خانه / دسته‌بندی نشده / چرا تلگرام برای تروریست‌ها جذاب است؟ به همراه توضیحات

چرا تلگرام برای تروریست‌ها جذاب است؟ به همراه توضیحات

چرا تلگرام برای تروریست‌ها جذاب است؟ ، چرا دنیا تلگرام را به عنوان پلت فرم تروریست ها فیلتر کرده است؟! +فیلم ، تلگرام چگـونه می توانست مانع حادثه تروریستی مجلس شود؟/ جزییات جدید از نحوه ردگیری سرپل تروریست های داعشی در ایـران ، تلگرام دیگر بستر امنی برای ادامه فعالیت نیست؛ چه فیلتر بشود و چه نشود/ برای رفع انحصار از تلگرام هر تصمیمی لازم باشد اتخاذ می‌کنیم ، محاصره تروریست‌ها در غده سرطانی دمشق/چرا عربستان خروج تروریست‌ها از غوطه را خودکشی می‌داند؟ + تصاویر ، تلگرام چه فیلتر بشود و چه نشود دیگر بستر امنی برای ادامه فعالیت نیست/ برای رفع انحصار از تلگرام هر تصمیمی لازم باشد اتخاذ می‌کنیم .
خبرگزاری فارس: کارشناسان مسایل تروریسم در سراسر جهان از سال‌ها پیش درباره تبدیل شدن پیام‌رسان «تلگرام» به ابزار ترجیحی گروه‌های تروریستی، به ویژه داعش برای هماهنگی عملیات‌ها و فعالیت‌های تبلیغاتی هشدار داده و خواستار انجام اقداماتی برای مقابله با ان شده‌اند.
چنانکه‌ مشهور است گروه تروریستی داعش با توجه به نوع رمز‌گذاری‌های …

چرا تلگرام برای تروریست‌ها جذاب است؟

خبرگزاری فارس: کارشناسان مسایل تروریسم در سراسر جهان از سال‌ها پیش درباره تبدیل شدن پیام‌رسان «تلگرام» به ابزار ترجیحی گروه‌های تروریستی، به ویژه داعش برای هماهنگی عملیات‌ها و فعالیت‌های تبلیغاتی هشدار داده و خواستار انجام اقداماتی برای مقابله با ان شده‌اند.

چنانکه‌ مشهور است گروه تروریستی داعش با توجه به نوع رمز‌گذاری‌های مورد استفاده در تلگرام از ایـن برنامه برای جذب اعضای جدید، کسب درآمد، تحریک به خشونت و حتی هماهنگی فعالیت‌های تروریستی خود استفاده می‌کند.

همه چیز در مورد احتمال اشتباه بروز تصمیم تلفیق تلگرام جذاب چرا کمیسیون محاکم مشکلات مهر

در سال ۲۰۱۵ داعش فهرستی از برنامه‌های پیام‌رسان منتشر و انها را بر اساس میزان امنیت انها درجه‌بندی کرد. در ان فهرست، پیام‌رسان تلگرام در دسته برنامه‌‌های «امن» برای ارتباطات قرار گرفته و به همین دلیل استفاده از ان به اعضای داعش توصیه شده بود. (منبع: وال‌استریت‌ژونرال)

بارها نیز مشاهده شده اعضای داعش از هوادارانشان در «توئیتر» و سایر شبکه‌‌های اجتماعی می‌خواهند مسایل حساسی مانند پیوستن به ایـن گروه تروریستی یا مسافرت به نواحی تحت کنترل ان را از طریق پیام‌رسان تلگرام با هماهنگ‌کـننده‌های ایـن گروه در میان بگذارند.

جزییات مطلب احتمال و اشتباه و بروز و تصمیم و تلفیق و تلگرام و جذاب و چرا و کمیسیون و محاکم و مشکلات و مهر را میخوانید .

اما چرا تلگرام تا ایـن حد برای داعش یا سایر گروه‌های تروریستی جذاب است؟ ایـن برنامه چه ویژگی‌هایی دارد که‌ مسئولان کشورهای مختلف در سراسر جهان، گاه و بیگاه درباره تبدیل شدن ان به محمل تروریست‌ها هشدار می‌دهند؟ در ایـن گزارش قصد داریم به زبان ساده به ایـن سوالات پاسخ دهیم.

اطلاعات و توضیحات بیشتر درباره چرا تلگرام برای تروریست‌ها جذاب است؟

گفت‌وگوی مخفی در تلگرام

همان‌طور که‌ می‌دانید کاربران در تلگرام می‌توانند در قالب کانال، گروه‌، پیام‌های خصوصی و سیکرت چت (Secret Chat) با مخاطبان خودشان ارتباط برقرار کـنند. با انکه‌ هر یک از ایـن ابزارها جذابیت‌هایی برای گروه‌های تبهکار و افراطی دارند ایـن «گفت‌وگوهای محرمانه» (Secret Chats) و روش‌های پیشرفته رمزگذاری‌های به کار رفته در انها است که‌ اسباب اصلی دل‌مشغولی نهادهای امنیتی است.

محافظت از ایـن گفت‌وگوها با روشی انجام می‌شود که‌ به عنوان «رمزگذاری سرتاسر» (End-to-end encryption) شناحته می‌شوند. برای ایـنکه‌ بدانیم ایـن نوع رمزگذاری چیست لازم است درباره شیوه‌های قدیمی رمزگذاری توضیحاتی بدهیم.

توضیحات بیشتر در مورداحتمال اشتباه بروز تصمیم تلفیق تلگرام جذاب چرا کمیسیون محاکم مشکلات مهر

رمزگذاری‌های قدیمی

به عنوان مثال، انتقال پیام میان گوشی‌های همراه را درنظر بگیرید. همان‌طور که‌ می‌دانیم گوشی‌های تلفن همراه برای انتقال مکالمات، پیام‌های رمزگذاری‌شده را به نزدیک‌ترین انتن مخابرات انتقال می‌دهند. رمزگذاری به ایـن دلیل ضروری است که‌ هکرها نتوانند امواج رادیویی را شنود کرده و به مکالمات میان تلفن‌های همراه نفوذ کـنند. بعد از انتن‌های مخابراتی، از انجا که‌ پیام‌ها از طریق سیم‌های مسی و کابل‌های فیبر نوری عبور می‌کـنند و نفوذ به انها برای گروه‌های تبهکار خیلی دشوار است دیگر نیازی به رمزگذاری پیام‌ها وجود ندارد.

شما مطلب چرا تلگرام برای تروریست‌ها جذاب است؟ را می خوانید .

به طریق مشابه، برنامه‌های پیام‌رسان قدیمی‌تر هم پیام‌ها را با استفاده از پروتکلی موسوم به «SSL» تنها تا زمان رسیدن به سرورها رمزگذاری می‌کردند. در ایـنجا هم هدف جلوگیری از شنود اطلاعات توسط هکرهایی است که‌ به دنبال شنود ترافیک ایـنترنتی استند.

مشهورترین مراکز خرید مالزی که‌ تجربه‌ای جذاب را برای‌تان رقم می‌زند

باز هم در ایـنجا هنگامی که‌ پیام‌ها به سرورها می‌رسند، در قالب‌های غیررمزگذاری‌شده ذخیره می‌شوند. با وجود ایـن، نهادهای امنیتی و نهادهای مجری قانون با حکم دادگاه می‌توانند برای انجام تحقیقات خودشان به ایـن اطلاعات دسترسی پیدا کـنند.

احتمال اشتباه بروز تصمیم تلفیق تلگرام جذاب چرا کمیسیون محاکم مشکلات مهر

رمزگذاری‌های تلگرام

پیام‌رسان‌های جدیدتر مانند تلگرام به جای رمزگذاری پیام‌ها تا سرورها ایـن کار را برای تمام طول مسیر، تا رسیدن به گیرنده پیام انجام می‌دهند. در ایـن نوع رمزگذاری به هر کاربر هنگام ارسال پیام یک کلید دیجیتال منحصر به فرد داده می‌شود. گیرنده برای گرفتن ایـن پیام، بایستی کلیدی داشته باشد که‌ دقیقاً با کلید فرستنده متناظر است. ایـن روش رمزگذاری باعث می‌شود گروه‌های واسط مانند پلیس یا نهادهای اطلاعاتی تقریباً راهی برای دسترسی به جریان اطلاعات میان فرستنده و گیرنده نداشته باشند.

پلیس حتی اگر بتواند تشخیص بدهد چه کسی، از کدام محل و با چه کاربر دیگری صحبت می‌کند راهی برای تشخیص ایـنکه‌ چه پیامی میان انها رد و بدل می‌شود ندارد. در واقع، از انجا که‌ رمزگذاری‌ها مستقیماً میان دو کاربر انجام می‌شوند حتی خود تلگرام هم از محتوای پیام‌های میان دو کاربر خبر ندارد.

همین ویژگی‌ است که‌ استفاده از ایـن پیام‌رسان را برای گروه‌های تروریستی خیلی امن می‌کند و به انها امکان می‌دهد با اطمینان خاطر در ان فعالیت کـنند.

ایـن مطلب در مورد احتمال اشتباه بروز تصمیم تلفیق تلگرام جذاب چرا کمیسیون محاکم مشکلات مهر می باشد .

تلگرام تنها برنامه پیام‌رسان نیست که‌ از رمرگذاری سرتاسر استفاده می‌کند. برنامه‌های دیگری مانند «واتس‌آپ» و «وایبر» هم همین شیوه رمزگذاری را دارند، اما تلگرام علاوه بر ایـن، با داشتن قابلیت دیگری به نام Self-Destruct Timer به هر یک از طرف‌های گفت‌وگو اجازه می‌دهد هر گونه ردی از پیام‌های رد و بدل‌شده میان انها را کاملاً از بین ببرند.

در صورتی که‌ کاربران در گفت‌وگوی مخفی تایمر متلاشی شدن پیام‌ها را فعال کـنند پیام های ارسالی بعد از مدت زمان مد نظرتان به طور اتوماتیک متلاشی می‌شوند و ایـن یک ویژگی خیلی جذاب برای تروریست‌ها است.

چرا تلگرام برای تروریست‌ها جذاب است؟

دیگر ویژگی‌های جذاب برای تروریست‌ها

علاوه بر موارد بالا، ورود به تلگرام در مقایسه با سایر برنامه‌های پیام‌رسان موانع خیلی کمتری دارد. تمام انچه یک کاربر برای ساختن حساب کاربری به ان نیاز دارد یک شماره تلفن همراه است. در میان تروریست‌ها ایجاد حساب کاربری با یک شماره تلفن همراه و استفاده از شماره‌ای دیگر برای اداره ان امری خیلی متداول و مرسوم است.

احتمال, اشتباه, بروز, تصمیم, تلفیق, تلگرام, جذاب, چرا, کمیسیون, محاکم, مشکلات, مهر

«احمد یایلا»، کارشناس مسایل مقابله با تروریسم در دانشگاه «جورج میسون» آمریکا در مصاحبه‌ای با وبگاه خبری-تحلیلی «ووکس‌نیوز» گفته است: «لازم نیست شماره تلفنی که‌ شما حساب تلگرام خود را با ان باز می‌کنید همان شماره‌ای باشد که‌ در واقع از ان استفاده می‌کنید. پس، شما می‌توانید جعلی‌ترین آدم روی دنیا باشید.»

ایـن موضوع نه تنها کار نهادهای امنیتی را برای رصد تروریست‌ها دشوار می‌کند، به ترویست‌ها امکان می‌دهد بعد از لو رفتن حساب کاربری‌شان توسط پلیس به راحتی یک حساب کاربری دیگر درست کـنند.

انواع مدل های کیک تولد دخترونه لاکچری و زیبا

از تلگرام تا تروریسم

ایـن ویژگی‌های تلگرام نگرانی‌های مقام‌های کشورهای مختلف دنیا را به همراه داشته است. «پاول دوروف»، بنیان‌گذار و مالک تلگرام سپتامبر ۲۰۱۵ در همایشی در پاسخ به ایـن نگرانی‌ها گفت: «حق حریم خصوصی برای تلگرام مهم‌تر از هراس از وقوع اتفاقات بد مانند تروریسم است.»

دو ماه بعد از ایـن اظهارات بود که‌ داعش مرگبارترین حمله تروریستی در خاک فرانسه از زمان جنگ جهانی دوم را در پاریس انجام داد که‌ در جریان ان ۱۳۰ نفر کشته و ۳۵۰ نفر دیگر زخمی شدند.

تحقیقات پژوهشگران در فرانسه نشان داد عاملان ایـن حملات تروریستی از واتس‌آپ و تلگرام برای انجام هماهنگی‌های لازم در ایـن عملیات استفاده کرده‌اند. (منبع: واشنگتن‌پست)

بعد از ان بود که‌ تلگرام با تجدیدنظر در مواضع خود اعلام کرد حساب‌های کاربری مربوط به اعضای داعش را حذف خواهد کرد. علی‌رغم ایـن، ایـن شرکت تمایلی به چاره‌اندیشی درباره ایـنکه‌ تروریست‌ها با استفاده از «گفت‌وگوی مخفی» توانسته بودند خودشان را از رصد نهادهای امنیتی مصون نگاه دارند نشان نداده است.

به علاوه، با انکه‌ تلگرام برخی از کانال‌های عمومی مرتبط با داعش را حذف می‌کند، «خبرگزاری اعماق»، وابسته به ایـن گروه تروریستی هنوز هم به طور مداوم به فعالیت خود در ایـن پیام‌رسان ادامه می‌دهد و از همین طریق مسئولیت حملات انجام‌شده در نقاط مختلف دنیا را به عهده می‌گیرد و مطالب تبلیغاتی خود را منتشر می‌کند.

دیگر گروه‌های تروریستی نظیر «جبهه فتح‌الشام» یا «فرسان الشام» هم بدون اظهارنظری مشخص از سوی تلگرام در انجا حضور دارند و فعالیت می‌کـنند.

هشدار اروپایی‌ها درباره تلگرام

فرانسه، آلمان و انگلیس بارها درباره کوتاهی تلگرام برای مقابله با فعالیت گروه‌های تروریستی اعتراض کرده و خواستار اتحاذ تدابیری برای مقابله با انها شده‌اند.

«ترزا می»، نخست‌وزیر انگلستان بهمن‌ماه سال گذشته در اجلاس «مجمع جهانی اقتصاد» در داووس گفت: «درست همان‌طور که‌ ایـن شرکت‌های بزرگ بایستی اقداماتشان را تشدید کـنند ما به همکاری‌هایی در سطح صنایع مختلف نیاز داریم، زیرا بسترهای کوچکتر ممکن است به سرعت به محفل مجرمان و تروریست‌ها تبدیل شوند.»

نخست‌وزیر انگلستان در ادامه گفت: «ایـن چیزی است که‌ درباره تلگرام شاهد ان بوده‌ایم و لازم است بسترهایی مانند ایـن، همکاری‌های بیشتری با ما داشته باشند. هیچ کس دوست ندارد به عنوان تریبون تروریست‌ها یا گزینه ارجح کودک‌آزارها شناخته شود.»

فرانسه و آلمان هم از اتحادیه اروپا خواسته‌اند قانونی تصویب کند که‌ شرکت‌های پیام‌رسان را ملزم به ارائه اطلاعات به نهادهای مجری قانون می‌کند.

وزرای کشور آلمان و فرانسه آگوست سال ۲۰۱۶ در بیانیه‌ای مشترک رمزگذاری‌های سرتاسر توسط پیام‌رسان‌هایی مانند واتس‌آپ و تلگرام را چالشی عمده برای رصد فعالیت‌های گروه‌های تروریستی عنوان کرده‌اند.

نتیجه‌گیری

تلگرام تا کنون تمایلی برای جلوگیری از استفاده گروه‌های تروریستی از ایـن برنامه برای انجام فعالیت‌های مجرمانه نداشته است. مالک ایـن پیام‌رسان، علی‌رغم وجود مستندات درباره نقش ایـن پیام‌‌رسان در عملیات‌های تروریستی یا فعالیت‌های تبلیغاتی داعش اقدام موثری برای قطع دسترسی انها به ایـن پیام‌رسان صورت نداده است.

علی‌رغم تلاش‌های دوروف برای معرفی تلگرام به عنوان پناهگاهی با حفظ حریم شخصی، ایـن پیام‌رسان در حال حاضر به محملی امن برای فعالیت‌های مجرمانه و تروریستی تبدیل شده است. تا زمانی که‌ اقدامات جدی برای مقابله با ایـن روند صورت نگیرد، ایـن پیام‌رسان همواره ابزار ارجح برای گسترش خشونت و فعالیت‌های مجرمانه خواهد بود.

چرا جلالی می‌گوید شفر را محروم کنید؟

منابع
سایت برترینها

گردآوری توسط توسط مجله سرگرمی خبری
پارس پرتو

چرا دنیا تلگرام را به عنوان پلت فرم تروریست ها فیلتر کرده اس


به گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ فیلترینگ تلگرام موضوعی است که‌ مدتی است ذهن کاربران را به خود مشغول کرده است. ایـن موضوع نه تنها در کشور ما بلکه‌ در کشورهای اروپایی همچون انگلیس که‌ چندین بار مورد هجوم حملات نیروهای تکفیری داعش قرار گرفته‌اند مورد توجه است. نخست وزیر انگلستان در اجلاس داووس تلگرام را خانه تبهکاران و تروریست‌ها خواند و از مسئولان ان خواست تا همکاری بیشتری داشته باشند وگرنه به عنوان پلت‌فرم تروریست‌ها معرفی می‌شود.
در کشور روسیه نیز حملات تروریستی صورت‌گرفته از طریق پیام‌رسان تلگرام هماهنگ شده بود. نکته مهم ایـنکه‌ حادثه تروریستی مجلس شورای اسلامی در سال گذشته نیز تحت تأثیر همین پیام‌رسان صورت گرفت. توضیحاتی که‌ در فیلم زیر مشاهده خواهید کرد مستندات جالبی را از دلایل مقابله با تلگرام به‌عنوان پلت‌فرم تروریست‌ها ارائه می‌دهد که‌ می‌تواند خیلی مهم باشد.

چرا تلگرام همچنان قطع است؟


خبرانلایـن: از بامداد یکشنبه ۹ اردیبهشت با داغ شدن سرور کلاستر تلگرام در آمستردام و قطعی برق ان کاربران ایـن پیام‌رسان با مشکل مواجه شده‌اند.
ایـن مشکل که‌ با قطعی برق سرور آمستردام ادامه دارد، باعث قطعی ۷۸ درصد از کاربران در جهان ازجمله ایـران شده و بیش از ۲۱ درصد نیز اعلام کرده‌اند قادر به ارسال پیام نیستند.
پاول دوروف که‌ دلیل اصلی Overheating سرور مرکزی را اعلام نکرده، قول داد ظرف چند ساعت مشکل فنی حل شود اما تا زمان نوشتن ایـن خبر همچنان با قطعی در ایـران مواجه استیم.
جدیدترین نقشه قطعی تلگرام در جهان را در زیر مشاهده می‌کنید.

منابع
سایت برترینها

گردآوری توسط توسط مجله سرگرمی خبری
پارس پرتو
چرا رسانه ملی از تلگرام دل نمی‌کند؟


سیامک رحمانی در شهروند نوشت:ایـن روزها به هر شبکه‌ سیما که‌ سر بزنید با تبلیغ کانال‌های سروش مواجه خواهید شد. سیمایی‌ها که‌ قبلا اجازه نداشتند نام تلگرام را بر زبان بیاورند و بایـد با ایما و اشاره و تنها با دادن بخشی از نشانی بینندگان‌شان را به کانال‌های اختصاصی‌شان در تلگرام هدایت می‌کردند حالا با فراغ‌بال از سروش می‌گویند و مخاطبان را دعوت می‌کـنند تا به ایـن پیام‌رسان مراجعه کـنند. درباره ارتباط سروش با سیما تردیدی وجود ندارد. از یکی دو‌سال قبل و زمانی که‌ فیلتر کردن تلگرام جدی نبود و فقط زمزمه‌های ان شنیده می‌شد، نشانه‌های جدی وجود داشت که‌ مدیران جام‌جم به دنبال ایـن جابجایی‌اند.
همکاران صداوسیما می‌توانند گواهی بدهند که‌ صحبت از سروش و همت برای انتقال دادن فعالیت‌های مجازی رسانه ملی به ان تازه نیست. اما با علنی شدن سیاست‌های بخشی از مسئولان برای بستن تلگرام و حتی …

احتمال بروز مشکلات اساسی در محاکم/ تصمیم کمیسیون تلفیق اشتباه است

به نقل از سایت خبرگزاری مهر و به گزارش پارس احتمال بروز مشکلات اساسی در محاکم/ تصمیم کمیسیون تلفیق اشتباه است و …

  • دسته‌بندی نشده
  • چرا تلگرام برای تروریست‌ها جذاب است؟


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *