خانه / اخبار اجتماعی / وزارت تعاون: کولبر‌ها بدون متولی مشخص ندارند به همراه توضیحات

وزارت تعاون: کولبر‌ها بدون متولی مشخص ندارند به همراه توضیحات

وزارت تعاون: کولبر‌ها بدون متولی مشخص ندارند ، وزارت علوم متولی رفع مشکلات دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی است ، پروژهـای بین المللی مشترک وزارت علوم در سال ۹۷ مشخص شد ، جنتی: آقای روحانی در وزارت خانه ها کسانی مسئولیت دارند که‌ اعتقادی به انقلاب ندارند ، بیکاری ۸۰ هزار کولبر با انسداد مرز‌ها ، سالار عقیلی: موسیقی در ایران متولی ندارد .
روزنامه شرق: نبود پیشه مناسب در مناطق مرزی به‌ویژه مرزهـای غربی کشور، مردم را به سمت پیشهی سخت به نام کولبری هدایت کرده است. اما چندی است که‌ بسته‌بودن مرزها، این‌ کسب‌وکار ساکنان غرب ایران را هم به تعطیلی کشانده است.
بسته‌شدن مرزها پس از اعلام استقلال اقلیم کردستان، در بین کسبه …

وزارت تعاون: کولبر‌ها بدون متولی مشخص ندارند

روزنامه شرق: نبود پیشه مناسب در مناطق مرزی به‌ویژه مرزهـای غربی کشور، مردم را به سمت پیشهی سخت به نام کولبری هدایت کرده است. اما چندی است که‌ بسته‌بودن مرزها، این‌ کسب‌وکار ساکنان غرب ایران را هم به تعطیلی کشانده است.

بسته‌شدن مرزها پس از اعلام استقلال اقلیم کردستان، در بین کسبه بانه نارضایتی ایجاد کرده و چندروزی است که‌ فعالان اقتصادی این‌ شهر، با پهن‌کردن سفره‌هـای خالی دست به تجمع زده‌اند. حتی نشست سعید جلیلی، عضو ارشد شورای عالی امنیت ملی در مسجد جامع این‌ شهر هم که‌ برای تشریح دلیل بسته‌ماندن مرزها تشکیل شده بود، نیمه‌‎کاره ماند. مردم مناطق غربی کشور خواستار بازگشایی مرزها هـستند. البته پیش از بسته‌شدن مرزها، دولت تصمیم داشت فعالیت کولبری را ساماندهی کند و برای این‌ قشر که‌ به دلایل مختلف مشکلات عدیده‌ای در زمان فعالیت ایجاد می‌شد، مشاغل جایگزین تعریف کند اما معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به «شرق» می‌گوید که‌ کولبرها متولی مشخصی ندارند و ساماندهی فعالیت این‌ قشر نیازمند همکاری‌هـای بین‌دستگاهی است. همکاری‌هـایی که‌ تا امروز گویا عملیاتی نشده و زمینه بروز نارضایتی در میان مردم منطقه را فراهم کرده است.

همه چیز در مورد روزنامه مشخص وزارت

نشست سعید جلیلی، عضو ارشد شورای عالی امنیت ملی در مسجدجامع شهر بانه که‌ شامگاه ٢٩ فروردین برای تشریح دلیل بسته‌ماندن مرزها برگزار شده بود، با اعتراض مردم، به دلیل عدم دریافت پاسخی قانع‌کننده، نیمه‌کاره رها شد. در نشست سعید جلیلی با مردم بانه، ماموستا ملا عبدالله عبدالهی، امام‌جمعه بانه خطاب به سعید جلیلی گفت: «جناب آقای دکتر جلیلی شکواییه‌ ما را توجه بفرمایید و به گوش مقامات بالا برسانید که‌ تعداد بی‌شمـاری مجتمع تجاری داریم اما اکنون مرزها بسته شده است. عاجزانه از مسئولان تقاضای بازکردن مجدد مرز‌ها را داریم که‌ بیش از هفت ‌هزار نفر از راه آن‌ ارتزاق می‌کنند».

شش‌روزی است که‌ کسبه شهر بانه دست به تجمع زده‌اند. مجتمع‌هـای تجاری شهر بانه که‌ روزگاری فعالیت‌هـای تجاری گسترده‌ای داشتند و اجناسی را که‌ با کولبری به داخل ایران منتقل کرده بودند، به سراسر کشور ارسال می‌کردند، به دلیل بسته‌شدن مرزها با مشکل مواجه شده‌اند. دولت فعالیت کولبری را در شأن مردم مرزنشین نمی‌داند و معتقد است که‌ فعالیت‌هـای کولبری بایـد ساماندهی شود اما گویا از تدوین برنامه‌هـای ضربتی برای ساماندهی فعالیت تجاری مردمی که‌ با روشی سخت، روزگار می‌گذرانند، خبری نیست. به همین دلیل کولبران بانه با پهن‌کردن سفره‌هـای خالی دست به تجمع زدند تا صدای خود را به گوش برنامه‌ریزان برسانند. سعید جلیلی که‌ در دانشگاه بانه و در جمع دانشجویان و برخی از اعتصاب‌کنندگان سخنرانی می‌کرد، گفت: «این‌که‌ جوانان مریوانی برای کسب مجوز کولبری اقدام می‌کنند، اکتفاکردن به حداقل‌هاست، زیرا هر جوان کولبر می‌تواند تبدیل به یک صادر‌کننده مرزی شود». این‌ نشست بدون نتیجه پایان یافت و بازار بانه روز پنجشنبه گذشته را هم در اعتصاب گذراند.

جزییات مطلب روزنامه و مشخص و وزارت را میخوانید .

ساماندهی تعاوني مرزنشینان

اطلاعات و توضیحات بیشتر درباره وزارت تعاون: کولبر‌ها بدون متولی مشخص ندارند

برای اطلاع از برنامه‌هـای دولت در زمینه ساماندهی فعالیت کولبری با حمید کلانتری، معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تماس گرفتیم. بدون شک یکی از دستگاه‌هـای دولتی که‌ می‌تواند وضعیت مرزنشینان را ساماندهی کند، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که‌ مسئول ایجاد پیشه برای مردم و تشکیل تعاونی‌هاست. اما حمید کلانتری به خبرنگار «شرق» می‌‎گوید: حوزه کولبری مربوط به حوزه کاری ما در وزارت تعاون نمی‌شود. ما تعاونی‌هـای مرزنشینان را داریم و در ساماندهی کولبرها به‌طور مستقیم مسئولیتی نداریم. در این‌ زمینه معاونت تعاون نبایـد پاسخ‌گو باشد.

ساختار واقعی دوربین گلکسی S9 و گلکسی S9 پلاس مشخص شد

او اضافه می‌کند: وزارت تعاون در تشکیل تعاونی مرزنشینان و حمایت از آن‌ها مسئولیت دارد. تعاونی مرزنشینان کار کولبری نمی‌کند. ساماندهی فعالیت‌هـای اقتصادی در مرزها را بر عهده دارد. این‌ تعاونی‌ها صادراتی دارند. فعالیت‌ها و خدماتی که‌ دارند به حوزه فعالیت ما مربوط می‌شود. در واقع ما از تشکیل تعاونی و اصالت‌دادن به تعاونی حمایت كرده و تلاش می‌کنیم این‌ تعاونی‌ها از نظر رفاهی و اقتصادی به وضعیت قابل‌قبولی برسند.

او به پرسشی درباره تولی‌گری کولبرها این‌‌گونه پاسخ می‌دهد: کولبرها به‌طور مشخص افرادی هـستند که‌ خودشان به این‌ کار مبادرت می‌کنند و فعالیت‌هـای شخصی دارند. آن‌ها برای تأمین هزینه‌هـای زندگی‌شان به کولبری مبادرت می‌ورزند. برای ساماندهی فعالیت‌هـای کولبری بایـد مجموعه دست‌اندرکاران دولت، در حوزه وزارت صنعت و معدن، وزارت کشور و وزارت تعاون و کار وارد عمل شوند و نسبت به ساماندهی فعالیت‌هـای اقتصادی کولبرها همت کنند. ما با ساماندهی تعاونی مرزنشینان و تقویت این‌ تعاونی‌ها، خود به خود یک قدم در پیشگیری از فعالیت کولبری برداشته‌ایم و این‌ سیاست می‌تواند در کاهش فعالیت کولبری مؤثر باشد.

توضیحات بیشتر در موردروزنامه مشخص وزارت

او همچنین به پرسش دیگر «شرق» درباره نبود متولی مشخص برای ساماندهی فعالیت‌هـای کولبری پاسخ مثبت می‌دهد و تأکید می‌کند که‌ دستگاه‌هـای مختلف در بحث ساماندهی کولبرها نقش دارند.

تقویت کولبری از طرف نظام اداری

شمـا مطلب وزارت تعاون: کولبر‌ها بدون متولی مشخص ندارند را می خوانید .

بدون‌شک دولت می‌داند که‌ اگر مسیر امرار معاش مردم مناطق مرزی به دلایلی بسته می‌شود، بایـد برای جلوگیری از مهاجرت این‌ افراد به دیگر نقاط برای جست‌وجوی کار، پیشه جایگزین به آن‌ها معرفی کند؛ اما گویا از اقدام عملی در‌این‌‌باره خبری نیست. احسان هوشمند، پژوهشگر مطالعات قومی، درباره دلایل اعتراضات مردم بانه به «شرق» می‌گوید: اعتصابی که‌ انجام شده، فقط مربوط به کولبرها نیست و به دلیل تبعاتی است که‌ این‌ تصمیم برای شهرهـای مرزی کشور داشته است.

او ادامه می‌دهد: در شهر بانه ٧٠ مغازه و پاساژ متناسب با فعالیت‌هـای کولبری شکل گرفته است. ‌هزاران نفر در داخل شهر از طریق کالاهـایی که‌ کولبران وارد کشور می‌کردند، ارتزاق می‌کنند. کار و درآمد این‌ افراد با بسته‌شدن مرزها دچار اشکال شده است. وقتی باری از طریق کولبرها به کشور وارد نشود، پاساژها تعطیل می‌شوند و صدها نفر بی‌کار می‌شوند.

روزنامه مشخص وزارت

هوشمند تصمیم‌گیری درباره بسته‌شدن مرزها را خارج از اراده استان می‌داند و به طور کلی این‌ مسئله را مرتبط با امتداد مرزها معرفی می‌‎کند.

به گفته او مرزهـای شرقی کشور به وسیله موانعی مثل دیوار و حفر خندق محصور شده و در غرب کشور هم به‌نوعی بحث امتداد مرزها بُعد امنیتی دارد و به‌همین‌دلیل با راهکارهـایی، دولت این‌ مرزها را مسدود کرده است؛ اما بایـد این‌ طرح‌ها با انجام مطالعه به مرحله اجرا گذاشته شود و زمانی که‌ جوانب اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی آن‌ دیده شده باشد، تصمیمات اجرائی شود. وقتی می‌خواهیم مرزی را به خاطر امنیت کشور مسدود کنیم، بایـد در نظر داشته باشیم که‌ همین اقدامات ممکن است وضعیت ضدامنیتی به ‌وجود بیاورد.

نوستالژیِ پاخورده ایرانیان احیا می‌شود

این‌ کارشناس تأکید می‌کند: کاری که‌ بدون مطالعه کارشناسی و تخصصی لازم انجام شده باشد، عوارضی برای کشور خواهد داشت.

او درباره انسداد مرزها در غرب کشور می‌گوید: به درخواست کشور عراق، بعد از اعلام استقلال اقلیم کردستان همچنین مهار قاچاق کالا و بحث مسدودشدن مرزها مطرح شد؛ اما بایـد بگویم که‌ بین ١٠ تا ١٥ درصد کل کالاهـای قاچاق از طریق فعالیت کولبری به کشور وارد می‌شود.

این‌ مطلب در مورد روزنامه مشخص وزارت می باشد .

هوشمند یادآوری می‌کند: نظام اداری ما در ایجاد شرایط کنونی مقصر است؛ زیرا در دهه گذشته و در زمان تحریم‌ها، نظام اداری کشور این‌ نوع سیستم تجارت چمدانی و کولبری را به دو دلیل تقویت کرده است. یکی این‌که‌ نمی‌توانست برای آن‌ها پیشه ایجاد کند و دیگر این‌که‌ بخشی از نیازهـای کشور را از طریق همین نظام انتقال چمدانی رفع می‌کرد.

ارتزاق ١٥٠‌ هزار نفر به طور مستقیم وابسته به مرزها

وزارت تعاون: کولبر‌ها بدون متولی مشخص ندارند

به گفته این‌ کارشناس در سه استان غربی شامل کرمانشاه، کردستان و آذربایجان‌غربی، ١٥٠ ‌هزار نفر از طریق تجارت چمدانی و کولبری در حال ارتزاق مستقیم هـستند. ضمن آ‌نکه‌ به‌ طور غیر‌مستقیم مراکز تفریحی، رستوران‌ها و… که‌ با فعالیت بازارهـای مرزی در ارتباط بود، به مرز تعطیلی کشیده شده‌اند. برخی آمارها می‌گوید شهر بانه در یک سال دو‌ میلیون مسافر داشت که‌ با بسته‌شدن مرز، تعداد مسافران آن‌ کاهش یافته است.

او برای برون‌رفت از شرایط کنونی راهکارهـایی را هم ارائه می‌دهد. به اعتقاد هوشمند بایـد تعدادی از معتمدان محلی مناطق مرزی برای اعلام خواسته‌هـایشان به تهران سفر کرده و با اسحاق جهانگیری یا رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر صنعت، معدن و تجارت دیداری داشته باشند. از سوی دیگر دولت بایـد به صورت کوتاه‌مدت مرزها را از حالت انسداد خارج کند تا افراد با ابزارهـایی نظیر چرخ و ماشین سبک، کالا جابه‌جا کنند.

روزنامه, مشخص, وزارت

این‌ کارشناس همچنین حذف عوارض سنگین وضع‌شده برای واردات را هم گام دیگر کوتاه‌مدت دولت معرفی می‌کند.
او اضافه می‌کند: در بلندمدت دولت بایـد به صورت جدی برای سرحدات کشور و کل مرزهـای ایران فکر اساسی کند؛ زیرا همین مشکلات را در مرزهـای شرقی هم داریم. اگر دولت برنامه‌هـایی برای مناطق مرزی نداشته باشد، این‌ مناطق خالی از سکنه می‌شود. دولت بایـد در گام بعدی برای مرزها برنامه جامع میان‌مدت ضربتی تعریف کند. با توجه به حوادث بانه و مریوان دولت در منطقه غربی بایـد یک برنامه جامع پنج‌ساله تدوین کند و در راستای کاهش فاصله توسعه این‌ مناطق با دیگر مناطق کشور حرکت کند.

هوشمند اعلام می‌کند: دولت می‌تواند با شناسایی پتانسیل‌هـای غرب کشور برای این‌ مناطق برنامه‌ریزی کند. در غرب ایران از منظر توریسم، کشاورزی و دامداری و صنایع آب ظرفیت درخور‌‌توجهی وجود دارد. امیدوارم این‌ مهم در دستور کار دولت قرار گیرد. اگر غیر این‌ باشد، ناکارآمدی نظام بوروکراتیک کشور که‌ به شکل نارضایتی مردم بروز پیدا کرده است، بیشتر تبعات خود را نشان خواهد داد. ضروری است دولت به شکل جدی، کارشناسی و تخصصی و البته با دغدغه ملی به فکر حل‌وفصل مشکل مردم مرزنشین باشد.

حضور ۶ میهمان ویژه دیگر در جشنواره جهانی فجر

سلاطین موسیقی پاپ در سال ۹۶

روزنامه هفت صبح – علی رستگار: آمارهـای دفتر موسیقی وزارت ارشاد نشان می دهد تعداد تک آهنگ هـای منتشرشده از ۳۷۱ آهنگ سال قبل به ۱۱۵۰ رسیده. این‌ آمار در سال ۹۴ هم ۹۹ تک آهنگ بوده. ممکن است این‌ جهش آماری فاحش به دلیل تغیبراتی در روند اعطای مجوز به تک آهنگ هـای در وزارت ارشاد باشد اما به هر حال کاهش تعداد آلبوم هـای موسیقی نشان می دهد موجه سهمگین تک آهنگ ها، جای آلبوم هـای موسیقی را گرفته است. نکته عجیبی هم نیست. با کمرنگ شدن فعالیت کمپانی هـای سرمایه گذاری موسیقی طبعا هنرمندان مجبورند به صورت تک آهنگ آثارشان را منتشر کنند. با توجه به فراگیر شدن شبکه‌ هـای اجتماعی و تراکم آثار عرضه شده در مارکت موسیقی ایرانی، شاید این‌طوری به نفع خودشان هم باشد. نکته مهم تر اما ظهور یک نسل از خواننده هـای …
پروژهـای بین المللی مشترک وزارت علوم در سال ۹۷ مشخص شد


حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛گفت: خوشبختانه کشور ایران در زمینه‌هـای علوم، تحقیقات و فناوری جایگاه خیلی خوبی در دنیا دارد، لذا آمادگی داریم در همکاری هـای مشترک بین المللی در کنار کشورها باشیم.
وی ادامه داد: مراکز فناوری، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌هـای کشورمان که‌ بیشترشان در مجموعه وزارت علوم قرار دارند دراین‌ رابطه می توانند همکاری‌هـای خوبی را داشته باشند.
نظارت وزارت علوم بر ۲ مسئله اساسی پروژه‌هـای مشترک بین المللی
قائم مقام وزیر علوم تصریح کرد: وزارت علوم در این‌ بحث تنها در دو موضوع دخالت می‌کند، یکی دوره‌هـای تحصیلی مشترک است که‌ منجر به صدور مدرک تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری که‌ بوسیله شورای گسترش وزارت علوم تأیید می‌شود و دیگری تأیید دانشجوی خارجی است.
سالار آملی در ادامه در خصوص پروژه هـای بین‌المللی مشترک ایران با سایر کشورها ادامه داد: ما همچنین پروژهـای مشترکی …
ترافیک طرح در طرح ترافیک!


روزنامه قانون نوشت: اعتبار طرح ترافیک سال ۹۶ تا پایان اردیبهشت تمدید می شود. این‌ تازه ترین خبری بود که‌ دیروز به نقل از معاون فرماندار تهران منتشر شد تا سریال اما و اگر هـای طرح ابداعی شهرداری برای کنترل ترافیک تهران ادامه داشته باشد. دیروز غلامحسین آرام گفت که‌ به احتمال زیاد مهلت طرح ترافیک سال گذشته تا اواخراردیبهشت تمدید می‌شود و با توجه به زمان ثبت نام و بررسی مدارک در حال بررسی هـستیم که‌ آرم طرح ترافیک سال ۹۶ تا اردیبهشت امسال اعتبار داشته باشد.
این‌ موضوعی بود که‌ چندی قبل، الهام فخاری، عضو شورای شهر تهران نیز به آن‌ اشاره کرده و گفته بود که‌ اعتبار طرح ترافیک سال ۹۶ با توجه به مهیا نبودن زیر ساخت هـای اجرایی لازم برای آن‌، ۱۰ یا ۱۵ روز و شاید تا آخر اردیبهشت، اعتبار طرح ها تمدید شود. فخاری گفته …

  • اخبار اجتماعی
  • وزارت تعاون: کولبر‌ها بدون متولی مشخص ندارند


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *