خانه / سرویس های دیگر / آماری تکان‌دهنده از بچه ها بازمانده از تحصیل به همراه توضیحات

آماری تکان‌دهنده از بچه ها بازمانده از تحصیل به همراه توضیحات

آماری تکان‌دهنده از بچه ها بازمانده از تحصیل ، آمار تکان‌دهنده بچه ها بازمانده از تحصیل/ وضعیت نامعلوم ۱۳۴ هزار کودک در بانک‌هـای اطلاعاتی ، جزییات ادامه تحصیل دانشجویان بازمانده از تحصیل دانشگاه آزاد ، حقایقی تکان‌دهنده از آزار جنسی بچه ها در استرالیا+تصاویر ، راز‌هـایی تکان‌دهنده درباره «استیون هاوکینگ» ، ویدئویی تکان‌دهنده از ضرب و شتم پیرزن ۹۰ ساله +فیلم .
به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ یکی از اقدامات انجام شده در وزارت رفاه طی سالهـای اخیر، شناسایی بچه ها بازمانده از تحصیل آن‌ هم در سنین دبستان است.
هر چند که‌ پیش از این‌، اعداد و ارقام تخمینی در مورد ‌تعداد این‌ بچه ها، حدود ۵ هزار نفر در گزارش وزارت آموزش و پرورش تا ۳٫۵ میلیون نفر در گزارش …

آماری تکان‌دهنده از بچه ها بازمانده از تحصیل

آمار تکان‌دهنده بچه ها بازمانده از تحصیل/ وضعیت نامعلوم ۱۳۴ هزار کودک در بانک‌هـای اطلاعاتیبه گزارش

گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ یکی از اقدامات انجام شده در وزارت رفاه طی سالهـای اخیر، شناسایی بچه ها بازمانده از تحصیل آن‌ هم در سنین دبستان است.

هر چند که‌ پیش از این‌، اعداد و ارقام تخمینی در مورد ‌تعداد این‌ بچه ها، حدود ۵ هزار نفر در گزارش وزارت آموزش و پرورش تا ۳٫۵ میلیون نفر در گزارش مرکز تحقیقات مجلس، اشاره شده، ولی به‌ علت عدم امکان صحت‌سنجی این‌ ادعاها، امکان سیاست‌گذاری مناسب تاکنون وجود نداشته است.

به همین علت، وزارت رفاه به‌عنوان متولی رفع هرگونه فقر از جمله فقر آموزشی طرحی برای سرشمـاری از بچه ها سن دبستان و سپس تعیین علل بازماندگی آن‌ها از تحصیل شروع کرده است.

در این‌ طرح گام اول، احراز تعداد افرادی بود که‌ در مقایسه‌ بین اطلاعات افرادی که‌ طبق گزارش سازمان ثبت احوال قاعدتاً بایـد در سال ۹۴ در مدرسه ثبت نام می کردند و افرادی که‌ طبق اطلاعات وزارت آموزش و پرورش ثبت شده‌بودند، صورت گرفت.

جزییات مطلب آماری و بازمانده و تحصیل و بچه ها را میخوانید .

وضعیت نامعلوم ۱۳۴هزار کودک بازمانده از تحصیل

اطلاعات و توضیحات بیشتر درباره آماری تکان‌دهنده از بچه ها بازمانده از تحصیل

مقایسه تطبیقی دو بانک اطلاعاتی نشان داده که‌ به میزان حدود ۱۳۴ هزار نفر کودک بین دو بانک داده اختلاف آمار وجود دارد.

براساس اطلاعات مستند و در استعلام مشخصات این‌ بچه ها، مشخص شد که‌ تنها اطلاعات تماس حدود ۱۱۰ هزار نفر از این‌ بچه ها در دست است و مابقی بچه ها به علت عدم حضور در پایگاه داده رفاه ایرانیان، از دسترس خارج استند.

همچنین از بین افراد باقی مانده، حدود ۵۵ هزار نفر تحت پوشش حداقل یکی از دو سازمان حمایتی بهزیستی و کمیته امداد قرار داشتند به علت همین حمایت انجام شده، وزارت رفاه تنها بررسی وضعیت ۵۵ هزار نفر کودک باقی‌مانده را در دستور کار خود قرار داد.

توضیحات بیشتر در موردآماری بازمانده تحصیل بچه ها

وزارت رفاه هم تصمیم گرفت طی یک قرارداد با موسسه خیریه ارائه‌دهنده خدمات تلفنی، با خانوار این‌ ۵۵ هزار بچه ها غایب از مدرسه تماس تلفنی برقرار و در مورد علت یا علل عدم ثبت‌نام کودک خود در مدرسه پرسش شود.

نتیجه بررسی‌ها نشان داد که‌ فقر خانواده و معلولیت کودک، از مهم‌ترین علل عدم ثبت‌نام بچه ها در مدرسه بوده‌است.

شمـا مطلب آماری تکان‌دهنده از بچه ها بازمانده از تحصیل را می خوانید .

از سویی در طرح شناسایی بچه ها بازمانده از تحصیل در مقطع ابتدایی در کشور نتایجی تکان دهنده به دست آمده مثلا این‌که‌ از ۱۱۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل، ۵۵ هزار و ۶۵ کودک خارج از مدرسه تحت پوشش نهادهـای حمایتی استند به گونه‌ای ۳۶ هزار و ۱۶ کودک تحت پوشش بهزیستی، ۲۵ هزار و ۳۳۲ کودک تحت پوشش کمیته امداد و ۸ هزار و ۲۷۷ کودک تحت پوشش هر دو نهاد است و براساس مصوبه‌ای که‌ در چهارمین جلسه شورای ساماندهی این‌ بچه ها به تصویب رسید، قرار شد نماین‌دگان این‌ نهادها وضعیت بچه ها را تا پایان مردادماه تعیین و گزارش کنند.

از دیگر نتایج این‌ طرح شناسایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آماری بازمانده تحصیل بچه ها

**برای روشن شدن وضعیت ۲۳ هزار و ۹۸۶ کودک که‌ خارج از مدرسه استند و در سامانه دریافت یارانه نام آن‌ها ثبت نشده،اما براساس اطلاعات ثبت احوال زنده استند که‌ البته مصوب شده تا سازمان ثبت احوال وضعیت حیات آن‌ها را مجدد بررسی کند.

**با سرپرست ۲۱ هزار و ۲۳۹ کودک تماس تلفنی گرفته شده، اما تلفن آن‌ها مسدود است و مصوب شد تا وزارت ارتباطات شمـاره تماس آن‌ها را دراختیار وزارت رفاه قرار دهد.

** ۸هزار و ۱۵ کودک در تماس تلفنی، سرپرست آن‌ها اعلام کرده که‌ به علت فقر نمی‌تواند کودک خود را به مدرسه بفرستد، بنابراین‌ کارگروهی با حضور نماین‌ده آموزش و پرورش و سازمان‌هـای مردم‌نهاد تشکیل خواهد شد تا راهکارهـای مناسب تدوین شود.

**سرپرست ۷ هزار و ۲۱۷ کودک اعلام کرده که‌ کودکشان به علت معلولیت به مدرسه نمی‌رود که‌ بر این‌ اساس مصوب شد سازمان بهزیستی وضعیت‌شان را بررسی کرده و در صورت اثبات معلولیت، آن‌ها را حمایت کند.

این‌ مطلب در مورد آماری بازمانده تحصیل بچه ها می باشد .

** همچنین ۳ هزار و ۵۵۴ کودک خارج از کشور زندگی می‌کنند، ۱۸۱۴ کودک در تماس تلفنی اعلام شده که‌ فوت شده‌اند، سرپرست ۱۵۵۲ کودک خارج از مدرسه گفته به علت دوری از مدرسه نمی‌توانند فرزندان خود را به مدرسه بفرستند. ۱۴۸۷ کودک به دلایل فرهنگی و عدم تمایل سرپرست به مدرسه نمی‌روند.

** علاوه بر این‌که‌ تمهیدات و برنامه‌ریزی‌هـای لازم برای شناسایی و بازگرداندن این‌ تعداد کودک انجام شده، سرپرست ۲ هزار و ۶۷۶ کودک نیز اعلام کرده که‌ به علت کوچ‌نشینی و یا عدم مدیریت مدرسه در ثبت‌نام، کودک به مدرسه نمی‌رود که‌ قرار شده با همکاری شورای مبادی بیسوادی در جهت رفع مشکلات این‌ افراد اقدام شود.

آماری تکان‌دهنده از بچه ها بازمانده از تحصیل

** همچنین قرار شد برای ۷۶۲ کودکی که‌ سرپرست آن‌ها تماس تلفنی را قطع و حاضر به همکاری نشده، وزارت رفاه یارانه‌هـای نقدی و دفترچه بیمه آن‌ها را مسدود کند و اطلاعات آن‌ها را به شورای انسداد مبادی بیسوادی بدهد تا نسبت به برخورد قانونی یا ترویجی به بازگشت بچه ها اقدام شود.

** برای ۹ هزار و ۸۷۱ کودکی که‌ گفته شده در مدرسه استند اما اطلاعات آن‌ها نادرست است، قرار شده اطلاعاتشان توسط آموزش و پرورش مجدد بررسی شود.

آماری, بازمانده, تحصیل, بچه ها

بنابراین‌ با توجه به ضرورت ادامه این‌ بررسی‌ها در هر سال و تثبیت بررسی وضعیت بچه ها بازمانده از تحصیل مقرر شده وزارتخانه‌هـای آموزش و پرورش و رفاه، سازمان برنامه و بودجه و مؤسسات خیریه پیشنهاد مشترک چگونگی کسب اطلاع از وضعیت بچه ها را تهیه کنند و در قالب یک کارگروه به وضعیت این‌ بچه ها پرداخته شود.

آمار تکان‌دهنده بچه ها بازمانده از تحصیل/ وضعیت نامعلوم ۱۳۴ هزار کودک در بانک‌هـای اطلاعاتی

 

شناسایی ۱۱۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل در مقطع ابتدایی

احمد میدری معاون رفاهی وزارت رفاه در این‌ باره به فارس می گوید: هر چند که‌ شناسایی بچه ها بازمانده از تحصیل به علت در دست نبودن شمـاره‌هـای تماس آن‌ها سخت است اما در وزارت رفاه به دنبال راه‌هـایی برای شناسایی و بازگرداندن آن‌ها به تحصیل استیم.

وی ادامه می دهد: یکی از برنامه‌هـایی که‌ وزارت رفاه دنبال می‌کند، شناسایی بچه ها بازمانده از تحصیل است، به همین منظور طی ماه‌هـای اخیر چندین جلسه شورای ساماندهی و شناسایی بچه ها بازمانده از تحصیل را برگزار کرده‌ایم تا بر اساس آن‌ با کمک نهادهـای حمایتی دیگر بتوانیم در شناسایی این‌ بچه ها و کمک به آن‌ها قدم‌هـایی برداریم.

معاون رفاه اجتماعی وزارت رفاه می گوید: اگر کودکی از تغذیه و رفتن به مدرسه محروم باشد یعنی فقیر است؛ اگر کودکی معلول باشد و نتواند به مدرسه برود باز هم فقیر است و امیدوارم برای بازگشت بچه ها دوره ابتدایی به مدرسه سیاست‌گذاری و توجه خاص شود.

وی می گوید: تاکنون ۱۱۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل در کل کشور در مقطع ابتدایی شناسایی شده است که‌ از این‌ تعداد ۵۵ هزار و ۶۵ کودک تحت پوشش نهادهـای حمایتی استند به گونه‌ای ۳۶ هزار و ۱۶ کودک تحت پوشش بهزیستی، ۲۵ هزار و ۳۳۲ کودک تحت پوشش کمیته امداد و ۸ هزار و ۲۷۷ کودک تحت پوشش هر دو نهاد است.

میدری می افزاید: در پیگیری‌هـای انجام شده، سرپرست ۷ هزار و ۲۱۷ کودک اعلام کردند بچه هاشان به علت معلولیت و ۸ هزار و ۱۵ کودک به علت فقر به مدرسه نمی‌روند.

بنابراین‌ با توجه به ضرورت ادامه این‌ بررسی‌ها در هر سال و تثبیت بررسی وضعیت بچه ها بازمانده از تحصیل مقرر شده وزارتخانه‌هـای آموزش و پرورش و رفاه، سازمان برنامه و بودجه و مؤسسات خیریه پیشنهاد مشترک چگونگی کسب اطلاع از وضعیت بچه ها را تهیه کنند و در قالب یک کارگروه به وضعیت این‌ بچه ها پرداخته شود.

منبع: فارس

انتهـای پیام/


  • وب‌گردی
  • آماری تکان‌دهنده از بچه ها بازمانده از تحصیل


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *