خانه / زایمان طبیعی / زایمان طبیعی در آب، عوارض و مزایای آن چیست؟

زایمان طبیعی در آب، عوارض و مزایای آن چیست؟

زایمان طبیعی در آب، عوارض و مزایای آن چیست؟ ، مزایای زایمان طبیعی، ترس را کنار بگذارید ، زایمان طبیعی و اپیدورال چیست؟ ، زایمان طبیعی؛ نکاتی در مورد زایمان طبیعی که باید بدانید ، زایمان طبیعی در آب، گزینه خوبی برای شماست؟ ، زایمان طبیعی در آب، شناگر شوید .
زایمان طبیعی در آب یکی از انواع زایمان است که درد کمتری نسبت به زایمان طبیعی عادی دارد و همچنین احتیاجی به داروی بی حسی ندارد. این مورد از انواع زایمان طبیعی با کمک دمای ۳۷- ۳۴ درجه آب و relaxation عضلات انجام می شود. البته این روش اگر تحت نظر متخصص نباشد، ممکنست خطراتی مانند مشکلات تنفسی به دلیل ورود آب به ریه نوزاد و عفونت و خونریزی برای مادر داشته باشد. پس کنترل لحظه به لحظه توسط مامای مجرب اولین شرط زایمان طبیعی در آب است. در این بخش درباره مزایا و عوارض زایمان در آب اطلاعاتی …

زایمان طبیعی در آب یکی از انواع زایمان است که درد کمتری نسبت به زایمان طبیعی عادی دارد و همچنین احتیاجی به داروی بی حسی ندارد. این مورد از انواع زایمان طبیعی با کمک دمای ۳۷- ۳۴ درجه آب و relaxation عضلات انجام می شود. البته این روش اگر تحت نظر متخصص نباشد، ممکنست خطراتی مانند مشکلات تنفسی به دلیل ورود آب به ریه نوزاد و عفونت و خونریزی برای مادر داشته باشد. پس کنترل لحظه به لحظه توسط مامای مجرب اولین شرط زایمان طبیعی در آب است. در این بخش درباره مزایا و عوارض زایمان در آب اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.
زایمان طبیعی در آب
در زایمان طبیعی در آب وقتی مادر دچار درد زایمان می شود، باید وارد وان آب شود. با اینکار درد کمتر و بی‌دردی نسبی ایجاد می‌شود. البته خیلی از خانم ها فکر می کنند این روش هیچگونه دردی ندارد. ولی این طرز فکر اشتباه است و در این روش فقط میزان درد آنها نسبت به زایمان طبیعی عادی کمتر می شود. درست است که زایمان در آب طرفداران زیادی در دنیا دارد اما در کشور ما به دلیل محدود بودن تجهیزات تنها در چند مرکز انجام می‌شود.
شرط زایمان طبیعی در آب
– زایمان در آب شروط خاصی دارد و برای همه خانم ها مناسب نیست.
– یک شرط زایمان طبیعی در آب آنست که مادر در طول دوران بارداری هیچ عارضه‌ای نداشته باشد.
– همچنین باید لگن او در شرایط مناسبی باشد.
– یک شرط دیگر زایمان طبیعی در آب درشت نبودن جنین است.
– مادرانی که چند قلو باردارند نمی‌توانند با این روش زایمان کنند.
مزایای زایمان طبیعی در آب چیست؟
مهمترین مزایای زایمان طبیعی در آب کاهش درد (نه صفر کردن درد) آن نسبت به زایمان بدون آب است. همچنین فشار روحی کمتر و خاطره شیرین تر از زایمان، از دیگر مزایای زایمان طبیعی در آب است. سایر مزایای این نوع زایمان عبارتند از :
– کاهش احتمال نیاز به انجام اپیزیاتومی یا همان برش پرینه در زایمان طبیعی
– انجام شدن زایمان بصورت طبیعی
– افزایش انقباضات موثر رحم
– افزایش گردش خون در رحم
– کاهش تحریکات حسی
– افزایش قطر لگن
– کاهش دردهای انقباضی شکم
– نیاز کمتر به آرام‌ بخش و مسکن
– کاهش احتمال نیاز به تزریق داروی بیهوشی اپیدورال
– مادر می‌تواند در هر حالتی که راحت‌تر است قرار بگیرد
– کاهش هورمون‌های استرس و در نتیجه کاهش فشار خون مادر در حین تولد جنین
– خوابیدن و نشستن در آب باعث تولید اندورفین می‌شود که مهار‌کننده درد است.
– احساس بی وزنی و شناوری
– افزایش حس پذیرش نوزاد
– فزایش ارتباط متقابل مادر و کودک (رابطه سمبلیک)
– توانایی تحرک بیشتر و قرار گرفتن در وضعیت های مختلف
– احساس رضایتمندی از زایمان
– کاهش ترس و خشم و اضطراب
– افزایش میزان خودآگاهی و هوشیاری هنگام زایمان
عوارض زایمان طبیعی در آب چیست؟
یکی از عوارض زایمان طبیعی در آب مرگ بی دلیل جنین است. برای همین مامایی که این کار را انجام می دهد باید بسیار ماهر باشد. یکی دیگر از عوارض زایمان در آب هم احتمال خفگی جنین و مشکلاتی برای ریه او است.
مسمومیت با آب (هیپوناترمی) و خطر انتقال بیماری به کودک هم ممکنست در این نوع زایمان اتفاق بیفتد.
آسپیراسیون آب طب این زایمان ممکنست منجر به بیماری تنفسی شود. پارگی بند ناف و عفونت‌های دیگر از جمله سودوموناس باکتریمی هم از عوارض زایمان در آب است.
انواع زایمان طبیعی در آب
روش اول:
در روش اول زایمان طبیعی در آب ، خانم باردار قبل از زایمان، تمام مراحل زایمان را در زیر آب انجام می‌دهد. اما وقتیکه دهانه رحم کاملا باز شد و نزدیک بیرون آمدن بچه شد، او روی تخت زایمان رفته و مرحله آخر زایمان روی تخت انجام خواهد شد.
روش دوم:
در روش دوم خانم باردار همه مراحل زایمان و درد‌های زایمانی را داخل آب انجام می دهد و حتی نوزاد هم در آب به دنیا می آید.
امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره زایمان طبیعی در آب تقدیم تان کردیم بهره کافی را برده باشید. اگر شما در این زمینه اطلاعات دیگری دارید لطفا در بخش دیدگاه ها بیان کنید تا دیگران از آن استفاده کنند.
استخرهای روباز معروف جهان | پلی بین آب و شادی

همه چیز در مورد آب زایمان طبیعی عوارض مزایای

زایمان طبیعی در آب، گزینه خوبی برای شماست؟

زایمان طبیعی در آب سبب کاهش درد زایمان، بی‌نیازی به بیهوشی و سرعت در زایمان می‌شود. این مدل زایمان نسبتا جدید است و در این مدت کم طرفداران زیادی پیدا کرده است. عده ای معتقدند که زایمان در آب درد را کاهش می دهد و استرس زایمان مادر را کمتر می کند و این روش زایمان را انتخابی مناسب برای مادران باردار می دانند. عده ای دیگر نیز با این روش زایمان مخالف اند و زایمان طبیعی در آب را به دلیل احتمال انتقال بیماری از مادر به کودک، پاره شدن بند ناف و … خطرناک می دانند. زایمان در آب  حس اعتماد به نفس را در مادر افزایش می دهد و به او در شیردهی بعد از زایمان کمک می کند و این درحالی است که در روش سزارین مادر به علت مصرف مسکن ها مادر شیردهی را به تاخیر می اندازد. یکی دیگر از فواید زایمان در …

زایمان طبیعی بی درد

اشتراک با دوستان:

در سال ۱۸۸۱ یک پزشک لهستانی که در روسیه کار می‌کرد مطالعاتی بر روی گاز نایتروس اکساید (N2O) با غلظت ۸۰ درصد را شروع نمود و نشان داد که استفاده از این گاز در کاهش درد و یا بی‌دردی، روش موثر و بی‌خطری است. در سال ۱۹۶۳ پزشکان انگلیسی مخلوط گازی از نایتروس اکساید و اکسیژن به نسبت مساوی تهیه کردند و نام آن را گاز آنتونکس نهادند و در انجام به روش بی درد مورد استفاده قرار دادند. از همان ابتدای تولید، آنتونکس به ایران نیز راه یافت و دکتر جهانشاه صالح متخصص زنان و زایمان در بیمارستان مادر تهران جهت زایمان (سال ۱۳۳۹) از آن استفاده می‌کرد. امروزه این گاز در کشورهای آمریکا، کانادا، انگلیس، آفریقای جنوبی، استرالیا و ایران تولید می‌شود.
چگونگی استفاده از گاز آنتونکس در انجام زایمان طبیعی
گاز آنتونکس (Entonox ) در یک سیلندر قرار دارد که پس از عبور از یک مانومتر فشار …

زایمان طبیعی و اپیدورال چیست؟

زایمان طبیعی و اپیدورال چیست؟
زایمان به روش طبیعی در هر خانمی و در هر سنی متفاوت است اما با انجام برخی توصیه‌ها می‌توان تا جایی که ممکن است زایمان را  کم‌دردتر و راحت‌تر کرد.

نکاتی که در مورد زایمان طبیعی باید بدانید
گمان نکنید که بارداری، زمانی برای خوردن است. قرار نیست شما به جای دونفر بخورید بلکه باید به جای ۱.۱ نفر بخورید. اضافه‌وزن بالا در بارداری، علاوه بر اینکه می‌تواند خطر چاقی در کودکتان را بالا ببرد، با پیچیدگی‌های بارداری مانند خطر سزارین در ارتباط است.
زایمان به روش طبیعی در هر خانمی و در هر سنی متفاوت است اما با انجام برخی توصیه‌ها می‌توان تا جایی که ممکن است زایمان را  کم‌دردتر و راحت‌تر کرد.
پزشکی انتخاب کنید که به او اطمینان داشته باشیدبااینکه هیچ کس بهتر …

  • زایمان طبیعی
  • زایمان طبیعی در آب، عوارض و مزایای آن چیست؟


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *