خانه / دسته‌بندی نشده / میدان نقش جهان اصفهان | نصف زیبایی نصف جهان به همراه توضیحات

میدان نقش جهان اصفهان | نصف زیبایی نصف جهان به همراه توضیحات

میدان نقش جهان اصفهان | نصف زیبایی نصف جهان ، میدان نقش جهان اصفهان | شکوه نصف جهان ، میدان نقش جهان | شکوه شهر اصفهان ، جشنواره ورزش‌هـای کـهن در میدان نقش جهان ، ۱۰ میدان شهر مشهور در جهان! ، عکس زیبایی کـه تنیسور سرشناس جهان از ایـران منتشر کرد .

میدان نقش جهان اصفهان | نصف زیبایی نصف جهان

میدان نقش جهان اصفهان | نصف زیبایی نصف جهان

میدان نقش جهان اصفهان | نصف زیبایی نصف جهان


شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ –

گردشگری,ایـران گردی,اماکن دیدنی

«وقتی چراغ ها و مشعل ها و سایر لوازم کار چراغانی آماده شد، شاه دستور داد کـه آن‌ ها را روشن کنند و تمام مردان مسلح، از کوچه هـایی کـه بسته نبود، نزد وی روند اما زنان در دکان ها و بازار ها بمانند؛ زیرا او می خواست بانوان حرم خود را به تماشای چراغانی ببرد. محوطه چراغانی، کـه راه هـای ورود به آن‌ جا را از هر سو با دیوارهـایی بسته بودند، مشتمل بود بر میدان نقش جهان با تمام خانه ها و سردر ها و کوی ها و بازار هـای اطراف این‌ میدان و همچنین بازار تجار ابریشم و بازار هـای کفاشان و عطاران و بازار قیصریه کـه بازاری است مخصوص فروش پارچه.» این‌ توصیفی است کـه پیتر دلاواله، جهانگرد ایتالیایی در زمان حضور خود کـه مصادف با سلطنت شاه عباس صفوی بوده، از میدان نقش جهان اصفهان به کار برده است و به نظر می رسد با همین چند خط کوتاه، می توان پی به عظمت و شکوه میدان نقش جهان اصفهان برد و به آن‌ فخر فروخت. با عنایت به این‌ نکته کـه جهانگردان خیلی صفحات خیلیی از این‌ شاهکار معماری و طراحی عصر صفویه نگاشته اند و نقاشان سیاح بی شماری از روی آن‌ طرح و نقش کشیده اند، می شود حدس زد کـه در دوران خود چه شکوه و هیبتی داشته و باعث رشک جهانیان بوده است.
 توصيفات بسيار در سفرنامه سياحان

همـه چیز در مورد اصفهان جهان چگـونه خصوصیات زیبایی عشق میدان نقش واقعی

تاریخچه میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان شهر اصفهان کـه در طی ادوار و قرون گذشته نام هـای گوناگونی را بر خود دیده است تا این‌ اواخر به نام میدان شاه شهره بود و بعد از انقلاب به میدان امام تغببر یافت اما قبل از آن‌ کـه پادشاه مقتدر صفویه به علت مشکلاتی کـه از جانب عثمانی ها داشت پایتخت خود را از قزوین به اصفهان منتقل کند در محل فعلی میدان نقش جهان، باغی خیلی وسیع قرار داشت یه همین نام. این‌ باغ گسترده علاوه بر دار و درخت و سر سبزی و جوب آب، در دل خود ساختمان هـای دولتی و کاخ سلطنت حکام تیموری و آق قویونلو ها را نیز جای داده بوده است. در زمان سلطنت سلجوقیان بخش خیلی از این‌ باغ با نام میدان کوشک معروف شد کـه محل اجرای اعدام محکومین بوده و در کنار این‌ اتفاق، جایی برای برگزاری مناسبت هـای رسمی همچون نوروز نیز بوده است. شاه عباس اول پس از اقامت در اصفهان، حوالی سال ۹۷۷ هجری قمری، آن‌ باغ را تا محدوده کنونی گسترش داد و باساختن چهار بنای معروف و بی نظیر مسجد جامع عباسی، مسجد شیخ لطف الله، سر در قیصریه و عمارت عالی قاپو، میدان نقش جهان اصفهان را شهره آفاق کرد. شیخ بهـایی کـه به دستور پادشاه مسئول نوسازی شهر اصفهان بود با طراحی این‌ میدان، بافت نو و کـهنه اصفهان را از هم جدا می کند و نقش جهان حلقه اتصال این‌ دو بخش می شود. از نام دقیق سازندگان میدان نقش جهان اسنادی در میان نیست اما با توجه به حکاکی نام «استاد علی اکبر اصفهانی» بر سر در مسجد جامع عباسی و نام «استاد محمد رضا اصفهانی» بر محراب مسجد شیخ لطف الله، ظاهرا می بایست بین این‌ افـراد به دنبالش گشت.
از باغ نقش جهان تا ميداني به همين نام

بخش هـای مختلف میدان

میدان نقش جهان اصفهان در زمان شاه عباس صفوی محلی بوده برای بازی هـای گوناگون و مرسوم آن‌ زمان همچون چوگان و اسب دوانی کـه پادشاه با حضور در مارت عالی قاپو و تماشای این‌ بازی ها به آن‌ اعتباری مضاعف می بخشیده است. این‌ بنای زیبا به علت بی توجهی تاریخی شاهان قاجار به شهر اصفهان تخریب شد و بخش هـایی از آن‌ کاملا از بین رفت. قسمت هـایی کـه در حال حاضر وجود ندارند و تنها با اکتفا به نوشته هـای گذشتگان می توان به وجودشان پی برد عبارتند از:
۱ – برج نقاره خانه
۲ – سر ستون هـای مرمرین کـه به نظر می رسد از تخت جشمید به میدان نقش جهان حمل شده بودند و خوشبختانه هم اکنون در چهل ستون و دیگری در موزه ایـران باستان حفاظت می شوند.
۳ – توپ هـای اسپانیای به غنیمت گرفته شده در فتح جزیره هرمز به عداد ۱۱۰ عراده
۴ – میله ای چوبی به ارتفاع تقریبی ۴۰ متر به نام میله قیق
۵ – بنایی کـه بر آن‌ ساعت اروپایی نصب شده بوده است.
۶ – مدرسه خواجه ملک در مجاورت مسجد شیخ لطف الله
اما با توجه به رشد و آکاهی حکام و مردم در حفظ میراث گذشتگان این‌ مرز و بوم، از رمان رضا شاه تا کنون مرمت، بازسازی و نگهداری میدان نقش جهان اصفهان در دستور کار دولت ها بوده و همجنان هم ادامه دارد.
ميراث ايراني

جزییات مطلب اصفهان و جهان و چگـونه و خصوصیات و زیبایی و عشق و میدان و نقش و واقعی را میخوانید .

تاریخچه ای کـهن

ژان شادرن فرانسوی سیاح و جهان گرد اروپایی در سفر خود به سال ۱۶۶۵ میلادی، از میدان نقش جهان اصفهان چنین یاد می کند: «میدان سلطنتی یا میدان شاه یکی از زیبا ترین و خوش منظره ترین میدان هـای جهان است. سر در مسجد شاه و سر در بازار شاه، کـه هر کدام در دو طرف میدان واقع استند، به شکل نیم هلالی است و جلوی هر یک حوضی است به محیط ۲۰ متر کـه اطراف آن‌ از سنگ ساخته شده و همواره در آن‌ ها آب زلال جریان دارد؛ چه یکی از لذت هـای ساکنان ممالک گرمسیری داشتن آب خنک و سرد است. دور این‌ میدان جویی است کـه از آجر ساخته شده و روی آن‌ را با قشری از ماده ای به نام آهک سیاه اندوده اند. هر یک از حجره هـای طبقه زیرین دو دکان دارد کـه یکی از آن‌ ها رو به میدان و دیگری رو به بازار گشوده می شوند. راه هـایی کـه به بازار منتهی می شوند در موقع تابستان خیلی خنک استند. میدان دارای دوازده ورودی عمده و چند ورودی کوچک است.» این‌ میدان با تمام کم لطفی هـایی کـه در ازمنه دور به آن‌ رفته است به همین چهار بنای به جا مانده، نگینی است بر شهر پر جواهر اصفهان کـه باعث گردیده به عنوان یکی از اولین بناهـای تاریخی ایـران، در سازمان جهانی یونسکو ثبت شود. این‌ میدان دیدنی در ۸ بهمن ۱۳۱۳ به ثبت ملی کشور ایـران رسید و شماره ۱۰۲ را از آن‌ خود کرد و در اردیبهشت ۱۳۵۸، با شماره ۱۱۵ به ثبت جهانی رسید و تبدیل شد به یکی از نخستین آثار ایـرانی کـه به ثبت جهانی رسیده است. به حتم در این‌ شهرت و منزلت جهار بنای اطاف آن‌ نقشی فزاین‌ده و بی نظیر داشته اند. عالی قاپوی شش طبقه  کـه در زمان صفویه محل پذیرایی سفرا و میهمانان خارجی بوده است با ارتفاعی در حدود ۳۶ متری،  بنای خیلی مرتفعی محسوب می شده است. درباره سر در قیصریه هم به نظر می رسد همین قسمت از سفرنامه شاردن فرانسوی کافی باشد کـه: «نظر به این‌ کـه همـه نویسندگان مشرق زمین در تعیین طالع شهر ها از طریق تنجیم خیلی دقیق عمل می کنند، آن‌ ها احداث اصفهان را در اوج برج قوس تعیین کرده اند و از همین رو علامت این‌ برج را بر سردر کاخ و بازار شاهی به عکس کشیده اند. البته شرقی ها آن‌ را مثل ما و به شکل نیمی انسان نیمی اســب نقاشی نمی کنـن، بلکـه به صورت نیمی انسان و نیمی ببر می نماین‌د، ببری کـه دارای دمی است به شکل افعی بزرگ کـه نیمه آدمی برج قوس، تیری به سوی دهان آن‌ نشانه گرفته است.» مسجد شیخ لطف الله کـه دیگر نیازی به توصیف ندارد و اوج هنر کاشی کاری و تزئینات ایـرانی، اسلامی در آن‌ به کارر فته است و با روایاتی از پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)، شوکت و رونقی دو چندان یافته است. مسجد شاه یا همان مسجد امام نیز با کاشی کاری هـای معرق و سر در خیلی نفیس اش، چهارمین نماد به جا مانده در میدان نقش جهان اصفهان است.
پانارومايي از نقش جهان

اطلاعات و توضیحات بیشتر درباره میدان نقش جهان اصفهان | نصف زیبایی نصف جهان

نحوه ی ساخت قسمت هـای مختلف میدان

میدان نقش جهان اصفهان در شرق میدان، خیابان حافظ و غرب خیابان سپه قرار دارد کـه عمود بر زاین‌ده رود بنا شده است. به منظور ماندگاری و پایداری این‌ اثر ملی، تردد و عبور و مرور خودور از سال ۱۳۶۸ هجری شمسی به بعد در میدان نقش جهان ممنوع اعلا م شد و هم اکنون حضور درشکـه هـای رنگین، حس زیبایی  و تعلق خاطری خیال انگیز را می سازد. میدان نقش جهان کـه در حال حاضر با این‌جاد دکان و کسب و کار رونق مجدد یافته و هر ساله تعداد خیلیی با مراجعه به اصفهان برای دیدن میدان نقش جهان این‌ ورنق را بیشتر از پیش می کند. این‌ میدان با تناسب اندازه ۱ به ۳ دارای ۵۰۰ متر طول و ۱۶۵ عرض از میدان هـای بزرگ دوران خود بوده است. جملی کارری ایتالیایی در سفری کـه به سال ۱۶۹۳ میلادی به اصفهان داشته است چنین یادداشت کرده است: «زیبایی وضع میدان، تناسب ستون ها، طاق ها، مغازه ها، در ها و پنجره هـای این‌ میدان را با بزرگ ترین میدان هـای اروپا قابل مقایسه می سازد. با توجه به عظمت و ظرافت معماری می توان گفت این‌ میدان از میدان سنت مارکو ونیز باشکوه تر است. طاق هـای میدان سنت مارکو به وسیله دیوارهـایی بسته شده در صورتی کـه طاق هـای این‌ میدان راه هـای مساجد و عمارات اطراف اند. بالای مغازه ها به طرز جالبی بنا شده اند کـه عموماً منزل و محل سکونت هنرمندان است. در اطراف میدان جوی هـای باریکی از سنگ تعبیه شده اما به ندرت آب در آن‌ ها جریان دارد؛ معمولاً آب کمی در ته جوی ها می ماند و می گندد و بوی تعفن به اطراف پخش می شود. از درختان چناری کـه شاه عباس به دست خود در این‌ میدان کاشته بود هنوز چند تایی باقی مانده است. جایگاه هـایی در عالی قاپو بنا شده کـه محل تحصن گناهکاران و جنایتکاران بود و حتی درماندگان و ستمدیدگان، کـه از طرف حاکمان مورد ستم قرار می گرفتند، برای دادخواهی به این‌ محل می آمدند و شاه در این‌ محل شخصاً به شکایت هـای پناهندگان می رسید. در پشت عالی قاپو در بزرگی به چشم می خورد کـه به در علی موسوم و در آستانه آن‌ سنگ مدوری است کـه مورد احترام زیاد ایـرانی ها است. گاهی در جلوی کاخ، برای سرگرمی شاه، گاوبازی یا با حیوانات وحشی مقابله می کنند. علاوه بر این‌ ها عده ای طناب باز شیاد و مسخره نیز با ادا و حرکات خود مردم را سرگرم می سازند.»
چهار معماري شكوهمند جهاني در گرادگرد نقش جهان

نوروز در یزد؛ از مسن ترین درخت جهان تا زیارتگاه چک چک اردکان +تصاویر و شناسه مسیرها

 میدان نقش جهان اصفهان برای تثبیت و بقای خود، جدالی به یاد ماندنی داشتته در همین سال هـای اخیر با ساخت و ساز هـای شهری و عاقبت با تلاش هـای رئیس جمهور وقت و سازمان میراث فرهنگی توانسته حقانیت خود را به اثبات برساند و کسی نتواند حتی به چشم انداز این‌ بنای شگرف خدشه ای وارد کند. داستان این‌ دعوای حقوقی از زمانی شروع شد کـه در فاصله ۷۰۰ متری میدان نقش جهان، شهرداری وقت، اقدام به ساخت برجی ۵۰ متری در ۱۴ طبقه نمود با نام برج جهان نما. اما یونسکو بلافاصله وارد عمل شد و میدان نقش جهان را وارد فهرست «میراث در خطر» خود نمود. هر چند شهرداری و صاحبان و سهام داران این‌ برج یونسکو را به مداخله در امور داخلی متهم کردند اما با پیگیری هـای سازمان میراث فرهنگی و با دخالت رئیس جمهور و پرداخت بخشی از خسارات، دو طبقه از این‌ برج در سال ۱۳۸۴ شمسی تخریب گردید تا این‌ دستور یونسکو به اجرا در آید: «خط آسمانی و منظر تاریخی و فرهنگی میدان نقش جهان مخدوش شده و دولت ایـران موظف است نسبت به تعدیل برج جهان نما اقدام نماید.»میدان نقش جهان اصفهان، شکوه و عظمت دوران صفویه را به تنهـایی بر دوش می کشد و با گذر سالیان طولانی، همچنان وقتی با درشکـه از روی سنگ فرش هـای آن‌ می گذری، احساس می کنی یکی از شاهان یا شاهزادگان دربار، بر ایوان عمارت عالی قاپو تکیه زده و مشغول تماشای مسابقه سوار کاری است. در هر قدمی کـه میان دکان هـای شلوغ میدان نقش جهان بر می داری، انگار نشانه ای از ایـران گذشته را می بینی و می توانی حتی به تک تک کاشی هـای مسجد هـای این‌ میدان فخر بورزی و از این‌ همـه هنر و خلاقیت متحیر شوی.
درشكه سواري در محوطه نقش جهان

کدام موزه‌هـای جهان میراث‌دار تمدن ایـران استند؟ + تصاویر

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید


ایـران گردیایـرانگردیاصفهان گردی
همرسانی کـنید:

توضیحات بیشتر در مورداصفهان جهان چگـونه خصوصیات زیبایی عشق میدان نقش واقعی

شما مطلب میدان نقش جهان اصفهان | نصف زیبایی نصف جهان را می خوانید .
اصفهان جهان چگـونه خصوصیات زیبایی عشق میدان نقش واقعی
نویسنده:

مجید قدیانی

این‌ مطلب در مورد اصفهان جهان چگـونه خصوصیات زیبایی عشق میدان نقش واقعی می باشد .

منابع
سایت مجله همگردی

میدان نقش جهان اصفهان | نصف زیبایی نصف جهان

گردآوری توسط توسط مجله سرگرمی خبری
پارس پرتو

اصفهان, جهان, چگـونه, خصوصیات, زیبایی, عشق, میدان, نقش, واقعی

میدان نقش جهان اصفهان | شکوه نصف جهان

میدان نقش جهان | شکوه شهر اصفهان

میدان نقش جهان نگین شهر اصفهان | تصاویر دیدنی از این‌ میدان

به نقل از سایت تاپ ناب و به گزارش پارس میدان نقش جهان نگین شهر اصفهان | تصاویر دیدنی از این‌ میدان و

میدان نقش جهان اصفهان
یکی از زیباترین آثار تاریخی شهر اصفهان میدان نقش جهان است کـه یادگار دوره صفویه است کـه در قلب مجموعه نقش جهان قرار دارد. همیشه مسافران و گردشگران خیلی را در این‌ مکان مشاهده می کـنید.
میدان تاریخی نقش جهان با نام رسمی میدان امام و نام قدیمی میدان شاه از ارزشمندترین و زیباترین آثار تاریخی ایـران است کـه در شهراصفهان قرار دارد. اهمیت این‌ میدان باشکوه به حدی است کـه علاوه بر فهرست آثار ملی ایـران به عنوان یکی از نخستین آثار ایـرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. بناهـای تاریخی موجود در چهار طرف میدان نقش جهان شامل عالی‌قاپو، مسجد شاه (مسجد امام)، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر قیصریه بر زیبایی و ارزش میدان نقش جهان افزوده و موجب شده است تا مجموعه تاریخی نقش جهان به عنوان نگینی در سطح جهانی …

فناوری‌هـای کشورهـای جهان برای مواجهه با برف و یخبندان+فیلم

خصوصیات عشق جاویدان و واقعی چگـونه است؟

اشتراک گذاری در Facebook

اشتراک گذاری در Twitter

اشتراک گذاری در Google+

اشتراک گذاری در Reddit

اشتراک گذاری در Pinterest

اشتراک گذاری در Linkedin

عشق واقعی و جاویدان را نه تنها در کلام شخص بلکـه بایـد در عمل او نیز مشاهده کرد. شخص عاشق ویژگی هـایی دارد کـه اگر فارغ از آن‌ خصوصیات باشد نمی توان نامش را عاشق گذاشت. عشق واقعی بایـد این‌ ویژگی ها را داشته باشد: جذابیت ، شجاعت، همدلی و همراهی، قداست، و شهامت، اعتماد، از خود گذشتگی، و احترام.

هرکس ممکن است به گونه ای خاص طعم شیرین و دلچسب عشق را چشیده باشد اما نگرش همـه آدم ها به عشق یکسان است. همـه می دانند عشق جلوه گاه زیبایی هاست و پاکترین چیزی است کـه انسان می تواند با آن‌ خود را از بند چیزهـای بی ارزش برهاند. عشق و عاشق ویژگی هـایی دارد کـه بجز این‌ اگر باشد به عشق و عاشقی شخص مدعی بایـد شک کرد.

عشق را می توان با …

  • دسته‌بندی نشده
  • میدان نقش جهان اصفهان | نصف زیبایی نصف جهان


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *