خانه / مراقبتهای بارداری / کم کاری تیروئید چه تاثیری در بارداری دارد؟ به همراه توضیحات

کم کاری تیروئید چه تاثیری در بارداری دارد؟ به همراه توضیحات

کم کاری تیروئید چه تاثیری در بارداری دارد؟ ، کم کاری و پرکاری تیروئید در بارداری، علت و درمان ، کم کاری تیروئید در بارداری، تاثیرش بر هوش جنین ، کم کاری تیروئید در بارداری، جنینم در خطره؟ ، کم کاری تیروئید در بارداری، مانع تکامل مغز جنینه؟ ، کم کاری تیروئید در بارداری، دوز استفادهی دارو .
بیماری های تیروئید در بانوان جوان شایع است، لذا در دوران بارداری با ان زیاد برخورد می کنیم. همچنین ارتباط نزدیکی بین عملکرد تیروئید مادر و نوزاد وجود داشته و داروهای مورد استفاده در بیماری های تیروئید روی نوزاد نیز اثر می گذارد. انتی بادی های ضد تیروئید که‌ در بیماری های تیروئید ترشح می شود، با سقط های …

کم کاری تیروئید چه تاثیری در بارداری دارد؟

بیماری های تیروئید در بانوان جوان شایع است، لذا در دوران بارداری با ان زیاد برخورد می کنیم. همچنین ارتباط نزدیکی بین عملکرد تیروئید مادر و نوزاد وجود داشته و داروهای مورد استفاده در بیماری های تیروئید روی نوزاد نیز اثر می گذارد. انتی بادی های ضد تیروئید که‌ در بیماری های تیروئید ترشح می شود، با سقط های زودرس همراه می باشد. تیروتوکسیکوز (پر کاری تیروئید) یا کم کاری تیروئید نیز می تواند در حاملگی با عوارض همراه باشد. بیماری های خود ایمنی تیروئید ممکن است با حاملگی بهبود یابند ولی در دوران پس از زایمان شدیدتر می شوند.
کدام تغییرات تیروئید در بارداری طبیعی استند؟
هورمون تیروئید با استفاده از یک پروتئین در خون منتقل می شود که‌ این‌ پروتئین با اثر استروژن در دوران بارداری افزایش می یابد. غلظت هورمون های تیروئید از ابتدای بارداری تا هفتۀ ۲۰ بارداری افزایش یافته و پس از ان به میزان ثابتی باقی می ماند. هورمون تیروئید برای ترشح از غدۀ تیروئید به تحریک با هورمونی از هیپوفیز به نام هورمون تحریک کـنندۀ تیروئید (TSH) نیاز دارد که‌ مقدار این‌ هورمون در ۱۲ هفتـه اول بارداری کاهش یافته ولی چون از جفت رد نمی شود، روی جنین اثر نمی گذارد.
 چرا بایـد در بارداری ید استفاده شود؟
 زیرا کاهش ان منجر به کاهش هورمون تیروئید می شود؛ این‌ در حالی است که‌ تکامل عصبی جنین به هورمون تیروئید نیاز دارد. البته استفاده زیاد ید نیز منجر به کم کاری تیروئید جنین می شود.
انواع بیماری های تیروئید
 کم کاری تیروئید
شیوع ان ۲ تا ۱۰ مورد در هر ۱۰۰۰ حاملگی می باشد. اگر استفاده ید کافی باشد، علت این‌ بیماری نوعی از التهاب تیروئید به نام تیروئیدیت اتوایمیون یا بیماری هاشیموتو است. از علل دیگر کم کاری تیروئید، جراحی تیروئید با استفاده از ید رادیو اکتیو یا بیماری های هیپوفیز و هیپوتالاموس است.
علائم کم کاری کاری تیروئید چه می باشد؟
احساس خستگی و سرما، یبوست، کرامپ عضلانی، افزایش وزن، ورم، پوست خشک، ریزش موهای ابرو و بزرگی تیروئید از جملۀ علایم این‌ بیماری استند.
اثر کم کاری تیروئید روی بارداری چیست؟
سقط خوبخودی
افزایش فشار خون بارداری و مسمومیت حاملگی
جداشدن زودرس جفت
زایمان زودرس (حتی زیر ۳۲ هفتـه)
کاهش وزن جنین
خونریزی پس از زایمان
اختلال عصبی مغزی و شناختی در نوزاد
افزایش میزان سزارین
مرگ و میر و ناتوانی مادر
 
کم کاری تیروئید تحت بالینی چیست؟
در ۲-۵ در صد موارد دیده می شود خطرات ان در بارداری نسبت به کم کاری تیروئید واضح کمتر است ولی احتمال زایمان زودرس و سقط در ان وجود دارد. بعضی از تحقیقات، نقص سیستم عصبی در نوزاد را مشاهده کرده اند. در بعضی موارد، جدا شدن زودرس جفت و مرگ جنین هم دیده می شود. همچنین این‌ بیماران به احتمال بیشتری به دیابت دوران بارداری مبتلا می شوند.
همه چیز در مورد بارداری تیروئید چه در بارداری کاری کم کم کاری
ایا لیزر برای زن باردار خطرناک است؟

کم کاری و پرکاری تیروئید در بارداری، علت و درمان

دو هورمون مربوط به دوران بارداری یعنی “گونادوتروپین جفتی” یا (HCG)  و” استروژن” باعث افزایش سطح هورمون‌های تیروئید در خون می‌شوند. هورمون  HCG توسط جفت ساخته می‌شود و همانند هورمون TSH به صورت ملایم تیروئید را تحریک به تولید بیشتر هورمون‌های تیروئید می‌کند.  افزایش سطح استروژن، میزان “گلوبولین های یپیوندی تیروئید” یا ” گلوبولین- تیروکسین پیوندی” را افزایش می‌دهد، این‌ گلوبین یک نوع پروتئین است که‌ مسئول حمل و نقل هورمون‌های تیروئید در خون می‌باشد.گاهی اوقات این‌ تغییرات طبیعی هورمون‌ها در دوران بارداری، تفسیر آزمایش‌های تیروئید را با دشواری روبه رو می‌کند. در دوران بارداری غده تیروئید، کمی در زنان سالم بزرگ می‌شود. اما میزان ان بقدری نیست که‌ توسط معاین‌ه قابل تشخیص باشد. اگر غده تیروئید در این‌ دوران به صورت قابل توجهی بزرگ شود، می تواند نشانه ای از وجود اختلال در تیروئید باشد و بایـد توسط پزشک ارزیابی گردد.در دوران بارداریی سطح هورمون‌های تیروئید افزایش می‌یابد، …
تیروئید در بارداری چیست و چه عوارضی به همراه دارد؟


بیماری‌های تیروئید، چه کم کار و چه پرکار، نسبتا در دوران بارداری شایع بوده و بایـد به درمان ان‌ها توجه کرد. غده تیروئید در جلوی نای قرار گرفته و با ترشح هورمون‌هایی به تنظیم متابولیسم، تنظیم سیستم قلبی و عصبی، وزن، دمای بدن و دیگر جریان‌های بدن کمک می‌کند.

در زمان بارداری، اگر از قبل مبتلا به کم کاری یا پر کاری تیروئید بوده‌اید، نیاز است که‌ برای کنترل این‌ شرایط در دوران بارداری به ویژه در سه ماهه اول، مراقبت‌های پزشکی بیشتری را اعمال کـنید. گاهی اوقات بارداری باعث ایجاد علائمی می‌شود که‌ مشابه با پرکاری تیروئید می‌باشند. اگر در سه ماهه اول بارداری، احساس خفقان، کاهش وزن و استفراغ مکرر دارید، بایـد با پزشک خود تماس بگیرید.اگر تیروئید در بارداری درمان نشود مشکلاتی مانند زایمان زودرس، پره اکلامپسی (افزایش فشار خون)، سقط جنین و کم وزنی هنگام تولد را به وجود می‌آورد. اگر سابقه کم کاری یا پر …
کم کاری تیروئید در بارداری، جنینم در خطره؟

سوال مخاطب نی‌نی‌بان: سن بارداریم ۸ هفتـه و ۴ روز است و دکتر وقتی ازمایش من رو نگاه کرد گفت کم کاری تیروئید دارم و دارو برام نوشتن که‌ نصفشو استفاده کنم میخواستم بدونم کم کاری تیروئیدم توی این‌ سن بارداری باعث مشکل هوشی میشه؟ یا هنوز زمان دارم تا با استفاده دارو پیشگیری کنم؟.خیلی استرس دارم ممنون میشم جوابمو بدید.(جواب ازمایش رو ضمیمه کردم )     پاسخ دکتر فریبا الماسی، متخصص زنان، استاد دانشگاه و فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی:گم کاری تیروئید در بارداری می تواند باعث اختلال در بهره هوشی نوزاد شود. بنابراین‌ استفاده قرص را طبق دستور پزشک ادامه دهید. ازمایش بررسی اختلالات تیروئید یکی ازمایشات روتین بارداری است تا اگر خانمی کم کاری یا پرکاری دارد قبل از بارداری تشخیص داده شود.

چه کسانی از طلاق سودهای میلیونی می‌برند؟
  • مراقبتهای بارداری
  • کم کاری تیروئید چه تاثیری در بارداری دارد؟


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *