خانه / مادر و کودک / گردن گرفتن نوزاد؛ نکات مهمی که‌ می‌بایست بدانیم! به همراه توضیحات

گردن گرفتن نوزاد؛ نکات مهمی که‌ می‌بایست بدانیم! به همراه توضیحات

گردن گرفتن نوزاد؛ نکات مهمی که‌ می‌بایست بدانیم! ، سوراخ کردن گوش نوزاد: چه نکاتی را می بایست مدنظر قرار داد؟ ، رابطه‌ی جسمی و کلامی مادر با نوزاد تأثیر مهمی بر امنیت و آرامش کودک دارد ، آداب ناخن گرفتن نوزاد، تازه مادران بخوانند ، نکات مهم و مراحل تهیه شیر خشک برای نوزاد ، نکات مهم در خصوص خواب نوزاد .
هنگامی که‌ یک نوزاد تازه متولد می‌شود، کنترل گردن و سر برای او غیر ممکن هست و نمی‌تواند سر و گردن خود را نگه دارد؛ بنابرایـن بایـد در هنگام نگه داشتن او بسیار مراقب بود. گاهی برخی از نوزادان کنجکاو می‌شوند و می‌خواهند هر چیزی در اطرافشان را ببینند که‌ بایـد به دقت مراقب ایـن نوزادان باشید، ولی برخی …

هنگامی که‌ یک نوزاد تازه متولد می‌شود، کنترل گردن و سر برای او غیر ممکن هست و نمی‌تواند سر و گردن خود را نگه دارد؛ بنابرایـن بایـد در هنگام نگه داشتن او بسیار مراقب بود. گاهی برخی از نوزادان کنجکاو می‌شوند و می‌خواهند هر چیزی در اطرافشان را ببینند که‌ بایـد به دقت مراقب ایـن نوزادان باشید، ولی برخی دیگر آرام هست اند و گردن خود را به هر طرف نمی‌چرخانند.

قبل از هر پیشرفت و بهبودی در حرکات نوزاد، کودک بایـد گردن بگیرد. ایـن یک مرحله بسیار مهم و شروع مراحل رشد نوزاد و مراحل تکاملی دیگر مانند نشستن، چهار دست و پا رفتن و راه رفتن هست.

همـه چیز در مورد تازه گردن متولد نکات نوزاد

چگـونه گردن و سر نوزاد را در زمان در آغوش گرفتن، نگه داریم؟

 
قبل از ایـنکه‌ توانایی گردن گرفتن نوزاد بهبود یابد و کودک بتواند خودش گردنش را بگیرد، بایـد به درستی کودک را در آغوش گرفت و سر او را نگه داشت. بهترین راه برای ایـنکه‌ سر نوزاد را حمایت کـنید تا گردن نوزاد نیفتد ایـن هست که‌ با دست سر نوزاد را نگه داشته و یا مطمئن باشید که‌ خود کودک سرش را می‌گیرد. هنگام بلند کردن کودک اطمینان حاصل کـنید که‌ یکی از دست‌هـای خود را پشت سر نوزاد قرار داده‌اید و سپس کودک را بلند کـنید.

در زمان بلند کردن نوزاد، از نحوه نگهداری او و در آغوش گرفتن کودک اطمینان حاصل کـنید زیرا آسیب در مراحل اولیه رشد کودک منجر به آسیب مغزی، خفگی و یا آسیب شدید گردن و یا ستون فقرات می‌شود.

جزییات مطلب تازه و گردن و متولد و نکات و نوزاد را میخوانید .

چه زمانی نوزاد برای گردن گرفتن توانایی پیدا می‌کند؟

گردن گرفتن نوزاد یکی از مهم‌ترین گام‌هـای تکاملی و رشدی نوزاد هست که‌ معمولاً به طور سریع اتفاق می‌افتد. در حدود ۳ ماهگی عضلات گردن نوزادان قوی‌تر می‌شود و می‌توانند گردن خود را به اطراف بچرخانند و محیط اطراف را ببینند و یا مادر را دنبال کنند. گردن گرفتن نوزاد و قوی شدن عضلات گردن تا ۶ ماهگی طول می‌کشد. تا ۶ ماهگی عضلات گردن به طور کامل رشد و توسعه یافته و کودک به راحتی می‌تواند گردن گرفته و سر خود را کنترل کند.

البته ایـن در تمامی کودکان یکسان نیست و ممکن هست در برخی کودکان زودتر و یا دیرتر اتفاق بیفتد که‌ در هر صورت اجازه دهید مراحل رشدی نوزاد تمام شود و نگران نباشید.

اطلاعات و توضیحات بیشتر درباره گردن گرفتن نوزاد؛ نکات مهمی که‌ می‌بایست بدانیم!

مراحل گردن گرفتن نوزاد و کنترل سر کودک

نشانه‌هـای مختلفی وجود دارد که‌ نشان می‌دهد کودک گردن می‌گیرد و می‌تواند سر خود را کنترل کند:

 • نوزادان تازه متولد شده ۰ تا ۱ ماهه: در نوزادان تازه متولد شده، عضلات گردن بسیار ضعیف هست و نوزاد قادر نیست سر خود را نگه دارد و بایـد در زمان بلند کردن کودک و یا در آغوش گرفتن او، مراقب گردن و سر او باشید.

  توضیحات بیشتر در موردتازه گردن متولد نکات نوزاد
 • نوزادان ۱ تا ۲ ماهه: پس از حدود یک ماه متوجه می‌شوید که‌ عضلات گردن نوزاد شمـا شروع به تقویت و رشد کرده و کودک به شمـا و محیط اطراف نگاه می‌کند و هنگامی که‌ صدای شمـا را می‌شنود حتی زمانی که‌ به روی شکم خوابیده باشد، سرش را برمی‌گرداند و صدا را دنبال می‌کند. در دو ماهگی عضلات گردن کودک به اندازه کافی قوی شد‌ اند که‌ زمانی که‌ خوابیده هست، سرش را به اطراف بچرخاند. در دو ماهگی کودک سعی می‌کند سرش را بچرخاند و اطراف را ببیند.

  شمـا مطلب گردن گرفتن نوزاد؛ نکات مهمی که‌ می‌بایست بدانیم! را می خوانید .
 • نوزادان ۳ تا ۴ ماهه: در ایـن سن یک جهش بزرگ در توانایی گردن گرفتن نوزاد و کنترل سر او می‌بینید. در ایـن سن می‌بینید که‌ کودک گردن خود را می‌گیرد و زمانی که‌ بر روی شکم خوابیده هست می‌تواند سر خود را برای مدتی بالا بگیرد.
 • نوزادان ۵ تا ۶ ماهه: در شش ماهگی توانایی گردن گرفتن نوزاد به خوبی کامل شده هست و کودک به راحتی گردن می‌گیرد و سر خود را کنترل می‌کند و به اطراف می‌چرخاند. در ایـن سن شمـا متوجه می‌شوید که‌ کودک براحتی سرش را به اطراف می‌چرخاند و بر روی گردن و سرش کنترل دارد.

چگـونه می‌توانم به کودکم کمک کنم که‌ سریعتر گردن بگیرد؟

نوزادان به طور طبیعی کنجکاو هست اند و نیازی نیست که‌ شمـا بیش از حد او را تشویق کـنید که‌ اطراف را نگاه کند و یا گردن و سرش را کنترل کند. همانطور که‌ قبلاً گفته شد مهم هست اجازه دهید که‌ کودک شمـا به طور طبیعی رشد کند و او را با بقیه نوزادان مقایسه نکـنید. چندین مورد وجود دارد که‌ می‌توانید برای کمک به رشد و بهبود کنترل کودک بر گردن و سر نوزاد، انجام دهید:
 • کودک را مدتی به روی شکم بخوابانید.

کودک را برای مدتی با مراقبت کافی از او به روی شکم بخوابانید که‌ ایـن می‌تواند برای بهبود عضلات کودک مفید باشد. با ایـن روش بسیاری از عضلات مانند عضلات پا، گردن، بازو‌ها و پشت کودک تقویت می‌شود. به ایـن نکته توجه داشته باشید زمانی که‌ کودک را به روی شکم می‌خوابانید، مطمئن باشید که‌ مکان کودک امن و راحت هست. اسباب بازی‌هـایی را برای نگاه کردن در نزدیک او بگذارید و خودتان مراقب او باشید.

 

تازه گردن متولد نکات نوزاد
 • با کودک بازی کـنید.

زمانی که‌ کودک ۴ تا ۵ ماهه هست، کودک را به پشت بخوابانید و به آرامی دست‌هـایش را کشیده و با او بازی کـنید و یا او را به پایین و بالا بکشید، ولی ایـن کار‌ها را به آرامی انجام دهید. در ایـن سن کودک بایـد بتواند زمانی که‌ بدنش را پایین و بالا می‌کشید، سر خود را نگه دارد.
 • کودک را تشویق و حمایت کـنید.

کودک را حمایت کـنید به ایـن معنی که‌ پشت و گردن او را نگه دارید. ایـن کمک‌ها و مراقبت‌ها به بهبود رشد و گردن گرفتن او بیشتر کمک می‌کند.

اگر کودکم گردن نگرفت، چه کنم؟

همـه نوزادان با یکدیگر متفاوت هست اند، شمـا اطمینان حاصل کـنید که‌ کودک شمـا هوشیار و کنجکاو هست و برای حرکت کردن تلاش می‌کند.

کشفی تازه که‌ عوارض بیماری قلبی و دیابت را کاهش می‌دهد

بیشتر بدانید: رشد ماه به ماه نوزاد تا ۱۲ ماهگی


در زمان بهبود و رشد و گردن گرفتن نوزاد، همـه نوزادان تمایل دارند که‌ به تمامی عکس العمل‌هـای محیطی پاسخ دهند. دیده می‌شود نوزادانی که‌ خواهر  یا برادر بزرگ‌تر دارند، سریع‌تر گردن می‌گیرند، زیرا بیشتر توسط خواهر و یا برادر بزرگ‌تر نگه داشته می‌شوند و محیط ان‌ها شلوغ‌تر هست.
نوزادانی که‌ زودتر متولد می‌شوند، مدت زمان گردن گرفتن ان‌ها، بیشتر هست که‌ ایـن کاملآً طبیعی هست. اگر تا سه ماهگی نوزاد نمی‌توانست گردن و سرش را کنترل کند، بایـد به پزشک متخصص اطفال مراجعه کـنید تا در صورت لزوم آزمایش‌هـای لازم از نوزاد صورت بگیرد.

 برگرفته از: babyinfo

ایـن مطلب در مورد تازه گردن متولد نکات نوزاد می باشد .

گردن گرفتن نوزاد؛ نکات مهمی که‌ می‌بایست بدانیم!

نوزاد تازه متولد شده، مفیدترین نکات مراقبتی

نوزادان بدن بسیار ظریفی دارند و همین امر زمینه‌ی ترس و نگرانی والدین را در مورد بروز آسیبی ناخوهسته به او فراهم می‌سازد. بسیاری از والدین سعی میکنند تا با هستفاده از تجربیات مادران خود بهترین شیوه‌ی مراقبت از نوزاد را به کار گیرند. ایـن ایده اگرچه در بسیاری از موارد کارایی دارد، با ایـن حال بایـد توجه داشت برخی از راه‌کارهـای سنتی در مورد مراقبت از نوزاد ، امروزه مضر شناخته شده‌اند و انجام انها دیگر توصیه نمی‌شود. نکاتی در مورد مراقبت از نوزاد:۱) مراقبت از بندناف نوزادیکی از حساس‌ترین نقاط بدن نوزاد که‌ بایـد نسبت به ان مراقبت‌هـای خاصی اعمال شود، بند ناف هست. قسمتی از بند ناف نوزاد پس از تولد متصل به بدن او باقی مانده و پس از چند روز جدا میشود. اما در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی ممکن هست ایـن ناحیه دچار عفونت شود. از ایـن رو رعایت برخی از نکات برای …
زمان هستحمام نوزاد، بلافاصله بعد از تولد درسته؟

نحوه حذف نمره منفـی گواهینامه

بدن نوزادی که‌ تازه متولد شده هست، هنوز به محیط خارج از رحم عادت نکرده و از ایـن رو یک تغییر بسیار محسوس در شرایط محیطی او و انجام عملی مانند هستحمام، ممکن هست باعث بروز مشکلات جدی شود. از ایـن رو اکثر متخصصان توصیه می‌کنند که‌ حداکثر تا شش ساعت پس از تولد، از هستحمام نوزاد خودداری شود.بروز مشکلات ناشی از هستحمام نوزاد بلافاصله بعد از تولد ۱) هیپوترمی-حمام کردن نوزاد در ساعات اولیه تولد ممکن هست به دلیل کاهش یکباره و شدید دمای محیط، باعث افت دمای بدن او شده و هیپوترمی را به دنبال داشته باشد.-هیپوترمی ممکن هست به اندام‌هـای داخلی نوزاد آسیب رسانده و باعث مختل شدن عملکرد انها شود.-هیپتورمی در صورتیکه‌ به موقع درمان نشود ممکن هست در نهـایت منجر به مرگ نوزاد شود.۲) مشکلات تنفسیعلاوه بر ایـن علائم حیاتی نوزاد مانند ضربان قلب و تنفس او بلافاصه بعد از تولد هنوز تثبیت نشده‌اند و …
نوزاد تازه متولد شده، نحوه صحیح مراقبت

مراقبت از نوزادان تازه به دنیا آمده کاری بسیار مشکل هست. بچه‌ای که‌ تازه متولد شده، ان قدر به‌نظر ظریف و شکستنی می‌آید که‌ حتی بغل کردن شان همراه با ترس و دلهره هست! اما بایـد بدانید که‌ همین نوزاد به ظاهر ظریف بقدری قوی هست که‌ نگرانی هـای شمـا را کم می کند:مراقب سر نوزاد باشید:به گزارش شفا انلایـن:سر نوزادان عضوی آسیب پذیر هست به ایـن دلیل که‌ هستخوان‌هـای ان‌ها کاملا سفت نشده و بهنوز ه هم متصل نشده‌اند. قسمت نرمی که‌ به نام ملاج در بین مردم شناخته شده هست٬ ناحیه‌‌ای هست که‌ هستخوان‌ها در ان هنوز به یکدیگر به‌طور کامل جوش نخورده‌اند.یکی از مشکلاتی که‌ سر نوزادان پیدا می‌کند، پوسته‌پوسته و قرمز و خشک شدن یکی دیگر از حساسیت‌هـای رایج در نوزادان هست که‌ برای برطرف کردن ایـن مشکل بایـد با کمی روغن بچه، ایـن ناحیه را خیلی آرام ماساژ داده و بعد با آب بشویید.چه …

نوزاد تا شش ماهگی، چه تغذیه‌ای داشته باشد؟
 • مادر و کودک
 • گردن گرفتن نوزاد؛ نکات مهمی که‌ می‌بایست بدانیم!


 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *