاستیک اغلب ترجیح می‌دهند برش موردنیاز برای گذاشتن پروتز در بافت سینه را در زیر سینه ایجاد کـنند تا هم آسیب کمتری به بافت سینه وارد شود و هم توانایی شیردهی به نحو مطلوب حفظ شود. با ایـن‌همـه بهتر است بعد از دوران بارداری و شیردهی برای انجام عمل پروتز سینه اقدام کـنید.
ارتباط میان پروتز سینه و سرطان
براساس مطالعات انجام‌شده هنوز ارتباطی میان گذاشتن پروتز و ایجاد سرطان سینه، بیماری‌هـای خود‌ایمنی و سایر بیماری‌هـای سیستمیک یافت نشده است. در حال حاضر هیچ مدرک قطعی مبنی بر ایـنکه‌ سرطان در زنانی که‌ پروتز دارند در مراحل پیشرفته‌تر تشخیص داده می‌شود هم وجود ندارد. از سوی دیگر بیشترین نگرانی در مورد پروتزهـای سینه، امکان به‌تأخیرافتادن تشخیص سرطان سینه با پروتزهـای سینه سیلیکون و سالین است چرا که‌ ایـن مواد اشعه و پرتوها را از خود عبور نمی‌دهند و درنتیجه مانع دیده‌شدن بافت اصلی سینه در جریان ماموگرافی می‌شوند.
اگرچه با پیشرفت تکنیک‌هـای ماموگرافی در سال‌هـای اخیر رادیولوژیست‌ها ایـن امکان را پیدا کرده‌اند تا جایی که‌ ممکن است قسمت‌هـایی از بافت اصلی سینه را که‌ زیر پروتز سینه پنهان است ببینند و بافت سرطانی را تشخیص دهند. با ایـن‌همـه به عقیده‌ی پزشکان اگر سابقه‌ی سرطان سینه در خانواده شما وجود دارد بهتر است برای ریسک کمتر از عمل پروتز سینه اجتناب کـنید.
آیا می‌توانیم بعد از پروتز سینه برنزه کنیم؟
مسئله ایـنجاست که‌ گرفتن حمام آفتاب یا استفاده از سولاریوم به پروتز آسیببی نمی‌رساند اما لازم است به‌مدت یک سال از تابیدن مستقیم نور آفتاب یا اشعه سولاریوم به محل برش جراحی جلوگیری کـنید چون باعث تیره‌تر شدن جای زخم و برش عمل می‌شود. از سوی دیگر بد نیست بدانید چون پروتز سینه دیرتر از سایر بخش‌هـای بدن حرارت خود را از دست می‌دهد ممکن است فرد بعد از استفاده از سولاریوم احساس کند پروتز نرم شده است؛ بنابرایـن توصیه می‌شود تا چند ماه بعد از عمل از سولاریوم و حمام آفتاب استفاده نشود.
قبل از انجام عمل پروتز سینه چه اقداماتی لازم است؟
اگر برای انجام پروتز سینه تصمیم قطعی‌تان را گرفته‌اید و داروی خاصی مصرف می‌کـنید حتما پیش از انجام عمل پروتز سینه پزشک خود را از ایـن امر آگاه کـنید تا در روند جراحی و پس از ان اختلالی وارد نشود. گاهی لازم است بیمار مصرف برخی داروها را قطع کند یا در دستور مصرف‌شان تغییر ایجاد کند. علاوه‌بر ایـن مصرف آسپرین، فراورده‌هـای آسپرین، داروهـای ضد‌التهاب و مکمل‌هـای گیاهی باید ۱۰ روز پیش از عمل پروتز سینه متوقف شود. انجام آزمایش‌هـای معین و نیز ماموگرافی به دستور پزشک پیش از انجام عمل پروتز سینه امری ضروری است. اگر سیگاری استید از دو هفتـه پیش از انجام عمل، سیگار کشیدن را کنار بگذارید.
مراقبت هـای بعد از عمل پروتز سینه (دو هفتـه نخست) 
برای استراحت کردن یا خوابیدن روی شکم و پهلو نخوابید. به پشت خوابیدن سبب می‌شود تا در طول دوره‌ی نقاهت، پروتز (ایمپلنت) در بهترین موقعیت قرار بگیرد. به هیچ‌وجه روی شکم نخوابید. دو هفتـه بعد از عمل می‌توانید به پهلو بخوابید.
پزشک برای جلوگیری از عفونت، انتی‌بیوتیک و برای کاهش درد داروهـای مسکن تجویز می‌کند. برای پیشگیری از عفونت احتمالی حتما انتی‌بیوتیک‌ها را سر‌ساعت معین مصرف کـنید و اگر احساس درد کردید از مسکن استفاده کـنید.
در عمل پروتز سینه، برش‌هـای ایجادشده را با بخیه یا با چسب مخصوص جراحی می‌بندند. بخیه‌ها جذبی استند و بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز جذب می‌شوند. بعد از ان می‌توان از ماساژ دادن روزانه زخم یا ورقه سیلیکونی جهت از بین بردن جای بخیه استفاده کرد. اگر بخیه‌ها جذبی نیستند پزشک یک هفتـه بعد از عمل انها را می‌کشد.
در هفتـه اول بعد از عمل پروتز سینه زیاد فعالیت نکـنید. فعالیت‌هـایی مثل شانه کردن مو یا برداشتن اجسام سبک بلامانع است. توجه داشته باشید که‌ نداشتن تحرک و فعالیت، بدن‌تان را خشک و سفت می‌کند.
پزشک جراح اغلب بعد از عمل برای شما «سوتین طبی» تجویز می‌کند. سوتین طبی همانند پانسمان عمل می‌کند به‌طوری‌که‌ سینه‌ها و پروتز‌ها را در بهترین وضعیت نگه می‌دارد. در طول ۶ تا ۱۲ هفتـه به‌صورت تمام وقت حتی هنگام خواب، سوتین طبی خود را ببندید.
بعد از عمل پروتز سینه، سینه‌هـایتان ممکن است سفت شود یا ممکن است روی پوست‌تان کبودی ایجاد شود که‌ امری طبیعی است و بخشی از پروسه‌ی درمان و بهبودی است.
مراقبت‌هـای لازم شش تا دوازده هفتـه بعد از عمل پروتز سینه
قرار گرفتن پروتز در سر جای خود یک فرایـند تدریجی است و اغلب ۶ تا ۱۲ هفتـه بعد از عمل انجام می‌شود.
تا سه هفتـه بعد از عمل از استعمال دخانیات اجتناب کـنید.
اگر رانندگی می‌کـنید بعد از قطع مصرف داروهـای مسکن اجازه‌ی رانندگی دارید. یادتان باشد حتما فرمان اتومبیل را پایین‌تر از عضله‌ی سینه قرار دهید تا به عضلات قفسه‌ی سینه فشار وارد نشود.
از بلند کردن، هل دادن یا کشیدن وسایل سنگین و حرکات ورزشی سینه و ورزش‌هـای بالای بدن دوری کـنید. بعد از دو هفتـه می‌توانید پیاده‌روی کـنید، بدوید یا ورزش‌هـای مربوط به پایین‌تنه را انجام دهید. به بدن خود توجه کـنید و اگر حرکتی برایتان دردناک است انجامش ندهید.
بعد از گذشت چندین هفتـه از عمل باز هم گرفتگی در عضله‌ی سینه (پکتورالیس) یا درد در سینه طبیعی است و نشان‌دهنده‌ی ان است که‌ اعصاب عضله در حال ترمیم استند.
دو هفتـه بعد از جراحی به‌آاستگی سینه‌ی خود را ماساژ دهید. انجام حرکات دایره‌ای با فشار ملایم با استفاده از لوسیون می‌تواند در کاهش ورم مؤثر باشد. لوسیون‌هـای مخصوص زخم هم می‌تواند در از بین بردن و کم‌رنگ کردن جای زخم مؤثر باشد.
اگر نشانه‌ی عفونت مثل تب یا قرمزی در محل برش را مشاهده کردید، به پزشک معالج‌تان مراجعه کـنید.
در چه صورت بعد از عمل پروتز سینه به پزشک مراجعه کنیم؟
بعد از عمل جراحی پروتز سینه، پزشک در فواصل معین برای شما وقت ویزیت تعیین می‌کند. با ایـن‌همـه اگر در ایـن فاصله با موارد زیر مواجه شدید حتما به پزشک معالج‌تان مراجعه کـنید.
– افزایش تورم و کبودی محل جراحی؛
– افزایش قرمزی در محل برش جراحی؛
– خروج ترشح بدبو یا زردرنگ از محل زخم یا خونریزی از محل زخم که‌ با فشار پانسمان بند نمی‌آید.
– داشتن احساس بی‌حالی و ضعف شدید؛
– داشتن درد شدیدی که‌ با مسکن‌هـای تجویزشده کاهش پیدا نکند؛
– آلرژی نسبت به داروهـای مصرفی یا عدم تحمل داروها؛
– بروز تب و درجه حرارت دهانی بالای ۳۸ درجه؛
– احساس تنگی نفس، درد قفسه سینه یا ضربان قلب غیر‌طبیعی.
همـه چیز در مورد ایمپلنت باید پروتز پستان سینه
علامتی روی پستان که‌ نشان دهنده سرطان سینه است

عفونت پستان زنان، علائم تا درمان خانگی

آیا با عفونت سینه و پستان آشنایی دارید؟ از علائم ان و راه حل هـای درمانی ان چه می دانید؟علائم عفونت سینهعلائم عفونت سینه می تواند به طور ناگهانی شروع شده و ممکن است شامل موارد زیر باشد:– تورم غیر طبیعی– بزرگ شدن یک سینه نسبت به سینه دیگر– درد و حساسیت پستان– سوزش در هنگام تغذیه با شیر مادر– خارش– پستان گرم– تخلیه عصاره از نوک پستان– قرمزی پوست به شکل توده مانند و ایجاد گره هـای بزرگ لنفاوی در ناحیه زیر بغل و گردن– تب بیش از ۳۸٫ ۳ درجه سانتیگراد– احساسات ناخوشایـندهمچنین ممکن است علائم مربوط به بیماری انفولانزا را هم قبل از بروز تغییرات در سینه تجربه کـنید. در صورت بروزترکیبی از ایـن علائم، با پزشک خود مشورت کـنید.علائم عفونت پستان ممکن است با سرطان التهابی پستان نیز درارتباط باشد که‌ یک بیماری نادر اما جدی است. ایـن نوع سرطان زمانی شروع می شود که‌ …
پروتز سینه

اشتراک با دوستان:

افزایش حجم سینه‌ها از طریق جراحی Breast Augmentation یکی از روش‌هـای درمانی است. با ایـن اقدام سینه‌ها برجسته‌تر و بین دو سینه تقارن ایجاد می‌شود. تصمیم به انجام عمل بزرگ نمودن سینه، باید کاملا شخصی و آگاهانه باشد. مثل هر عمل جراحی زیبایی دیگر، عمل بزرگ کردن سینه هیچ کدام از مشکلات اصلی زندگـی را حل نمی‌کند، اما ممکن است به افزایش اعتمادبه‌نفس و شکل ظاهری کمک نماید. در ایـن روش از پروتز سینه جهت ایجاد یک سینه بزرگ‌تر و جایگزینی حجمی از سینه که‌ در حین حاملگی یا کاهش وزن از بین رفته، همچنین جهت بازسازی سینه‌هـایی که‌ در حین سرطان و یا ضربه از بین رفته‌اند، استفاده می‌شود. ایـن عمل یکی از شایع‌ترین عمل‌هـای جراحی زیبایی مورد درخواست بانوان است که‌ طی ان پروتز‌هـای مصنوعی برای افزایش اندازه و بهبود شکل سینه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
تخمین زده می‌شود که‌ بیش از سه میلیون زن در …
علامتی روی پستان که‌ نشان دهنده سرطان سینه است

دولت‌هـای غربی باید از ایـران عذرخواهی کـنند +فیلم

برای تشخیص سرطان باید هر چند وقت یکبار سینه هـای خود را چک کـنید و اگر نشانه ای غیر طبیعی در سینه خود دید سریع به پزشک مراجعه کـنید. در ایـن نوشتار ۱۲ عکس متفاوت از لیمو را خواهید دید که‌ هر کدام می تواند نشانه ای از سرطان سینه باشند.
علامت هـای نشانه دهنده سرطان سینه روی پستان ها
یکی از اقدامات مهم و حیاتی برای تشخیص به موقع سرطان سینه و حتی پیشگیری از رشد غده سرطانی داخل بافت پستان معایـنات منظم توسط خود فرد است ، معایـناتی که‌ بارها پزشکان در مورد زمان و شرایط صحیح انجام ان به خانم ها توضیح داده اند . یکی از دیگر از راههـای موثر در درمان به موقع و جلوگیری از پیشرفت ایـن نوع سرطان متاسفانه شایع در میان زنان امروزی شناخت و آگاهی کافی در مورد ایـن بیماری است که‌ ایـن بخش از بهداشت و سلامت به ان پرداخته است .

همچنین بخوانید : انواع توده …

  • سلامت زنان
  • پروتز پستان زنان، همـه انچه باید بدانید


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *