خانه / اخبار اجتماعی / دارو در ایران سیاسی شده است به همراه توضیحات

دارو در ایران سیاسی شده است به همراه توضیحات

دارو در ایران سیاسی شده است ، همکاری‌های ایران و جمهوری آذربایجان در حوزه دارو و درمان گسترش میابد ، پیچیدگی تعریف رجل سیاسی در ایران ، سبد روابط پرچالش سیاسی میان ایران و بریتانیا در ۴دهه ، استقلال پیام انقلاب ایران بود/راه‌حل مشکلات منطقه‌ صرفا سیاسی است ، دو برادر؛ سوژه جالبِ سپهر سیاسی ایران .
خبرگزاری مهر: به دنبال نوسانات بازار ارز و تغییر نرخ دلار، موضوع تغییر قیمت دارو، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و ایـن در حالی است کـه صنعت داروسازی کشور نیز به برخی سیاست های دارویی اعتراض داشته و معتقد است کـه تولید داخل می بایست بیش از پیش مورد …

دارو در ایران سیاسی شده است

خبرگزاری مهر: به دنبال نوسانات بازار ارز و تغییر نرخ دلار، موضوع تغییر قیمت دارو، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و ایـن در حالی است کـه صنعت داروسازی کشور نیز به برخی سیاست های دارویی اعتراض داشته و معتقد است کـه تولید داخل می بایست بیش از پیش مورد حمایت قرار گیرد. بر همین اساس، سراغ دکتر اکبر برندگی مدیرکل امور دارویی سازمان غذا و دارو، رفتیم تا وضعیت گذشته، حال و آینده صنعت داروسازی و بازار دارویی کشور را مورد بررسی قرار دهیم.

وضعیت دارو در قبل از انقلاب

همه چیز در مورد ایران دارو دنبال سیاسی مهر

وی در ابتدا به وضعیت بازار دارویی کشور در قبل از انقلاب اشاره کرد و گفت: قبل از انقلاب، بین ۷۰ تا ۸۰ درصد نیاز دارویی کشور از طریق واردات تامین می شد و ۲۰ درصد مابقی هم با استفاده از فرمول های شرکت های دارویی خارجی و با استفاده از کارگر ایرانی، در داخل تولید می شد. بعد از پیروزی انقلاب، شاهد تاسیس دانشکده های داروسازی و ترک شرکت های چند ملیتی از ایران، در نتیجه شاهد دولتی شدن صنعت دارو بودیم.

صنعت دارو در دوران جنگ

جزییات مطلب ایران و دارو و دنبال و سیاسی و مهر را میخوانید .

برندگی با عنوان ایـن مطلب کـه در زمان جنگ تحمیلی، شرکت های دولتی بازار دارویی کشور را اداره کردند، اظهارداشت: در ان سال ها با توجه به شرایط کشور، سعی بر ایـن بود کـه قیمت دارو تثبیت شـود و ایـن در حالی بود کـه ۵۰ تا ۶۰ درصد نیاز دارویی کشور در داخل تامین می شد.

اطلاعات و توضیحات بیشتر درباره دارو در ایران سیاسی شده است

شرایط حال حاضر دارو

مدیرکل امور دارویی ادامه داد: حالا بعد از گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی و پشت سر گذاشتن دوران جنگ تحمیلی، شرایط صنعت داروسازی کشور به گونه ای شده کـه تنها ۳ درصد داروهای مورد نیاز از طریق واردات تامین می شـود و مابقی ۹۷ درصد نیاز دارویی کشور در داخل تولید می شـود.

برندگی تاکید کرد: صنعت داروسازی کشور در جایگاهی قرار دارد کـه اگر همین امروز راه های واردات دارو به کشورمان بسته شـود، می توانیم ۵۰ درصد دارو را در داخل تامین کنیم.

توضیحات بیشتر در موردایران دارو دنبال سیاسی مهر

وی با بیان ایـن مطلب کـه در بحث داروهای شیمیایی خیلی به خارج از کشور وابستگی نداریم، افزود: در بحث داروهای بیوتکنولوژی نیز در جایگاهی قرار داریم کـه امکان رقابت با دنیا را داریم. به طوری کـه شاهد صادرات داروهای «بایو تک» ساخت ایران به کشورهایی همچون روسیه و ترکیه هستیم.

برندگی، از ایران به عنوان کشور صادر کـننده تکنولوژی تولید داروهای «بایو تک» نام برد.

شمـا مطلب دارو در ایران سیاسی شده است را می خوانید .

وی، به وضعیت تامین داروهای کم استفاده و در عین حال گران قیمت اشاره کرد و افزود: داروهای «اورفان»، شامل ان دسته از داروهایی می شـود کـه شاید برای ۴۰ تا ۵۰ بیمار استفاده دارد و در دنیا هم، یک یا دو شرکت دارویی مشغول تولید ایـن قبیل داروها هست اند. البته کشور ما در ایـن عرصه به پیشرفت هایی دست یافته است.

چرا در صادرات خیلی موفق نبوده ایم

ایران دارو دنبال سیاسی مهر

از توضیحات مدیرکل امور دارویی سازمان غذا و دارو، می توان متوجه شد کـه وضعیت صنعت داروسازی کشور نه تنها بد نیست کـه برتصویر شرایط برای رقابت در منطقه و جهان خوب است، اما نکته مهم ایـن است کـه چرا آمار صادرات دارویی پایین است.

برندگی در خصوص علت پایین بودن آمار صادرات دارویی کشور، گفت: وقتی حرف از تجارت فرامرزی می زنیم، ادبیات رقابت با داخل فرق می کند. در ان سوی مرزها، شرکت های چند ملیتی دارویی وجود دارد کـه می بایست با انها برای صادرات، رقابت کرد.

(تصاویر) نمایشگاه موزه لوور در ایران

وی با بیان ایـن مطلب کـه توان تولید دارو در شرکت های دارویی کشورمان بیش از دو برابر نیاز داخلی است، افزود: میزان استفاده دارو در کشورمان سالیانه در حدود ۴۵ میلیارد عدد است، در حالی شرکت های دارویی کشور توان تولید سالیانه ۱۰۰ میلیارد عدد دارو را دارند.

مدیرکل امور دارویی سازمان غذا و دارو، بر ضرورت افزایش صادرات دارویی کشور تاکید کرد و گفت: برای بالا بردن ظرفیت تولید شرکت های داروسازی کشور، راهی غیر از صادرات را نداریم.

ایـن مطلب در مورد ایران دارو دنبال سیاسی مهر می باشد .

برندگی با اشاره به سفرهای خارجی وزیر بهداشت، گفت: یکی از موضوعات مورد بحث در سفرهای خارجی، بحث دارو یعنی، شناساندن ظرفیت های تولید دارو در ایران، برای صادرات است.

مدیرکل امور دارویی سازمان غذا و دارو، ضمن توصیه به شرکت های دارویی کشور برای سرمایه گذاری درازمدت در کشورهای هدف صادرات، اظهارداشت: نگاه شرکت های ایرانی، نباید کوتاه مدت باشد. بلکـه باید به بازگشت سود در درازمدت فکر کـنند.

دارو در ایران سیاسی شده است

وی در توضیح ایـن مطلب کـه شرکت های دارویی ایران از شرایط صادرات چندان مطلع نیستند، گفت: به عنوان مثال، با کشور عراق بیش از ۷ تفاهمنامه امضا شده اما از فرایـند ثبت دارو در کشورهای هدف اطلاع نداریم. متاسفانه شرکت های دارویی ما پول خرج نمی کـنند تا از ایـن وضعیت مطلع شوند.

برندگی ادامه داد: به رغم ایـنکـه سفارتخانه های کشورمان در موضوع صادرات محصولات ایرانی فعال شده اند و رایزن بازرگانی داریم، اما مستندسازی در شرکت های دارویی کشور ضعیف است.

ایران, دارو, دنبال, سیاسی, مهر

وی افزود: ارائه مستندات بین المللی در زمینه صادرات دارو الزاماتی دارد کـه ما در ایـن بخش ضعیف هستیم. شناخت بوروکراسی اداری در کشورهای هدف صادرات نیز، موضوع مهمی است.

مدیرکل امور دارویی سازمان غذا و دارو، با تاکید بر ایـن مطلب کـه نگاه صنعت داروسازی کشور نسبت به مزایای صادرات نباید کوتاه مدت باشد، تصریح کرد: سرمایه گذاری بلندمدت در کشورها، به سود کوتاه نگاه نمی کند.

برندگی، ارزان بودن دارو در کشورمان را یکی دیگر از موانع صادرات دانست و افزود: ما قیمت دارو را به خاطر توان مردم پایین نگه می داریم.

وی همچنین بر حمایت دولت از صادرات تاکید کرد و گفت: وقتی با تحریم مواجه هستیم، بازگشت پول به کشور دچار مشکل می شـود.

مدیرکل امور دارویی سازمان غذا و دارو، با اعتراض از شرکت های دارویی ایرانی در رقابت با یکدیگر در ان سوی مرزها، افزود: وقتی بعضی از شرکت ها برای صادرات گام برداشتند، به جای تقسیم بازار هدف و ایجاد کنسرسیوم، با یکدیگر رقابت کردیم و در نتیجه بازار را از دست دادیم. بطوریکـه در دوره ای ۵۰ درصد بازار دارویی افغانستان در اختیار محصولات ایرانی بود ولی الان به زیر ۱۰ درصد رسیده و شرکت های ترکیه ای، پاکستانی و هند، ایـن بازار را گرفته اند. چون خودمان در ان کشور با یکدیگر رقابت کردیم.

حضور بخش دولتی و عمومی در صنعت دارو

وجود شرکت های دارویی دولتی، یکی از دلایل نبود انگیزه برای صادرات تلقی می شـود، از همین رو عنوان می شـود کـه بهتر است دولت از صنعت داروسازی خارج شـود. در ایـن بین، نهادهای عمومی نیز مطرح هست اند کـه مدیرکل امور دارویی سازمان غذا و دارو، در ایـن ارتباط توضیحاتی داد.

برندگی، با بیان ایـن مطلب کـه نباید نهادهای عمومی را با بخش دولتی یکی کنیم، گفت: دولت، جز دخالت در بخش سیاستگذاری های تعیین قیمت دارو و نظارت بر تامین نیاز دارویی مردم، کار دیگری انجام نمی دهد.

آمادگی وزارت بهداشت ایران برای پذیرش ۵۰۰ دانشجوی بورسیه ای

وی با اشاره به ایـن مطلب کـه نهادهای عمومی از بودجه دولتی استفاده می کـنند، افزود: بخش دولتی در تولید دارو ورود ندارد و رقیب بخش خصوصی تلقی نمی شـود، بلکـه ایـن نهادهای عمومی هست اند کـه در ایـن عرصه فعالیت دارند.

برندگی ادامه داد: اصل ۴۴ قانون اساسی تاکید دارد بر خروج بخش دولتی از جایی کـه بخش خصوصی توان حضور دارد. با ایـن نگاه، بایستی شرکت های نیمه دولتی و نهادهای عمومی از بخش تولید دارو خارج شوند. اما، یک سری توانمندی هایی لازم است کـه بخش خصوصی ما ندارد، از جمله ایجاد زیرساخت های لازم برای تولید دارو و سرمایه گذاری در جاهایی کـه بخش خصوصی توان حضور ندارد، نهادهای عمومی می توانند حضور داشته باشند و البته توان ان را هم دارند. مثلا ایجاد شهرک های دارویی کـه بخش خصوصی توان احداث انها را ندارند.

مافیای دارویی از کجا آمده است

موضوع وجود مافیا در بازار دارویی کشور، از دیگر پرسش های ما از مدیرکل امور دارویی سازمان غذا و دارو بود کـه پاسخ جالب توجهی ارائه داد.

برندگی گفت: ابتدا باید ایـن سئوال را مطرح کرد کـه چه کسانی می گویند مافیا وجود دارد و تعریف ان چیست. یک موقع هست کـه سازمان های نظارتی می آیند و حضور پیدا می کـنند و بعد از بررسی موضوع، مطرح می کـنند کـه چنین پدیده ای وجود دارد و ان وقت ما قبول می کنیم. اما، موقعی هم هست کـه شخصی با مراجعه به سازمان غذا و دارو، خواسته هایی را مطرح می کند کـه ایـن انتظارات، فراقانونی است.

وی ادامه داد: کسی کـه ناظر است نباید کـننده کار باشد و اگر غیر از ایـن باشد، طبیعتا مقداری در انجام کار اغماض خواهم کرد. بنابرایـن، کسی کـه نظارت می کند، نباید تولید کـننده باشد. البته به لحاظ قانونی اشکالی ندارد کـه تولید کـننده باشیم، اما بیرون از سیستم نظارتی باشیم.

برندگی تاکید کرد: ایـن قبیل موضوعات مثل وجود مافیا در بازار دارویی کشور، بیشتر از زبان کسانی مطرح می شـود کـه انتظارات فراقانونی دارند. متاسفانه بحث دارو، چندین سال است کـه سیاسی شده است. سیاسیون، بیشتر مطرح می کـنند کـه در بازار دارویی کشور مافیا وجود دارد، چون بعضی آدمها خودشان انتظارات فراقانونی دارند و ما نمی توانیم خارج از چارچوب قانون عمل کنیم و متهم می شویم.

وی، کل عددی کـه برای بازار دارویی کشور وجود دارد را، با یک کارخانه تولید سیمان در کشور برابر خواند و گفت: عدد بازار دارویی ایران خیلی بزرگ نیست. حتی در مواقعی قابل مقایسه با یک شرکت داروسازی بزرگ دنیا هم نیست. اما حضور سیاسیون و آدمهای کـه دستی در قوانین و ضوابط دارویی ندارند و نمی دانند ضوابط دارو سختگیرانه است، وقتی می آیند داخل، انتظارات شان باعث شده تا مافیای دارو را مطرح کـنند. من منکر ایـن نیستم کـه حضور آدمهای کـه خودشان در دوره های قبلی ذی نفع بوده اند، باعث شده ایـن موضوع شدت پیدا کند اما به ان غلظتی کـه گفته می شـود، نیست.

سرانه استفاده دارو در ایران

گفته می شـود کـه استفاده دارو در کشور فراتر از میانگین جهانی است، در حالی کـه مدیرکل امور دارویی سازمان غذا و دارو، معتقد است کـه تنها در چند دسته دارویی میزان استفاده دارو بالاست.

وی با عنوان ایـن مطلب کـه سهم هر ایرانی ۵۰۰ عدد دارو در سال است کـه عدد ریالی ان در حدود ۲۰۰ هزار تومان می شـود، گفت: ایـن سرانه استفاده دارو در ایران است.

تحلیل زیباکلام درباره آینده سیاسی جهانگیری

برندگی افزود: میزان استفاده انتی بیوتیک ها و کورتون ها در کشور بالاتر از میانگین جهانی است و ایـن بر می گردد به فرهنگ حاکم بر کشور و تقاضاهایی کـه بیمار از پزشک دارد. بطوریکـه در ۶۰ درصد نسخه های دارویی ما انتی بیوتیک وجود دارد. در حالی کـه پزشک در کشورهای دیگر، به راحتی انتی بیوتیک را تجویز نمی کند.

مدیرکل امور دارویی سازمان غذا و دارو، میزان استفاده داروهای تزریقی و مسکن ها را بالاتر از میانگین جهانی دانست و در عین حال، میزان استفاده دارو در بین بیماران دیابتی را پایین تر از آمارهای جهانی عنوان کرد و گفت: در ایـن بخش ها، می بایست استفاده دارو بالاتر باشد کـه نیست.

شرط واردات مواد اولیه دارویی

برندگی با تاکید بر ایـنکـه در بحث واردات دارو و مواد اولیه دارویی نظارت ها شدید است، تصریح کرد: ما بر اساس کتاب دارویی آمریکا کـه در ان مشخص شده هر ماده اولیه دارویی بایستی چه مشخصاتی داشته باشد، عمل می کنیم. ما ضوابط خاص خودمان در رابطه با واردات دارو و مواد اولیه دارویی را داریم و حالا ایـن محصولات از هر کجای دنیا وارد شـود، باید ایـن فارماکوپه دارویی را داشته باشد. ما به شرایط کارخانه ای کـه قرار است از ان محصولی را وارد کنیم، نگاه می کنیم ببینیم شرایط لازم و تاییدیه های سازمان های نظارتی اروپا و FDA آمریکا را دارد یا خیر و بعدا اقدام به واردات می کنیم.

وی با توجه به ضوابط سختگیرانه در بازار دارویی کشور، گفت: واردات مواد اولیه به سختی صورت می گیرد و باید تمام مراحل نظارتی را پشت سر گذاشته باشد و بعد از ان، موثر بودن مواد اولیه دارویی در داخل مورد بررسی قرار می گیرد.

برندگی، کل واردات مواد اولیه دارویی برای تولید ۹۷ درصد داروی داخلی را بین ۶۵۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: سهم واردات مواد اولیه دارویی از چین، ۲۵ درصد، از سایر کشورهای آسیایی بین ۴۰ تا ۵۰ درصد و مابقی ان از اروپا وارد می شـود.

«پنجره اسب‌ها»؛ شهود شاعرانه رُزی مینگ یا بیانیه سیاسی ضد ای

به نقل از سایت خبرگزاری مهر و به گزارش پارس «پنجره اسب‌ها»؛ شهود شاعرانه رُزی مینگ یا بیانیه سیاسی ضد ایران! و …
ایران برای توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی با بلاروس اراده جدی

به نقل از سایت خبرگزاری مهر و به گزارش پارس ایران برای توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی با بلاروس اراده جدی دارد و …
سهم گردشگری ایران از تولید ناخالص داخلی


خبرگزاری مهر: طبق آخرین گزارش شورای سفر و گردشگری جهانی، در سال ۲۰۱۷ گردشگری ایران توانسته ارزش افزوده‌ای حدود ۳۰.۷ میلیارد دلار معادل ۷.۳ درصد از کل تولید ناخالص داخلی کشور ایجاد کند.
معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در مطلبی براساس آخرین گزارش شورای سفر و گردشگری جهانی در سال ۲۰۱۷ نوشته است: صنعت سفر و گردشگری از طریق اثر بر GDP و اشتغال بر اقتصاد کشورها تاثیرگذار است. ایـن اثرگذاری به طور مستقیم، غیرمستقیم و القا شده واقع می‌شـود. در ایران نیز بخش سفر و گردشگری بر اقتصاد کشور از ایـن سه طریق اثرگذار است. آثار مستقیم گردشگری شامل اثراتی است کـه به طور مستقیم منجر به تغییر در تولید ناخالص داخلی و اشتغال می‌شوند. آثار غیرمستقیم گردشگری شامل هزینه‌هایی است کـه به طور غیرمستقیم بر تولید ناخالص داخلی و اشتغال در کشور اثر می‌گذارد و …

  • اخبار اجتماعی
  • دارو در ایران سیاسی شده است


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *