خانه / سرویس های دیگر / روزه مسافر و احکام ضروری در مورد آن‌ به همراه توضیحات

روزه مسافر و احکام ضروری در مورد آن‌ به همراه توضیحات

روزه مسافر و احکام ضروری در مورد آن‌ ، احکام غسل روزه داران و شرایط غسل در زمان روزه داری ، بانوان روزه دار چه احکام ویژه ای دارند؟ ، احکام روزه قضا و شرایط پرداخت کفاره ، احکام حیض و روزه داری بانوان ، اطلاعات ضروری در مورد آزمایشات قبل از ازدواج .
روزه مسافر طبق نظر همـه مراجع تقلید صحیح نیست و فرد مسافر نباید روزه بگیرد اما درباره مسافرت و شرایط نماز و روزه در مسافرت سوالاتی پیش می آید کـه برخی از آن‌ ها را در این‌ مقاله گردآوری کرده ایم؛
 
روزه مسافر چه زمانی صحیح است؟
مسافر مى‌تواند براى خواستن حاجت، سه روز در مدینه طیبه، روزه مستحبى بگیرد. (هر …

روزه مسافر و احکام ضروری در مورد آن‌

روزه مسافر طبق نظر همـه مراجع تقلید صحیح نیست و فرد مسافر نباید روزه بگیرد اما درباره مسافرت و شرایط نماز و روزه در مسافرت سوالاتی پیش می آید کـه برخی از آن‌ ها را در این‌ مقاله گردآوری کرده ایم؛

 

همـه چیز در مورد پرسپولیس روزه ضروری قهرمان مسافر هواداران

روزه مسافر چه زمانی صحیح است؟

 • مسافر مى‌تواند براى خواستن حاجت، سه روز در مدینه طیبه، روزه مستحبى بگیرد. (هر چند قصد اقامتِ کمتر از ده روز در آن‌ شهر را داشته باشد) و احتیاط آن‌ است کـه این‌ سه روز، پشت سر هم بوده و در روزهـای چهارشنبه و پنجشنبه و جمعه باشد.
 • اگر حاجى توانایی قربانی نداشته باشد، یعنى نه حیوانى براى قربانى دارد و نه پول آن‌ را، چنین شخصى باید سه روز پشت سر هم (بنا بر احتیاط واجب از هفتم تا نهم‌ ماه ذى الحجّه) در مسافرت حج و هفت روز پس از بازگشت (مجموعاً ده روز) روزه بگیرد.
 • اگر فردی نذر کند روزه بگیرد و روز آن‌ را معین نکند، نمى‌تواند آن‌ را در مسافرت به جا آورد، ولی اگر نذر کند در روز معینى روزه بگیرد و در آن‌ روز مسافر باشد.

برای دانستن احکام ویژه بانوان روزه دار و شرایط روزه گرفتن زنان باردار با ما همراه باشید. آیا می دانید روزه گرفتن دختران ۹ ساله ضعیف چه حکمی دارد؟

 

جزییات مطلب پرسپولیس و روزه و ضروری و قهرمان و مسافر و هواداران را میخوانید .

روزه مسافر – آیت الله سیستانی

روزه دانشجویان:

اطلاعات و توضیحات بیشتر درباره روزه مسافر و احکام ضروری در مورد آن‌
 • اگر در شهری دانشجو استید و هر هفتـه ممکن است از محل تحصیل خود دور شوید اگر تحصیل شمـا در آن‌جا حداقل ۲ سال ادامه دارد نماز شمـا تمام و روزه صحیح است و در دو هفتـه اول اگر کمتر از ده روز آن‌جا بمانید احتیاطا بین شکسته و تمام جمع کنید.
 • اگر برای تحصیل ساکن شهری بشوید و در ماه حداقل هفت روز و در سال ۹۰ روز در آن‌ شهر باشید حکم وطن را برای شمـا دارد، در غیر این‌ صورت کثیرالمسافرت استید کـه در ایام درس نمازتان تمام و روزه صحیح است.

 • اگر دانشجویی قصد داشته باشد تا چهار سال هفتـه ای دو روز یا بیشتر در شهر محل تحصیلش باشد، محل تحصیل در حکم وطن است و نماز و روزه اش تمام است البته در دو هفتـه اول احتیاطا هم نماز شکسته بخواند هم تمام و همچنین هم روزه بگیرد و هم قضای آن‌ را بگیرد مگر این‌کـه قصد ۱۰ روزه بکند کـه در این‌ صورت از روز اول نمازش تمام است و روزه صحیح است و نیار به جمع نیست.

 

توضیحات بیشتر در موردپرسپولیس روزه ضروری قهرمان مسافر هواداران

روزه در جاهـایی کـه نماز کامل است:

 • شخص مسافر در کل شهر مکـه و شهر مدینه و شهر کوفه (کـه شامل مسجد سهله نیز می شـود) جایز است مسافر نماز را تمام بخواند و همچنین تا نه متر و نیم اطراف ضریح مبارک امام حسین (ع)، ولی روزه نمی تواند بگیرد.
 

روزه و شرایط کاری:

شمـا مطلب روزه مسافر و احکام ضروری در مورد آن‌ را می خوانید .
 • اگر به دلیل شرایط کاری حداقل ۳ روز در هفتـه از محل سکونت خود خارج می شوید و این‌ برنامه حداقل ۶ ماه ادامه دارد نماز و روزه شمـا در همـه جا تمام است.
 

روزه در شهر زادگاه:

 • اگر شهری کـه به آن‌ مسافرت کرده اید زادگاه شمـا نباشد یا این‌کـه زادگاه شمـا باشد ولی از زندگی در آن‌جا اعراض (رویگردانی) کرده باشید نماز شمـا شکسته و روزه صحیح نیست ولی اگر زادگاه شمـا باشد و اعراض نکرده باشید و احتمال می دهید در آینده برگردید و آن‌جا دوباره زندگی کنید نمازتان هر وقت به آن‌ شهر بروید تمام است و روزه نیز صحیح است.
 

مسافرت در ماه رمضان:

پرسپولیس روزه ضروری قهرمان مسافر هواداران
 • مسافرت در ماه رمضان برای روزه دار مانعی ندارد ولی اگر مسافرت برای فرار از روزه باشد مکروه است و کافی است بعد از ماه مبارک برای هر یک روز یک روز قضا کند و کفاره ندارد.
 

روزه گرفتن در مسافرت:

 • روزه (واجب یا مستحب) در مسافرت مشروع نیست، ولی چنانچه روزه قضا نداشته باشد می تواند نذر کند کـه روزه مستحب را در مسافرت بگیرد.

 

اگر دوست دارید از خواص روزه و مضرات روزه یا از خواص پزشکی روزه باخبر شوید مجله این‌ترنتی ستاره را بخوانید.

رفتار بی شرمانه و غیرانسانی یک مسافر در اتوبوس! +فیلم

 

این‌ مطلب در مورد پرسپولیس روزه ضروری قهرمان مسافر هواداران می باشد .

روزه مسافر – آیت الله خامنه ای

 

روزه و مدت مسافرت:

 • وظيفه کسی کـه نمی داند مسافرتش ده روز یا کمتر طول می کشد تا سی روز این‌ است کـه نمازش را شکسته و از آن‌ به بعد بايد نمازش را تمام بخواند؛ هر چند در همان روز بخواهد برگردد.
 

مسافرت در ماه رمضان:

روزه مسافر و احکام ضروری در مورد آن‌
 • مسافرت در ماه رمضان اشکال ندارد، و در صورت مسافرت، ولو اين‌کـه برای فرار از روزه باشد، افطار بر او واجب است.
 • كسی كه در ماه رمضان مسافرت كرده، تنها قضای روزه‌ ها بر او واجب است و كفاره روزه ندارد.
 

مسافرت در قبل از ظهر:

 • مسافری کـه صبح از وطن خارج شده و از حد ترخص گذشته و قبل از ظهر به وطن برمی‌گردد اگر مفطری (مبطلات روزه) را مرتکب نشده، بايد نيت روزه کند و روزه‌اش صحيح است.
 • مسافری کـه صبح به مقدار بیشتر از مسافت شرعی (۲۲/۵ کیلومتر) از وطن خود دور می‌شـود، اگر قبل از ظهر برگردد ولی شک کند کـه به اذان ظهر رسیده یا نه، در صورت شك روزه صحيح است.
 • اگر شخصی بخواهد قبل از زوال به محل اقامتش برسد، ولی در راه به خاطر پیشامد حادثه‌‌ ای نتواند در زمان معین به مقصد برسد، روزه‌ اش در مسافرت صحيح نيست و بر او فقط قضای روزه آن‌ روزی کـه پيش از ظهر به محل اقامتش نرسيده، واجب است و کفّاره‌‌ ای هم ندارد.
 
رسیدن به مقصد در بعد از ظهر:

پرسپولیس, روزه, ضروری, قهرمان, مسافر, هواداران
 • اگر به جایی مسافرت کنید کـه قصد دارید ده روز در آن‌‌جا بمانید ولی بعد از اذان ظهر به آن‌‌جا برسید روزه آن‌ روز صحيح نيست و بايد قبل از اذان ظهر در محل اقامت ده روز باشيد.

 

روزه گرفتن در مسافرت:

 • گرفتن روزه‌‏هـای قضا، در مسافرت جايز نيست.
 

روزه نذری در مسافرت:

 • كسی كه در ماه رمضان در مسافرت است، نمی‏‌تواند نذر كند روزه بگیرد.
 • اگر کسی نذر کند کـه چهل روز پشت سر هم روزه بگیرد و در این‌ اثنا مسافرتی برایش پیش آمد اگر برای آن‌ نذر، وقت تعيين كرده است و ناچار شد به مسافرت برود، بايد قضای آن‌ مقداری را كه مسافرت كرده به‌جا آورد؛ ولی اگر وقت تعيين نكرده ‏است بايد در موقع ديگری چهل روز پی در پی روزه بگيرد.‏

روزه مسافر – آیت الله مکارم شیرازی

 

روزه مسافر:

 • شخص مسافر نبايد روزه بگيرد و به طور كلّى در هر موردى کـه نماز شكسته است روزه را بايد ترك كرد و در جايى كه نماز را بايد تمام بخواند (مانند كسى كه پیشهش مسافرت است و يا در محلّى قصد ماندن ده روز كرده) بايد روزه را بگيرد.
 

مسافرت در ماه رمضان:

 • مسافرت در ماه رمضان حرام نيست، ولى اگر براى فرار از روزه باشد مكروه است.
 

روزه گرفتن در مسافرت:

 • هرگاه روزه روز معينى غير از ماه رمضان بر انسان واجب باشد (مثل اين كه نذر كرده نيمه شعبان را روزه بگيرد) بنابر احتياط واجب نبايد در آن‌ روز مسافرت كند، حتى اگر در مسافرت است بايد در جايى قصد توقف ده روز كند و آن‌ روز را روزه بگيرد.
 

روزه نذری در مسافرت:

 • اگر نذر روزه كند ولى روز آن‌ را معين نسازد نمى تواند آن‌ را در مسافرت به جا آورد، ولى اگر نذر كند روز معينى را در مسافرت روزه بگيرد يا نذر كند روز معينى را چه مسافر باشد چه نباشد روزه بگيرد، احتياط واجب آن‌ است كه آن‌ روز را اگر چه مسافر باشد روزه بگيرد.
 

جهل از احکام روزه مسافر:

 • كسى كه اصلاً نمى داند روزه مسافر باطل است اگر در مسافرت روزه بگيرد روزه اش صحيح است، ولى اگر در بين روز مسأله را بفهمد روزه اش باطل مى شـود.
 

فراموشی احکام روزه مسافر:

 • هر گاه فراموش كند مسافر است، يا فراموش كند كه روزه مسافر باطل است و در اين حال روزه بگيرد، بنابر احتياط واجب بايد روزه را قضا كند.
 

مسافرت در بعد از ظهر:

 • هرگاه روزه دار بعد از ظهر مسافرت نمايد بايد روزه خود را تمام كند، امّا اگر پيش از ظهر مسافرت نمايد روزه اش باطل است، ولى قبل از آن‌ كه به حدّ ترخص (منظور از حدّ ترخص جايى است كه صداى اذان شهر را نشنود، يا به جايى برسد كه از نظر مردم شهر پنهان گردد) برسد نمى تواند روزه را افطار كند و اگر پيش از آن‌ افطار كند كفّاره بر او واجب است.
 

پایان مسافرت در قبل از ظهر:

 • هرگاه مسافر پيش از ظهر وارد وطن شـود، يا به جايى برسد كه قصد ده روز توقّف دارد، چنانچه كارى كه روزه را باطل مى كند انجام نداده باشد بايد روزه بگيرد و اگر انجام داده بايد بعداً قضا كند و مستحبّ است باقيمانده آن‌ روز را امساك نمايد، ولى اگر بعد از ظهر وارد شـود نمى تواند روزه بگيرد.
 

روزه خواری در مسافرت:

 • مسافر و كسى كه از روزه گرفتن معذور است مكروه است در روز ماه رمضان در خوردن و آشاميدن، خود را كاملاً سير كنند، همچنين جماع براى آن‌ها مكروه است.
محاکمه راننده تاکسی این‌ترنتی به اتهام آزار مسافر زن +تصویر

خواص پزشکی روزه از نظر بزرگترین پزشکان دنیا

خواص پزشکی روزه از نظر پزشک ژان فرموزان
پزشک ژان فرموزان درباره خواص روزه داری چنین می گوید:

«در آغاز‌ روزه داری، زبان باردار است، عرق بدن زیاد می شـود، دهان بو می گیرد، گاه آب بینی راه می افتد و همـه این‌ ها علامت شستشوی کامل بدن است. پس از سه الی چهار روز، بو برطرف می شـود، اسیداوریک ادرار کاسته می شـود و شخص احساس سبکی و خوشی خارق العاده ای می کند و در این‌ حال اعضا هم استراحتی دارند».

 

خواص پزشکی روزه از نظر پزشک کارلو
پزشک کارلو آمریکایی در مورد خواص روزه می گوید: «روزه، درمانی دراز مدت برای موارد زیر تجویز می شـود: فشار خون زیاد، تَصَلُّب شرائین کـه تازه آغاز‌ شده، گرفتگی مجاری خون و لنف، آسم قلب، آن‌ژین قلبی، سرطان خون، امراض عصبی، اختلالات دستگاه متابولیسم (چاقی، نِقرِس، ورم مفاصل، رماتیسم(، امراض کبد، ورم کیسه صفرا، امراض معده و روده، یبوست مزمن، ورم لوزه مزمن، …
چه کسانی نباید روزه بگیرند؟ (دیدگاه مراجع تقلید و پزشکان)

ماه رمضان کـه شروع می شـود همـه می خواهند کـه بهترین بهره معنوی را از این‌ ماه عزیز ببرند. اما گاهی شرایط جسمانی باعث می شـود کـه فرد قادر نباشد روزه بگیرد و یا نباید روزه بگیرد. بنابراین‌ بهتر است قبل از اقدام به روزه گرفتن از شرایط جسمانی خودتان مطلع باشید. برای این‌کـه بدانید چه کسانی نباید روزه بگیرند با ما همراه باشید.
 
بیماران گوارشی نباید روزه بگیرند
بیماران گوارشی مثل کسانی کـه سابقه زخم فعال معده دارند نمی‌توانند روزه بگیرند. این‌ افراد با نخوردن غذا در ساعات طولانی روزه داری دچار دردهـای گوارشی می‌شوند و بر اثر ترشح اسید معده زخم گوارشی آن‌ها عود می کند. بنابراین‌ افرادی کـه با گرسنگی طولانی‌مدت دچار خونریزی معده می‌شوند نباید روزه بگیرند.

۷ واکسن ضروری قبل از باردار شدن

آیا می دانید روزه کسی کـه پیشه سخت دارد حکمش چیست؟

 
دیابتی ها نباید روزه بگیرند
افرادی کـه بیماری دیابت دارند و از انسولین استفاده می کـنند باید دقت داشته باشند کـه انسولین …
آیا آمپول بی حسی دندان روزه را باطل می کند؟

مراجع تقلید بر این‌ عقیده اند کـه افراد روزه دار از آمپول هـایی کـه به جای غذا استفاده می شـود خودداری کـنند اما تزریق آمپولی کـه عضو را بی حس می‌کند یا به عنوان دارو به کار می‌رود، در مدت روزه داری اشکال ندارد. پس بی حسی دندان روزه دار باعث ابطال روزه اش نمی شـود.
 
آیا آمپول بی حسی دندان روزه را باطل می کند؟
امام خمینی:
احتیاط واجب آن‌ است کـه روزه‌دار از استعمال آمپولی کـه به جای غذا به کار می رود، خودداری کند. تزریق آمپولی کـه باعث بی حسی دندان روزه دار می شـود یا به جای دوا استعمال می‌رود اشکال ندارد.
 
آیت الله خامنه ای:
استفاده از آمپول هـایی کـه برای بی حسی دندان روزه دار به کار می رود برای روزه دار مانعی ندارد.
احتیاط واجب آن‌ است کـه روزه‏ دار از آمپول هـای مقوی یا مغذی و هر آمپولی کـه در رگ تزریق می ‏شـود و نیز انواع …

شادیِ قهرمانی هواداران و فوتبالیستان پرسپولیس

 

 
در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

 • دسته‌بندی نشده
 • روزه مسافر و احکام ضروری در مورد آن‌


 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *