خانه / سرویس های دیگر / از واکنش امام به فوت فرزندش تا دهستانی تذکر آیت‌الله سیستانی به بنی‌صدر+تصاویر به همراه توضیحات

از واکنش امام به فوت فرزندش تا دهستانی تذکر آیت‌الله سیستانی به بنی‌صدر+تصاویر به همراه توضیحات

از واکنش امام به فوت فرزندش تا دهستانی تذکر آیت‌الله سیستانی به بنی‌صدر+تصاویر ، آیت الله سیستانی درخوهست بن سلمان را رد کرد ، اقدام آیت الله سیستانی خشم سعودی‌ها را برانگیخت ، تأکید آیت الله سیستانی بر حضور «حشد شعبی» ، توصیه‌های آیت‌الله سیستانی به مردم عراق درباره انتخابات آینده ، آیت‌الله سیستانی شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را محکوم کرد .
به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سالهای سال هست که‌ در مدرسه علمیه مروی در حال تدریس خارج فقه و اصول هست و هرروز صبح برای تدریس به ایـن مدرسه قدیمی پایتخت می‌رود. یکی از قدیمی‌ترین شاگردان امام راحل هست که‌ شاید بیش از همـه در محضر امام راحل تحصیل علم و اخلاق کرده باشد.

آیت‌الله جعفری اراکی شهریور …

از واکنش امام به فوت فرزندش تا دهستانی تذکر آیت‌الله سیستانی به بنی‌صدر+تصاویر

به گزارش

گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سالهای سال هست که‌ در مدرسه علمیه مروی در حال تدریس خارج فقه و اصول هست و هرروز صبح برای تدریس به ایـن مدرسه قدیمی پایتخت می‌رود. یکی از قدیمی‌ترین شاگردان امام راحل هست که‌ شاید بیش از همـه در محضر امام راحل تحصیل علم و اخلاق کرده باشد.

واکنش امام به فوت فرزندش/ دهستانی تذکر آیت‌الله سیستانی به بنی‌صدر/ آیت‌الله خامنه‌ای به خوبی کشور را اداره کرده‌اند

آیت‌الله جعفری اراکی شهریور ۱۳۶۰ در نجف اشرف

آیت‌الله محمد جعفری اراکی در سال ۱۳۱۰ شمسی در اراک متولد شد و از سن یازده سالگی برای شروع تحصیلات حوزوی وارد مدرسه حاج محمد ابراهیم اراک شد. پس از چهار سال در ۱۳۲۵ شمسی برای ادامه تحصیلات حوزوی به قم عزیمت کرد. مدتی در مدرسه فیضیه ساکن شد که‌ در ان زمان مرحوم شهید مطهری و آیت الله منتظری در ایـن مدرسه مشغول به تدریس بودند.

جزییات مطلب امام و تذکر و سیستانی و تصویر و فوت و دهستانی و واکنش را میخوانید .

در سال ۱۳۳۱ برای ادامه تحصیل به حوزه علمیه نجف می‌رود و از محضر اساتید ان زمان حوزه نجف مانند مرحوم آیت‌الله باقر زنجانی، میرزا حسن یزدی، آیت‌الله عبدالهادی شیرازی و آیت‌الله خویی در فقه و اصول بهره برد. پس از حوادث خرداد ۱۳۴۲ و تشرف امام خمینی به نجف به مدت ۱۴ سال از محضر امام راحل هستفاده کرد. همچنین در مدت حضور در نجف اشراف از محضر فقیه عارف آیت‌الله سید جمال‌الدین گلپایگانی بهره‌مند شد.

اطلاعات و توضیحات بیشتر درباره از واکنش امام به فوت فرزندش تا دهستانی تذکر آیت‌الله سیستانی به بنی‌صدر+تصاویر

ایـن هستاد حوزه مروی در ان ایام در حلقه بحث حاج آقا مصطفی خمینی حضور داشت و به همراه حاج باقر خوانساری، حاج شیخ حسن صافی، حاج سید محمدعلی ابطحی، سید عبدالرسول شریعتمدار جهرمی و شیخ جواد کربلایی بحث علمی داشتند.

در سال ۱۳۶۵ و پس از ۳۴ سال کسب فیض از محضر علمای نجف بر اثر فشار حکومت بعثی عراق به ایران برگشتند و تاکنون بیش از سه دهه هست که‌ چراغ بحث و تدریس خارج فقه و اصول را در حوزه علمیه مروی روشن کرده و با تربیت شاگردان زیاد به محافل درسی حوزه تهران گرمی بخشید.

متن زیر مشروح گفت‌وگوی تسنیم با آیت‌الله جعفری اراکی هست که‌ از منظرتان می‌گذرد. همچنین از حجت‌الاسلام و المسلمین جعفری اراکی فرزند محترم ایشان که‌ مصاحبه اخیر را تدارک دیدند تشکر می‌کنیم.

توضیحات بیشتر در موردامام تذکر سیستانی تصویر فوت دهستانی واکنش

با تشکر از فرصتی که‌ در اختیار ما قرار دادید، مبدأ آشنایی شمـا با حضرت امام از چه تاریخی بوده هست و از چه زمانی به درس حضرت امام مشرف شدید؟

 بسم الله الرحمن الرحیم. بنده در زمان مرحوم آسید ابوالحسن اصفهانی وارد حوزه علمیه اراک شدم و ۴، ۵ سال در خود اراک بودم و سپس ایشان فوت کردند. در ایـن مدت آقایانی که‌ در قم بودند حوزه را اداره کردند تا انکه‌ آیت‌الله بروجردی که‌ ان زمان در بروجرد زندگـی می‌کردند به علت درمان بیماری به تهران منتقل شدند.

شمـا مطلب از واکنش امام به فوت فرزندش تا دهستانی تذکر آیت‌الله سیستانی به بنی‌صدر+تصاویر را می خوانید .

در راه برگشت علمای قم از ایشان درخوهست کردند که‌ در قم مستقر شوند. از ان پس بود که‌ با حضور آیت الله بروجردی در قم، اکثر علمای بلاد به برکت حضور ایشان به قم آمدند. از شهر اراک نیز که‌ بنده حضور داشتم تعدادی از طلاب از جمله بنده به قم رهسپار شدیم و طی مدت ۷ سالی که‌ در قم حضور داشتم با حاج آقا مصطفی خمینی رفاقت داشتم و مرحوم امام خمینی نیز مشغول به تدریس در حوزه بودند.

** تلاش برای جلوگیری از اعدام امام خمینی توسط علمای نجف

امام تذکر سیستانی تصویر فوت دهستانی واکنش

پس از ایـن بنده مشرف به شهر نجف شدم و یادم می‌آید که‌ در سال ۱۳۳۱ شمسی مشرف به نجف شدم. وقتی که‌ از حوزه علمیه نجف دیدن کردم به قدری از سطح کیفی ایـن حوزه خوشم آمد که‌ طی ارتباطی که‌ با طلاب حوزه علمیه قم داشتم به انها گفتم که‌ اگر طالب علم هستید به حوزه علمیه نجف بیایید.

وقتی که‌ دهستانی تبعید امام خمینی به عراق مطرح شد بنده از ان زمان با ایشان ارتباط داشتم. به ویژه زمانی که‌ قرار بود ایشان را اعدام کنند بنده یادم می‌آید که‌ نامه‌ای را به نمایـندگی از علمای حوزه علمیه نجف تنظیم کردیم و پس از ان خدمت علمای نجف از جمله مرحوم آقای خویی، آقای زنجانی، آقای شاهرودی و آقای حکیم بردیم که‌ امضای انها را در زیر نامه مذکور ثبت کردیم. در ایـن نامه بر مرجعیت حضرت امام تأکید شده بود.

واکنش امام به فوت فرزندش/ دهستانی تذکر آیت‌الله سیستانی به بنی‌صدر/ آیت‌الله خامنه‌ای به خوبی کشور را اداره کرده‌اند

وقتی که‌ بنده وارد نجف شدم ایـن کشور هنوز به شکل جمهوری اداره نمی‌شد و حکومتی سلطنتی داشت و وقتی که‌ حاکم وقت عراق قصد تشرف به حرم حضرت امیر را داشت، ماموران حکومتی مستقر در بازار مجاور حرم مطهر در مسیر عبوری شاه عراق، قالی هایی پهن می‌کردند تا به حرم مشرف برود. یک شب من در عالم رویا دیدم که‌ به جای ماموران حکومتی مردم هست اند که‌ در حال پهن کردن فرش‌هایی ۱۲ متری در بازار بزرگ نجف هست اند. وقتی از مردم پرسیدم که‌ چرا ایـن فرش‌ها را پهن کرده‌اید در جواب گفتند که‌ قرار هست آقای خمینی به نجف بیاید.

ایـن مطلب در مورد امام تذکر سیستانی تصویر فوت دهستانی واکنش می باشد .

یک چند روزی از ان خواب من گذشته بود، ناگهان تلفن مدرسه آیت‌الله بروجردی که‌ تنها تلفن موجود در مدارس مستقر در نجف بود زنگ خورد و وقتی که‌ تلفن را جواب دادیم متوجه شدیم که‌ آقا مصطفی هست اند و می‌گویند که‌ هم اکنون با پدرم در کاظمین هستیم. روز بعد بنده با چند نفر از دوستان به سمت کاظمین حرکت کردیم تا حضرت امام را زیارت کنیم. وقتی به کاظمین رسیدیم تا چشم حضرت امام به ما افتاد ایشان به احترام ما قصد پیاده شدن از خودرو را داشتند که‌ ما مانع شدیم و از ایشان درخوهست کردیم که‌ ما را شرمنده لطف خودشان نکنند. پس از ان برای زیارت با همراهان امام به زیارت امامین عسکریین(ع) به شهر سامرا رفتیم.

** هستقبال بی‌نظیر از امام خمینی در نجف و کربلا

از واکنش امام به فوت فرزندش تا دهستانی تذکر آیت‌الله سیستانی به بنی‌صدر+تصاویر

از انجا که‌ امام خمینی قصد سفر به کربلا برای زیارت حرم امام حسین (ع) را داشتند از گروه ما جدا شدند و ما به نجف بازگشتیم. زمانی که‌ وارد نجف شدیم ملاحظه کردیم که‌ گروهی از علما و طلاب برای هستقبال از امام آماده شدند. از جمله مرحوم آقای مستنبط که‌ داماد آقای خویی بودند و گمان بر ایـن بود که‌ بعد از آقای خویی ایشان به عنوان مرجع انتخاب شوند. بنده با ایشان صحبت کردم و گفتم که‌ امام خمینی فردا به نجف مشرف می‌شوند لذا بنده به همراه مرحوم آسید محمدعلی لواسانی و مرحوم حاج آقای ستاری بروجردی ماشینِ سواری تهیه کرده و در معیت آیت‌الله سید نصر الله مستنبط به (خان نص) در میانه راه نجف به کربلا برای هستقبال آیت‌الله خمینی رفتیم.

با ورود حضرت امام به نجف جمعیت زیادی برای هستقبال ایشان آمدند و هستقبال و ملاقات مردم و طلاب با ایشان چندین ساعت به طول انجامید. در ابتدای حضور حضرت امام در نجف ایشان در خانه‌ای در شارع الرسول ایـن شهر ساکن شدند. ایـن خانه توسط مرحوم آشیخ نصرالله خلخالی اجاره شده بود.

امام, تذکر, سیستانی, تصویر, فوت, دهستانی, واکنش

پس از اتمام دید و بازدیدها، مهمانی‌ها شروع شد و امام خمینی تنها دعوت مراجعی بزرگی چون آیات حکیم، خویی و شاهرودی را پذیرفت و به غیر از ایـن بزرگان دعوت هیچکس را قبول نکرد. یکی از علمای اراکی به نام آیت‌الله آشیخ یحیی ابوطالبی اراکی که‌ در نجف حضور داشت خدمت ایشان رسید و گفت “آقا، بنده زمانی که‌ شمـا در زندان بودید نذر کردم که‌ اگر آزاد شدید، شمـا را به منزلم دعوت کنم!” حضرت امام وقتی ایـن سخنان را شنیدند، دعوت را قبول کردند و دیگر عذر و بهانه‌ای نیاوردند.

لاک‌پشت مادر در تصویر روز نشنال جئوگرافیک

 آیت‌الله بروجردی چگونه مانع تشییع جنازه رضاشاه شد؟

در زمانی که‌ شمـا قم تشریف داشتید، رابطه حضرت امام با مرحوم آیت الله بروجردی را چگونه می‌دیدید؟

رابطه خیلیی خوبی داشتند. اتفاقا از علمایی که‌ از آیت‌الله بروجردی برای حضور در قم هستقبال کردند مرحوم حضرت امام خمینی بودند. به یاد دارم زمانی که‌ شاه قصد تشییع جنازه رضاشاه را داشت، برای موافقت علما با برگزاری ایـن مرنام در قم افرادی را برای ایـن کار به درب خانه علما فرستاد. تمامی علمای قم به اتفاق گفتند که‌ زعیم ما آیت‌الله بروجردی هست و ایشان تصمیم آخر را در ایـن رابطه می‌گیرند. آیت‌الله بروجردی در ایـن گونه شرایط تمارض می‌کردند و با بیان ایـنکه‌ کسالت دارند کسی را به حضور نمی پذیرفتند و لذا حتی یک عمامه به سر در مرنام تشییع جنازه حضور پیدا نکرد.

 از ایـن بابت ایـن پرسش را از شمـا می‌پرسم که‌ عده‌ای نقل می‌کنند که‌ پس از دهستانی فدائیان اسلام رابطه امام خمینی با آیت‌الله بروجردی کمرنگ شد

آیت‌الله جعفری اراکی: شاید ایـن مسئله بعد زمان رفتن من به نجف مطرح شده باشد ولی تا ان زمان همـه علما از جمله حضرت امام ارادت خاصی نسبت به آیت‌الله بروجردی داشتند.

با ورود حضرت امام به نجف، نظر علمای ایـن شهر نسبت به امام خمینی و نهضت ایشان چگونه بود؟

همانطور که‌ عرض کردم هستقبال خوبی از امام خمینی در بدو ورود ایشان به نجف از سوی علما صورت گرفت. البته یکی از آقایانی که‌ مرحوم شده و نامش را نمی‌آورم، در مصاحبه‌ای هستقبال از امام را سبک شمرد و ایـنگونه وانمود کرد که‌ هستقبال سردی از ایشان انجام شد. ناگفته نماند که‌ احتمالا عده‌ای مخالف حضور ایشان در نجف بودند در عین حال پس از سپری چند روز از حضور حضرت امام در نجف برخی از طلاب بحث برپایی نماز توسط ایشان را مطرح کردند.

در نجف مسجدی معروف به مسجد شیخ انصاری هست که‌ در ان زمان یکی از بزرگان به نام مرحوم آسید محمدتقی بحر العلوم در انجا نماز می‌خواند. در نزدیکی منزل ایشان مسجدی به نام شیخ طوسی وجود داشت که‌ به تازگی امام جماعت ان به رحمت خدا رفته بود و مسجد بدون امام جماعت بود. به همین علت بنده به همراه برخی دیگر از علما از جمله آقایان اخوان مرعشی، صافی اصفهانی، آسید محمدرضا اشکوری خدمت آقای سید محمد تقی بحر العلوم که‌ شخصیت زاهد و متقی بود رفتیم و به او گفتیم که‌ مسجد مجاور شمـا بدون امام جماعت هست اگر امکان دارد شمـا برای خواندن نماز به ایـن مسجد بروید تا امام خمینی امام جماعت مسجد شیخ انصاری شوند.

** علمای بانفوذ نجف در صف اول نماز امام خمینی

وقتی که‌ صحبت ما تمام شد، ایشان بلافاصله فرزند خود آسید حسین بحر العلوم را صدا زد و به او گفت که‌ همین الان بهمراه ایـن آقایان به محضر آیت‌الله خمینی برو و دستش را از جانب من ببوس و به ایشان عرض کن که‌ برای خواندن نماز به مسجد شیخ انصاری تشریف بیاورند. در ایـن ۱۴ سال بنده و مرحوم آشیخ علی اصغر احمدی شاهرودی و علمایی که‌ در بالا اشاره شد با توجه به ایـنکه‌ از علمای با نفوذ نجف محسوب می‌شدند در تمام ایـن سالها برای حمایت از امام خمینی در صف اول نماز به امامت امام خمینی حاضر می‌شدیم.

پس از ان ما از ایشان درخوهست تدریس مکاسب را کردیم که‌ پس از مدتی سیر تدریس ایشان به تدریس موضوع ولایت نیز رسید. و در طول ایـن ۱۴ در درس ایشان حضور داشتم.

یعنی بحث ولایت فقیه را در ذیل موضع مکاسب آموزش دادند؟

 بله. دقیقا همینطور هست.

آیا از ایـن روش تدریس هدفی را دنبال می‌کردند؟

قطعا همین طور بود. ایشان به تدریس موضوع ولایت خیلی اهمیت می‌دادند به طوری که‌ همواره در هنگام تدریس کتابهای مرتبط با بحث همراه ایشان بود و از جهت بیان هستدلال، علت و رد علت تبحر خیلی بالایی داشتند. بنده به همراه حاج آقا مصطفی یکی از فعالترین افراد درس امام خمینی بودیم.

 برخی ایـنگونه بیان شبهه می‌کنند امام خمینی در بحث مبارزه با رژیم پهلوی تنها می‌دانست که‌ چه نمی‌خواهد و در نتیجه مبارزات با ژریم پهلوی نیز ان را ساقط کرد ولی برنامه‌ای برای پس از پیروزی انقلاب نداشت!

به هیچ عنوان ایـنطور نیست. امام برای زمان پس از انقلاب برنامه‌ای خیلی مدون و دقیق داشت و کتابهای ایشان در ایـن رابطه نیز امروز در دسترس هست.

امام خمینی زمانی که‌ در نجف و در همان منزل واقع در شارع الرسول حضور داشتند مرتب دیدارهای مردمی داشتند و طلاب به شکل مرتب با حضور در محضر ایشان پرسشاتشان را با حضرت امام در میان می‌گذاشتند. همچنین برنامه مشرف شدن امام به حرم حضرت امیر(ع)، برنامه‌ای دقیق و منظم بود به طوری که‌ ایشان هر روز به جز شنبه شب‌ها سر یک ساعت همیشگی به حرم مشرف می‌شدند.

مورد دیگری که‌ خیلی مهم هست و بنده در کمتر بزرگی دیده‌ام رفتار حضرت امام هنگام حضور عوامل حکومتی به محضر ایشان بود. ایشان در برخورد با عوامل حکومتی همواره با اقتدار و با صلابت رفتار می‌کردند و هنگامی که‌ ماموران حکومت از جانب حسن البکر به محضر ایشان می‌رسیدند، ایشان از طریق مترجم خود که‌ روحانی درس خوانده از بیت آیت‌الله مظفر بود پاسخ ایـن ماموران را می‌دادند.

** واکنش امام خمینی به سلام رساندن حسن‌البکر رئیس‌جمهور عراق

یکی از دیدارها مصادف شده بود با اخراج چند ده نفر از طلاب ایرای توسط حکومت عراق. هنگامی که‌ ماموران حکومت سلام حسن البکر را به امام خمینی ابلاغ کردند امام در پاسخ گفتند «سلام ایشان را نمی خواهم، سلام ایشان را نمی خواهم، چرا طلاب را اخراج می‌کنند؟» مترجم امام در ترجمه عبارت به کار رفته از سوی ایشان کمی مماشات کرد و تغییراتی را در ان ایجاد کرد. امام که‌ متوجه ایـن تغییرات شدند بلافاصله خطاب به وی گفتند ان عبارتی که‌ من گفتم را برای انها ترجمه کن. پس از ان دهستان، ایـن آقا که‌ از برخورد حکومت می‌ترسید، از مترجمی امام سرباز زد و رفت.

نقل هست زمانی که‌ امام در نجف حضور داشتند، مباحثه‌ای با آیت‌الله حکیم درباره انقلاب و نهضت کردند. صحبت‌های امام در ایـن مباحثه چه بود و آیت‌الله حکیم چه واکنشی نشان دادند؟

 البته نه ایـنکه‌ خودم در ان مجلس باشم ولی شنیدم که‌ امام به مرحوم آقای حکیم گفته بود چون شمـا قدرت ایـن را دارید که‌ قیام کـنید، با شمـا موافق هستم و از شمـا حمایت خواهم کرد که‌ آیت الله حکیم گفته بود که‌ شمـا ایران بودید و تصور می‌کـنید که‌ مردم عراق نیز مانند ایرانیان ما را همراهی می‌کنند.

** ترس مردم عراق از همراهی با آیت‌الله حکیم در نجف

بعد از مدتی که‌ آیت‌الله حکیم از نجف خارج شدند، اتهاماتی از سوی رژیم عراق به آیت‌الله حکیم زدند به طوری که‌ وقتی ایشان از کاظمین به نجف باز می‌گشت تحت نظر نیروهای امنیتی رژیم قرار گرفت و با حفاظت رژیم به نجف بازگشت و از ان پس حتی عراقی‌های نجف که‌ تا دیروز در محضر ایشان بودند دیگر در خانه او را نزدند و حتی هنگامی که‌ هفتـه‌ای یکبار به حرم می‌رفت در مسیر حرم حتی یک عراقی از ترسش به هستقبال او نمی‌رفت و معدود ایرانی‌ها و افغانی‌های حاضر در نجف از او هستقبال می‌کردند.

** هرکس درباره اختلاف آیت‌الله خویی و امام حرفی زده دروغ گفته هست

درباره رابطه مرحوم آیت‌الله خویی و امام خمینی برای ما بفرمایید که‌ ایـن رابطه چگونه بود؟ ایـنکه‌ برخی مدعی اختلاف امام و مرحوم خویی بر سر نهضت هست اند تا چه حد صحیح هست؟

با توجه به ایـنکه‌ بنده به شخصه در ارتباط با هر دو بزرگوار بودم، هرکس راجع به اختلافات میان مرحوم آیت‌الله خویی و امام خمینی مطلبی گفته، بی شک خلاف گفته هست.

محل تولد امام باقر (ع) کدام شهر هست؟

** برنامه امام و مراجع نجف برای برخورد با حسن‌البکر

به طور مثال در یکی از دفعات که‌ بنده به محضر ایشان رفتم زمانی بود که‌ حسن البکر در حال اخراج علما و طلاب بود. ایشان به من فرمود که‌ من به آیت الله خویی و آیت‌الله شاهرودی نامه نوشتم و گفتم که‌ در حال حاضر ما سه نفر به عنوان مراجع نجف به حساب می‌آییم و لازم هست که‌ برای جلوگیری از اخراج طلاب، گذرنامه‌هایمان را برای حسن البکر بفرستیم و بگوییم که‌ پیش از انکه‌ اقدام به اخراج شخصی بکنی، ابتدا بایـد ما را اخراج کنی. اگر دستور خروج ما را نیز صادر کرد با توجه به ایـنکه‌ بنده ایران نمی‌توانم بیایم، شمـا به قصر شیرین بروید و تحت عنوان تبعید حوزه علمیه نجف در انجا بلندگو بگذارید و علیه رژیم عراق تبلیغ کـنید. ایشان ادامه دادند که‌ من نیز در کشوری مستقر می‌شوم و اخراجمان توسط حسن البکر را به همگان اعلام خواهم کرد.

یکی دیگر از دلایلی که‌ نشان دهنده رابطه خوب امام خمینی با آیت‌الله خویی بود، ایـن بود که‌ امام خمینی پس از فوت حاج آقا مصطفی، ایشان از آیت الله خویی خوهست که‌ نماز میت را آقای خویی بر پیکر آقا مصطفی بخواند.

** قبل از دادن خبر فوت حاج آقا مصطفی به امام، روضه حضرت علی‌اکبر خواندیم

بنده با آقا مصطفی خیلی رابطه نزدیکی داشتم به طوری که‌ حتی شب فوت ایشان نیز در مجلسی با هم بودیم. وقتی که‌ صبح روز بعد آقای دعایی خبر فوت آقا مصطفی را به من داد، از من پرسید که‌ چطور بایـد ایـن خبر را به امام بدهیم. ما نیز یکی از آقایان به نام مرحوم آشیخ حبیب الله اراکی(پدر حاج شیخ محسن اراکی رئیس مجمع جهانی تقریب مذاهب) را انتخاب کردیم که‌ خبر فوت آقا مصطفی را به امام خمینی بدهد.

واکنش امام به فوت فرزندش/ دهستانی تذکر آیت‌الله سیستانی به بنی‌صدر/ آیت‌الله خامنه‌ای به خوبی کشور را اداره کرده‌اند

تصویری که‌ از مرحوم حاج مصطفی خمینی که‌ آیت‌الله جعفری اراکی نفر اول از سمت چپ در تصویر دیده می‌شود

البته حاج آقا اراکی به همراه خود روحانی منبری به نام آشیخ عبدالحسین واعظ خراسانی را برد تا قبل از ایـنکه‌ حاج آقا اراکی خبر را به امام بدهد، ایـن روحانی منبری روضه حضرت علی‌اکبر را برای امام خمینی بخواند. امام پس از روضه فرمودند برای مصطفی اتفاقی افتاده و وقتی که‌ ما خبر فوت را به ایشان دادیم ایشان با همان صلابت همیشگی برخورد کردند و همانند روزهای دیگر برای خواندن نماز به مسجد رفتند. پس از انکه‌ نماز تمام شد، ایشان فرمودند که‌ می خواهم به خانه آقا مصطفی بروم و به همسرش تسلیت بگویم.

** بر روی بدن حاج آقا مصطفی آثار کبودی بود/ امام اجازه کالبدشکافی ندادند

 ایـنکه‌ می‌گویند مرگ آقا مصطفی مشکوک بود تا چه حد صحیح هست؟ آیا نشانه یا علامتی بر احتمال شهادت ایشان وجود داشت؟

ما پس از ایـنکه‌ خبر فوت را به امام خمینی رساندیم به ایشان عرض کردیم که‌ پزشکان نجف به علت ایـنکه‌ بر روی بدن آقا مصطفی آثاری از کبودی دیده شده، انها قصد تشریح بدن او را دارند. امام اجازه ایـن کار را ندادند، بنابرایـن علت اصلی فوت ایشان هیچگاه مشخص نشد.

تشییع آقا مصطفی از مسجدی در دروازه شهر نجف که‌ بزرگان را به علت ازدحام جمعیت از انجا تشییع می‌کردند، شروع شد. امام خمینی در ان روز نتوانستند مرنام تشییع را تا انتها ادامه دهند و از آیت‌الله خویی خوهست اند که‌ ایشان نماز میت را بخواند. در زمان حیات آقا مصطفی جلسات مباحثه‌ای با حضور ایشان، بنده، مرحوم حاج آقا صافی اصفهانی، حاج آقا باقر خوانساری، آسید عبدالرسول شریعتمدار جهرمی، حاج آقای ابطحی اصفهانی و برخی دیگر از هم قطاران داشتیم و در ایـن جلسات به بررسی مباحث علمی می‌پرداختیم.

از حضرت آیت‌الله سیستانی هم در نجف خاطره‌ای دارید؟

بله، اتفاقا یادم هست پدر بنی صدر یعنی آیت‌الله سید نصرالله بنی صدر از علمای بنام همدان بود و در ان زمان بنی صدر به علت ایـنکه‌ در پاریس مشغول مبارزه علیه رژیم پهلوی بود با مرحوم آقا مصطفی ارتباطاتی داشت و پس از فوت آیت‌الله نصرالله بنی صدر بنا شد که‌ پیکر او به نجف منتقل و در ایـن شهر به خاک سپرده شود چون بنی صدر ضد شاه بود و ارتباطاتی با رئیس جمهور الجزایر داشت، توانست مجوز انتقال پدرش از همدان به نجف را اخذ کند و به واسطه روابطی که‌ با آقا مصطفی داشت، پیکر آیت‌الله نصرالله بنی صدر را در نقطه‌ای نزدیک به ایوان طلای حرم حضرت علی (ع) به خاک سپردند.

** تذکر آیت‌الله سیستانی به بنی‌صدر

بنی‌صدر پس از ایـن خاک سپاری چند صباحی در نجف ماند و در ایـن مدت ارتباطاتی با علما برقرار کرد و در ان زمان کتابی به نام “اقتصاد توحیدی” نیز نوشته بود. آقای سیستانی ایـن کتاب بنی صدر را خوانده بود و در دیداری که‌ بنی صدر با آیت الله سیستانی داشت، ایشان به او گوشزد می‌کند که‌ کتاب نوشته شده توسط شمـا اشتباهاتی دارد. بنابرایـن از نظر سیاسی نیز آیت الله سیستانی تا ایـن حد اشراف بالایی در مسایل داشته و دارند.

 بعد از هجرت امام از عراق به سمت ایران، شمـا تا چه زمانی در عراق حضور داشتید و چه شد به ایران برگشتید؟

در سال ۱۳۵۰ شمسی که‌ صدام تمام علمای ایرانی را از عراق اخراج کرد بنده نیز تمامی اسباب و وسایل زندگـی را جمع و با ماشین باری به سمت ایران فرستادم. پیش از ایـنکه‌ سفر خود را شروع کنیم به همراه برخی دیگر از علما از جمله آسید عباس خاتم یزدی و آسید جعفر کریمی به محضر امام خمینی برای عرض خداحافظی رسیدیم. به ایشان عرض کردم بنده تمام اسباب و اثاثیه زندگـی را به ایران فرستاده و خودم نیز به همراه خانواده عازم ایران هستم. تا حرفم تمام شد امام بلافاصله گفتند که‌ سفر بر شمـا مشروع نیست. در حالی که‌ به هیچ وجه یک از مهمانان دیگر ایـن توصیه را نکردند. بنده پس از ایـن ملاقات از خانه ایشان خارج شدم.

وقتی که‌ در آذرماه سال ۶۵ برای خداحافظی با مرحوم آیت الله خویی به محضر ایشان رسیدم، ایشان به بنده گفت حالا که‌ می خواهی که‌ به تهران بروی قطعا با حاج آقا خمینی ملاقات داری، وقتی که‌ او را دیدی وضعیت مرا همانطور که‌ می‌بینی برای او تشریح کن.
پس از ان دهستان تا سال ۱۳۶۵ در نجف ماندم و هنگامی که‌ درخوهست خارج شدن از عراق را از رژیم عراق کردم ابتدا با خروج بنده مخالفت کردند. بنده نیز که‌ که‌ به سبب ترس از دستگیری فرزندانم دیگر قصد ماندن در عراق را نداشتم، کسالت همسرم را بهانه کردم تا بتوانم ویزای خروج را بگیرم ولی با ایـن حال با خروج من مخالفت و گفتند متخصصان پزشکی را برای مداوای همسرم در اختیار قرار می‌دهند که‌ باز هم با مقاومت من روبرو شدند که‌ در نتیجه ایـن کش و قوس‌ها بالاخره توانستم ویزای خروج از عراق را از ایـن کشور دریافت کنم و از انجا که‌ ایرانیان در عراق در واقع در حصر و گروگان به سر می‌بردند و اگر متوجه می شدند که‌ بنده قصد بازگشت به ایران را دارم اجازه خروج به من نمی دادند، بلیت خروج خود را به مقصد هستانبول و از انجا به لندن گرفتم.

وقتی که‌ در آذرماه سال ۶۵ برای خداحافظی با مرحوم آیت الله خویی به محضر ایشان رسیدم، ایشان به بنده گفت حالا که‌ می خواهی که‌ به تهران بروی قطعا با حاج آقا خمینی ملاقات داری، وقتی که‌ او را دیدی وضعیت مرا همانطور که‌ می‌بینی برای او تشریح کن.

(تصویر) مرگ مرد ۶۰ ساله در اثر سقوط یخچال مغازه

وقتی که‌ وارد تهران شدم قصد اقامت در ایـن شهر را نداشتم. شب سومی که‌ در تهران بودم، آقای مهدوی کنی به همراه تعدادی دیگر برای دیدار با ما حاضر شدند. یکی از آقایان هنگام خداحافظی به بنده گفت که‌ شمـا علاقه به دیدار امام دارید یا خیر. من نیز از ایـن دعوت هستقبال کردم و ان آقا نیز به من گفت که‌ صبح فردا به جماران بروم.

هنگامی که‌ در جماران حاضر شدیم به همراه آقای توسلی که‌ منتظر ما بود بدون هیچ گونه گشت بدنی، مستقیم به محضر امام مشرف شدیم. امام خمینی با دیدن بنده تبسمی کردند و ما را دعوت کردند که‌ وارد اتاقشان شوم و در حدود نیم ساعتی خدمت ایشان بودم و پس از ایـنکه‌ اخبار سیاسی روز را به ایشان منتقل کردیم، ایشان جویای احوال آیت‌الله خویی شدند. بنده نیز وضعیت آقای خویی را تشریح کردیم.

واکنش امام به فوت فرزندش/ دهستانی تذکر آیت‌الله سیستانی به بنی‌صدر/ آیت‌الله خامنه‌ای به خوبی کشور را اداره کرده‌اند

از سمت رهست: آیت‌الله انواری، آیت‌الله جعفری اراکی و مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی

** صدام قصد داشت علیه ایران بیانیه‌ای از آیت‌الله خویی بگیرد

یکی از دلایل تحت فشار بودن آیت الله خویی از سوی صدام ایـن بود که‌ او قصد داشت تا نامه‌ای برای محکومیت جنگ با عراق علیه ایران از ایشان بگیرد که‌ آیت الله خویی در برابر ایـن خوهسته مقاومت می‌کردند. بنده نیز مشروح مقاومت های آیت الله خویی را به امام خمینی منتقل کردم. حضرت امام در ان دیدار هیچگونه ابراز ناراحتی از سخنان من راجع به آیت الله خویی نکردند ولی چندی بعد مرحوم آقای مهدوی کنی با من تماس گرفت و از من پرسش کرد که‌ آیا به ملاقات آیت الله سید صادق لواسانی که‌ در بستر بیماری هست می آیی، بنده نیز قبول کردم.

زمانی که‌ آیت‌الله لواسانی بنده را دید به من گفت که‌ در دیدار اخیرش با حضرت امام متوجه ناراحتی ایشان شده هست و وقتی که‌ علت ایـن ناراحتی را از حضرت امام جویا شده هست، امام در جواب گفته‌اند که‌ اخیرا یکی از دوستان ما حاج آقای جعفری اراکی از نجف آمد و وضعیت ناراحت کننده‌ای از تحت فشار بودن آیت‌الله خویی را نقل کردند و ایـنکه‌ در شرایط خیلی بدی در نجف بسر می‌برند لذا از ایـن جهت خیلی متأثر شدم.

بعد از هجرت از عراق قصد اقامت در کدام شهر داشتید و چه شد که‌ در مدرسه مروی مشغول به تدریس شدید؟

بنده بنا نداشتم که‌ در تهران بمانم و قصدم ایـن بود یا در قم و یا در مشهد مستقر شوم ولی پس از حضور ما در تهران دوستان دیگر اجازه خروج ما از تهران را ندادند لذا همان شبی که‌ ما وارد تهران شدیم گروهی به دیدن آمدند و از انجا که‌ خیلی سال بود شخصی از حوزه نجف به تهران نیامده بود، به مدت یک ماه برنامه‌های مختلف دید و بازدید در تهران داشتیم و رویدادها و وضعیت عراق را برای دوستان تشریح می‌کردیم. مرحوم آقای مهدوی کنی یکی از دفعات که‌ به ملاقات بنده آمدند گفتند که‌ امام خمینی مدیریت مدرسه مروی تهران را به بنده سپرده هست و فرموده‌اند که‌ طلبه‌های فعلی صلاحیت حضور در ایـن مدرسه را ندارند و همـه انها را مرخص کـنید و نظرشان ایـن بود که‌ پس از بازسازی ایـن مدرسه طلاب جدیدی را که‌ از نظر کیفی در سطح خوبی باشند جذب کـنید.

آقای مهدوی کنی در ادامه گفت که‌ بنده تمامی ایـن اقدامات را انجام داده‌ام ولی هستاد خوبی برای آموزش ایـن طلاب نداریم. از انجا که‌ بنده بنایی برای ماندن در تهران نداشتم هر چه آقای مهدوی اصرار کرد، قبول نکردم. برخی دیگر از علمای تهران نیز آقای مهدوی را تشویق کردند که‌ دست از اصرار برای ماندن بنده بر ندارد تا ایـنکه‌ بنده به مشهد مشرف شدم و در انجا هستخاره کردم وقتی گفتم اگر خوب آمد در تهران می مانم و اگر هم نه که‌ از ایـن شهر می روم.

پس از زیارت حرم امام رضا بالای سر ان حضرت روبرو ضریح نشستم و هستخاره‌ای با قران انجام دادم و نتیجه هستخاره ایـن بود که‌ در تهران ماندنی شوم. مرحوم آیت‌الله بهجت که‌ هنوز در ان زمان مرجع نشده بودند و در کنار بنده نشسته بود، وقتی که‌ نتیجه هستخاره را به ایشان نیز نشان دادم، تصدیق کرد که‌ جواب هستخاره مثبت هست. وقتی که‌ آمدیم تهران مرحوم آیت‌الله محمدرضا گلپایگانی فرزند خود را برای صحبت با بنده فرستاد و از ما درخوهست کرد که‌ به قم برویم ولی جریان را برای ایشان تعریف و عذرخواهی کردم که‌ نمی‌توانم به قم برگردم. بدین صورت از ان سال تا به امروز که‌ بیش از سی سال می‌گذرد که‌ در حوزه علمیه مروی تهران مشغول بحث و تدریس و انجام وظیفه می‌باشم.

واکنش امام به فوت فرزندش/ دهستانی تذکر آیت‌الله سیستانی به بنی‌صدر/ آیت‌الله خامنه‌ای به خوبی کشور را اداره کرده‌اند

آیت‌الله جعفری اراکی در عیادت از رهبر معظم انقلاب

** آیت‌الله خامنه‌ای به خوبی کشور را اداره کردند

سی سال هست که‌ بعد از وفات حضرت امام، آیت‌الله خامنه‌ای رهبری انقلاب را عهده‌دار شدند. نظر شمـا درباره رهبری و مدیریت ایشان به‌ عنوان شاگرد امام چیست؟

 خداوند ایشان را حفظ کند که‌ در ایـن دنیای شلوغ و پر التهاب توانسته‌اند با مدیریت کشور را به خوبی اداره کنند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

گفت و گوی  خواندنی با آیت الله جعفری اراکی

روحانی صدای مطهری را هم درآورد/سکوت امام جمعه ایلام درباره ح

تحولات در گذر هست و خبر هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که‌ مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن هست همـه به راحتی از کنار ان بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار ان می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نبایـد در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن ان تأثیری داشته باشد.
رصد‌خانه «تابناک»، جایی هست که‌ خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که‌ مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که‌ گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به علت کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هست اند که‌ مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که‌ اطلاع از ان‌ها ممکن هست برای مخاطبان مهم و قابل …
دهستانی صدور گواهی فوت اشتباهی +تصویر

به گزارش جام جم انلایـن از فارس، نامش «رسول» هست و متولد ۵۷؛ اما ظاهرش از سنش بیشتر نشان می‌دهد، MS از نوع شدید دارد و دندانی به دهانش باقی نمانده هست.

گویا از سال ۹۱ به بیماری MS مبتلا شده، پدرش ۱۷ سال هست که‌ فوت کرده و اکنون با مادر علیل و خواهر معلولش در یک اتاق ۱۲ متری حوالی پیروزی زندگـی می‌کند. اجاره خانه‌شان ۲۰۰ هزار تومان هست و ان هم چون صاحبخانه مرد مؤمن و باخدایی هست مراعاتشان را می‌کند. اکثر وسایل ایـن اتاق ۱۲ متری برای صاحبخانه هست و فقط به گفته خودشان تصویر «آقا» و یک آینه پلهستیکی بر روی دیوار، یادگاری گذشته‌شان هست که‌ به ایـن خانه آورده‌اند.

به شدت بیماریش عود کرده، لثه‌ها آبسه کرده و دندان‌ها یکی پس از دیگری ریخته هست اما هزینه درمانش را نمی‌تواند بدهد. به علت یک …
واکنش بهاره رهنما به فوت فریده صابری + تصویر

به نقل از سایت آفتابیر و به گزارش پارس واکنش بهاره رهنما به فوت فریده صابری + تصویر و واکنش بهاره رهنما به فوت فریده صابری + تصویر | بهاره رهنما صفحه مجازیش را با تصویری از مرحومه فریده صابری به روزرسانی کرد و نوشت:….

شمـا پست واکنش بهاره رهنما به فوت فریده صابری + تصویر را مطالعه کردید لطفا نظر خود را رجع به ان به ما بگویید

منبع خبر
آفتابیر

  • وب‌گردی
  • از واکنش امام به فوت فرزندش تا دهستانی تذکر آیت‌الله سیستانی به بنی‌صدر+تصاویر


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *