خانه / رشد و مراقبت / علت پوسیدگی دندان شیری به همراه توضیحات

علت پوسیدگی دندان شیری به همراه توضیحات

علت پوسیدگی دندان شیری ، پوسیدگی دندان شیری کودک، علل و روش های پیشگیری ، علل فساد و پوسیدگی دندان شیری کودکان چیست؟ ، زمان افتادن دندان شیری، دیر و زود داره؟ ، دندان شیری چیست و چه وظایفی دارد؟ ، دندان شیری کودکان، چیست و چه وظایفی دارد؟ .
 پوسیدگی زودرس کودکان یک مشکل جدی هم در کشورهای در حال توسعه و هم در کشورهای توسعه یافته محسوب می‌‌شـود و همچنین شایع ترین بیماری مزمن دوران کودکی محسوب می‌‌شـود.نیمی از کل کودکان سه ساله در کشور و یک سوم کودکان تهرانی مبتلا به پوسیدگی زودرس کودکان هـستند. یکی از روش‌های کاهش شیوع پوسیدگی : آموزش سلامت دهان هـست. …

علت پوسیدگی دندان شیری

 پوسیدگی زودرس کودکان یک مشکل جدی هم در کشورهای در حال توسعه و هم در کشورهای توسعه یافته محسوب می‌‌شـود و همچنین شایع ترین بیماری مزمن دوران کودکی محسوب می‌‌شـود.
نیمی از کل کودکان سه ساله در کشور و یک سوم کودکان تهرانی مبتلا به پوسیدگی زودرس کودکان هـستند. یکی از روش‌های کاهش شیوع پوسیدگی : آموزش سلامت دهان هـست. مادران، افراد کلیدی هـستند که‌ دانش و آگاهی انها تأثیر مهمی در شیوه زندگـی آینده فرزندانشان دارد.
 

عواملی که‌ در ایجاد پوسیدگی دخیل هـستند
بهداشت دهان ضعیف، اکتساب باکتری از مادر، موقعیت اجتماعی و اقتصادی ضعیف، میزان تحصیلات والدین، عدم تماس و چسبیدن فلوراید به دندان‌‌ها،  رفتارهای غلط تغذیه‌ای، دسترسی ضعیف به خدمات دندانپزشکی، سطح باکتری‌‌های دهانی
اختلال در کیفیت زندگـی کودکان
تغذیه، تکلم، خواب، خلق و خو، روابط اجتماعی، پوسیدگی‌های بعدی در دندانهای دائمی، تحمیل هزینه سنگین بر جامعه، عفونت‌های خطرناک سیستمیک .
محیط خانواده تاثیر زیادی بر رفتارهای کودک از جمله بهداشت دهان ودندان دارد.مسواک زدن برای کودکان باید توسط والدین دو بار در روز با هـستفاده از مسواک نرم با سایز متناسب با سن کودک  و مقدار مناسب خمیردندان حاوی فلوراید صورت گیرد .
تغذیه با شیر مادر بعد از ۱۲ ماهگی چنانچه روزانه هفت بار یا بیشتر صورت بگیرد، و همچنین  تغذیه دل به خواه با شیر مادر پس از آشنایی کودک با سایر کربوهیدرات‌های رژیم غذایی و بهداشت نامناسب دهان از عوامل خطر پوسیدگی هـستند.
یکی از شایعترین علل پوسیدگی قبل از دو سالگی شیر خوردن‌‌های مکرر کودک در خواب هـست .
از زمان رویش دندان شیری نوزادتان تا دو سالگی بعد از هر بار شیر دادن با گاز مرطوبی دندان‌‌هایش را پاک کنید تا شیر روی دندان‌‌ها باقی نماند.
بعد از ۳ سالگی هـستفاده از محصولات انتی میکروبیال (ضد میکروبی) مثل دهانشویه  و با کاربرد فلوراید می‌‌توان از پیشرفت پوسیدگی جلوگیری کرد.
فلوراید موثرترین داروی پیشگیری از پوسیدگی هـست. یکی از انواع اشکال فلوراید، اصطلاحا وارنیش فلوراید هـست که‌ هـستفاده از انواع یکبار مصرف ان رایج هـست و میتواند در پیشگیری از پوسیدگی  موثر باشد.
 کاربرد وارنیش فلوراید بهتر هـست از ۳ سالگی توسط دندانپزشک هر۳ تا ۶ ماه یکبار تکرار شـود. مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید  بعد از ۲ سالگی توسط مادر توصیه می‌شـود.
همیشه ایـن سوال در ذهن اکثر والدین وجود دارد که‌ چرا باید از دندان‌های شیری کودکان مراقبت کرد در حالی که‌ ایـن دندان‌‌ها موقت هـستند و دندان‌‌های دایمی جایگزین انها می‌‌شوند ؟
در ابتدا توضیح کلی در رابطه با دندان شیری می‌‌دهم که‌ تعداد دندان‌های شیری در کل ۲۰ عدد می‌باشد که‌ از سن ۶ تا ۸ ماهگی شروع به رویش کرده و تا سن ۲  سالگی رویش ان‌ها تکمیل می‌گردد.
پیش از هر چیز باید بدانیم تا سن ۱۲ سالگی باید کلیه دندان‌های شیری افتاده و دندان‌های دائمی جایگزین ان‌ها گردند.
دندان دائمی آسیاب اول در سن ۶ سالگی در دهان رویش پیدا می‌کـنند، بدون ایـن‌که‌ دندان شیری بیفتد، یعنی در سن ۷ سالگی بچه باید ۲۴ دندان داشته باشد. که‌ ایـن ۴ دندان از اهمیت ویژه ای برخوردار هـست زیرا دندان جایگزینی دیگر ندارد.
دندان شیری وظیفه مهم جویدن، صحبت کردن، زیبایی و افزایش اعتماد به نفس کودک را دارد. کودکان ۴ یا ۵ ساله‌ای که‌ چند دندان قدامی خود را از دست داده اند، زیبایی لبخند و حتی اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند . دندان شیری وظیفه مهم دیگری چون حفظ  فضا برای دندان‌‌های دائمی را دارد.
 
دندان شیری چگونه فضا را برای دندان دائمی نگه می‌دارد؟
 باید بدانید که‌ زیر هرکدام از دندان‌های شیری یک جوانه دندان دائمی وجود دارد که‌ فضای کافی برای رویش ان دندان از سوی دندان شیری حفظ می‌شـود.
دیگر انکه‌ هر کدام از دندان‌های دائمی از ریشه دندان‌های شیری به عنوان راهنما هـستفاده می‌کـنند تا در مسیر اصلی رویش خود قرار گیرند و در مکانی مناسب رویش پیدا کـنند که‌ اگر چنین نبود حتما به هم ریختگی و اختلال در مکان و مسیر رویش دندان‌های دائمی اتفاق می‌افتاد.
علت افتادن دندان‌های شیری به ایـن خاطر هـست که‌ دندان‌های دائمی زیر دندان شیری شروع به رویش کرده و به مرور ریشه دندان شیری تحلیل می‌‌رود و ایـن روند تا جایی ادامه پیدا می‌کند که‌ ریشه دندان شیری به کلی از بین رفته و در آخرین مرحله که‌ دندان دائمی در دهان می‌‌روید دندان شیری می‌افتد.
اگر مسیر رویش دندان دائمی( زیر دندان شیری) کج باشد و یا جوانه دندان دائمی زیر دندان شیری وجود نداشته باشد معمولا دندان شیری نمی افتد و اگر خوب از ان مراقبت شـود مثل دندان‌‌های دائمی باقی می‌‌ماند.
لازم به ذکر هـست که‌ والدین به ایـن نکته توجه داشته باشند که‌ اگر دندان‌های شیری در موعد خود نیفتند، می‌توانند باعث کج یا دیر روییدن و در مواردی نروییدن دندان‌های دائمی زیرین گردند.
 بیش از نیمی از بهم ریختگی دندان‌‌ها که‌ در بزرگسالی اتفاق می‌‌افتد مربوط به زود کشیدن دندان شیری هـست.
باور اشتباه دیگری که‌ باعث از دست دادن زودهنگام دندان‌‌های شیری می‌‌شـود ایـن هـست که‌ دندان‌های شیری موقتی در داخل دهان هـست و اصلا ریشه و عصب ندارد.چنین تصوری کاملا  اشتباه هـست؛ چرا که‌ دندان‌های شیری نه تنها ساختاری کاملامستقل از دندان‌های دائمی دارد، بلکه‌ دارای تاج و ریشه‌های مستقل هـست و ساختاری شبیه به دند ان دایمی دارد و فقط ابعاد ان کوچک‌تر هـست.
همچنین  ریشه دندان‌های شیری بعد از ایـنکه‌ به وظیفه خود عمل کرد همزمان با رویش دندان دائمی زیرین به طور طبیعی تحلیل می‌رود.
 دندان شیری هم مانند دندان دائمی نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد و اگر چنین نباشد خیلی زودتر از دندان دائمی پوسیده می‌‌شـود و اگر پوسیدگی پیشرفت کند و عصب دندان را درگیر کند که‌ باعث درد و ناراحتی کودک می‌‌شـود.
 در چنین شرایطی اگردندان درمان نشـود ممکن هـست چرک از سوراخ انتهای ریشه خارج شـود و به لثه و هـستخوان اطراف دندان برسد و باعث آبسه و تورم لثه یا صورت شـود و باعث تحلیل ریشه  و لقی ان دندان شـود که‌ هم به جوانه دندان دایمی زیرین خود آسیب می‌‌زند و هم باعث اختلال در رویش دندان دایمی زیرین خود می‌‌کند که‌ منجر به بهم ریختگی کل دندان‌‌های دائمی می‌‌شـود و هزینه سنگینی به خانواده و جامعه تحمیل می‌‌شـود.
بسته به شدت و مدت زمان درگیری عصب، درمان دندان متفاوت خواهد بود. درمان می‌تواند از عصب‌کشی سطحی (پالپوتومی) تا عصب‌کشی داخل کانال ریشه (پالپکوتومی) متفاوت باشد.
مهم‌ترین عامل از دست دادن زود هنگام دندان‌های شیری، پوسیدگی انها هـست.
در صورتی که‌ بنا به هر دلیلی مجبور به خارج کردن زود هنگام  دندان شیری شویم، باید حتما از فضا نگهدار هـستفاده شـود  تا از بهم ریختگی دندان‌‌های دائمی و از دست رفتن فضا برای ان‌ها جلوگیری کنیم.
 
زمان رویش دندان‌‌های دایمی  در چه سنی هـست؟
دندان‌های شیری جلویی فک  پایین در کودکان به صورت طبیعی معمولا در سنین  شش سالگی و فک بالا حدوداً تا هشت سالگی با دندان‌های دائمی جایگزین می‌شوند.  دندان‌های نیش و آسیاب شیری نیز بین حدود ده تا دوازده سالگی با دندان‌های دائمی جایگزین می‌شوند، لذا نگهداری دندانهای شیری تا ایـن سنین اهمیت زیادی دارد.
 گاهی سن تقویمی از سن دندانی کودک عقب‌تر هـست و همین امر باعث نگرانی والدین می‌‌شـود که‌ با مراجعه به دندانپزشک می‌‌توانید با او مشورت کنید.
از دست رفتن زودهنگام دندان‌‌های شیری جلویی هر فک اهمیت کمتری نسبت به از دست رفتن زودهنگام دندان‌‌های آسیای کوچک وآسیای بزرگ دارد.
بهتر هـست والدین کودکانشان را از ۶ ماهگی به  مطب دندانپزشکی برده تا هم  توسط دندانپزشک ویزیت شوند و هم با محیط دندانپزشکی آشنا شوند تا در صورت لزوم انجام درمان‌‌های دندانپزشکی از ترس و اضطراب انها که‌ـسته شـود و با دندانپزشک همکاری‌‌های لازم را داشته باشند.

همه چیز در مورد پوسیدگی جدی حال دندان زودرس علت کشور کودکان مشکل
قطره آهن را چطور باید به کودک داد؟
 بهتر هـست قطره آهن به وسیله قطره‌چکان در عقب‌ترین قسمت زبان چکانده شـود تا کمتر با بزاق مخلوط شـود و پس از دادن قطره آهن کمی ‌به کودک آب بدهید تا محیط دهان کاملا تمیز شـود و بعد، دندان‌های کودک را با گاز مرطوب یا با هـستفاده از مسواک مخصوص شیرخواران،  تمیز کنید.
درکودکان بزرگتر می‌توان قطره آهن را با آب‌میوه‌هایی مانند سیب و پرتقال که‌ حاوى ویتامین c هـستند مخلوط کرد وبه کودک داد .
 قطره آهن اگر بر روی دندان کودک بماند باعث تغییر رنگ و سیاهی می‌‌شـود ولی باعث پوسیدگی نمی شـود .

اتحادیه عرب ایران را متهم کرد
درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی عمومی
در برخی موارد، به علت وسعت درمان‌‌های مورد نیاز کودک، تعدد پوسیدگی، عدم همکاری کودک و مشکلات کنترل رفتاری او، آرام نگه داشتن کودک توسط دندانپزشک برای انجام درمان دندانپزشکی کارآمد نیست و دندانپزشک مجبور به هـستفاده از بیهوشی عمومی برای درمان کودک می‌‌گردند.
 
فیشور سیلنت
فیشور سیلنت روشی هـست که‌ در سالهای اخیر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌‌ها  از ان هـستفاده می‌‌شـود و به شدت مؤثر واقع شده هـست.
روش کار به ایـن صورت هـست که‌ شیار دندان‌‌ها که‌ محل تجمع مواد غذایی و باکتری‌‌ها هـست با مواد هم رنگ دندان پر می‌‌شـود. توصیه می‌‌شـود بعد از رویش اولین دندان دائمی در سن ۶ سالگی برای انجام ایـن کار به دندانپزشک مراجعه کنید. برای هر دندان فقط یک بار فیشورسیلنت انجام می‌‌شـود و نیازی به تکرار ندارد.
جزییات مطلب پوسیدگی و جدی و حال و دندان و زودرس و علت و کشور و کودکان و مشکل را میخوانید .
اطلاعات و توضیحات بیشتر درباره علت پوسیدگی دندان شیری

علت دندان قروچه کودکان چیست؟

ساییدن دندان ها به هم یا دندان قروچه بیماری ای هـست که‌ بیشتر در خواب اتفاق می افتد، اما در طول روز هم به صورت ساییدن یا کوبیدن دندان ها در بعضی اشخاص به چشم می خورد. ما در ایـن مقاله از علت دندان قروچه در بزرگسالان و کودکان تا راه های درمان ان را بازگو کرده ایم.بارها شده هـست که‌ از خواب بیدار شده اید، احساس خوبی ندارید، فک‏ درد عجیبی دارید و کلافه اید. بیشترین دلیل کلافگی تان هم ایـن هـست که‌ نمی دانید منشا ایـن درد به چه خاطر می باشد. کافی هـست از شخصی که‌ کنارتان می آرامد بپرسید تا متوجه شوید که‌ تمام طول شب را با دندان قروچه گذرانده اید و ایـن درد هایی که‌ احساس می کنید به علت دندان قروچه در شب بوده هـست و باید به فکر راه های درمان ایـن عارضه بیفتید تا تمام دندان هایتان را از دست …
علل فساد و پوسیدگی دندان شیری کودکان چیست؟

فلوراید تراپی دندان کودک، چگونه انجام می‌شـود؟


یکی از مهم بهداشتی کودکان، فاسد شدن دندان ان‌ههـست. آمار‌ها نشان می‌دهد به طور متوسط کودکان در دو سالگی، دو دندان فاسد دارند.در زمان‌های گذشته، انسان‌ها تصور می‌کردند، فساد دندان در اثر عمل کرمی هـست که‌ دندان را می‌جود و می‌خورد و به همین دلیل پوسیدگی دندان را کرم خوردگی می‌نامیدند. اما امروزه ثابت شده که‌ فساد و پوسیدگی دندان، نتیجه‌ی عمل یک نوع میکروب به نام هـسترپتوکوک موتان هـست، ولی عوامل متعددی وجود دارد که‌ دندان را برای هجوم ایـن میکروب آماده می‌سازد. از جمله مواد قندی قابل تخمیر، مخصوصا سوکروز (قند و شکر) از مهم‌ترین عواملی هـستند که‌ باعث فعالیت ایـن میکروب می‌شوند.
مواد قندی در تماس با سطح بدن، اسید‌های آلی تولید می‌کند. اسید‌های آلی ابتدا کلسیم مینای دندان را از بین می‌برند، سپس موجب تخریب ماده‌ی پروتئین اسکلت دندان می‌گردند. مواد قندی و شکلاتی که‌ به دندان‌ها می‌چسبد و مدتی باقی می‌ماند اثرات نامطلوب بیشتری …
پوسیدگی دندان شیری کودک، علل و روش های پیشگیری

پوسیدگی دندان شیری کودکان ممکن هـست به دلیل خوردن شیر از شیشه در موقع خواب، مصرف بیش از حد مواد قندی، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و گاهی بیماری‌ها باشد. در ایـن مقاله درباره علت‌های پوسیدگی دندان شیری کودکان و روش‌های پیشگیری از پوسیدگی دندان ان‌ها، توضیحاتی بیان شده هـست.یکی از مهم بهداشتی کودکان، فاسد شدن دندان ان‌ههـست. آمار‌ها نشان می‌دهد به طور متوسط کودکان در دو سالگی، دو دندان فاسد دارند.در زمان‌های گذشته، انسان‌ها تصور می‌کردند، فساد دندان در اثر عمل کرمی هـست که‌ دندان را می‌جود و می‌خورد و به همین دلیل پوسیدگی دندان را کرم خوردگی می‌نامیدند. اما امروزه ثابت شده که‌ فساد و پوسیدگی دندان، نتیجه‌ی عمل یک نوع میکروب به نام هـسترپتوکوک موتان هـست، ولی عوامل متعددی وجود دارد که‌ دندان را برای هجوم ایـن میکروب آماده می‌سازد. از جمله مواد قندی قابل تخمیر، مخصوصا سوکروز (قند و شکر) از مهم‌ترین عواملی …

زنگنه: کشور نباید در شرایط فرار سرمایه قرار گیرد
  • رشد و مراقبت
  • علت پوسیدگی دندان شیری


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *