خانه / مراقبت از نوزاد / گردن گرفتن نوزاد، نکات مهمی که‌ بایـد بدانید به همراه توضیحات

گردن گرفتن نوزاد، نکات مهمی که‌ بایـد بدانید به همراه توضیحات

گردن گرفتن نوزاد، نکات مهمی که‌ بایـد بدانید ، گردن گرفتن نوزاد؛ نکات مهمی که‌ می‌بایست بدانیم! ، نکات خواب کودک، همـه آن‌چه بایـد بدانید ، دندان درآوردن نوزاد، هر آن‌چه بایـد بدانید ، درباره نوزاد یک ماهه، آن‌چه بایـد بدانید ، روش صحیح پوشک نوزاد، آن‌چه بایـد بدانید .
گردن گرفتن نوزاد، یک مکانیسم طبیعی در رشد و تکامل نوزاد اسـت که‌ معمولاً این‌ توانایی در سه ماهگی تا شش ماهگی دیده می‌شـود. در این‌ مقاله نکاتی درباره توانایی‌ گردن گرفتن نوزادان، روش‌های بهبود قدرت عضلات گردن نوزاد و نکاتی که‌ بایـد در زمان در آغوش گرفتن نوزاد بدانید، بیان شده اسـت.هنگامی که‌ یک نوزاد تازه متولد می‌شـود، …

گردن گرفتن نوزاد، نکات مهمی که‌ بایـد بدانید

گردن گرفتن نوزاد، یک مکانیسم طبیعی در رشد و تکامل نوزاد اسـت که‌ معمولاً این‌ توانایی در سه ماهگی تا شش ماهگی دیده می‌شـود. در این‌ مقاله نکاتی درباره توانایی‌ گردن گرفتن نوزادان، روش‌های بهبود قدرت عضلات گردن نوزاد و نکاتی که‌ بایـد در زمان در آغوش گرفتن نوزاد بدانید، بیان شده اسـت.
هنگامی که‌ یک نوزاد تازه متولد می‌شـود، کنترل گردن و سر برای او غیر ممکن اسـت و نمی‌تواند سر و گردن خود را نگه دارد؛ بنابراین‌ بایـد در هنگام نگه داشتن او بسیار مراقب بود. گاهی برخی از نوزادان کنجکاو می‌شوند و می‌خواهند هر چیزی در اطرافشان را ببینند که‌ بایـد به دقت مراقب این‌ نوزادان باشید، ولی برخی دیگر آرام استند و گردن خود را به هر طرف نمی‌چرخانند.
قبل از هر پیشرفت و بهبودی در حرکات نوزاد، کودک بایـد گردن بگیرد. این‌ یک مرحله بسیار مهم و آغاز‌ مراحل رشد نوزاد و مراحل تکاملی دیگر مانند نشستن، چهار دست و پا رفتن و راه رفتن اسـت.
چگونه گردن و سر نوزاد را در زمان در آغوش گرفتن، نگه داریم؟ 
قبل از این‌که‌ توانایی گردن گرفتن نوزاد بهبود یابد و کودک بتواند خودش گردنش را بگیرد، بایـد به درستی کودک را در آغوش گرفت و سر او را نگه داشت. برترین راه برای این‌که‌ سر نوزاد را حمایت کنید تا گردن نوزاد نیفتد این‌ اسـت که‌ با دست سر نوزاد را نگه داشته و یا مطمئن باشید که‌ خود کودک سرش را می‌گیرد. هنگام بلند کردن کودک اطمینان حاصل کنید که‌ یکی از دست‌های خود را پشت سر نوزاد قرار داده‌اید و سپس کودک را بلند کنید.
در زمان بلند کردن نوزاد، از نحوه نگهداری او و در آغوش گرفتن کودک اطمینان حاصل کنید زیرا آسیب در مراحل اولیه رشد کودک منجر به آسیب مغزی، خفگی و یا آسیب شدید گردن و یا ستون فقرات می‌شـود.
چه زمانی نوزاد برای گردن گرفتن توانایی پیدا می‌کند؟
گردن گرفتن نوزاد یکی از مهم‌ترین گام‌های تکاملی و رشدی نوزاد اسـت که‌ معمولاً به طور سریع اتفاق می‌افتد. در حدود ۳ ماهگی عضلات گردن نوزادان قوی‌تر می‌شـود و می‌توانند گردن خود را به اطراف بچرخانند و محیط اطراف را ببینند و یا مادر را دنبال کـنند. گردن گرفتن نوزاد و قوی شدن عضلات گردن تا ۶ ماهگی طول می‌کشد. تا ۶ ماهگی عضلات گردن به طور کامل رشد و توسعه یافته و کودک به راحتی می‌تواند گردن گرفته و سر خود را کنترل کند.
البته این‌ در تمامی کودکان یکسان نیست و ممکن اسـت در برخی کودکان زودتر و یا دیرتر اتفاق بیفتد که‌ در هر صورت اجازه دهید مراحل رشدی نوزاد تمام شـود و نگران نباشید.
مراحل گردن گرفتن نوزاد و کنترل سر کودک
نشانه‌های مختلفی وجود دارد که‌ نشان می‌دهد کودک گردن می‌گیرد و می‌تواند سر خود را کنترل کند:
نوزادان تازه متولد شده ۰ تا ۱ ماهه: 
در نوزادان تازه متولد شده، عضلات گردن بسیار ضعیف اسـت و نوزاد قادر نیست سر خود را نگه دارد و بایـد در زمان بلند کردن کودک و یا در آغوش گرفتن او، مراقب گردن و سر او باشید.
نوزادان ۱ تا ۲ ماهه: 
پس از حدود یک ماه متوجه می‌شوید که‌ عضلات گردن نوزاد شمـا شروع به تقویت و رشد کرده و کودک به شمـا و محیط اطراف نگاه می‌کند و هنگامی که‌ صدای شمـا را می‌شنود حتی زمانی که‌ به روی شکم خوابیده باشد، سرش را برمی‌گرداند و صدا را دنبال می‌کند. در دو ماهگی عضلات گردن کودک به اندازه کافی قوی شد‌ اند که‌ زمانی که‌ خوابیده اسـت، سرش را به اطراف بچرخاند. در دو ماهگی کودک سعی می‌کند سرش را بچرخاند و اطراف را ببیند.
نوزادان ۳ تا ۴ ماهه: 
در این‌ سن یک جهش بزرگ در توانایی گردن گرفتن نوزاد و کنترل سر او می‌بینید. در این‌ سن می‌بینید که‌ کودک گردن خود را می‌گیرد و زمانی که‌ بر روی شکم خوابیده اسـت می‌تواند سر خود را برای مدتی بالا بگیرد.
نوزادان ۵ تا ۶ ماهه: 
در شش ماهگی توانایی گردن گرفتن نوزاد به خوبی کامل شده اسـت و کودک به راحتی گردن می‌گیرد و سر خود را کنترل می‌کند و به اطراف می‌چرخاند. در این‌ سن شمـا متوجه می‌شوید که‌ کودک براحتی سرش را به اطراف می‌چرخاند و بر روی گردن و سرش کنترل دارد.
چگونه می‌توانم به کودکم کمک کنم که‌ سریعتر گردن بگیرد؟
نوزادان به طور طبیعی کنجکاو استند و نیازی نیست که‌ شمـا بیش از حد او را تشویق کنید که‌ اطراف را نگاه کند و یا گردن و سرش را کنترل کند. همانطور که‌ قبلاً گفته شد مهم اسـت اجازه دهید که‌ کودک شمـا به طور طبیعی رشد کند و او را با بقیه نوزادان مقایسه نکنید. چندین مورد وجود دارد که‌ می‌توانید برای کمک به رشد و بهبود کنترل کودک بر گردن و سر نوزاد، انجام دهید:
کودک را مدتی به روی شکم بخوابانید.
کودک را برای مدتی با مراقبت کافی از او به روی شکم بخوابانید که‌ این‌ می‌تواند برای بهبود عضلات کودک مفید باشد. با این‌ روش بسیاری از عضلات مانند عضلات پا، گردن، بازو‌ها و پشت کودک تقویت می‌شـود. به این‌ نکته توجه داشته باشید زمانی که‌ کودک را به روی شکم می‌خوابانید، مطمئن باشید که‌ مکان کودک امن و راحت اسـت. اسباب بازی‌هایی را برای نگاه کردن در نزدیک او بگذارید و خودتان مراقب او باشید.
با کودک بازی کنید.
زمانی که‌ کودک ۴ تا ۵ ماهه اسـت، کودک را به پشت بخوابانید و به آرامی دست‌هایش را کشیده و با او بازی کنید و یا او را به پایین و بالا بکشید، ولی این‌ کار‌ها را به آرامی انجام دهید. در این‌ سن کودک بایـد بتواند زمانی که‌ بدنش را پایین و بالا می‌کشید، سر خود را نگه دارد.
کودک را تشویق و حمایت کنید.
کودک را حمایت کنید به این‌ معنی که‌ پشت و گردن او را نگه دارید. این‌ کمک‌ها و مراقبت‌ها به بهبود رشد و گردن گرفتن او بیشتر کمک می‌کند.
اگر کودکم گردن نگرفت، چه کنم؟
همـه نوزادان با یکدیگر متفاوت استند، شمـا اطمینان حاصل کنید که‌ کودک شمـا هوشیار و کنجکاو اسـت و برای حرکت کردن تلاش می‌کند.
در زمان بهبود و رشد و گردن گرفتن نوزاد، همـه نوزادان تمایل دارند که‌ به تمامی عکس العمل‌های محیطی پاسخ دهند. دیده می‌شـود نوزادانی که‌ خواهر  یا برادر بزرگ‌تر دارند، سریع‌تر گردن می‌گیرند، زیرا بیشتر توسط خواهر و یا برادر بزرگ‌تر نگه داشته می‌شوند و محیط آن‌‌ها شلوغ‌تر اسـت.
نوزادانی که‌ زودتر متولد می‌شوند، مدت زمان گردن گرفتن آن‌‌ها، بیشتر اسـت که‌ این‌ کاملآً طبیعی اسـت. اگر تا سه ماهگی نوزاد نمی‌توانست گردن و سرش را کنترل کند، بایـد به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید تا در صورت لزوم آزمایش‌های لازم از نوزاد صورت بگیرد.
همـه چیز در مورد بایـد گردن مکانیسم نکات
نکات ضروری برای رزرو بلیط قطار و هواپیما

نکات مهم تغذیه‌ای که‌ بیماران در تعطیلات نوروزی بایـد رعایت کن

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با فرا رسیدن نوروز با وجود انواع شیرینی‌ها، شکلات، غذاهای چرب و پرکالری، چطور می‌توان بیماری‌هایی مانند دیابت، کلسترول بالا، کبد چرب و… را کنترل کرد و از جشن آغاز‌ سال نو نیز لذت برد؟ برای پاسخ به این‌ پرسش، همراه ما باشید و توصیه‌های مندرج در این‌ مطلب را به کار ببندید تا در سال جدید، با کمترین مشکل جسمی روبرو شوید.
بیشتربخوانید : موارد چاقی و اضافه وزن پس از تعطیلات نوروز افزایش می یابد
۱٫ اگر دیابت دارید…میزان قند خونتان را در طول روز بررسی کنید و در حد مجاز ثابت نگه دارید. تا جای ممکن میزان استفاده چربی‌های مضر را کاهش دهید. توصیه می‌کنیم در جشن سال نو از استفاده قندهای ساده و شکلات و انواع شیرینی تا حد ممکن پرهیز و فقط در موارد اسـتثنا این‌ مواد غذایی‌ها را استفاده کنید. تعداد وعده‌های غذایی خود را به ۳ وعده اصلی و ۳ …
نکات مهم خانه تکانی که‌ هر خانمی بایـد بداند

به گزارش خبرنگار  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛  حوزه کلینیک در نظر دارد مهم‌ترین بهداشتی، درمانی و مهارت زندگی که‌ خانم‌ها بایـد بدانند را در اختیار آن‌‌ها قرار دهد.
هرسال در ماه اسفند خانم‌ها به فکر انجام خانه تکانی می‌افتند، اما آن‌‌ها بایـد توجه داشته باشند که‌ برای انجام این‌ کار بایـد به نکاتی توجه داشته باشند.
خانه تکانی کردن را مدیریت کنید
اولین نکته‌ای که‌ بایـد به آن‌ توجه داشته باشید این‌ اسـت که‌ انجام خانه تکانی را به تعویق نیندازید و هر روز یک قسمت را خانه را تمیز کنید این‌ مدیریت در انجام کار خانه تکانی را برای شمـا آسان می‌کند.
مواد شوینده را با نظم در کنار یکدیگر قرار دهید
مواد شوینده و دستمال‌های تمیز اساس کار خانه تکانی استند و شمـا بایـد آن‌‌ها را در دسترس خود قرار دهید، اما بایـد به این‌ نکته توجه داشته باشید که‌ حتما آن‌‌ها را با نظم و ترتیب درکنار یکدیگر قرار …
مهم‌ترین نکات ایمنی که‌ مردم در روز طبیعت بایـد رعایت کـنند

کلینزمان: بایـد منتظر مانوئل نویر ماند

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،”علی عسکری” مدیر عامل سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهر کرمان درباره روز طبیعت گفت: همـه ساله با فرارسیدن سیزدهم فروردین (روز طبیعت) هموطنان بر اساس یک سنت دیرینه سعی می‌کـنند که‌ به دامان طبیعت پناه برده و ساعاتی را به دور از هیاهوی شهر در کنار خانواده و در دل طبیعت اسـتراحت کـنند و خود را مهیای تلاش و کوشش در سال جدید می کـنند.
وی به نکات ایمنی که‌ شهروندان بایـد در این‌ روز رعایت کـنند، اشاره کرد و افزود: محل اطراق خود را از قبل انتخاب کنید، همچنین محل نشستن خود را درنقاط تایید شده و کمپ‌هایی که‌ به همین منظور تعیین شده مثل پارک‌ها و بوستان‌ها انتخاب کنید.
مدیر عامل سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهر کرمان با تاکید براین‌که‌ از نشستن در لبه دره‌ها، پرتگاه‌ها و کنار رودها خودداری کنید، بیان کرد: از حضور در زمین‌هایی که‌ پوشش گیاهی انبوهی …

  • مراقبت از نوزاد
  • گردن گرفتن نوزاد، نکات مهمی که‌ بایـد بدانید


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *