خانه / دسته‌بندی نشده / تغییرات آب و هوایی و تاثیر عجیب آن‌ بر زندگی انسان به همراه توضیحات

تغییرات آب و هوایی و تاثیر عجیب آن‌ بر زندگی انسان به همراه توضیحات

تغییرات آب و هوایی و تاثیر عجیب آن‌ بر زندگی انسان ، راهکار‌های تغییرات مهم زندگی در سال جدید ، ۱۰ پیش‌بینی زندگی انسان در ۱۰۰ سال آینده! ، گران‌ترین شهر‌های جهان برای زندگی را بشناسید/۳ چیزی که‌ به واسطه خواندن «زیارت عاشورا» به انسان عطا می‌شـود/اهل سنتی که‌ به دفاع از تشیع برمی‌خیزد/جريمه عجیب و سنگين در انتظار تیم رقیب پرسپولیس! ، انسان در سال ۲۰۶۴؛ از زندگی ابدی تا هویت‌های جنسی ، تغییرات دوران بارداری، تحولاتی در سبک زندگی .
وب سایت تکراتو: تغییر اقلیم (Climate change) یا تغییرات آب و هوایی به تغییر در توزیع آماری الگوهای اقلیمی یا آب و هوایی گفته می‌شـود. تغییراتی که‌ برای یک دوره طولانی مدت دوام می‌آورند.

دی‌ اکسید کربن ترکیب بی‌رنگی است و ما انسان‌ها آن‌ را تنها از طریق نفس کشیدن تولید می‌کنیم؛ …

تغییرات آب و هوایی و تاثیر عجیب آن‌ بر زندگی انسان

وب سایت تکراتو: تغییر اقلیم (Climate change) یا تغییرات آب و هوایی به تغییر در توزیع آماری الگوهای اقلیمی یا آب و هوایی گفته می‌شـود. تغییراتی که‌ برای یک دوره طولانی مدت دوام می‌آورند.

همـه چیز در مورد آب انسان پفی تاثیر تغییرات جدید دامن رویایی زندگی سال عجیب عروس لباس هوایی

دی‌ اکسید کربن ترکیب بی‌رنگی است و ما انسان‌ها آن‌ را تنها از طریق نفس کشیدن تولید می‌کنیم؛ اما اثر دی اکسید کربن تولید شده بواسطه احتراق (چه سوخت و چه اصطکاک) تیره‌تر است. تغییر اقلیم انسانی بحث علمی جهان امروز ماست. بیش از ۹۷ درصد از دانشمندان تغییر اقلیم، با ایـن عقیده موافق هـستند که‌ در طول یک قرن گذشته، علت تغییرات آب و هوا یا تغییر اقلیم جهان فعالیت‌های انسانی است.

موضوع تغییر اقلیم از شروع قرن کنونی توجه بسیاری را به خود معطوف کرده است. توجهی که‌ تا پیش از ایـن شاهد آن‌ نبودیم. شواهد تغییرات آب و هوایی حیرت انگیز است. از زمان انقلاب صنعتی به ایـن سو، انتشار جهانی دی اکسید کربن و سایر گاز‌های گلخانه‌ای منجر به پدیده‌ای شده است که‌ تاکنون با نام “گرمایش جهانی” (Global Warming) شناخته شده است.

جزییات مطلب آب و انسان و پفی و تاثیر و تغییرات و جدید و دامن و رویایی و زندگی و سال و عجیب و عروس و لباس و هوایی را میخوانید .

لغت “تغییر” در عبارت “تغییر اقلیم” بر ایـن موضوع تاکید دارد که‌ آلودگی اتمسفر زمین توانسته است منجر به رویدادهای آب و هوایی عظیمی شـود که‌ یکی از آن‌ها گرمایش جهانی است. با افزایش دمای جهانی، فرآیند‌هایی مانند بیابان زایی رخ می‌دهند که‌ بواسطه آن‌ها مناطق حاصل‌خیز به محیط‌های خشک تبدیل می‌شوند.

اطلاعات و توضیحات بیشتر درباره تغییرات آب و هوایی و تاثیر عجیب آن‌ بر زندگی انسان

در ۱ ژوئن ۲۰۱۳، در جنوب رودخانه هیوز (Hughes) در کالیفرنیا، به مدت چند روز آتش سوزی رخ داد و هزاران خانه را نابود کرد. ایـن آتش سوزی بواسطه زمین خشک و علف‌های هرز گسترش یافت و در مجموع مساحتی بالغ بر ۷۸ کیلومتر مربع را بلعید. (اعتبار : دیوید مک نیو / گتی ایمیجز)

به علاوه از آن‌جایی که‌ هوای گرم قابلیت نگهداری مقدار بسیار زیادی از آب را دارد و نیز به دلیل افزایش نرخ تبخیر، احتمال وقوع طوفان‌ها و سایر رخدادهای اقلیمی شدید و غیرمترقبه بسیار افزایش می‌یابد.

توضیحات بیشتر در موردآب انسان پفی تاثیر تغییرات جدید دامن رویایی زندگی سال عجیب عروس لباس هوایی

در ادامه ایـن نوشتار در تکراتو به ایـن موضوع می‌پردازیم که‌ وقتی از تغییر اقلیم یا تغییرات آب و هوایی حرف می‌زنیم، دقیقا از چه حرف می‌زنیم. به علاوه، به ایـن پرسش پاسخ می‌دهیم که‌ چرا پدیده “انکار تغییر اقلیم” را باید یک فاجعه قلمداد کرد؟

تغییر اقلیم چیست؟

شمـا مطلب تغییرات آب و هوایی و تاثیر عجیب آن‌ بر زندگی انسان را می خوانید .

کنوانسیون چارچوب تغییر اقلیمی سازمان ملل (UNFCCC)، تغییر اقلیم را به صورت تغییرات آب و هوایی که‌ به طور مستقیم یا غیر مستقیم با فعالیت‌های انسانی نسبت دارند و ساختار اتمسفر زمین را در سراسر جهان تغییر می‌دهند، تعریف می‌کند.

منظور از فعالیت‌های انسانی، آلودگی برخاسته از فعالیت‌های صنعتی و سایر منابعی است که‌ گاز‌های گلخانه‌ای تولید می‌کنند. ایـن گاز‌ها، مانند دی اکسید کربن، توانایی جذب طیف فروسرخ را داشته و نقش عمده‌ای در بالا رفتن دمای جو زمین دارند. در صورت تولید ایـن گازها، آن‌ها می‌توانند برای مدت ده‌ها یا صد‌ها سال در اتمسفر زمین محصور باقی بمانند.

آب انسان پفی تاثیر تغییرات جدید دامن رویایی زندگی سال عجیب عروس لباس هوایی
گاز‌های گلخانه‌ای ؛ عامل اصلی تغییرات آب و هوایی

دی اکسید کربن: به صورت اولیه در نتیجه سوختن سوخت‌های فسیلی (نفت، گاز طبیعی و یا زغال سنگ)، مواد زائد جامد، درختان و فرآورده‌های چوبی تولید می‌شـود. کربن دی اکسید تولید شده در نتیجه جنگل زدایی و فرسایش خاک به اتمسفر زمین منتقل می‌شـود.

طول عمر کربن دی اکسید را نمی‌توان با یک مقدار واحد مشخص کرد؛ چراکه‌ ایـن ترکیب در طول زمان تخریب نمی‌شـود و به جای آن‌ در بخش‌های مختلف چرخه “دریا – اتمسفر – خشکی” جابجا می‌شـود. مقداری از دی اکسید کربن اضافی نیز جذب چرخه‌های طبیعی می‌شـود. اما مقداری دیگری از آن‌، به ایـن دلیل که‌ فرآیند منتقل شدن آن‌ به رسوبات اقیانوسی آهـسته است، برای مدت هزاران سال در اتمسفر زمین باقی می‌ماند.

متان: در طول فرآیند تولید و ترابری نفت، زغال سنگ و گاز طبیعی تولید می‌شـود. به علاوه متان در نتیجه فعالیت‌های کشاورزی و دامپروری و نیز تخریب بی‌هوازی مواد آلی زائد در گورستان زائدات شهرداری‌ها منتشر می‌شـود. میانگین طول عمر متان در جو ۱۲.۴ سال است.

ایـن مطلب در مورد آب انسان پفی تاثیر تغییرات جدید دامن رویایی زندگی سال عجیب عروس لباس هوایی می باشد .

دی اکسید نیتروژن: در طول فعالیت‌های صنعتی و کشاورزی و همچنین احتراق سوخت‌های فسیلی و مواد زائد جامد منتشر می‌شـود. طول عمر نیتروژن دی‌ اکسید در اتمسفر بسیار بالاست. ایـن ترکیب به مدت ۱۲۱ سال در جو پایدار می‌ماند.

گازهای فلوئوردار: گروهی از گازها که‌ در ساختار خود اتم فلوئور (F) دارند، از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به هیدروفلوئوروکربن، پرفلوئوروکربن و هگزافلوراید گوگرد و نیز برخی دیگر از مواد شیمیایی اشاره کرد. ایـن گازها در نتیجه فعالیت‌های متنوع صنعتی و نیز استفاده‌های تجاری و خانگی تولید می‌شـود. گاز‌های فلوئور دار به طور طبیعی منتشر نمی‌شوند. گاهی اوقات برخی از گازهای فلوئور دار مانند کلوفلوروکربن ها (CFCs) به عنوان جانشین اوزون در فرآیند خالص‌سازی طبیعی آن‌ به کار می‌روند و موجب نابودی اوزون می‌شوند.

تغییرات آب و هوایی و تاثیر عجیب آن‌ بر زندگی انسان

اثر گلخانه‌ای چیست؟

اثر گلخانه‌ای چرخه‌ای است که‌ به واسطه آن‌ گازهای گلخانه‌ای در اتمسفر زمین به دام می‌افتند و منجر به افزایش دمای سیاره زمین می‌شوند. ایـن واژه برای نخستین بار توسط ژوزف فوریه (Joseph Fourier)، ریاضی‌دان و فیزیکدان فرانسوی، ابداع شد. فوریه عقیده داشت که‌ فرآیند گرمایش جهانی زمین به همان شیوه‌ای که‌ در گلخانه‌ها گرما محصور می‌شـود، رخ می‌دهد.

آب, انسان, پفی, تاثیر, تغییرات, جدید, دامن, رویایی, زندگی, سال, عجیب, عروس, لباس, هوایی

در اثر گلخانه‌ای پرتو‌های مرئی و تشعشعات نامرئی منجر به گرم شدن سطح سیاره می‌شوند، در ایـن حالت اتمسفر مانند یک پوشش شفاف گلخانه‌ها از خروج گرما جلوگیری می‌کنند. به بیان فنی‌تر باید گفت، تشعشعات نامرئی رسیده از خورشید از جو زمین عبور کرده و توسط سطح آن‌، آب و پوشش گیاهی جذب می‌شـود. اما برخی از ایـن تشعشعات فروسرخ در اتمسفر زمین محصور باقی می‌ماند. مادامی که‌ آن‌چه بیان شد یک فرآیند طبیعی باشد، به صورت یک تعادل خوب باقی می‌ماند.

دی اکسید کربن و برخی از ترکیبات اتمسفر زمین، برخلاف ترکیبات حیاتی آن‌ یعنی اکسیژن و نیتروژن، توانایی جذب تشعشعات فروسرخ را دارد. ایـن گازهای ایـن انرژی گرمایی را جذب می‌کنند و به عنوان دومین منبع تابش تشعشعات سطح زمین را گرم می‌کنند. ایـن انرژی گرمایی در دام اتمسفر زمین باقی می‌ماند و بسته به سطحی از گازها که‌ آن‌ را جذب کرده‌اند وضع بدتر می‌شـود. هرچه سطح گازهای گلخانه‌ای افزایش پیدا کند، توانایی آن‌ها در جذب تشعشعات فروسرخ نیز بیشتر می‌شـود و در نتیجه گرمای بیشتری در اتمسفر زمین به دام می‌افتد.

مهماندوست: پزشک فرزندم گفت تو انسان نیستی/عسکری من را یاد چرچیل می‌اندازد/علی کریمی جگر دارد

چرخه کربن به انتقال کربن میان همـه اجزاء طبیعت، از جمله اتمسفر، اقیانوس‌ها، رودخانه‌ها، سنگ‌ها، رسوبات و موجودات زنده، اطلاق می‌شـود. درختان و گیاهان بواسطه فرآیند فتوسنتز قادر به جذب کربن دی اکسید هـستند. با ایـن حال جنگل زدایی و برخی دیگر از عوامل، توانایی جنگل‌ها را در تنظیم انتشار جهانی کربن را محدود کرده‌اند.

همچنین چرخه کربن به دلیل حجم عظیمی از گازهای گلخانه‌ای تولید شده توسط فعالیت‌های انسانی مختل شده است. در ۶۵۰ هزار سال گذشته، چندین دوره پیشروی و عقب نشینی یخچال‌های طبیعی وجود داشته است و پایان ناگهانی عصر یخبندان در حدود ۷۰۰۰ سال پیش را می‌توان به عنوان شروعی برای آب و هوایی کنونی تلقی کرد.

(اعتبار : ماریو تاما / گتی ایمیجز)

شواهد جغرافیایی نشان می دهد که‌ ما وارد یک دوره گرمایش غیرطبیعی شده‌ایم. برای مدت ۴۰۰ هزار سال سطح کربن موجود در اتمسفر هرگز از آستانه ۳۰۰ قسمت در میلیون (ppm) تجاوز نکرده بود. در ۱۹۵۰ ایـن آستانه شکسته شد و ما تا به امروز شاهد افزایش مقدار کربن جوی هـستیم. در سال ۲۰۱۳، سطخ کربن دی اکسید اتمسفر زمین برای نخستین بار در تاریخ از مرز ۴۰۰ قسمت در میلیون (ppm) گذر کرد.

ایـن فاجعه به طور مستقیم با فعالیت‌های انسانی مرتبط است. فعالیت‌هایی که‌ منجر به انتشار حجم عظیمی از گازهای گلخانه‌ای شده است. مطابق آمار ۲۵ درصد از تولید جهانی گاز‌های گلخانه‌ای مربوط به الکتریسیته و تولید گرما، ۲۱ درصد در ارتباط با صنعت و ۲۴ درصد اراضی کشاورزی را متهم می کنند.

با برهم خوردن تعادل گازها در اتمسفر زمین در نتیجه آلودگی انسانی، انتشار گازهای گلخانه‌ای به طور مستقیم منجر به گرمایش محیط زیست می‌شـود و تاثیرات گسترده‌ای بر اقلیم‌ها و تمدن‌های مختلف می‌گذارد

تاثیرات تغییرات آب و هوایی کدامند؟

پیش‌بینی‌ها در خصوص تغییرات آب و هوایی در حال حاضر به وقوع می‌پیوندند. جذب کربن‌ دی اکسید مازاد اتمسفر توسط اقیانوس‌ها منجر به افزایش اسیدی شدن آب آن‌ها می‌شـود. امری که‌ در نهایت تخریب صخره‌های مرجانی و حیات زیر آب را سبب می‌شـود. مناطقی که‌ زمانی پوشیده از برف بودند، امروزه بیشترین درجه‌های دما را در جهان نشان می‌دهند.

از سیل گرفته تا طوفان‌های گرمسیری، وقوع رخدادهای شدید آب و هوایی در حال افزایش است. اکولوژیکی بسیاری دیگری وجود دارند که‌ اجماع همـه آن‌ها، خطری جدی برای انقراض گونه‌ها و تغییرات گسترده در چشم‌انداز جهانی به شمـار می‌آیند. فشار بر آب و منابع غذایی اثرگذار است؛ به ایـن دلیل که‌ تغییرات اکوسیستم و آلودگی‌های جهانی در حال افزایش هـستند.

درست مانند اکثر مشکلات اجتماعی اقتصادی، ثابت خواهد شد که‌ تغییرات آب و هوایی بیشترین صدمه‌ را بر آن‌هایی می‌گذارد که‌ کمترین قابلیت تطابق را داشته باشند. در ایـن بین افـراد فقیرترین بسیار آسیب پذیر هـستند. اما با ایـن حال هیچ کس از گزند تغییرات آب و هوایی در امان نخواهد بود و ایـن موضوع تغییر اقلیم را به یک معضل جهانی تبدیل کرده است.

تاثیرات تغییر اقلیم تنها منحصر به وقایع طبیعی نیستند. هنگامی که‌ مشکل تغییر آب و هوا را در نظر می‌گیرید، می‌بایست جهان را به صورت یک سیستم اکولوژیکی واحد ببینید. نباید با تقسیم بندی‌های سیاسی و یا مرزبندی‌های میان کشور‌ها به جنگ تغییر اقلیم رفت.

مشکل ذوب شدن یخ‌های قطب شمـال از همان سرچشمه‌ای است که‌ منجر به خشک‌ شدن آریزونا در ایالات متحده می‌شـود. سیلی که‌ در مالدیو می‌آید و یا طوفانی که‌ در مرکز غرب آمریکا رخ می‌دهد، هر دو بخشی از یک سیستم هـستند که‌ نوسانات دمایی بریتانیا نیز از همان تبعیت می‌کند.

(اعتبار : پالانی موهان / گتی ایمیجز)

ایـن نگاه نادرست است که‌ پدیده‌هایی مانند سیل و خشکسالی به هم نامرتبط هـستند و یا در نقطه مقابل یکدیگر قرار دارند، بلکه‌ ریشه هر دو ایـن پدیده‌ها مشکل یکسانی است؛ گرم‌تر شدن هوا.

هرچه دی اکسید کربن موجود در اتمسفر افزایش یابد، یخ‌های قطب شمـال تشعشعات بیشتری جذب می‌کنند و با سرعت بیشتری ذوب می‌شوند. جایی که‌ در گذشته سردترین نقطه سیاره به شمـار می‌رفته، اکنون به طرز پایداری در حال گرم شدن است.

تنها ۳ درصد از منابع آب جهان را آب شیرین دربرمی‌گیرد. ۷۰ درصد نیز به صورت یخ زده است. با توجه به ایـنکه‌ آب یخ زده که‌ به سرعت در حال گرم شدن است و حجم آن‌ رو به افزایش، یخ ذوب شده که‌ اکنون به صورت آب درآمده است از قطب شمـال و جنوب زمین راه اقیانوس‌ها را در پیش می‌گیرند. ایـن پدیده منجر به بالا آمدن سطح آب دریا‌ها و وقوع سیل در مناطق ساحلی می‌شـود.

در ماه مارس ۲۰۱۷، ناسا کمترین میزان سطح یخ دریا را در هر دو قطب شمـال و جنوب ثبت کرد. با توجه به ایـنکه‌ قطب جنوب تا پیش از ایـن مقاومت بیشتری نسبت به تغییر سطح یخ آب های خود داشته است، ایـن یک تغییر غیرمنتظره به شمـار می‌آید.

تور الدویک (Tor Eldevik)، استاد مطالعات آب و هوایی دانشگاه برگن در نروژ و فعال در مرکز بیرکن، معتقد است که‌ در طول ۴۰سال آینده یخ دریا در قطب شمـال می‌توند از بین برود. ایـن پیش بینی با درنظر گرفتن محدودیت دو درجه‌ای دمای جهانی است که‌ در توافق پاریس (Paris Accord) تایید شده است. حتی افزایش دو درجه‌ سلسیوسی نیز هنوز به معنای احتمال ۳۹ درصدی ناپدید شدن قریب‌الوقوع یخ اقیانوس شمـالی در طول ماه‌های تابستانی است.

بیابان‌زایی، علت پایه‌ای پدیده‌های گرسنگی و ناامنی غذایی و یکی محصولات مستقیم تغییر اقلیم است. هنگامی که‌ سطح زمین تخریب و خشک شـود، غیرقابل سکونت و ناتوان در تولید محصولات مفید می‌شـود. ایـن موصوع به ویژه در مناطقی که‌ کشاورزی در کنار سایر صنایع اولیه، منبع اصلی درآمد محسوب می‌شـود، منجر به تشدید فقر می‌شـود. در ادامه در ایـن مناطق با کاهش عرضه و افزایش تقاضا برای غذا و منابع، شاهدی به چالش کشیده شدن رشد تولید ملی در نتیجه بیابان زایی هـستیم.

با راهکاری از امیرالمومنین(ع) رزق‌ و‌ روزی را به زندگی خود سرازیر کنید

در سال ۲۰۰۱، تخمین زده می‌شد که‌ بدلیل بیایان‌ زایی دآامد سالانه ایالات متحده با کاهش ۴۰ میلیارد دلاری همراه بوده است. رقمی که‌ همراه با افزایش گرمایش جهانی بیشتر خواهد شد.

در برخی کشور‌ها بیابان زایی توانسته است تنش‌های سیاسی و قمیتی را شدت بخشد و به درگیری تبدیل کند. به عنوان مثال سیاسیت‌های ناپایدار کشاورزی در سوریه در سال ۲۰۱۱ خشکسالی پدید آورد که‌ به نابودی کشاورزی در نواحی شمـال شرق منجر شد.

از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ منطقه تاریخی هلال حاصلخیز با بدترین خشکسالی در تاریخ خود مواجه بوده است. نظریه‌پردازان سیاسی معتقدند فروپاشی کشاورزی یکی از عمده‌ترین دلایل قیام مردم علیه دولت سوریه در سال ۲۰۱۱ بوده است.

در خاورمیانه و کشور‌های کم‌درآمد بسته به شیوه‌های کشاورزی به کار رفته، تغییرات آب و هوایی منجر به ایجاد موانع بزرگی در مسیر کشاورزی‌های خصوصی و اقتصاد دولت‌ها شده است.

عصر داست بول(Dust Bowl) یا دهه سی کثیف، به یک دوره گرد و غبار و طوفان شن در دهه ۱۹۳۰ در ایالات متحده آمریکا اطلاق می‌شـود و آسیب‌های بسیاری را به کشاورزی و دشت‌های آمریکا و کانادا وارد کرد. ایـن پدیده را میتوان آینه‌ای برای کمبود‌های غذایی، زمین و فرصت‌های اقتصادی مربوط به آینده دانست.

داستان‌های عامیانه در خصوص کشاورزانی که‌ صدای ترک خوردن زمین خود را بدلیل خشکسالی می‌شنیدند شاید بیشتر به یک افسانه شاعرانه شبیه باشد، اما واقعیت بیابان‌زایی ریشه در یک حقیقت ناخوشایـند دارد. امروزه ایالت کالیفرنیا آمریکا با خشکسالی‌های مکرر روز به روز بی‌حاصل‌تر می‌شـود. جایی که‌ مردم درحال مبارزه برای امنیت آب هـستند و میلیون‌ها درخت رو به خشکی رفته و در آستانه آتش‌سوزی قرار دارند.

در بریتانیا، انواعی از رخدادهای شدید آب و هوایی نگرانی ها را حول ایـن پرسش که‌ چگونه می‌بایست از پس چالشی به نام تغییر اقلیم برآییم افزایش داده است. مطابق داده‌های سرویس ملی آب و هوایی بریتانیا (Met Office) که‌ از سال ۱۹۱۰ به جمع آوری آن‌ها مشغول بوده ، دسامبر ۲۰۱۵، مرطوب‌ترین مرطوب‌ترین ماه در تاریخ ایـن کشور بوده است. بریتانیا دمای سرسام‌آور ۳۸.۵ درجه را در سال ۲۰۰۳ به عنوان گرمترین درجه حرارت تاریخ خود به ثبت رساند، عددی که‌ با مرگ بیش از ۲۰۰۰ نفر مرتبط بوده است.

فصولی که‌ در گذشته به عنوان تابستان‌های داغ غیرطبیعی قلمداد می‌شدند، امروزه بسیار افزایش یافته و معمول شده‌اند. ایـن امر فشار فزایـنده‌ای را بر خدمات درمانی و برق رسانی وارد کرده است. حدود یک سوم از جمعیت کنونی جهان در معرض ایـن نوع از امواج گرمایی قرار دارند. در مجموع باید گفت افزایش دما به افزایش مرگ و میر نیز انجامیده است.

غروب آفتای در جزیره تانگیر (Tangier)، یالت ویرجینیا، ۱۵ می ۲۰۱۷. جزیره‌ای که‌ به شدت تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی قرار دارد. افزایش سطح آب دریا برای ساکنین ایـن جزیره خطر آفرین شده است؛ به طوری که‌ ایـن احتمال وجود دارد تانگیر به زیر آب فرو برود. ایـن جزیره که‌ در حال حاضر ۳.۱ کیلومتر مربع وسعت دارد، از سال ۱۸۵۰ تا کنون دو سوم از مساحت خشکی خود را “به زیر آب فرو رفته” دیده است. (اعتبار : جیم واتسون / گتی ایمیجز)

گرما روی همـه با هر شرایط سنی تاثیر می‌گذارد و تبعیض قائل نمی‌شـود. کامیلو مورا (Camilo Mora) محقق دانشگاه هاوایی، می‌گوید ۴۸ درصد از مردم تا سال ۲۱۰۰ در خطر مواجهه با امواج گرمایی شدید قرار خواهند داشت. او به وب‌سایت گاردین گفت:

مرگ در اثر امواج گرمایی مانند آهـسته آهـسته پخته شدن است. یک شکنجه خالص است. جوانان و افـراد مسن به طور خاص در خطر هـستند. اما ما به ایـن نتیجه رسیده‌ایم که‌ امواج گرمایی می‌توانند هرکسی را حتی ورزشکاران و سربازان را هم از پای درآورد.

به طور همزمان، افزایش سطح آب دریا، احتمال وقوع سیل را افزایش می‌دهد. مشکلی که‌ در کشور‌های کم ارتفاع و مناطق پرچمعیت ساحلی با شدت بیشتری اتفاق می‌افتد. به علاوه، بارش‌های سنگین باران نیز می‌تواند در وقوع سیل دخیل باشند. در دسامبر ۲۰۱۶، وقتی شهر کامبریا در انگلستان توسط طوفان دسموند دچار ویرانی شد، مردم ایـن شهر در طول ایام کریسمس بدون برق و یا حتی خانه آواره بودند.

چه اقدامات برای مقابله با تغییر اقلیم صورت گرفته است؟

امروزه تاثیرات تغییر اقلیم به نقطه‌ای رسیده است که‌ دیگر هشدارها از اثبات وجود آن‌ فراتر رفته و خط مشی‌ها و سیاست‌ها در راستای کاهش اثرات آن‌ تعیین می‌شوند. در میان مردم و نیز در بودجه پنجم کربن بریتانیا گام‌های روبه جلوی سیاست‌های سبزتر وجود داشته است. بودجه پنجم کربن برنامه‌ای برای کاهش تولید کربن در صنعت بریتانیا است.

اقدام در برابر تغییر اقلیم به نقطه کانونی و هـسته ایـن نسل تبدیل شده است: راهپیمایی در طول خیابان‌های شهری، خلاقیت در بازیافت و پیشنهاد‌های حرکت به سوی منابع جدید و پاک‌تر انرژی از جمله مواردی است که‌ در اذهان عمومی وجود دارد.

انتخاب میان ارزش‌های مالی و محیط زیستی به اصلی‌ترین نگرانی در بحث تغییر اقلیم بدل شده است. پرسش ایـنجاست که‌ چگونه اقتصادی را که‌ در قرن بیستم بر سوخت‌های فسیلی و مصرف بدون محدودیت منابع متکی بوده را پایدار نگه داریم و در عین حال آسیبی به محیط زیست وارد نکنیم؟ با ایـن حال تحقیقات نشان می‌دهند که‌ نیازی نیست ایـن مسئله (آن‌چنان که‌ هـست) تفرقه افکنانه باشد.

یک مطالعه که‌ توسط مدرسه اقتصاد لندن (London School of Economics) در ماه می ۲۰۱۶ انجام شد (لینک)، نشان داد که‌ سیاست‌ها دولت برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی در بریتانیا دارای تاثیرات منفی کم و یا فاقد تاثیر بر روی رقابت‌های اقتصادی بوده است. در بریتانیا یا سایر کشور‌های اروپایی با مقررات یکسان مربوط به انرژی، هیچگونه ضرری در رقابت برای صادرات وجود نداشته است.

ایـن گزارش حاکی از آن‌ است که‌ تنها تاثیر اقتصادی منفی، خسارتی حدود ۲ درصدی بر صنایعی مانند استخراج زغال سنگ و پالایش نفت بوده است. به علاوه ایـن پیامد‌های منفی را نیز می‌توان با اقداماتی محدود و یا حتی جبران کرد.

در کشور‌های چین و هند، فشار‌های برای سرمایه‌گذاری بر انرژی‌های تجدیدپذیر منجر به خلق فرصت‌های اقتصادی قابل توجه‌ای شده است. در سال ۲۰۱۶، تولید انرژی خورشیدی در کشور چین بیش از ۲ برابر شد.

۱۷ غذای خطرناک در دنیا!

بنابر اعلام اداره ملی انرژی ایالات متحده (NEA) در پایان سال جاری (۲۰۱۸) ظرفیت تولید انرژی خورشیدی در کشور چین به ۷۷.۴۲ گیگاوات می‌رسد. یعنی در طول یک سال ۳۴.۵۴ گیگاوات افزایش خواهد یافت. به همین ترتیب، سرمایه گذاری هندوستان بر انرژی خورشیدی، اقتصاد کشور را از وابستگی به سوخت‌های فسیلی بازمی‌دارد.

بر اساس تخمین ادامه ملی انرژی آمریکا سرمایه گذاری اقتصاد چین بر روی انرژی تجدید پذیر تا پایان سال ۲۰۲۰ به مجموعا جدود ۲.۵ تریلیون یوان (معادل ۲۹۲ میلیارد پوند) می‌رسد. با ایـن حال در حال حاضر، انرژی خورشیدی تنها ۱ درصد از مجموع انرژی تولیدی کشور چین را تامین می کند. ایـن سرمایه گذاری عظیم چینی‌ها منجر می‌شـود سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در مجموع تولید انرژی آن‌ها، از ۱۱ درصد کنونی به حدود ۲۰ درصد تا سال ۲۰۲۰ برسد.

شبکه‌ به هم متصل شده سیستم فوتووولتاییک در کیوژو چین (اعتیار : VCG / گتی ایمیحز)

بر اساس اعلام NEA، سرمایه گذاری چینی‌ها بر انرژی‌های تجدید پذیر منجر به ایجاد حدود ۱۳ میلیون شغل جدید در ایـن بخش می‌شـود. در اواخر سال ۲۰۱۵، کنوانسیون چارچوب تغییر اقلیمی سازمان ملل (UNFCCC) توافقنامه‌ای را را به نام توافق پاریس (Paris Agreement) تصویب کرد که‌ به موجب آن‌ برای مقابله با تغییرات آب و هوایی در سطح جهانی تلاش‌های صورت خواهد گرفت.

به استثنای ایالات متحده که‌ در ماه ژوئن ۲۰۱۷ به دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهور، از ایـن توافق خارج شد، تمامی کشور‌های جهان، به غیر از سوریه، نیکاراگوئه و سریر مقدی، ایـن پیمان را امضا کرده‌اند.

البته نخستین تاریخی که‌ ایالات متحده خواهد توانست تصمیم ریاست جمهوری خود را عملی کند، نوامبر ۲۰۲۰ خواهد بود؛ یعنی تنها سه ماه قبل از پایان دوره نخست ریاست جمهوری دونالد ترامپ.

باری، کشور‌های امضا کننده توافق پاریس، در راستای کاهش گرمایش جهانی، می‌بایست برنامه خود را طرح و میزان مشارکت خود را گزارش دهند. اگرچه کشور‌ها موظف به تعیین اهداف و یا جریمه شدن در صورت عدم تحقق آن‌ها نیستند. تحت ایـن توافق، برای انتشار کربن دی اکسید هر کشور هدف گذاری و سهم آن‌ در تولید جهانی مشخص می‌شـود. اما مقاله‌ای که‌ در ژوئن ۲۰۱۶ در مجله نیچر به چاپ رسید نشان می‌دهد که‌ حتی اگر آن‌ها ایـن حدود را در تولید کربن دی اکسید رعایت کنند، هدف گذاری‌ها برای جلوگیری از افزایش دمای جهانی به کمتر از ۲ درجه کافی نخواهد بود.

در پرتو توافق پاریس، بنظر اهمیت انرژی تجدید پذیر و تکنولوژی‌های از بین بردن گاز گلخانه‌ای دو چندان شده است و می‌بایست از حالت بالقوه خارج شوند. سرمایه گذاری روی انرژی‌های تجدیدپذیر در بریتانیا تا کنون منجر به پیشرفت به سوی انرژی پاک شده، اما میزان تولید کربن حال حاضر ایـن کشور، با اهداف تعیین شده در توافق پاریس مطابقت ندارد.

کمیته تغییرات آب و هوایی (CCC)، گزارشی از اقدامات اقلیمی بریتانیا پیرو توافق پاریس تهیه کرده است. ایـن گزارش نشان می‌دهد که‌ خط مشی کنونی انگلیس‌ها برای دستیابی به بودجه کربن تعیین شده توسط پارلمان کافی نیست و خلاء های موجود در آن‌ برای رسیدن به میزان “صفر خالص” انتشار گاز گلخانه‌ای در سال ۲۰۵۰، مرتفع شوند. ایـن کمیته همچنین پیشنهاد کرده است که‌ بریتانیا بودجه کربن حال حاضر را تغییر ندهد، چرا که‌ به اندازه کافی مبسوط و نسبتا بلندپروازانه است.

هدف قرار داده شده توسط ایـن کمیته برای بریتانیا ایـن است تا گسترش طرح‌های کاهش کربن در مقیاس بزرگتر تا سال ۲۰۳۰ شروع کند و ایـن کار را تا حد امکان با هزینه‌‌های تاثیرگذار انجام دهد. بودجه کربن ششم بریتانیا در سال ۲۰۲۰ تعیین می‌شـود. تا آن‌ موقع، برنامه‌های دستیابی به اهداف توافق پاریس در دستور کار قرار م ی‌گیرند.

به دلیل محدودیت‌های زمانی تغییر اقلیم، گام‌های رو به جلوی سیاست‌های کاهشی موثر، نیازمند تمرکز بر استفاده از تکنولوژی‌ها و تغییر خط مشی‌ها برای تطابق با ایـن معضل است. ایـن مهم می‌تواند شامل سرمایه گذاری بر انرژی‌های تجدید پپذیر، گیاهان نمک زدا، شیوه‌های نوین کشاورزی و بهبود همکاری‌ها با کشور‌هایی که‌ برای دستیابی به اهداف مقرر شده آب و هوایی کار می‌کنند.

دانشمندان گیاهان را برای تغییرات آب و هوایی آماده می‌کنند

کشف قبیله ای عجیب و جنگجو در آمازون

تصاویر هوایی منتشر شده نشان می‌دهد که‌ یک قبیله بدوی در جنگل‌های آمازون برزیل علی رغم استخراج‌های غیر قانونی معادن طلا همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد و درحال آماده شدن برای جنگ با معدنچیان است. گروه‌های حفاظت از اقوام بومی نسبت به افزایش معادن غیر مجاز در ایـن منطقه هشدار داده‌اند، زیرا ایـن معادن تهدیدی جدی برای زندگی ایـن قبایل بدوی محسوب می‌شوند. از زمان مشاهده آخرین تصاویر ایـن قبیله، به نظر می‌رسد ایـن قبیله اکنون دو خانواده داشته باشد، اما محققان از نزدیک شدن ایـن ساکنین به مناطق استخراج معدن نگران هـستند زیرا ممکن است معدنچیان موجب انتقال ویروس‌های خطرناک، آب و غذای آلوده و یا اسحله به ایـن قبیله شکننده شوند.ایـن قبیله ۱۰۰ نفره یکی از سه قبیله بومی است که‌ در منطقه‌ای به نام یانومامی زندگی می‌کنند، منطقه‌ای متراکم از درخت‌های استوایی و کوهـستان در شمـال برزیل و جنوب ونزوئلا که‌ حدود دو برابر کشور سوییس …
شایعه کشف اسکلت های غول پیکر انسان!

به نقل از سایت عجیب ترین و به گزارش پارس شایعه کشف اسکلت های غول پیکر انسان! و اخیراً در یکی از مناطق جنوب شرقی عربستان، کاوشگران گاز بقایای اسکلت انسانی را در اندازه خارق العاده پیدا کردند.بیابان مورد نظر را یک چهام خالی یا به عربی ربع الخالی می‌نامند. [به ایـن معنی که‌ اگر شبه جزیرهٔ عربستان را به چهار بخش قسمت کنیم، یک چهارم آن‌ را ایـن بیابان شامل می‌شـود.]کشف مذکور را گروه کاوشگر آرامکو انجام داده است.در قرآن‌ کریم خداوند می‌فرماید مردم خارق‌العاده‌ای را خلق کرده که‌ تا به حال مانند آن‌ را خلق نکرده است.ایـن قوم به نام عاد نامیده می‌شدند که‌ برای آن‌ها پیامبری به نام هود فرستاده شد.آن‌‌ها خیلی بلند، بزرگ و خیلی نیرومند بودند. چنان بودند که‌ می‌توانستند بازوهایشان را اطراف یک تنه درخت بگذارند و آن‌ را از ریشه بکنند.خود عربستانیها ایـن مقیاس را هم به متن اضافه کردندتعدادی از ایـن …

لباس عروس های رویایی با دامن پفی توری

همونطور که‌ میدونید هر سال لباس عروس با مدهای جدید به بازار میاد و از تنوع خیلی خیلی زیادی برخورداره. ایـن طراحی ها میتونه از مد سال های قبل الهام گرفته شده باشه و با المان های جدید در طراحی لباس ترکیب شده باشه و در نهایت لباس های جدیدی رو ایجاد کنه. اما همیشه توی ایـن تغییر طراحی های لباس عروس، مدل هایی وجود داره که‌ ثابت هـست و هیچ وقت تکراری و قدیمی نمیشه. همونطوری که‌ ما از کودکی طبق تصوری که‌ از لباس عروس داریم و اون یه لباس با دامن پفی توری پر چین هـست، دقیقا در مد لباس عروس هم ایـن مدل وجود داره و قدیمی نمیشه.
لباس عروس دامن توری
دامن های پف دار انتخابی رویایی برای عروس ها
مدل دامن های پف دار که‌ از جنس تور هـستند رو در تمامی سالن های مد عروس میتونید پیدا کنید و ببینید که‌ ایـن مدل همچنان طرفداران خیلی …

  • دسته‌بندی نشده
  • تغییرات آب و هوایی و تاثیر عجیب آن‌ بر زندگی انسان


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *