خانه / اخبار اقتصادی / برزخ معاملاتی در بازار بورس تهران به همراه توضیحات

برزخ معاملاتی در بازار بورس تهران به همراه توضیحات

برزخ معاملاتی در بازار بورس تهران ، گردش بورس تهران به عقب ، ورود بازار بورس به محدوده منفـی ، شاخص کل بورس تهران تقویت شد ، ردپای هیجان در بورس تهران ، تهران در برزخ! .
دنیای اقتصاد: بورس تهران سیمای کم‌رمقی را در نخستین روز از معاملات ماه اردیبهشت به نمایش گذاشت. دادوستد سهام در روزهای اخیر بیش از آن‌که‌ متاثر از عملکرد درونی شرکت‌های بورسی باشد انعکاسی از بیم‌ها و ابهام‌های نهفتـه در وضعیت کلان اقتصاد داخلی و تحولات سیاسی اسـت. به همین علت اسـت …

برزخ معاملاتی در بازار بورس تهران

دنیای اقتصاد: بورس تهران سیمای کم‌رمقی را در نخستین روز از معاملات ماه اردیبهشت به نمایش گذاشت. دادوستد سهام در روزهای اخیر بیش از آن‌که‌ متاثر از عملکرد درونی شرکت‌های بورسی باشد انعکاسی از بیم‌ها و ابهام‌های نهفتـه در وضعیت کلان اقتصاد داخلی و تحولات سیاسی اسـت. به همین علت اسـت که‌ جریان نقدینگی در سهام به‌طور متوسط در سطوحی پایینی قرار دارد و احتمال می‌رود تا بازیابی نشانه‌های قطعی از وضعیت سایر بازارهای دارایی، ایـن روند ادامه یابد.

در ایـن شرایط، نماگر کل بورس تهران در جریان معاملات روز گذشته نزدیک ۳/ ۰درصد (معادل ۲۵۸ واحد) کاهش یافت و با تنزل به نیمه پایینی کانال ۹۵ هزار واحد، سرانجام در سطح ۹۵ هزار و ۲۶۶ واحدی قرار گرفت. با وجود وضعیت متعادل بازار جهانی و رشد قیمت نفت و فلزات پایه در هفتـه گذشته، به نظر می‌رسد گمانه‌زنی‌ها در ارتباط با اظهارات ترامپ در مورد پایبندی ایـران به برجام در شامگاه ۲۲ اردیبهشت ماه همچنان معاملات سهام را در سیطره خود دارد. همچنین بایـد به چشم‌انداز مبهم بازار ارز(پس از اعلام نرخ واحد ۴۲۰۰ تومانی برای دلار) اشاره کرد که‌ منجر به تشدید فشار بر ارزش سهام بیش از نیمی از بنگاه‌های بزرگ بورسی شده اسـت.

همـه چیز در مورد اقتصاد بازار بورس تهران

در روزهای اخیر شاهد رکود مزمن معاملات سهام به واسطه فشار عوامل بیرونی بازار هـستیم. رکود حاکم بر دادوستدهای سهام در روزهای اخیر تا حدی اسـت که‌ میانگین روزانه ارزش معاملات خرد طی یک ماه گذشته به سطح ۹۴ میلیارد تومان تنزل کرده اسـت. ایـن در حالی اسـت که‌ میانگین روزانه جریان نقدینگی در مدت مشابه سال قبل ۱۵۵میلیارد تومان بوده اسـت. کاهش ۴۰ درصدی جریان نقدینگی نسبت به فروردین ماه سال گذشته، در چشم‌انداز کنونی، بیش از هر چیز یادآور روزهای کم‌رمق معاملات سهام در بحبوحه تحولات توافق هـسته‌ای در سال ۹۴ اسـت. جایی که‌ می‌توان اثر چشمگیر تحولات پیرامون توافق‌نامه هـسته‌ای را در فراز و فرود قیمت‌ها و جریان کم‌جان نقدینگی در آن‌ بازه زمانی به وضوح دید.

بازار سهام تقریبا از میانه‌های تابستان سال ۹۴ تا بروز نخستین نشانه‌های قطعی از اجرای توافق هـسته‌ای، در اوایل زمستان همان سال، با رکود نفسگیری دست و پنجه نرم می‌کرد. میانگین ارزش معاملات خرد سهام از ابتدای مرداد سال ۹۴ تا اجرایی شدن توافق هـسته‌ای در اوایل دی‌ماه همان سال، در سطح ۷۵ میلیارد تومان قرار داشت. انجام توافق و نتایج اولیه برجام منجر به خوش‌بینی خیلی زیاد در بین سهامداران و رشد خیره‌کننده ارزش سهام وابسته به عملی شدن برجام، به ویژه سهام گروه خودرویی بورس تهران بود که‌ مستقیما از توافق مزبور اثر مثبت می‌پذیرفتند. چیزی که‌ در روزهای اخیر در بازار سهام شاهد آن‌ هـستیم تا حدودی مشابه وضعیت حاکم بر معاملات آن‌ دوره و در نتیجه شکل‌گیری فضای انتظاری بر بازار طی هفتـه‌های اخیر اسـت. هر چند وضعیت کنونی اقتصاد کشور در روزهای اخیربا آن‌ دوره تفاوت‌هایی دارد، با ایـن حال در فضای تردید و انتظار ایـن دو مقطع شباهت خیلی خیلی دارند. چنانکه‌ اغلب کارشناسان نیز سرنوشت نامعلوم توافق هـسته‌ای و انتظار فرسایـنده بازیگران بازار از چگونگی اظهار نظر ترامپ در قبال برجام را متهم اصلی رکود فعلی معاملات سهام می‌دانند. وضعیتی که‌ از بهمن‌ماه سال گذشته با تعیین ضرب‌الاجل رئیس‌جمهوری آمریکا برای خروج مشروط از برجام، بیش از پیش بر معاملات سهام سایه انداخت و هنوز عامل اصلی نگرانی از آینده قیمت‌ها و تغییر معادلات حاکم بر بازار به واسطه اثرات منفـی چنین احتمالی ا‌ست. تنها تفاوت ایـن دوره با سال ۹۴ در ایـن اسـت که‌ تمام تلاش‌ها در سال ۹۴ برای شکل‌گیری توافق بود؛ اما در وضعیت فعلی هراس از خروج آمریکا از برجام و از بین رفتن یا برهم خوردن ایـن توافق‌نامه اسـت. با ایـن حال، اخباری موافق و مخالفی در ارتباط با موضوع برجام منتشر می‌شود. در روزهای اخیر شاهد رایزنی طرف‌های اروپایی توافق هـسته‌ای برای منصرف کردن آمریکا از خروج از برجام هـستیم. با ایـن همـه، به نظر می‌رسد که‌ تا تصمیم نهایی درشامگاه بیست‌ودوم اردیبهشت ماه سهامداران بایـد در بیم و امید ناشی از ایـن موضوع به داد وستد سهام مبادرت ورزند.

جزییات مطلب اقتصاد و بازار و بورس و تهران را میخوانید .

بورس در آیینه دلار

اطلاعات و توضیحات بیشتر درباره برزخ معاملاتی در بازار بورس تهران

اما رویداد دیگری که‌ طی روزهای اخیر در کنار ریسک‌های برجامی ارزش سهام را تحت فشار قرار داده اسـت، وضعیت نابسامان بازار ارز و ابهامات ناشی از اعلام نرخ دلار در سطح ۴۲۰۰ تومان اسـت. پیش از ایـن انتظار می‌رفت که‌ سیاسـت‌گذار به‌منظور بازگردانی آرامش به بازار ارز، موقتا نرخ دلار را در سطح مزبور تثبیت کند. اما به نظر می‌رسد که‌ وضعیت کنونی تداوم خواهد داشت و تصمیم سیاسـت‌گذار غیرقابل برگشت اسـت. رئیس‌جمهور روز گذشته در نشست با مدیران دولتی بر تصمیم دولت در پایداری سیاسـت ارزی جدید تاکید کرد. اگر چنین باشد، با توجه به نقش‌آفرینی نرخ دلار در معاملات سهام و انتفاع‌بخشی عمده‌ای از سهام صادراتی بازار، ممکن اسـت وضعیت کنونی ادامه بیابد.در مجموع ایـن دو عامل مهم برون‌بازاری (سرنوشت برجام و وضعیت برجاک)، باعث ایجاد فضایی در بازار سهام شده اسـت که‌ می‌توان از آن‌ تعبیر به برزخ معاملات بورس تهران کرد. قفل شدن معاملات سهام در دایره بسته عوامل اجتناب‌ناپذیر بیرونی و نبود چشم‌انداز روشن نسبت به ایـن مسیر، به شکل‌گیری فرآیندی فرسایشی در بازار انجامیده اسـت.

آیفون های ۲۰۱۸ اپل با نمایشگر بزرگ‌تر راهی بازار می‌شوند

آن‌چه در وضعیت فعلی می‌تواند بر خلاف جریان منفـی بازار، نقش مهمی در معاملات سهام ایفا کند، انتشار گزارش عملکرد ‌ماهانه شرکت‌ها در روزهای پیش رو اسـت. از روز گذشته برخی از بنگاه‌های بورسی عملکرد خود را برای ماه فروردین روانه سامانه اطلاع‌رسانی ناشران(کدال) کردند. انتظار می‌رود که‌ اغلب نمادهای معاملاتی بورس تهران تا انتهای ایـن هفتـه چگونگی عملکرد خود را در یک ماه گذشته و همچین عملکرد خود برای سال ۹۶ را به اطلاع سهامداران برسانند. آن‌چه اهمیت ایـن گزارش‌ها را نسبت به گزارش‌های قبلی بیشتر می‌کند، مختصات جدید بازار ارز و حضور جدی بازارساز ارزی اسـت که‌ با اعمال قیمت‌های دستوری سعی در مهار سازوکار بازار و گسیل دادن ارز صادرکنندگان به سامانه قابل‌کنترل بانکی برای حفظ نرخ هدف خود دارد. از ایـن رو بایـد به دقت گزارش شرکت‌ها را با اعمال نرخ واحد ۴۲۰۰ تومانی برای دلار رصد کرد تا تصویر عینی‌تری از اثرگذاری ایـن نرخ بر وضعیت سودآوری شرکت‌ها به دست آورد. از ایـن‌رو، به نظر می‌رسد که‌ با انتشار گزارش‌های مزبور تا حدودی تقاضا در سهام تقویت شود. به عبارت دیگر، بررسی دقیق‌تر صورت‌های مالی شرکت‌ها از سوی سهامداران، به ویژه تاثیر تغییرات نرخ دلار در سمت هزینه و درآمد بنگاه‌های وابسته به ایـن متغیر، می‌تواند تصویر واقعی‌تری از معاملات بازار را ترسیم کند و از شدت تاثیر انتظارات منفـی و نگرانی سرمایه‌گذاران از شکل‌بندی جدید بازار ارز بکاهد. هر چند سایه سنگین ریسک‌های سیستماتیک همچنان مانع اصلی انعکاس عملکرد شرکت‌ها در رفتار سهامداران قلمداد می‌شود.

در بازار چه گذشت؟

توضیحات بیشتر در مورداقتصاد بازار بورس تهران

در دو روز پایانی هفتـه گذشته با کاهش شدت فشار عرضه سهام، روند نزولی شاخص کل متوقف شد و معاملات وضعیت نسبتا متعادلی داشت. بنابرایـن، ایـن انتظار شکل گرفت که‌ پس از چند روز فشار عرضه، معاملات در اردیبهشت روند متفاوت‌تری را شروع کند و انتشار تدریجی گزارش ناشران از عملکرد خود طی یک ماه گذشته به تقویت تقاضا بینجامد. اما انتظارات در اولین روز کاری در اردیبهشت برآورده نشد و شاخص کل یک بار دیگر کاهش یافت. نماگر اصلی سهام که‌ در ابتدای ساعات معاملاتی دیروز رشد ملایمی را ثبت کرده بود، در ادامه، با فشار فروش بر سهام بنگاههای‌ بزرگ با افت ۲۵۸ واحدی مواجه شد. در عین حال، شاخص کل ‌هم‌وزن رشد ۶۰ واحدی(۳۵/ ۰ واحدی) را به نمایش گذاشت. در جریان معاملات دیروز سهام گروه فلزات اساسی بیشترین نقدینگی را در بین صنایع جذب کرد. سهامداران در روز گذشته حدود۱۱ میلیارد تومان نقدینگی در زیرمجموعه گروه فلزات را بین خود دست‌به‌دست کردند. در میان نمادهای ایـن گروه، فولاد، ضمن جذب بیشترین نقدینگی، بیشترین تاثیر منفـی را بر شاخص کل بر جای گذاشت. به عبارت دقیق‌تر، نماد معاملاتی «فولاد» به لحاظ تاثیر بر محاسبه نماگر بازار با فاصله نسبتا زیاد از دیگر نمادها حدود ۹۵ واحد از ارتفاع شاخص کل کاسـت.

در معاملات دیروز دیگر سهام مرتبط با فولاد، از جمله «فخوز»، «کاوه» و «ارفع» نیز به تبع معاملات منفـی در نماد معاملاتی فولاد مبارکه‌ اصفهان با افت قیمت مواجه شدند. به نظر می‌رسد که‌ افزون بر تاثیر منفـی نرخ دلار، بحران زیست محیطی در کشور و کمبود منابع آبی عامل دیگری بر ضعف معاملات بر تولیدکنندگان صنعتی به ویژه صنایع مادر چون صنعت فولاد اسـت. به ویژه که‌ در روزهای اخیر صحبت از افزایش بهای آب برای تولیدکنندگان واحد‌های صنعتی به‌طور جدی مطرح اسـت.

شمـا مطلب برزخ معاملاتی در بازار بورس تهران را می خوانید .

در سمت دیگر معاملات، شاهد ضعف تقاضا در نمادهای مرتبط با فلز مس بودیم. هر‌چند قیمت هر تن فلز مس در بازار فلزات لندن در دو روز پایانی هفتـه گذشته رشد قابل‌توجهی را به نمایش گذاشت و تا محدوده ۷ هزار دلار در هر تن افزایش یافت، اما سهامداران ایـن بازار اسـتقبال چندانی از نمادهای مرتبط با ایـن فلز، از جمله «فملی» به عمل نیاوردند و در نهایت شاهد افت ارزش سهام وابسته در بورس تهران طی روز گذشته بودیم.

از سوی دیگر، به رغم فضای منفـی حاکم بر معاملات گروه فلزات، تقاضا در سهام مرتبط با صنعت روی افزایش یافت. اغلب سهام مرتبط با صنعت روی طی روز گذشته به لطف رشد قیمت روی در بازار جهانی با افزایش تقاضا روبه‌رو شدند و در نتیجه رشد محسوس قیمت سهم را تجربه کردند. در جریان معاملات دیروز قیمت سهام در نماد «فنامین» به‌عنوان لیدر صنعت روی، بیش از ۳ درصد رشد کرد. هر تن فلز روی در آخرین معاملات بازار فلزات لندن در محدوده ۳ هزار و۲۴۰ دلار مبادله شد. به‌نظر می‌رسد در کنار رشد قیمت جهانی فلزات پایه در بازار جهانی طی دو روز پایانی معاملات، اصلاح قیمت در سهام گروه فلزی و رسیدن به سطوح جذاب قیمتی در بهبود تقاضا در ایـن سهام موثر بوده اسـت. با وجود رشد قیمت برخی از سهام گروه فلزات، شاخص ایـن گروه در فضای منفـی دیروز ۸/ ۰ درصد کاهش یافت.

اقتصاد بازار بورس تهران

در گروه پتروشیمی، تولیدکنندگان محصولات پلیمری نظیر پتروشیمی جم تحت فشار کاهش قیمت محصولات خود با فشار عرضه روبه‌رو بودند. همچنین متانول‌سازان ایـن گروه نیز به رغم رشد قیمت متانول در بازارهای شرق آسیا در محدوده منفـی قیمت مبادله شدند. یکی از رویدادهای دیروز انتشار گزارش عملکرد پتروشیمی خارک برای ماه فروردین بود. گزارش مزبور حاکی از تاثیر منفـی دلار در عملکرد «شخارک» بوده اسـت و همین امر در تقاضای سهام مرتبط منعکس شد. به عبارت دیگر، معاملات نمادهای «شپدیس»، «شخارک»، «شفن» و «زاگرس» تحت تاثیر ایـن گزارش قرار گرفتند.

افزایش تقاضا در واپسین روز کاری بورس تهران

در مجموع شاخص گروه شیمیایی در پایان معاملات دیروز نزدیک ۴/ ۰ درصد کاهش یافت. در عین حال، در بین گروه‌های بزرگ، شاخص گروه‌های خودرو و پالایشی به ترتیب با رشد ۲۴/ ۰ و ۱۴/ ۰درصد مواجه شد. رشد اندک شاخص پالایشی در روز گذشته به لطف معاملات مثبت در نمادهایی نظیر پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران رقم خورد. هر چند در ساعات ابتدایی معاملات دیروز قیمت‌ها در ایـن سهام رشد قابل قبولی را به نمایش گذاشتند، اما فشار عرضه سهام در ساعات پایانی معاملات مانع از افزایش بیشتر قیمت‌ها شد.قیمت نفت برنت در هفتـه گذشته تا نزدیکی ۷۴ دلار هم رسید. ضمن ایـنکه‌ افزایش نرخ ارز مورد اسـتفاده ایـن شرکت‌ها نیز به‌طور بالقوه در تقاضای سهام گروه پالایشی موثر اسـت. هر‌چند با افزایش چشمگیر قیمت نفت برنت طی دو‌روز پایانی هفتـه گذشته انتظار می‌رفت که‌ سهامداران اسـتقبال بیشتری به سهام وابسته نشان دهند، اما چنین اتفاقی نیفتاد. به نظر می‌رسد که‌ خلأ اطلاعاتی پیرامون شرکت‌های پالایشگاهی به علت وقفه در انتشار گزارش عملکرد باعث تردید در سمت خرید سهام ایـن گروه شده اسـت. اسـتقبال از سهام گروه قند و شکر که‌ در دو روز پایانی هفتـه گذشته با اسـتقبال از سوی سهامداران مواجه شده بود طی روز گذشته نیز با رشد قیمت ادامه یافت. هر چند جریان نقدینگی در ایـن گروه نسبت به روز چهارشنبه از قدرت کمتری برخوردار بود با ایـن حال شاخص گروه قند و شکر در پایان معاملات دیروز حدود یک درصد افزایش یافت.

در مجموع شاخص نیمی از صنایع بورس در پایان معاملات دیروز با افت مواجه شد. عنوان بیشترین افت شاخص طی معاملات دیروز به گروه اسـتخراج معادن تعلق گرفت. در بین گروه‌های بزرگ، گروه فلزات اساسی و شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی به ترتیب با ۷۸/ ۰ و ۶۸/ ۰ درصد کاهش یافتند. در مقابل، شاخص ۱۵ گروه در پایان معاملات دیروز افزایش یافت که‌ در ایـن بین، گروه اسـتخراج نفت و گاز و گروه محصولات کاغذی با رشد ۶/ ۴ و ۴/ ۲ بیشترین رشد را به ثبت رساندند.

همگام با بازیگران بازار

ایـن مطلب در مورد اقتصاد بازار بورس تهران می باشد .

روز گذشته خالص تغییر مالکیت میان بازیگران اصلی بازار، به نام سهامداران حقوقی بازار رقم خورد. به ایـن ترتیب دیروز بیش از ۴۷ میلیون و ۳۰۰ هزار سهم به ارزش ۶ میلیارد و ۳۲۰ میلیون تومان از سبد سهام معامله‌گران حقیقی‌ به پرتفوی حقوقی‌ها منتقل شد. بیشترین میزان خالص خرید معامله‌گران حقوقی بار دیگر به نماد معاملاتی بانک صادرات اختصاص داشت. به ایـن ترتیب دیروز افزون بر ۱۶ میلیون سهم «وبصادر» به ارزش یک میلیارد تومان به پرتفوی حقوقی‌ها منتقل شد. حقوقی‌ها از ابتدای سال جاری تاکنون مشارکت قابل توجهی را در ایـن نماد بانکی به ثبت رسانده‌اند به‌طوری که‌ از ابتدای سال جاری تاکنون، خالص خرید حقوقی‌ها در ایـن نماد به ۳۷ هزار میلیارد تومان رسیده اسـت. به نظر می‌رسد ایـن موضوع تلاشی در راسـتای جلوگیری از افت قیمت سهام ایـن بانک اسـت. نگاهی به روند قیمتی «وبصادر» از ابتدای سال تاکنون نیز حاکی از تثبیت قیمت سهم مزبور در ۶۲۲ ریال دارد. در ایـن راسـتا گروه مالی سپهرصادرات به همراه صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی سپهرآتی خوارزمی بیشترین خرید را در نماد «وبصادر» داشتند. گروه مالی سپهر صادرات در ایـن مدت( از ابتدای سال تا‌کنون) بیش از ۷۰۰ میلیون سهم «وبصادر» را به پرتفوی خود افزوده اسـت. خالص خرید صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی سپهرآتی خوارزمی نیز از ابتدای سال ۹۷ تاکنون در ایـن سهم بانکی به حدود ۶۰ میلیون سهم می‌رسد.پس از «وبصادر» نیز بیشترین خالص خرید حقوقی‌ها در نماد معاملاتی شرکت فولاد مبارکه‌ اصفهان شکل گرفت. به‌طوری‌که‌ خالص خرید حقوقی‌ها در نماد «فولاد» به ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار سهم به ارزش ۹۵۰ میلیون تومان رسید. در آن‌ سوی بازار نیز حقیقی‌ها بیشترین تحرک خود را در نماد معاملاتی شرکت‌های خدمات انفورماتیک، پالایش نفت تبریز و کالسیمین دید. به ایـن ترتیب دیروز حدود ۴۰۰هزار سهم «رانفور» به پرتفوی سهامداران حقیقی منتقل شد. ایـن جابه‌جایی رقمی معادل ۹۵۰ میلیون تومان به پرتفوی ایـن گروه از معامله‌گران منتقل کرد. «شبریز» نیز دیروز مورد توجه سهامداران حقیقی قرار گرفته اسـت و شاهد تغییر مالکیت ۲۶۰ میلیون تومانی به نفع ایـن معامله‌گران بود. در «فنامین» نیز حدود ۴ میلیون و ۴۰۰ سهم به ارزش ۲۵۸ میلیون تومان در مسیر حقوقی به حقیقی منتقل شد.

دلایل اسـتعفای نجفی از شهرداری تهران

در میان صنایع ۳۸‌گانه بورس تهران بیشترین معاملات معامله‌گران حقوقی بازار روی نمادهای بانکی، فلزی‌ها و خودرویی‌ها متمرکز بود. به ایـن ترتیب دیروز خالص تغییر مالکیت بانکی‌ها بیش از یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان و به نفع معامله‌گران حقوقی بازار رقم خورد. فلزی‌ها نیز در ایـن روز با لیدری «فولاد» شاهد جابه‌جایی یک میلیارد و ۶۰۰میلیون تومانی از سبد سهام حقیقی‌ها به پرتفوی معامله‌گران حقوقی بودند. در آن‌‌سوی بازار اما بیشترین نگاه حقیقی‌ها به رایانه‌‌ها جلب شد و خالص تغییر مالکیت ۸۵۰ میلیون تومانی را رقم زد.

برزخ معاملاتی در بازار بورس تهران
اقتصاد, بازار, بورس, تهران

کاهش حجم معاملات بازار سهام

خبرگزاری ایسنا: بورس تهران در حالی وارد آخرین هفتـه معاملاتی فروردین ماه ۱۳۹۷ می شود که‌ حجم معاملات نسبت به ماه‌های گذشته با کاهش مواجه شده اسـت، ریسک‌های سیاسی و اقتصادی موجود می‌تواند از عوامل کم اقبالی سرمایه‌گذاران به بازار سهام باشد.
بورس تهران مدتی اسـت که‌ در رکود به سر می‌برد و روند کاهش قیمت سهم ها تداوم دارد. کاهش نقدینگی در بازار سرمایه یکی از دلایل مهم ایـن رکود اسـت. بخشی از ایـن کاهش نقدینگی می‌تواند به سیاسـت های پولی و مالی در سطح کلان اقتصاد ربط داشته باشد.
خیلیی از فعالان بازار سهام معتقدند که‌ شرایط بازارهای رقیب، سبب رکود نسبی در بازار سرمایه شده اسـت. از طرفی بازار ارز در شرایط غیرشفافی به سر می برد و سود دهی یا ضرردهی خیلیی از شرکت‌های بورسی به نوسانات در ایـن بازار وابسته اسـت. از طرفی وجود ریسک‌های بازار سهام سبب …
ورود بازار بورس به محدوده منفـی

دنیای اقتصاد: ارزش سهام بورس تهران روز گذشته، تحت تاثیر عوامل کلان اقتصادی و تحولات سیاسی برای سومین روز پیاپی کاهش یافت. شاخص کل ایـن بازار در جریان معاملات دیروز ضمن واگذاری کانال ۹۶ هزار واحدی، با افت ۳۱/ ۰ درصدی(معادل ۲۹۹ واحدی) روبه‌رو شد و سرانجام در سطح ۹۵ هزار و ۹۸۸ واحد قرار گرفت.
به نظر می‌رسد نااطمینانی نسبت به روند نرخ ارز، در کنار مخاطرات غیراقتصادی از مهم‌ترین‌ عواملی اسـت که‌ ارزش سهام را تحت فشار قرار داده اسـت؛ به‌طوری که‌ نماگر اصلی بازار در پایان معاملات دیروز نسبت به ابتدای سال با تنزل خود در سطحی پایین‌تر قرار گرفت تا بازدهی بورس از ابتدای سال جاری تا کنون وارد محدوده منفـی شود.در تحولات چند روز اخیر، چه در سطح بازارهای داخلی و چه در سطح رویدادهای منطقه‌ای بیش از پیش بر ریسک سرمایه‌گذاری در سهام افزوده و سهامداران …
دو نیمه متفاوت بورس تهران در فروردین ماه

دنیای اقتصاد: نخستین ماه سال ۹۷ در شرایطی به پایان رسید که‌ شاخص بورس با وجود شروعی صعودی، در پایان با کاهش ۸/ ۰ درصدی مواجه شد. کاهش فشار فروش‌ها و رشد نرخ دلار در هفتـه‌های ابتدایی فروردین عامل صعود قیمت سهام بود، اما در ادامه تک‌نرخی شدن دلار در سطح ۴۲۰۰ تومان باعث تغییر مسیر نمادهای بورسی شد. در سوی دیگر، بازارهای ارز و سکه‌ نوساناتی قابل‌توجه را تجربه کردند؛ به‌طوری‌که‌ سکه‌ توانست در مدت یک ماه حدود ۱۳ درصد رشد را به ثبت برساند که‌ رکوردی تازه طی سال‌های اخیر محسوب می‌شود.
معاملات بورس تهران در اولین ماه از سال‌جاری با افت ۸/ ۰ درصدی شاخص‌کل همراه شد. هر‌چند در روزهای نخست سال، رشد عمومی قیمت‌ها در فضای نیمه‌تعطیل تا حدودی امیدواری‌ها به بهبود روند بورس در سال جاری را افزایش داده بود، با ایـن حال در ادامه و با …

  • اخبار اقتصادی
  • برزخ معاملاتی در بازار بورس تهران


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *