خانه / دسته‌بندی نشده / روز ملی خلیج فارس | خلیج همیشه فارس ایـران به همراه توضیحات

روز ملی خلیج فارس | خلیج همیشه فارس ایـران به همراه توضیحات

روز ملی خلیج فارس | خلیج همیشه فارس ایـران ، روز ملی خلیج فارس یادآور فرار اشغالگران از ایـران اسـت ، جزیره هرمز، یاقوتی در خلیج همیشه فارس ، اعتراض ایـران از بیانیه اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس ، اعتراض ایـران از بیانیه اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس در کویت ، نظامی آمریکا: هیچ‌گونه اقدام غیرحرفه‌ای توسط نیروی دریایی ایـران در خلیج فارس وجود نداشته اسـت .

روز ملی خلیج فارس | خلیج همیشه فارس ایـران

روز ملی خلیج فارس | خلیج همیشه فارس ایـران

روز ملی خلیج فارس | خلیج همیشه فارس ایـران


دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ –

گردشگری,ایـران گردی,دانستنی ها,مقالات آموزشی

دهم اردیبهشت در تاریخ سرزمین باشکوه ما ایـران، روز بسیار مهمی به حساب میاد. در ایـن روز شاه عباس صفوی بعد از ۱۱۷ سال تسلط اشغال گران پرتغالی بر سواحل جنوبی کشور (۲۱ آوریل ۱۶۲۲ میلادی) تونست تنگه هرمز و خلیج فارس رو از چنگ پرتغالی ها دربیاره و تا ابد نامی نیک از خود به جای بزاره. در ۲۲ تیر ماه ۱۳۸۴ هیئت دولت مصوبه ای تایید کرد و طی اون دهم اردیبهشت رو روز ملی خلیج فارس نامگذاری کردن کـه بی شک روزی افتخار آمیز در تاریخ ایـران هستش. نوادگان ما باید بدونن کـه روز خلیج فارس تنها یک نام و یک روز بر سر دعوا با ادعای واهی شیوخ عرب نیست، بلکـه دفاع از تاریخ آبا اجدادی ما و موهبتی الهی هست کـه به ما ارث رسیده. خلیج فارس با کنه وجودی ما گره خورده اما متاسفانه ما از ایـن میراث گران قدر نگهداری به خصوصی نمیکنیم و به خاطر آلودگی های نفتی، فاضلاب کشتی ها، فعالیت های صنعتی، شهری و بندری،غرق شدن کشتی حامل مواد نفتی و شیمیایی و جنگ تحمیلی ایـران و عراق و عراق و کویت حیات اون رو به خطر انداختیم.

همه چیز در مورد ارز ایـران جالب خلیج خلیج فارس روز صرافی عکس فارس فروش ملی

جنگ خلیج فارس

تحریف نام خلیج همیشه فارس

در سال های اخیر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و در صدر اون ها کشور عربستان تلاش فراوانی در تحریف نام خلیج همیشه فارس داشتن تا با ایـن تغییر شاید درصدی اعتبار و تمدن برای خودشون کسب کنن و ایـن آبراه  اسـتراتژیک جهانی رو به نام خودشون در بیارن. هرچند شیوخ عرب در ایـن راه تنها نیستن و مورد دیگر تحریف نام خلیج فاس در سال ۱۳۸۳ توسط اطلس مشهور جهانی به نام نشنال جغرافی بود. پس از تحریف نام خلیج فارس در  اطلس نشنال جغرافی کـه بعد از دو قرن کاربرد نام خلیج فارس برای اولین در نسخه جدید در آبان سال ۱۳۸۳ نام جدیدی رو در کنار نام بین المللی خلیج فارس قرار داد خشم و اعتراض عمومی در میان فعالان اجتماعی و فرهنگی داخل و خارج نسبت به ایـن تحریف غیرعلمی صورت گرفت و پس از ارسال هزاران ایمیل و نامه اعتراضی و یک طومار ایـنترنتی با بیش از ۱۲۰ هزار امضا به موسسه مذکور، مدیر موسسه مشهور آمریکایی ضمن عذرخواهی از ملت ایـران، قول داد اشتباهش رو جبران کنه. متاسفانه در ایـن چند ساله اعراب حاشیه خلیج فارس آروم نشستن و در هر مرنامی اعم از سیاسی، فرهنگی و ورزشی از نام بیگانه ای برای خلیج همیشه فارس اسـتفاده کردن و حتی از فضای ایـنترنت هم برای ایـن بازی کثیف اسـتفاده کردن. اصطلاح «خلیج ع رب ی» برای نخستین بار در دوره تحت قیمومت شیخ نشین های خلیج فارس توسط کارگزاران انگلیس و بطور ویژه از طرف یکی از نمایـندگان سیاسی انگلیس مقیم در خلیج فارس به نام رودریک اوون در کتابی به نام حبابهای طلایی در خلیج ع رب ی در سال ۱۹۵۸ نوشت کـه «من در تمام کتب و نقشه های جغرافیایی نامی غیر از خلیج فارس ندیده بودم ولی در چند سال اقامت در سواحل خلیج فارس(بحرین) متوجه شدم کـه ساکنان ساحل عرب هستن بنابرایـن ادب حکم می کنه کـه ایـن خلیج را ع رب ی بنامیم». در کشورهای عربی شمـال آفریقا حتی نویسندگانی هستن کـه در دفاع از نام خلیج فارس مطالبی منتشر کردن و هم زبانان خودشون کـه در جهت تغییر ایـن نام تاریخی سرمایه گذاری می کنن بشدت سرزنش کردن. اما اعراب حاشیه خلیج فارس به دلایل سیاسی نام خلیج فارس رو به یک بهانه تبدیل کردن تا به مقابله رسانه ای و تبلیغاتی با ایـران بپردازن.

جزییات مطلب ارز و ایـران و جالب و خلیج و خلیج فارس و روز و صرافی و عکس و فارس و فروش و ملی را میخوانید .

نام خلیج فارس

اطلاعات و توضیحات بیشتر درباره روز ملی خلیج فارس | خلیج همیشه فارس ایـران

تاریخچه نام خلیج فارس

کـهن ترین نام خلیج فارس کـه در کتیبه های آشوری اومده “نارمراتو” به معنی رود تلخ هستش. در دوره هخامنشیان به خلیج فارس”دریا تی هچاپارس ا تی”به معنی دریایی کـه از پارس می رود، می گفتن. تا حمله اسکندر مقدونی، هخامنشیان بیش از ۲۰۰ سال بر جزیره هاو ساحل های خلیج فارس در عرصه نظامی و بازرگانی فرمانروایی داشتن. اشکانیان، در سال۲۵۰ پ .م ،سلوکیان، جانشینان اسکندر رو از ایـران به غرب رود فرات فراری دادن و دوباره تمام ساحل ها و جزیره های خلیج فارس رو در اختیار گرفتن. در سده چهارم میلادی، ساحل های غربی و جنوبی خلیج فارس از سوی شاپور دوم ساسانی گشـوده شد و در شروع ورود اسلام، ایـرانیان، یهودیان و مسیحیان در اونجا زندگـی می کردن. پیامبر اسلام اداره خلیج فارس رو به یکی از پیروان خود سپرد. بعد ها ساحل ها و جزیره های خلیج فارس بارها دست به دست شدن. اما خلیج فارس همیشه “خلیج فارس” ماند. کتاب های بسیاری از جغرافی دانان نامی غرب همچون اسـترابون و بطلمیوس و کتاب های جغرافی دانان شرق  از جمله کتاب “البلدان”،” قانون مسعودی”المسالک و ممالک” و… همگی بر درستی نام خلیج فارس گواهی می دن. انگلیسی زبان ها نیز ایـن منطقه جغرافیایی خاص رو PERSIAN GULF  نامیدن کـه در واقع ترجمه ساده ای از نام “خلیج فارس”  هستش و نقشه های بیشمـاری کـه از ملوانان و جغرافی دانان انگلیسی قرون ۱۶ و ۱۷ میلادی باقی مونده، اسناد غیر قابل انکار ایـن حقیقت تاریخی هستن. ابوعلی احمدبن عمر معروف به ابن رسته در کتاب الاعلاق النفیسه کـه در سال ۲۹۰ هجری به رشته تالیف درآورده، نوشته : « اما از دریای هند خلیجی بیرون می آید به سمت سرزمین فارس کـه آن‌ را «خلیج فارس» می نامند»؛ محمد عبدالکریم صبحی نیز در کتاب «علم الخرائط» در نقشه هایی کـه با ترجمه عربی نقل کرده، دریای جنوب ایـران رو «الخلیج الفارسی» و «بحر فارس» نامیده.

ادعای روزنامه لبنانی در مورد ایـران

خلیج فارس

قدمت تاریخی خلیج همیشه فارس

به لحاظ زمین شناسی  ایـن منطقه از پدیده های دوران سوم زمین شناسیه و حدود سی میلیون سال قبل به وجود اومده. و اون طور کـه زمین شناسان مطرح می کنن، وسعتش تقریبا دو برابر وسعت فعلی بوده کـه در اثر تحولات زمین شناسی و ریزش رسوبات رودخانه ای، پسرفت کرده. اهمیت ایـن منطقه، در گذشته ای با پیشینه چند هزار ساله ریشه داره؛ چرا کـه محل برخورد تمدن های بزرگ باسـتان بوده و قرار گرفتن در چهار راه ارتباطی سه قاره، اهمیتش رو در قرون میانه بیش از پیش آشکار می کرد. گذشتن راه های مهم تجاری از ایـن منطقه، عاملی در گسترش تجارت بود، به ویژه تجارت مروارید کـه اهمیت ویژه ای داشت. کم کم با ورود اسـتعمار و رقابت های جهانی، ایـن منطقه به عرصه تاخت و تاز قدرتهای جهانی تبدیل شد و قدرتهای پرتقالی، هلندی، فرانسوی، بریتانیایی، روسی و آمریکایی، به ترتیب به چپاول اقتصادی در ایـن منطقه پرداختن، تا ایـن کـه در نیمه قرن بیستم، با اکتشاف نخستین چاه های نفت، در بحبوحه جنگ های جهانی، توجه بیش از پیش کشورهای صنعتی به ایـن منطقه جلب شد.

توضیحات بیشتر در موردارز ایـران جالب خلیج خلیج فارس روز صرافی عکس فارس فروش ملی

چاه های نفتی خلیج فارس

اهمیت زیستی خلیج فارس

خلیج فارس ما زیستگاه بسیاری از جانوران و گیاهان دریاییه و نقش بنیادین در چرخه حیات و ذخیرگاه آبزیان شیلاتی داره. در ایـن بین میشه، مناطق مرجانی کـه درباروری دریا و چرخه غذایی، ماهیگیری و صید صدف های مروارید اهمیت بسیار دارن جنگل های حرا (کـه هنگام جزر دریا از آب بیرون میان و به هنگام مد زیر آب فرو می رن) و یونسکو اون ها رو ذخیره گاه زیست کره زمین و سازمان محیط زیست اون ها رو منطقه حفاظت شده اعلام کرده، ۲۱ گونه پرنده و نزدیک به ۲۲ میلیون پرنده مهاجر و پستاندارانی همچون دلفین ها، گاوهای دریایی و نهنگ ها (کـه ساکنان دایمی خلیج فارس نیستن) اشاره کرد. نزدیک به ۳۴ گونه آبزی هم در خلیج فارس شناسایی شده. صدف هایی کـه در پیرامون بعضی جزایر خلیج فارس صید می شن، به سبب شفافیت و زیبایی رنگ و نقش و نگارهای اون ها، طرفدارای بسیاری دارن. مروارید خلیج فارس با رنگ هایی مختلف، دوام و درشتی، از جذابیت خاص برخورداره و از بهترین مروارید های جهان به شمـار میاد.

شمـا مطلب روز ملی خلیج فارس | خلیج همیشه فارس ایـران را می خوانید .

دلفین های خلیج فارس

شمـا هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید


خلیج فارسمناسبتیروز خلیج فارس
همرسانی کنید:

ارز ایـران جالب خلیج خلیج فارس روز صرافی عکس فارس فروش ملی

ایـن مطلب در مورد ارز ایـران جالب خلیج خلیج فارس روز صرافی عکس فارس فروش ملی می باشد .
نویسنده:

نرگس بخشی

روز ملی خلیج فارس | خلیج همیشه فارس ایـران
ارز, ایـران, جالب, خلیج, خلیج فارس, روز, صرافی, عکس, فارس, فروش, ملی
پورشه ای با رنگ فوق العاده در تهران (عکس)

منابع
سایت مجله همگردی

گردآوری توسط توسط مجله سرگرمی خبری
پارس پرتو

روز ملی خلیج فارس یادآور فرار اشغالگران از ایـران اسـت

بهرام قنامی بمناسبت روز ملی خلیج فارس در گفت وگو با جام جم آن‌لایـن بیان کرد: خلیج فارس سومین خلیج بزرگ جهان اسـت کـه به خاطر موقعیت جغرافیایی کم نظیر خود همواره در ارتباطات دریانوردی بین المللی اهمیت زیادی داشته اسـت.

او تاکید کرد: خلیج فارس، خلیج صلح و دوستی میان ملتهای حاشیه آن‌ اسـت. خلیج فارس پیونده دهندۀ فرهنگ و تمدن دیرپا، در ازنای تاریخ خود اسـت. ایـن میراث مشترک، می تواند از رهگذر همکاری، تعاون و از همه مهمتر، گفتگو در خصوص هر آن‌چه لازم آید، میان ملتهای آن‌، بیش از پیش به شکوفایی برسد.

قنامی در پایان روز خلیج فارس را به ایـرانیان تبریک گفت.

منابع
سایت جام جم

گردآوری توسط توسط مجله سرگرمی خبری
پارس پرتو
شهری زیرزمینی با سقف های مرجانی

به نقل از سایت تبیان و به گزارش پارس شهری زیرزمینی با سقف های مرجانی و
شهر کاریز کیش

جزیره ی کیش یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری در ایـران اسـت و مسافران زیادی به آن‌ مسافرتمیکـنند.یکی از بناهای تاریخی کیش، کاریز کیش اسـت.ایـن جزیره ی زیبا کـه در میان آب های نیلگون خلیج فارس قرار گرفته اسـت، علاوه بر جاذبه های تفریحی و مدرن کـه اکثرا دوستداران جت اسکی، سافاری، پاساژگردی، خرید و انواع پارک های آبی را جذب می کند، بر خلاف تصور …
نظامی آمریکا: هیچ‌گونه اقدام غیرحرفه‌ای توسط نیروی دریایی ای

سوپر ماریو ران در روز اول انتشار، پوکمون گو را پشت سر گذاشت

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آسوشیتدپرس، ویلیام اوربان سخنگوی فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا در سخنانی مدعی شد: به‌نظر می‌رسد نیروهای دریایی ایـران عمداً طی ماه‌های اخیر اقدامات تحریک‌آمیز علیه کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس را متوقف کرده‌اند.وی در ادامه افزود: هیچ گونه اقدام غیرحرفه‌ای و نامطمئن از سوی نیروهای دریایی ایـران از اوت ۲۰۱۷ تاکنون در خلیج فارس وجود نداشته اسـت.اوربان حاضر نشده اسـت تا علتی برای ایـن ادعای خود ارائه کند. آمریکا بارها نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایـران را به انجام اقدامات تحریک‌آمیز متهم کرده ولی تهران ایـن اتهامات را رد کرده اسـت.وی در ادامه مدعی شد: ایـن طور به‌نظر می‌رسد کـه آن‌ها تصمیم آگاهانه‌ای گرفته‌اند تا به ما فضای بیشتری بدهند. ایـن قطعاً یک تغییر در رفتار آن‌ها به‌شمـار می‌رود.انتهای پیام/*

شروط جالب یک صرافی برای فروش ارز + عکس

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛  شروط یک صرافی خیابان فردوسی تهران برای فروش ارز پس از تک نرخی شدن دلار.

منبع: مشرق
انتهای پیام/
شروط جالب یک صرافی در تهران

  • دسته‌بندی نشده
  • روز ملی خلیج فارس | خلیج همیشه فارس ایـران


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *