خانه / سلامت زنان / درد پستانها نشانه چیست؟ به همراه توضیحات

درد پستانها نشانه چیست؟ به همراه توضیحات

درد پستانها نشانه چیست؟ به همراه توضیحات و درد,نشانه

درد پستانها نشانه چیست؟ به همراه توضیحات

شایعترین علت درد پستان در سنین قبل از یائسگی، واکنش نسبت به تغییرات هورمونی است. این حالت باعث بروز دردهای دوره ای در ارتباط با عادت ماهیانه می شود. ممکن است همراه با این دردها اختلالات و بی نظمی های قاعدگی نیز دیده شوند. دردهای دوره ای اغلب قبل از شروع هردوره عادت ماهیانه ایجاد می شوند و با شروع خونریزی یا در اوایل عادت ماهیانه، تخفیف می یابند.
این دردها معمولاً خفیف هستند و بصورت درد و حساسیت همراه با سنگینی پستان حس می شوند، اغلب نیمه خارجی پستانها را درگیر می کنند و با گذشت زمان بهبود می یابند.
شدت این درد ثابت نیست و در دوره های مختلف، متفاوت است و حتی ممکن است تا چند سال ادامه پیدا کند. فعالیت فیزیکی می تواند باعث تشدید درد شود.
درمان در مواردی انجام می شود که در فعالیتهای روزمره ایجاد اختلال کند. آنچه اهمیت بسیاری در بین علل ایجاد درد پستان دارد، اضطراب یا افسردگی ناشی از ترس از سرطان پستان است. این حالات در بسیاری موارد باعث دردهای پستان می شود که گاه می تواند بسیار شدید باشد.
بنابراین بیمارانی که ترس زیادی از بروز سرطان پستان دارند و دائماً آنرا به خود یادآوری می کنند، بیشتر در معرض درد پستان قرار می گیرند که باعث تشدید نگرانی آنها می شود. از این روست که در درمان درد پستان می توان گفت که بیش از ۷۵% موارد را بدون دارو و فقط با اطمینان بخشی به بیمار می توان تسکین داد.
گاه توده های پستانی و بیماریهای پستان نیز می توانند باعث درد پستان شوند و این بیماریها می توانند خوش خیم و یا بدخیم باشند. در مورد توده های بدخیم پستان، ذکر این نکته ضروری است که درد پستان تنها در ۱۰-۷% از موارد علامتی از بدخیمی محسوب می شود که اغلب این موارد هم دردهای دوره ای پستان را شامل نمی شوند.
در حقیقت از هر ۱۰۰ بیماری که تنها درد پستان را بدون هیچ علامت دیگری دارند، تنها ۷ نفر از آنان ممکن است بیماری بدخیم پستان داشته باشند. از این روست که پزشکان در برخی افراد که معاینات عادی کافی نباشد، اقدامات تشخیصی تکمیلی برای تشخیص قطعی علت درد پستان انجام می دهند.
برخی داروها نظیر فنوتیازین ها نیز می توانند باعث ایجاد دردهای پستانی شوند.
از سایر علل دردهای پستان می توان به دردهای با منشأ قلبی و دردهای با منشأ عضلانی- استخوانی که در پستان حس می شوند اشاره کرد. این دردها دوره ای نیستند و بهبود بیماری اولیه باعث بهبود آنها می شود.
همچنین ضربه های پستان، کیستهای پستان و توده های خوش خیم یا بدخیم پستان می توانند باعث ایجاد درد در پستان شوند.
در اغلب موارد درد پستان نه تنها نشانه ای از یک بیماری جدی و بدخیم نیست بلکه خودبخود کاهش یافته، از بین می رود.

درد پستانها نشانه چیست؟ به همراه توضیحات

منابع
سایت نینی بان

گردآوری توسط توسط مجله سرگرمی خبری
پارس پرتو


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *