خانه / دسته‌بندی نشده / آقای وزیر! ضرورت حضور پزشکان مرد در حوزه مامایی چیست؟ به همراه توضیحات

آقای وزیر! ضرورت حضور پزشکان مرد در حوزه مامایی چیست؟ به همراه توضیحات

آقای وزیر! ضرورت حضور پزشکان مرد در حوزه مامایی چیست؟ ، ضرورت حضور پلیس امنیت اخلاقی چیست؟ ، ضرورت توجه به استفاده بهینه از تکنولوژی‌هـای روز دنیا در حوزه رادیولوژی/ وابستگی حوزه عکسبردای پزشکی به تکنولوژی ، ضرورت اختصاص بودجه‌هـای دولتی در حوزه تحقیقات پزشکی ، ضرورت بسترسازی مناسب برای ورود ربات‌ها به صنعت/ مشکل حوزه رباتیک فرهنگی است ، تامین رفاه دانشجویان، اولویت وزارت علوم در حوزه دانشجویی/ ضرورت ایجاد انجمن‌هـای دانش آموختگان در دانشگاه‌ها .
آقای وزیر! در شرایطی کـه بانوان پزشک متخصص زنان توانمند متعددی در کشور وجود داشته و پزشکان خانم در ایـن رشته خیلیند، چه لزومی است کـه بیت المال را صرف آموزش آقایان در ایـن رشته کنیم؟تکلیف جمعیت گسترده زنان فارغ التحصیل رشته مامایی چیست؟!حسن قاضی‌زاده وزیر بهداشت چند روز گذشته در مرنام جهانی روز ماما بر پرهیز از رویکردهـای جنسیتی …

آقای وزیر! ضرورت حضور پزشکان مرد در حوزه مامایی چیست؟

آقای وزیر! در شرایطی کـه بانوان پزشک متخصص زنان توانمند متعددی در کشور وجود داشته و پزشکان خانم در ایـن رشته خیلیند، چه لزومی است کـه بیت المال را صرف آموزش آقایان در ایـن رشته کنیم؟

تکلیف جمعیت گسترده زنان فارغ التحصیل رشته مامایی چیست؟!

حسن قاضی‌زاده وزیر بهداشت چند روز گذشته در مرنام جهانی روز ماما بر پرهیز از رویکردهـای جنسیتی در حوزه مامایی تاکید کرد و گفته بود: در رشته اورولوژی، انتخاب دستیاران بر اساس جنسیت نیست و جنسیتی شدن ورود دستیاران به حوزه تخصص زنان، نه تنها تاکنون کمکی نکرده بلکـه آسیب‌هـایی نیز به همراه داشته است. امیدواریم کـه با کمک بزرگان و همکاران بتوانیم ایـن مشکل را حل کنیم.

همـه چیز در مورد آیا پزشکان حضور حوزه ضرورت کیا مرد من وزیر

هاشمی در ادامه ایـن اظهار نظر گفته بود: چند سال پیش ماماهـایی در کشور تربیت می‌شدند کـه حتی یک بار زایمان طبیعی را انجام نداده بودند اما در حال حاضر ایـن فرصت برای دانشجویان فراهم شده است. یکی از روسای دانشگاه‌هـای علوم پزشکی اطراف تهران می‌گفت کـه در کنار ماماها، انترن‌ها در زایمان کمک می‌کنند و از هر ۱۰ نفر کـه زایمان برای انها انجام شده بود، سوال شد کـه برای شمـا تفاوتی دارد کـه دانشجوی خانم یا آقا زایمان را انجام بدهند کـه انها گفته بودند تفاوتی بین خانم یا آقا بودن دانشجویان برای زایمان وجود ندارد و مهم سالم بودن نوزاد است.

ایـن اظهارات وزیر بهداشت با واکنش‌هـای مختلفی در جامعه پزشکی و البته فرهنگی کشور رو به رو شد.

جزییات مطلب آیا و پزشکان و حضور و حوزه و ضرورت و کیا و مرد و من و وزیر را میخوانید .

جمعی از پزشکان و دانشجویان پزشکی آقا و خانم عمومی و متخصصین رشته هـای رادیولوژی، قلب، طب اورژانس، زنان، اطفال، پوست ، گوش و حلق و بینی، داخلی، جراحی انکولوژی، طب سنتی، پزشکی اجتماعی، طب فیزیکی به همراه ماماها و پرستاران مشغول به خدمت در سراسر کشور نیز در نامه به وزیر بهداشت ضمن اعتراض از اظهارات وی، نکاتی را متذکر شده‌اند.

اطلاعات و توضیحات بیشتر درباره آقای وزیر! ضرورت حضور پزشکان مرد در حوزه مامایی چیست؟

متن ایـن نامه به شرح زیر است:‌

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
آقای پزشک قاضی زاده هاشمی

باسلام
مستحضرید کـه یکی از دستاوردهـای انقلاب پربرکت اسلامی کـه ما پزشکان نیز در کنار آحاد ملت بر ان می بالیم، تلاش برای تحقق اقامه ی دستورات و حدود الهی در جامعه در ابعاد مختلف (از جمله حوزه ی پزشکی) بوده است؛ خصوصاً آموزش پزشکان خانم در رشته هـای مختلف؛ و از حساس ترین ان ها: آموزش تخصصی پزشک و مامای زن در رشته ی زنان و زایمان (به برکت عزم و غیرت دینی ملت و حاکمیت، ایـن اقدام بیش از ۳۰ سال است کـه در کشور اسلامی ما صورت میگیرد)

توضیحات بیشتر در موردآیا پزشکان حضور حوزه ضرورت کیا مرد من وزیر

متاسفانه در یازدهم اردیبهشت ماه سال جاری در مرنام بزرگداشت روز جهانی مامایى، جنابعالی نسبت به جنسیتی شدن ورود دستیاران به حوزه ی تخصصی زنان موضع گیری داشته و عنوان کرده اید کـه نه تنها ایـن رویکرد تاکنون کمکی نکرده، بلکـه آسیب هـایی نیز به همراه داشته است!

آقای وزیر! در شرایطی کـه بانوان پزشک متخصص زنان توانمند متعددی در کشور وجود داشته و سالانه نیز ایـن رشته از میان پزشکان خانم با سطوح عالی علمی داوطلبان خیلیی دارد، چه لزومی است کـه بیت المال را صرف آموزش آقایان در ایـن رشته کنیم؟

شمـا مطلب آقای وزیر! ضرورت حضور پزشکان مرد در حوزه مامایی چیست؟ را می خوانید .

 

وزیر بهداشت موریتانی با قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل دیدار می‌کند

آقای وزیر! فرمایش کردید جنسیتی بودن رشته ی مامایی و زنان و زایمان آسیب‌هـایی به دنبال داشته است. لطفاً شفاف و برای جامعه ی علمی پزشکی بفرمایید ایـن چه آسیبهـایی است کـه زنان خود قادر به رفع ان نیستند و صرف حضور مردان ان را برطرف میکند؟

آیا پزشکان حضور حوزه ضرورت کیا مرد من وزیر

آقای وزیر! برای ما سؤال پیش آمده کـه از نظر جنابعالی دقیقاً چه مشکلاتی در رشته ی تخصصی زنان است کـه در سایر رشته هـای دو جنسیتی وجود ندارد؟ و ورود آقایان قرار است چه مشکلاتی را حل کند؟! اگر شمـا از خدمات نامناسب برخی متخصصین زن ایـن رشته به بانوان ناراحت استید، طبعاً باید موانع رشد و تربیت دستیاران ایـن رشته را بهبود ببخشید و عزم و تدبیر خود را برای ورود افـراد هرچه مستعدتر و توانمندتر به ایـن رشته فراهم نموده و به جای تحت فشار قرار دادن دستیاران رشته ی زنان با کلاکچری هـای سنگین و کم بازده، کیفیت آموزش ها را در همـه ی سطوح ارتقاء ببخشید.

از طرفی جای بسی تعجب است کـه جنابعالی در همایش روز ماما، به جای تمرکز ویژه بر روی ایـن قشر و پرداختن به انان و برنامه‌ریزی برای ارتقای عملکرد ایـن کادر درمانی مهم برای ترویج زایمان فیزیولوژیک، تلویحاً بیان کـنید کـه مشکل ایـنست کـه شمـا همـه زن استید و مردی در میانتان حضور ندارد!
آقای پزشک هاشمی ایـنگونه اظهارات، توهین مستقیم به استعداد و توانایی هـای زنان جامعه است. از دیدگاه امثال شمـا، زنان حتی قدرت رسیدگی و مدیریت پزشکی و زایمان خود را ندارند و برای هر اقدامی نیازمند حضور مستقیم مردان استند.
حال انکـه به گواه سازمان بهداشت جهانی کاهش قابل توجه شاخص مرگ مادر طی ۳۰ سال گذشته، ارمغان عملکرد همین بانوان دلسوز ماما و متخصصین توانمند زنان و زایمان بوده است.
واضح است کـه اگر هدف ما ارتقای سطح سلامت زنان کشور باشد، قطعا حیطه هـای خیلی مهمتری برای اقدام و مداخله پیش روی ما خواهد بود. از جمله بیمه ی تمامی زنان باردار برای انواع آزمایش ها و سونوگرافی هـای لازم و غربالگری هـای اول و دوم با هزینه هـای هنگفت، فراهم آوری امکانات ترغیب کننده ی زایمان طبیعی در تمامی بیمارستان ها در تمام شهرهـای کشور، تلاش جدی برای تغییر نگرش متخصصین زنان و ماماها و عموم زنان جامعه نسبت به عوارض سزارین و آگاه سازی در زمینه مزایای فیزیولوژیک بودن زایمان طبیعی، اختصاص مامای واحد به ازای هر زائو (در عمل و با تخصیص بودجه و نه در حد بخشنامه ی کاغذی)، اختصاص سبدهـای تغذیه ای به زنان باردار مبتلا به سوءتغذیه (بدون توجه به سن!)، تحت پوشش بیمه قراردادن غربالگری سرطان هـای پستان و سرویکس و…

جناب آقای پزشک هاشمی تاکید جنابعالی بر پرهیز از رویکردهـای جنسیتی در حوزه ی زنان، و اظهارات شمـا درباره ی مقایسه‌ رشته ی اورولوژی با رشته ی زنان از ایـن جهت کـه انتخاب دستیاران در رشته ارولوژی بر اساس جنسیت نیست، خیلی جای تعجب دارد! چرا کـه همـه ما به خوبی می دانیم کـه اورولوژی رشته ای مربوط به سلامت دستگاه ادراری تناسلی و لذا مشترک بین زنان و مردان است و نیاز به تربیت هردو جنس پزشک وجود دارد؛ اما ژنیکولوژی صرفا رشته ای مربوط به دستگاه تناسلی و مشکلات زنان است و هیچ ارتباطی به مردان ندارد.

آقای پزشک هاشمی بر اساس قانون طرح انطباق کـه شمـا سال هاست موظف به اجرای ان استید، لازم است شرایطی فراهم کـنید کـه به بیماران، علاوه بر پزشک عمومی و متخصص هم جنس، پرستار، بهیار و خدمه ی هم جنس خدمات ارائه دهند. ایـن قانون در حال حاضر در برخی کشورهـای غربی غیرمسلمان نیز اجرا شده و حق حفظ حریم، جزء حقوق مسلم بیمار است!

ایـن مطلب در مورد آیا پزشکان حضور حوزه ضرورت کیا مرد من وزیر می باشد .

اما هم چنان نه تنها به دلیل بی توجهی وزارت متبوع جنابعالی در اجرایی کردن ایـن قانون در بیمارستانها و مراکز درمانی دولتی و خصوصی، مراجعان به ایـن مراکز علاوه بر درد ونگرانی حاصل از بیماری (و هزینه هـای درمانی) باید اضطراب عدم رعایت حریم شخصی و شرعی خود را نیز متحمل شوند؛ بلکـه جنابعالی با تدبیری جدید، قصد وارد کردن مردان در رشته ی تخصصی زنان و زایمان را نیز دارید!

واکنش نمایـنده مجلس به برهم خوردن کنسرتی کـه در ان حضور داشت

جناب وزیر، اظهارات جنابعالی به عنوان وزیر بهداشت درمان و «آموزش پزشکی» در عالی ترین سطح تصمیم گیری نظام سلامت، طبعاً باید منطبق بر معتبرترین منابع علمی باشد. حال جای سؤال است کـه چطور جنابعالی براساس اظهارات سوگیرانه رئیس «یک» بیمارستان در حاشیه ی تهران، ان هم در مورد تعداد محدودی از بیماران، ان هم به صورت شفاهی و در شرایط خاص، به ایـن جمع بندی رسیدید کـه اکثر زنان کشور در مراجعات به متخصص زنان و زایمان، هیچ فرقی بین پزشک زن یا مرد قائل نیستند!!

آقای وزیر! ضرورت حضور پزشکان مرد در حوزه مامایی چیست؟

آقای وزیر ما پزشکان مشغول به تحصیل یا کار در سراسر کشور، در قاطبه ی موارد مراجعه کاملاً برعکس حالتی کـه شمـا اظهار کرده اید را دیده ایم و به ضرس قاطع و کاملاً عینی میگوییم کـه زنان باحیای ایـرانی کـه حتی برای معایـنه ی ژنیکولوژی توسط پزشک و مامای «زن» نیز در خیلیی از موارد معذب استند و شرم دارند، هیچ تمایلی به معایـنه و درمان توسط مردان ندارند! علاوه بر ایـن حیای زنانه، ما شاهد برخوردها و ناراحتی شوهران خیلیی از زنان مراجعه کننده به درمانگاه ها و اتاق زایمان به علت حضور دانشجویان آقا بر بالین زنان ان ها بوده‌ایم! ایـن حیاء و غیرت شاید در اندکی از افـراد و مسئولین ایـن جامعه کمرنگ شده باشد، اما هنوز در میان زنان و مردان ایـرانی عمیقا وجود دارد، ارزشی کـه نه فقط ریشه در دین، بلکـه ریشه در تمدنی چندهزارساله دارد.

جدای از ایـن ، حال در شرایطی کـه جامعه ی بزرگ بهداشت و درمان کشور با مشکلات عدیده ای در طرح تحول سلامت، بدهکاری و خالی شدن صندوقهـای بیمه، نارضایتی گسترده ی پزشکان و کادر درمان از پرداخت ها و … دست و پنجه نرم میکند، بهتر است وزارت بهداشت به جای پرداختن به موضوعاتی از ایـن دست، زمان و انرژی
خود را صرف حل مشکلات متعدد استخدام پرستاران و ماماها، توزیع عادلانه و علمی خدمات سلامت در کشور، مشکلات جدی معیشتی پرسنل بهداشت و درمان به خصوص در اثر طرح تحول سلامت و … بنماید.

آیا, پزشکان, حضور, حوزه, ضرورت, کیا, مرد, من, وزیر

در نهـایت تذکر مقام معظم رهبری حفظه الله در ایـن خصوص را یادآور می‌شویم کـه در ۸ آذر سال ۱۳۷۲ در دیدار با ماماها فرمودند:
«ما به مردان می‌گوییم: شمـا با زایمان زنان چه کار دارید؟ ایـن مربوط به شمـا نیست؛ مربوط به خودِ خانمهاست. شمـا در طول تاریخ نگاه کـنید همـه جای دنیا آیا هیچ وقت مامای مرد دیده شده است؟! ماماها، همیشه زن بودند؛ ماماهـای تجربی قدیمی. ایـن، یک کار زنانه است. کاری است کـه مربوط به زنان است و زنان باید ان را انجام بدهند. ایـن یک امر طبیعی است. مردان در ایـن خصوص برای چه وارد می‌شوند؟ بیایـند چه کنند؟ بودنِ انها چه لزومی دارد؟ حضور در میدانی است کـه کوچکترین نیازی به انها نیست. به‌علاوه، ضررهـایی هم دارد.»

دعوت ظریف برای پیوستن به چالش بی زباله

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: farsnews.com

منابع
سایت سیمرغ

گردآوری توسط توسط مجله سرگرمی خبری
پارس پرتو

خرسندی وزیر خارجه گرجستان از توسعه روابط با ایـران

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان کـه به‌منظور شرکت در اجلاس چهارجانبه منطقه‌ای ایـران، آذربایجان، ترکیه و گرجستان، به باکو مسافرت کرد، با آقای “میخاییل جانلیدزه” وزیر خارجه گرجستان دیدار کرد.ظریف در ایـن دیدار بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌هـای موجود فی‌مابین دو کشور تأکید کرد و گفت: ما خواهان توسعه همکاری‌هـای بانکی بین دو کشور، اتصال خطوط راه ایـران و گرجستان، عملیاتی شدن کریدور ترانزیتی از خلیج فارس تا دریای سیاه و مدیترانه و استفاده از ظرفیت‌هـای گرجستان برای صادرات مجدد کالاهـای ایـرانی استیم.وزیر امور خارجه کشورمان همچنین همکاری‌هـای دو کشور در مجامع بین المللی را خیلی مهم ارزیابی و ابراز امیدواری کرد کمیسیون مشترک کنسولی دو کشور برگزار شـود.وزیر خارجه گرجستان نیز در ایـن دیدار از توسعه روابط بین ایـران و گرجستان به‌ویژه در یک سال اخیر ابراز خرسندی کرد و خواستار سرمایه‌گذاری‌هـای مشترک در پروژه‌هـای فنی و مهندسی و تشکیل شرکت‌هـای …

نگرانی از حضور ساواک و کومله در روز همـه‌پرسی فروردین/ داستانی


به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ۱۲فروردین سال ۵۸ یعنی تقریباً روزی کـه تنها دو ماه از کاشت نهال انقلاب اسلامی مردم به رهبری حضرت امام(ره) گذشته بود، یکی از رخدادهـای مهم تاریخی برای ایـران در سطح بین‌المللی یعنی برگزاری همـه‌پرسی به دستور امام برای تعیین حکومت آینده ایـران به وقوع پیوست.
۳۹ بهار پیش‌ازایـن بارأی اکثریت قاطع ملت، نظام سیاسی اجتماعی کشور پس از ۲۵۰۰ سال از نظام سلطنتی شاهنشاهی به‌نظام جمهوری اسلامی و یک حکومت مردم‌نهاد تغییر یافت. به‌عبارت‌دیگر ۱۲فروردین ۱۳۵۸ دستاورد بزرگی از مبارزات مردم علیه طاغوت بود کـه با شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی به بار نشست و نظام جمهوری اسلامی با آری گفتن ۲/۹۸ آحاد جامعه ایـران در تاریخ و تحولات سیاسی جهان ثبت شد.در همین ارتباط گفت و گویی با «حسن غفوری فرد» سیاستمدار و عضو سابق شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی و رئیس فعلی هیئت نظارت و بازرسی شورای عالی انقلاب …

واکنش وزیر ارشاد به حضور ۲ ایـرانی در جشنواره کن


خبرگزاری ایلنا: سید عباس صالحی ویزر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره حضور اضغر فرهادی و جعفر پناهی در جشنواره فیلم کن واکنش نشان داد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز شنبه ۱ اردیبهشت در حاشیه بازدید از سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر در پاسخ به سوالی پیرامون حضور جعفر پناهی و اصغر فرهادی در هفتادو یکمین دوره جشنواره فیلم کن گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هنوز به هیچ موضع رسمی درباره حضور ایـن دو هنرمند در جشنواره فیلم کن نرسیده است.
وی ادامه داد: نگاه و تعامل ما یک نگاه و تعامل حداکثری با جهان و سینمای جهان است و با ایـن رویکرد ارتباطات جهانی خود را تنظیم کردیم و نگاه ما حضور حداکثری است البته قطعا پاره‌ای از قواعد و قوانین وجود دارد کـه ان‌ها نیز باید رعایت شـود.
صالحی درباره ارتباط و تعامل وزارت ارشاد با دستگاههـای امنیتی …

حاتمی کیا: فیلمسازان ارگانی لژیونرهـای مزدور استند آیا من از ان ها استم؟

همین آب‌باریکـه (صدا و سیما) در اختیار جریان فکری قرار می‌گیرد کـه هیچ عُلقه‌ای به مضامین ملی-میهنی ندارد. تا جایی کـه یکی درباره «به وقت شام» گفت ایـن فیلم برای طرفداران حضور ایـران در کشور سوریه ساخته شده است! پس وجه افتراق «شبکـه ملی» با شبکـه «من و تو» در چیست.گفت و گو با ابراهیم حاتمی کیابعد از دریافت جایزه بهترین کارگردانی در سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر، سخنان شمـا واکنش‌هـای زیادی به دنبال داشت. برخی‌ها می‌پرسیدند کـه اعتراض حاتمی‌کیا به چه افـرادی و چه چیزهـایی بوده!اگر قهرمانان آثارم در ان اختتامیه حضور داشتند، همین کاری را می‌کردند کـه من کردم. انچه در اختتامیه جشنواره فجر برای من رخ داد، شهودی‌ترین نوع واکنش بود. انچه از زبانم جاری شد، همـه وجودم فریاد می‌زد و اگر از نای جانم نبود، چنین موجی نمی‌ساخت. اختتامیه فجر ده‌ها‌ میلیون تماشاچی داشت؛ کسبه و کارگر و روحانی و دانشجو و خانه‌دار و پیر و جوان. همان‌هـایی …

  • دسته‌بندی نشده
  • آقای وزیر! ضرورت حضور پزشکان مرد در حوزه مامایی چیست؟


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *