خانه / دسته‌بندی نشده / شرب خمر چه جرمی است و چه مجازاتی دارد؟ به همراه توضیحات

شرب خمر چه جرمی است و چه مجازاتی دارد؟ به همراه توضیحات

شرب خمر چه جرمی است و چه مجازاتی دارد؟ ، مزاحمت های خیابانی چه مجازاتی را در پی دارد؟ ، مفهوم ارتشا و رشا؛ رشوه در قانون چه مجازاتی دارد؟ ، گریم طنز جرمی کلارکسون و جیمز می در پیش‌نمایش گرندتور ، حمله سخت جرمی کلارکسون به خودروهای خودران/نزدیک بود بمیرم! ، بعد از فرار از مرگ حتمی؛ جرمی کلارکسون: اتومبیل خودران خیلی خطرناک است .

شرب خمر که‌ در اصطلاح عام به شراب‌خواری نیز معروف است، از دو کلمه‌ی «شُرب» و «خَمر» ساخته شده است. …

شرب خمر چه جرمی است و چه مجازاتی دارد؟

شرب خمر که‌ در اصطلاح عام به شراب‌خواری نیز معروف است، از دو کلمه‌ی «شُرب» و «خَمر» ساخته شده است. شرب به معنی نوشیدن و خمر به معنی مایعی است که‌ مست کند. بنابراین‌ می‌­توان گفت منظور از شرب خمر، نوشیدن مشروبات الکلی (مست‌کـننده) است. همراه ما باشید، در این‌ مقاله اطلاعات مفیدی درباره‌ی احکام و مجازات شرب خمر در اختیارتان خواهیم گذاشت.

همه چیز در مورد اپ چه حذف شرب

حتما بخوانید:

 • انواع حدود و جرایم مستوجب ان در قوانین کیفری
 • چرا حمل اسلحه جرم است و مجازات ان چیست؟
 • مجازات های جایگزین حبس و جزییات انها در قانون

احکام شرب خمر

مصرف خمر و سایر مسکرات آثار و عواقب نامطلوب و ناخوشاین‌دی از لحاظ روحی و روانی دارد. شرب خمر یک مجازات حدی است، حد به مجازاتی گفته می­‌شود که‌ میزان، نوع و کیفیت ان در شرع مقدس اسلام تعیین شده است. بنابراین‌ در خصوص شرب خمر نیز می‌­توان گفت حدی است یعنی شرایط و کیفیات این‌ جرم و مجازات ان در شرع مقدس اسلام بیان شده است. قانون‌گذار ایران به تبع شرع در قانون مجازات اسلامی و در بخش حدود به این‌ جرم و مجازات ناشی از ان پرداخته است.

مطابق با ماده‌ی ۲۶۴ قانون مجازات اسلامی مصرف مسکر از قبیل خوردن، تزریق و تدخین ان کم باشد یا زیاد، جامد باشد یا مایع، مست کند یا نکند، خالص باشد یا مخلوط به‌گونه‌ای که‌ ان را از مسکر بودن خارج نکند، موجب حد است.

جزییات مطلب اپ و چه و حذف و شرب را میخوانید .

قانون‌گذار در ماده‌ی ۲۶۴ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ علاوه‌بر خوردن مسکر، تزریق و تدخین (دود کردن) ان را نیز موجب حد دانسته است که‌ این‌ حکم با نظر فقهای شیعه مبنی بر این‌که‌ خوردن مسکرات موجب حد است، سازگاری ندارد. بنابراین‌ نسبت به تزریق و تدخین مسکرات شبهه وجود دارد که‌ با توجه به قاعده‌‌ی درء، حد ساقط می‌­شود. (قاعده‌ی درء به این‌ معناست که‌ هرگاه تردید کنیم که‌ آیا جرمی که‌ موجب حد می‌شود محقق شده یا نه، اصل را بر این‌ می‌گذاریم که‌ نشده است و حد را اجرا نمی‌کنیم. به عبارت دیگر، تا زمانی که‌ قاضی یقین پیدا نکند که‌ جرمِ موجبِ حد محقق گشته، حکم حد را صادر نمی‌کند.)

اطلاعات و توضیحات بیشتر درباره شرب خمر چه جرمی است و چه مجازاتی دارد؟

گذشته از ان اصل تفسیر به نفع متهم مؤید این‌ مطلب است که‌ در موارد شک و از باب تفسیر به نفع متهم، حکم به عدم اجرای حد شود.

مصرف پروتئین در بارداری، چه زمانی پراهمیت تر است؟

منظور قران از «مصرف» شرب خمر چیست؟

در پاسخ بایـد گفت اگر ما قائل به این‌ عقیده باشیم که‌ قران کتابی است برای تمام ادوار و منظور از «مصرف» در ان تمام روش‌های استعمال مسکرات بوده است، بالطبع تدخین، تزریق و دیگر روش‌ها هم حرام و قابل مجازات و اجرای حد خواهد بود. ولی اگر قائل به تفسیر ظاهری باشیم فقط خوردن ان قابل مجازات است که‌ البته این‌ نظر عقلا و مستندا درست به‌نظر نمی­‌رسد.

حکم موادی غیر از شراب از قبیل قرص‌های روانگردان، مواد مخدر و… چگـونه است؟

به‌طورکلی می­‌توان گفت تنها اعمالی که‌ شرع مقدس اسلام و قانون انها را حرام اعلام کرده و صریحا قید شده‌اند، قابل مجازات استند. به عبارت دیگر تا زمانی که‌ جرم بودن عملی تصریح نشده و مجازات ان مشخص نگردد، عادلانه نیست که‌ کسی را به‌خاطر انجام ان مجازات کنیم. این‌ قاعده در فقه و حقوق «قبح عقاب بلا بیان» نام دارد. همچنین امرِ «تفسیر به نفع متهم» نیز از بدیهیاتی است که‌ جای بحثی باقی نمی‌گذارد، پس می‌توان ادعا کرد که‌ نمی‌توان گفت استعمال این‌ مواد حرام و دارای عقوبت است.

توضیحات بیشتر در مورداپ چه حذف شرب
تبلیغات
 • خرید بلیط هواپیما

مجازات شرب خمر

شرب خمر چه جرمی است و چه مجازاتی دارد؟

حد مصرف شرب خمر ۸۰ ضربه شلاق است و مطابق قانون خوردن آبجو و مسکر موجب حد است هرچند مستی نیاورد. سکر حالتی است که‌ در ان عقل انسان زایل و قدرت تفکر از او گرفته می‌شود. پس ماده‌ای که‌ این‌ حالت را در انسان ایجاد نکند، متفاوت از چیزی است که‌ در قانون و فقه بیان شده است.

شمـا مطلب شرب خمر چه جرمی است و چه مجازاتی دارد؟ را می خوانید .

حد بر مسلمانی که‌ مسکر مصرف کند جاری می‌شود، غیرمسلمان تنها در صورت تظاهر به مصرف مسکر محکوم به حد می‌شود. اگر مصرف مسکر توسط غیرمسلمان علنی نباشد ولی مرتکب در حال مستی در معابر یا اماکن عمومی ظاهر شود، به مجازات مقرر برای تظاهر به عمل حرام محکوم می‌شود.

ماده ۸۳۵ قانون در این‌‌باره می‌گوید: هرکس علنا در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید، علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌گردد و درصورتی‌که‌ مرتکب عملی شود که‌ نفس ان عمل دارای کیفر نباشد ولی عفت عمومی را جریحه‌دار کند، فقط به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شود.

اپ چه حذف شرب

راه‌های اثبات شرب خمر

۱. اقرار

اقرار یعنی این‌که‌ خود شخص به ارتکاب جرم از جانب خود خبر بدهد. اقرار از طریق لفظ یا نوشتن یا اشاره (در صورت عدم امکان از طریق فعل) انجام می‌شود و در هر صورت بایـد روشن و بدون ابهام باشد. در کلیه‌ی جرایم یک‌بار اقرار کافی است مگر انکه‌ در قانون خلاف ان به‌صراحت بیان شده باشد، به‌طور مثال قانونگذار در خصوص شرب خمر دوبار اقرار را برای اثبات معتبر دانسته است. اقرارکـننده بایـد عاقل، بالغ و مختار باشد بنابراین‌ اقراری که‌ تحت اکراه، اجبار، شکنجه، اذیت و آزار روحی یا جسمی اخذ شود، فاقد ارزش و اعتبار است.

۲. شهادت

شهادت یعنی این‌که‌ شخصی غیر از طرفین دعوا از وقوع یا عدم وقوع جرم توسط متهم یا هر امر دیگری نزد مقام قضایی خبر بدهد. شهادت شرعی ان است که‌ قانون‌گذار ان را معتبر و دارای حجیت دانسته است اعم از انکه‌ مفید علم باشد یا نباشد. شاهد شرعی در زمان ادای شهادت بایـد دارای این‌ شرایط باشد:

 • بلوغ؛
 • عقل؛
 • ایمان (مسلمان باشد)؛
 • عدالت؛
 • طهارت مولد (حلال‌زاده باشد)؛
 • ذی‌نفع نبودن در موضوع؛
 • نداشتن خصومت با طرفین یا یکی از انها؛
 • عدم اشتغال به تکدی و ولگرد نبودن.

نصاب شهادت در کلیه جرایم شهادت دو شاهد مرد است مگر جرایمی که‌ قانون‌گذار استثنا نموده باشد مانند زنا که‌ با شهادت ۴ مرد ثابت می‌­شود. بنابراین‌ شرب خمر در اصل جای می‌­گیرد و با شهادت دو مرد قابل اثبات است.


در ادامه بخوانید: عفو و انواع ان در قوانین حقوقی

این‌ مطلب در مورد اپ چه حذف شرب می باشد .

این‌ مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید
کتاب الکترونیکی

کتاب الکترونیکی الفبای قراردادهای تجاری

مانند یک حقوق‌دان قراردادی حرفه‌ای تنظیم کنید

شرب خمر چه جرمی است و چه مجازاتی دارد؟


۱۶۰۰۰تومان


۸۰۰۰تومان

مشاهده محصول
اپ, چه, حذف, شرب

منابع
سایت چطور

گردآوری توسط توسط مجله سرگرمی خبری
پارس پرتو

حق داشتن وکیل در قوانین ایران و بین‌الملل به چه معناست؟

با شروع فراین‌د دادرسی کیفری، متهم حق خواهد داشت تا از همراهی یک وکیل در مراحل قضایی بهره ببرد. گرچه این‌ حق در دادرسی مدنی و در دادگاه‌های حقوقی نیز رعایت می‌شود، به‌جهت حساسیت مراحل کیفری و رسیدگی به اتهام و صدور حکم محکومیت، سلب حق داشتن وکیل برای متهم موجب مجازات انتظامی برای مسئولان و مقامات قضایی است. در این‌ نوشتار، به بررسی خاستگاه‌های الزامی‌بودن این‌ حق برای متهم و قوانین موجود در این‌ مورد خواهیم پرداخت.

حتما بخوانید:انواع وکالت و جزییات مربوط به هر کدام از انهاوکالت در توکیل به چه معنا است؟مهمترین نکات برای انتخاب وکیل مناسبمفهوم حق داشتن وکیل
از اصول اساسی رسیدگی کیفری، حقوقی …
گمرک چیست و چه وظایفی دارد؟

شرایط نوین تجارت جهانی و مسایل اقتصاد بین‌الملل در توسعه و پیشرفت کشورهای جهان جایگاه ویژه‌ای دارند و روزبه‌روز نقش تجارت و اهمیت ان در مجموعه‌ی اقتصاد ملی کشورها بیش از پیش آشکار می‌شود. اکنون شیوه‌های ابتدایی تجارت بین‌الملل دگرگون شده‌اند و هر روز پیچیده‌تر و تخصصی‌تر می‌گردند و شناخت دقیق و مشخص مسایل مربوط به تجارت همچون مسایل بانک، حمل‌و‌نقل، بیمه و گمرک برای انجام سریع و صحیح انها لازم و ضروری شده است.
از سوی دیگر، به منظور توسعه‌ی تجارت در رقابت جهانی، اطلاع از مقررات بین‌الملل، کنوانسیون‌ها، موافقت‌نامه‌ها و اصطلاحات بین‌المللی، به‌خصوص با آزادسازی تجارت و عضویت در سازمان جهانی تجارت (WTO) و نقش صادرات امری اجتناب‌ناپذیر …

«سروش» از اپ استور حذف شد

خبرگزاری مهر: در پی حذف اپلیکیشن های ایرانی از فروشگاه برنامه های کاربردی کمپانی اپل (اپ استور)، برخی پیام رسانهای ایرانی نیز به تازگی از این‌ فروشگاه حذف شده اند.
اقدام شرکت اپل در حذف اپلیکیشن های ایرانی به بهانه تحریم شرکتهای ایرانی توسط آمریکا از سال گذشته آغاز‌ شده است و این‌ شرکت امکان نصب و دانلود این‌ اپلیکیشن ها را برای کاربران آیفون غیرممکن کرده است.
درحال حاضر نیز با افزایش میزان مراجعات به برخی پیام رسانهای داخلی، این‌ اپلیکیشن ها از فروشگاه اپ استور ( iOS ) حذف شده است.
هم اکنون دسترسی به پیام رسانهای داخلی مانند سروش و بله در این‌ فروشگاه ممکن نیست و این‌ اپلیکیشنها از اپ استور حذف شده اند. در همین حال اپلیکیشنی مانند بیسفون پلاس نیز قابل دانلود برای برخی از کاربران آیفون نیست.
در حال حاضر کاربران سیستم عامل IOS امکان دانلود پیام رسانهای …

 • دسته‌بندی نشده
 • شرب خمر چه جرمی است و چه مجازاتی دارد؟


 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *