خانه / دسته‌بندی نشده / آشفته بازار اوضاع بچه ها؛ نماین‌دگان عین خیال‌شان نیست به همراه توضیحات

آشفته بازار اوضاع بچه ها؛ نماین‌دگان عین خیال‌شان نیست به همراه توضیحات

آشفته بازار اوضاع بچه ها؛ نماین‌دگان عین خیال‌شان نیست ، آشفته بازار اوضاع بچه ها؛ نماین‌دگان عین خیال‌شان نیست! ، تحلیل «المانیتور» از اوضاع بازار «ارز» در ایـران ، هشدار «یونیسف» نسبت به اوضاع بچه ها یمنی ، کنترل ذهن بچه ها، خیال پردازان حرفه ای ، چرا دیگر عراق دومین بازار صادراتی ایـران نیست؟ .
روزنامه قانون – نفیسه صباغی: دختري سفيدروي باموهايي طلايي، زيبا و شيرين‌زبان،نامش را سلاله گذاشته بودند و پنج سال داشت.كودكي پنج ساله كه به دست مردي ۴۰ ساله به قتل رسيد تا زندگي‌اش در دستان زمخت مردي معتاد كه به شرارت نيز معروف بود، پايان پر دردي داشته باشد. قاتل پس …

آشفته بازار اوضاع بچه ها؛ نماین‌دگان عین خیال‌شان نیست

روزنامه قانون – نفیسه صباغی: دختري سفيدروي باموهايي طلايي، زيبا و شيرين‌زبان،نامش را سلاله گذاشته بودند و پنج سال داشت.كودكي پنج ساله كه به دست مردي ۴۰ ساله به قتل رسيد تا زندگي‌اش در دستان زمخت مردي معتاد كه به شرارت نيز معروف بود، پايان پر دردي داشته باشد. قاتل پس از ربودن سلاله، او را به یکی از انبارهـای منطقه منتقل کرد و دست و پایش را بست و سلاله به علت خفگی، جانش را از دست داد.

همه چیز در مورد آتش اسـتقرار اوضاع بازار تهران نقطه نماین‌دگان

ستايش قريشي، دختر۶ ساله افغاني كه براي خريد بستني از خانه خارج مي‌شـود اما تنها ۱۰ متر مانده به منزل، پسر ۱۷ ساله همسايه وي را دزدیده و پس از آزار و اذیت شیطانی، به قتل رسانده و بعد هم جسدش را در اسید مي‌سوزاند. دختري ۶ ساله با هزاران اميد و آرزو كه در روياهاي خود آينده‌اي زيبا ترسيم كرده بود اما تمام اين روياها با جنايت پسري ۱۷ ساله، نتوانست رنگ واقعيت به خود بگيرد و با ستايش مدفون شدند.

آتنا، دختر هفت ساله پارس آبادي اسـت كه مقابل چشمان پدربراي خوردن آب به مغازه رنگرزي كه دوست پدرش نيز بود مي‌رود؛ فارغ از اينكه مرد رنگرز ۴۰ ساله، نقشه شومي براي وي تدارك ديده و قرباني هوس‌بازي مردي ديو سيرت شده و به قتل مي‌رسد.

جزییات مطلب آتش و اسـتقرار و اوضاع و بازار و تهران و نقطه و نماین‌دگان را میخوانید .

داسـتان بعدي، كمي متفاوت و گوياي ادامه تنبيه بدني دانش آموزان در مدارس اسـت. امير حسين، دانش‌آموز ۱۴ ساله اسلامشهري كه با سيلي معلم تشنج كرده و راهي بيمارستان مي‌شـود. پدر امير حسين در اين زمينه گفته اسـت: پسرم سه روز در بیمارستان بستری بود و الان چشمش تار می‌بیند و مدام سردرد دارد.

اطلاعات و توضیحات بیشتر درباره آشفته بازار اوضاع بچه ها؛ نماین‌دگان عین خیال‌شان نیست

اين‌ها نمونه‌هايي از انواع مصيبت‌هايي اسـت كه در اين سال‌ها تعدادي از كودكان كشورما متحمل شده‌اند. گويا خبرها در مورد آزار و اذيت، شكنجه، تعرض و تجاوز به كودكان تمامي ندارد و هر چندوقت يك‌بار خبري مبني بر كودك‌آزاري، لرزه بر اندام جامعه و افكار عمومي مي‌اندازد.

اراده‌اي براي تصويب لايحه حمايت از كودكان وجود ندارد

خبرهاي تلخ در مورد كودكان در حالي منتشر مي‌شـود كه لايحه حمايت از كودكان سال‌هاسـت از اين مجلس به مجلس بعدي ارسال مي‌شـود و بيش از هفت سال اسـت كه در مجالس مختلف خاك مي‌خورد و گويا عزم و اراده‌اي جدي براي تصويب ان وجود ندارد. به نظر مي‌رسد نمايندگان كه با هزينه و راي ملت به مجلس راه‌يافته‌اند، اولويت‌هاي مهم‌تري از جمله امضاي نامه عليه روزنامه‌ها يا تصويب برخي از لوايحي دارند كه هرگز به اجرا در نمي‌آيند. پس طبيعي اسـت كه مشكلات مربوط به كودكان نمي‌تواند فوريت و اولويتي در مجالس داشته باشد. نكته مهم در اين زمينه اين اسـت كه برخي آدمها در سايه عدم قوانين حمايتي متقن و نگاه مهربانانه مسئولان به كودكان،گستاخ شده و فكر مي‌كنند مي‌توانند هر رفتاري با اين فرشته‌هاي كوچك داشته باشند.

توضیحات بیشتر در موردآتش اسـتقرار اوضاع بازار تهران نقطه نماین‌دگان

هرچند كه مدت‌هاسـت حقوق‌دانان و فعالان حقوق كودكان به طرق مختلف از نمايندگان مجلس و مسئولان خواسـته‌اند كه اين لايحه را كه مي‌تواند گامي بزرگ در جهت احياي حقوق مغفول مانده كودكان باشد به تصويب برسانند. مظفر الوندي در مورد پيشينه لايحه حمايت ازكودكان و نوجوانان گفته اسـت: اين لایحه پیش از سال ۹۰ از طریق قوه قضاییه، تهیه و به دولت تقدیم شد و دولت در سال ۹۰ ان را به مجلس فرستاد. متن اولیه لایحه که‌ توسط قوه‌قضاییه تهیه شده بود، مجموعه‌ای از حمایت‌هـای قضایی و حتی حمایت‌هـای غیرقضایی را شامل می‌شد و به نظر می‌رسید که‌ با تصویب ان، بخشی از مشکلات بچه ها حل شـود. ان لایحه طبق روال عادی از طریق دولت به مجلس تقدیم و در مجلس به کمیسیون حقوقی و قضایی ارجاع شد.

شما مطلب آشفته بازار اوضاع بچه ها؛ نماین‌دگان عین خیال‌شان نیست را می خوانید .
مواد پیش‌بینی‌شده در لایحه حمایت از بچه ها و نوجوانان

اما در اين لايحه چه حمايت‌هايي از كودكان به عمل آمده اسـت؟ در این‌ لایحه، به مواردی مانند سرپرستی، فرار از خانه، زندانی والدین، خشونت مستمر، عدم ثبت ولادت، سوءرفتار، بهره‌کشی، نادیده‌گرفتن عمدی سلامت و بهداشت روانی و جسمی بچه ها، ممانعت از تحصیل ان‌ها، خرید و فروش بچه ها و فعالیت مجرمانه به وسیله کودک اشاره و مقرر شد دفتری باعنوان «حمایت قضایی از بچه ها و نوجوانان» تحت نظر دادستان پیش‌بینی شـود و دستگاه‌هـایی مانند سازمان بهزیستی، سازمان اقدامات تامین تربیتی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت کار و نیروی انتظامی، وظایفی را در این‌ خصوص برعهده گیرند که‌ این‌ وظایف عبارتند از: شناسایی بچه ها در معرض خطر، توانمندسازی، برقراری امنیت و معرفی به مراجع قضایی یا حمایتی برای برداشتن خطر از کودک.

آتش اسـتقرار اوضاع بازار تهران نقطه نماین‌دگان
كودكان مي‌توانند اعلام شكايت كنند

همچنین در این‌ لایحه پیش‌بینی شده اسـت که‌ بچه ها نيز می‌توانند اعلام شکایت کنند و والدینی که‌ مرتکب جرم کودک‌آزاری می‌شوند از سرپرستی کودک خود محروم خواهند شد. در این‌ لایحه در راسـتای حمایت از اطفال، این‌ سن با دقت تعریف و مرز میان کودکی و بزرگسالی تعیین شده اسـت و در این‌ خصوص سن ۱۸ سال تمام، مرز میان کودکی و بزرگسالی یاد شده و آدمها زیر این‌ سن می‌توانند از حمایت‌هـای این‌ قانون بهره‌مند شوند.

حال و هوای بازار بزرگ تهران در آستانه نوروز
دغدغه اي كه وجود ندارد

اما نمايندگان و مسئولان كشور در حالي تصويب لايحه حمايت از كودكان و نوجوانان را اولويت مهمي نمي‌دانند كه سال‌هاسـت تعداد بسياري از كودكان كشور درگير انواع آسیب‌هـای اجتماعی شامل سوء‌اسـتفاده جنسی، اعتیاد، خرده‌فروشی مواد مخدر، تکدی‌گری و بزهکاری بچه ها و نوجوانان و… شده‌اند يا اينكه تعدادي از ان‌ها در خانواده مورد ضرب و شتم و كودك آزاري واقع مي‌شوند يا كودكاني كه از دوران جنيني به‌واسطه اعتياد مادر معتاد شده‌اند و از بدو تولد با درد خماري و نشئگي روزگار مي‌گذرانند. سال‌هاسـت كه عدم توجه به كودكان به عنوان آينده‌سازان جامعه، براي‌شان بسيار گران تمام شده‌اسـت، به‌گونه‌اي كه شاهد حضور گسترده كودكان كار در خيابان‌ها هـستيم.

این‌ مطلب در مورد آتش اسـتقرار اوضاع بازار تهران نقطه نماین‌دگان می باشد .

كودكاني كه به واسطه حضور هميشگي‌شان در خيابان مورد سوءاسـتفاده، ‌بهره‌كشي،آزارجنسي و… قرار مي‌گيرند و به دليل عقده‌هاي حقارت و دروني خود مي‌توانند در آينده مانند بمبي‌خطرناك، مشكلات بسياري را براي جامعه ايجاد كنند. اما فارغ از عدم توجه مسئولان به كودكان و نوجوانان، نبايد ريشه‌هاي مشكلاتي راكه سبب تهديد سلامت كودكان در خانواده‌ها مي‌شـود نيز از نظر دور داشت. كودكاني كه ناخواسـته در خانواده‌هايي متولد مي‌شوند كه پدر، مادر يا هر دو معتادند يا اينكه يكي از والدين دچار بيماري رواني هـستند يا حتي خانواده‌هايي كه به‌واسطه فقر و مشكلات اقتصادي، تحمل را از كف داده و رفتارهاي خشونت باري با كودكان خود دارند.

متاسفانه ممكن اسـت برخي از خانواده‌ها اين‌گونه تصور كنند كه پدر، مادر یا سرپرست قانونی کودک که‌ وظیفه نگهداری و تربیت کودک بر عهده او اسـت، مي‌تواند هر نوع رفتار را با كودك خود داشته باشد؛ اين در حالي اسـت كه طبق ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی، نگهداری اطفال هم حق و هم تکلیف ابوین اسـت. اما نگهداری طفل عبارت از به کاربردن وسایل لازم برای بقا ، نمو و بهداشت جسمی و روحی كودك مانندغذا دادن، پوشانیدن لباس، تمیز نگهداشتن طفل و… اسـت. بنابراين فراهم آوردن تغذیه مناسب و مراقبت‌هـای بهداشتی از تکالیف ولی و سرپرست کودک به شمار می‌آید وجسم کودک علاوه بر این‌که‌ بایـد از تغذیه و بهداشت مناسب برخوردار باشد، بایـد از هرگونه آزار و ایراد لطمه مصون باشد و والدين حق ندارند كودك خود را مورد آزار و اذیت قرار دهند و در تعالیم اخلاقی دین، آزار بدنی کودک مذموم دانسته شده اسـت.

آشفته بازار اوضاع بچه ها؛ نماین‌دگان عین خیال‌شان نیست

در خاتمه با نگاهي كوتاه به اتفاقات سال‌هاي اخير و حوادثي كه كودكان را تهديد مي‌كند، نياز اسـت تا به كودكان به عنوان آينده‌سازان جامعه فردا نگريسته شـود. نبايد فراموش كنيم كه كودكي بزه‌كار،در آينده ممكن اسـت به مجرمي خطرناك تبديل شـود و مخاطرات زیادي براي جامعه به همراه داشته باشد. امروز جامعه ما درگير هزاران كودك اسـت كه به دلايل مختلف در خيابان‌ها به تكدي‌گري و كار مشغول هـستند كه برخي از ان‌ها به‌واسطه نداشتن سرپرست، گرفتار باندهاي خطرناكي مي‌شوند كه در ازاي جاي خواب يا لقمه غذايي مجبورند از صبح تا شب در معرض انواع جرايم قرار گيرند. هر چند قانون اساسی مقررات صریحی پیرامون حمایت از بچه ها و نوجوانان ندارد، اما در قوانين ديگر مانند قانون مجازات اسلامي و قانون مدني، قانون كار و… به كودكان نگاه ويژه‌اي داشته‌‌اند و براي مثال كار كودك را نوعي جرم تلقي كرده يا ازدواج كودكان قبل از سن بلوغ را غيرقانوني شمرده اند؛ هرچند كه شايد بسياري از تبصره‌ها يا بندهاي قانوني، مسير اجراي قانون را با مشكلاتي مواجه كرده و در عمل شاهد اقداماتي غيرقانوني هـستيم كه در سايه بندها و تبصره ‌ها رنگ قانوني به خود مي‌گيرند. پس ابتدا لازم اسـت با توجه به قوانين بين‌المللي در مورد حقوق كودكان و با اسـتفاده از تجارب كشورهاي ديگر، قوانيني در مورد كودكان به تصويب برسد كه راه را بر هرگونه سوءاسـتفاده ببندند و اجراي ان‌ها بتواند حقوق كودكان را اسـتيفا كند.

سرمایه کشور در راسـتای تربیت آدمهـای صرف می شـود که‌ بازار کاری ندارند

آتش, اسـتقرار, اوضاع, بازار, تهران, نقطه, نماین‌دگان
جراحت خشم و خشونت بر گلوی بچه ها

هادی شریعتی، حقوق‌دان و نایب رییس انجمن حمایت از حقوق بچه ها: بر اساس آمارهـای رسمی در سال گذشته ۸۶درصد از کودک آزاری ها توسط والدین صورت گرفته اسـت که‌ ۶۰ درصد از این‌ آزارها توسط پدران به وقوع پیوسته اسـت. همین آمار، اعداد و ارقام در سال ۹۶ کافی اسـت برای انکه‌ بدانیم صدای فاطمه، ام البنین و علی اکبر خیلی دیر به گوش مسئولان و جامعه رسیده اسـت. فاجعه عمیق اسـت ،حالا تیغ برنده خشونت خیابان‌ها و کوچه‌ها را پشت سر گذاشته و به خانواده یعنی اولین و تنها مامن بچه ها رسیده اسـت. اما سوال این‌جاسـت؛ این‌ خشونت چگـونه شکل گرفت و چرا رشد کرد؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد بروز خشونت علیه بچه ها به عوامل متعددی وابسته اسـت. اختلالات روانی و رفتاری والدین، وابستگی به الکل، سوء استفاده مواد ، عدم آگاهی و آموزش، فقر،بیکاری، وضع نابسامان اجتماعی و اقتصادی، عرف فرهنگی و ضعف در قوانین از جمله علل اصلی بروز خشونت علیه بچه ها در خانواده اسـت. حادثه دردناک کودک آزاری در ماهشهر نیز بدون شک نمی تواند جدا از این‌ علل و عوامل بررسی شـود. اما انچه که‌ در این‌ حادثه پر رنگ‌تر از قبل دیده می‌شـود، سه عامل ضعف در قوانین، عدم آگاهی و آموزش و وضعیت نابسامان اجتماعی و خانوادگی اسـت که‌ باعث شکل گیری خشونتی سیستماتیک و از بالا به پایین شده اسـت و در این‌ میان بچه ها به علت عدم توانایی در دفاع از خود و فقدان سیستم حمایتی مناسب، اولین و اصلی‌ترین قربانیان ان شده‌اند.

حمایت قضایی، یکی از اساسی‌ترین راه‌هـای پیشگیری از کودک آزاری در خانواده اسـت؛ در حالی که‌ لایحه حمایت از بچه ها و نوجوانان به‌عنوان ابزاری براي پیشگیری و پیگیری قضایی کودک آزاری همچنان بعد از گذشت هفت سال در مجلس شورای اسلامی در انتظار تصویب معطل مانده و قوانین مربوط به حضانت نیز برای حمایت از بچه ها طلاق با بن بست مواجه شده اسـت. همچنین وجود قوانین جرم زایی مانند ماده ۱۱۷۹ قانون مدنی که‌ تنبیه را به عنوان حق ابوین شناخته نیز، مزید بر علت اسـت.

از سوی دیگر بی‌توجهی به مشاوره‌هـای قبل از ازدواج ، نادیده گرفتن آموزش‌هـای قبل از بارداری و غفلت از آموزش مهارت‌هـای زندگـی باعث شده والدینی مضطرب و خشمگین بر خانه حکم فرما شوند؛ والدینی که‌ نسبت به شیوه‌هـای فرزندپروری بیگانه و نا آشنا هـستند و اعتقاد راسخی به تنبیه بدنی در امور تربیتی دارند. از دیگر عوامل تشدید خشونت علیه بچه ها در خانواده، اوضاع نابسامان اجتماعی اسـت که‌ با خود فقر،بیکاری،اجبار در ازدواج ،اضطراب مداوم ، طلاق و در نهـایت از هم گسستگی خانواده را به همراه می‌آورد.

بازدید سرزده روحانی از بازار کفش تبریز

انچه از زندگـی خانوادگی سه کودک آزار دیده ماهشهری رسانه ای شده، حکایت از فضای پرتنش و نابسامانی‌هـای پی در پی اجتماعی و خانوادگی دارد، که‌ بستر اصلی رشد و شکل گیری آزارهـای جسمی و روانی شده اسـت.بررسی‎ها نشان می دهد که‌ در مقابل یک مورد کودک آزاری که‌ فاش می‌شـود، حداقل ۲۰ مورد دیگر پنهان می‌ماند و این‌ به معنای وقوع خشونت در سایه بی‌تفاوتی و سکوت اسـت؛ از این‌ رو با توجه به ارتباط مستقیم کودک‌آزاری و سلامت اجتماعی شهروندان به نظر می رسد واکنش ها و حساسیت ها نسبت به این‌ موضوع نبایـد مقطعی و محدود به رسانه‌ای شدن یک خبر باشد، برای مقابله با کودک آزاری به عزم و نگاهی جدی و البته همگانی نیاز هـست تا بتوان در فضایی سالم و عاری از خشونت به رشد و پرورش بچه ها اندیشید.

منابع
سایت برترینها

گردآوری توسط توسط مجله سرگرمی خبری
پارس پرتو

آشفته بازار اوضاع بچه ها؛ نماین‌دگان عین خیال‌شان نیست!

روزنامه قانون – نفیسه صباغی: دختري سفيدروي باموهايي طلايي، زيبا و شيرين‌زبان،نامش را سلاله گذاشته بودند و پنج سال داشت.كودكي پنج ساله كه به دست مردي ۴۰ ساله به قتل رسيد تا زندگي‌اش در دستان زمخت مردي معتاد كه به شرارت نيز معروف بود، پايان پر دردي داشته باشد. قاتل پس از ربودن سلاله، او را به یکی از انبارهـای منطقه منتقل کرد و دست و پایش را بست و سلاله به علت خفگی، جانش را از دست داد.

ستايش قريشي، دختر۶ ساله افغاني كه براي خريد بستني از خانه خارج مي‌شـود اما تنها ۱۰ متر مانده به منزل، پسر ۱۷ ساله همسايه وي را دزدیده و پس از آزار و اذیت شیطانی، به قتل رسانده و بعد هم جسدش را در اسید مي‌سوزاند. دختري ۶ ساله با هزاران اميد و آرزو كه در روياهاي خود آينده‌اي زيبا ترسيم كرده بود اما …
اظهارات نماین‌دگان در مورد تلاطم بازار ارز

خبرگزاری ایسنا: پنج نماین‌ده مجلس در اظهارنظر جداگانه‌ای ضمن بیان اعتراضات تند به عملکرد بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز، تلاطم در بازار ارز را باعث افزایش قیمت کالاها تا ۷۰ درصد دانستند و بر لزوم تحقیق و تفحص از این‌ اتفاقات تاکید کردند. همچنین خواسـتار تعیین تکلیف مابه التفاوت قیمت دلار تعیین شده در بودجه ۹۷ یعنی ۳۵۰۰ تومان با نرخ ارز جدید یعنی ۴۲۰۰ تومان شدند.
در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس برای بررسی التهابات اخیر بازار ارز و بعد از صحبت‌هـای سیف رییس کل بانک مرکزی، مسعود برزگر نماین‌ده سلماس، حبیب الله دهمرده نماین‌ده زابل، قسیم عثمانی نماین‌ده بوکان، حشمت الله فلاحت پیشه نماین‌ده اسلام آباد غرب و بابایی صالح نماین‌ده بویین زهرا در سخنان کوتاهی به تحلیل دلایل این‌ تلاطم بازار پرداختند.
برزگر: تلاطم بازار ارز باعث افزایش قیمت کالاها تا ۷۰ درصد شده اسـت
برزگر؛ نماین‌ده سلماس با اشاره …
تحلیل «المانیتور» از اوضاع بازار «ارز» در ایـران

انتخاب به نقل از المانیتور نوشت: یکی از نماین‌دگان ایـران در مجلس در اظهارات اخیرش در مورد خروج چشمگیر سرمایه از کشور ‏باعث تعجب همگان شد. محمد رضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در اظهاراتی در ‏مورد نوسان تبادل خارجی در ماه مارس اظهار داشت که‌ ۳۰ میلیارد دلار از پایتخت در طی ماه هـای ‏آخر سال گذشته از ایـران خارج شده اسـت.
به گزارش «انتخاب»، در ادامه این‌ مقاله آمده اسـت: برای ارزیابی و بررسی چنین پدیده ای لازم اسـت که‌ ‏پارامترهـایی که‌ منجر به خروج سرمایه و تاثیرات ان بر اقتصاد ایـران می شـود را مورد بررسی قرار داد. ‏در یک چارچوب نظری، چندین علت کلیدی برای خروج سرمایه از اقتصادهـای ملی وجود دارد: عدم ‏تعادل نرخ ارز، بی ثباتی سیاسی و اقتصادی، کاسـتی هـای سیاسـت عمومی در حفظ و حمایت از ‏سرمایه گذاری، کسری حساب هـای مالی و فساد …

اسـتقرار آتش نشانان در ۲۶۰ نقطه تهران

خبرگزاری میزان: سخنگوی سازمان آتش نشانی گفت: آتش نشانان در روز طبیعت در ۲۶۰ نقطه شهر تهران مستقر می شوند.
سید جلال ملکی اظهار داشت: همزمان با روز طبیعت از صبح امروز آتش نشانان در ٢٦٠ نقطه از نقاطی که‌ شهروندان برای روز طبیعت در انجا حضور خواهند داشت از جمله بوستان ها، معابر، بزرگراه‌ها و… از مستقر و اوضاع ایمنی را تحت کنترل دارند.
وی ادامه داد: در این‌ اسـتقرار ٥٦٣ نفر آتش نشان به همراه ١٠٥ دستگاه خودرو سنگین، ٨٤ خودرو سبک و ٧١ دستگاه موتور سیکلت حضور داشته و تا پایان شب و زمانی که‌ تردد در معابر عادی شـود، مستقر هـستند.ضمن این‌که‌ تمام ١٣٠ ایستگاه در روز ١٣ فروردین در آماده باش کامل قرار دارند.
سخنگوی سازمان اتش نشانی تاکید کرد: به هنگام بازگشت در پایان تعطیلات تحمل بیشتری داشته و با احتیاط رانندگی کـنید.چنانچه احساس خستگی می کـنید حتما …

  • دسته‌بندی نشده
  • آشفته بازار اوضاع بچه ها؛ نماین‌دگان عین خیال‌شان نیست


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *