خانه / دسته‌بندی نشده / ایـن خانه برای زنان بی سرپناه، امن اسـت! به همراه توضیحات

ایـن خانه برای زنان بی سرپناه، امن اسـت! به همراه توضیحات

ایـن خانه برای زنان بی سرپناه، امن اسـت! ، روایت متفاوت از شیر مردی کـه با اتوبوس‌هـای قراضه برای زلزله‌زدگان سرپناه می سازد+تصاویر ، سلامت زنان شاغل و خانه دار ، شیوع اگزمای پوستی تماسی در زنان خانه‌دار و آرایشگران ، خانه‌داری کمتر زنان و پیشرفت فناوری به «کاهش سلامت» منجر می‌شـود ، روش ها و ترفندهـایی برای مرتب نگه داشتن خانه در خانه تکانی .
روزنامه قانون: خانه‌ای میان خانه‌هـای دیگر، سرای آدم‌هـایی اسـت کـه به ان پناه آورده‌اند؛ زنانی کـه گذشته تلخ و دردناک‌شان در تعقیب‌شان بوده، حالا روزگار آرامی را سر می‌کـنند بی‌انکـه کسی تهدیدشان کند، کتک‌شان بزند یا شیره جان‌شان را بمکد.
آمده‌ام به دولت آباد. آدرس تا حدودي سر راسـت اسـت! مرد سن …

ایـن خانه برای زنان بی سرپناه، امن اسـت!

روزنامه قانون: خانه‌ای میان خانه‌هـای دیگر، سرای آدم‌هـایی اسـت کـه به ان پناه آورده‌اند؛ زنانی کـه گذشته تلخ و دردناک‌شان در تعقیب‌شان بوده، حالا روزگار آرامی را سر می‌کـنند بی‌انکـه کسی تهدیدشان کند، کتک‌شان بزند یا شیره جان‌شان را بمکد.

آمده‌ام به دولت آباد. آدرس تا حدودي سر راسـت اسـت! مرد سن و سال‌داری وسط کوچه را نشان می‌دهد و می‌گوید جایی کـه دنبالش استم انجاسـت. خانه‌ای ویلایی با در بزرگ قهوه‌ای رنگ، جایی اسـت کـه در طول سال‌هـای گذشته خانه بسیاری از زنان بی‌سرپرست و بد سرپرست و حتی معتاد بوده. تابلویی کـه نشان دهد ایـنجا كجاسـت بالای در نزده‌اند؛ شاید به ایـن علت کـه حساسیت برخی مردم را برانگیزند.

همه چیز در مورد امن توپ خانه روزنامه زنان مجلس

وسط حیاط خانه چند ماشین اورژانس اجتماعی پارک، روبه‌رویم راهروی عریضي اسـت. از مرد جوان کم شنوایی کـه در «دبیرخانه» نشسته، نشانی اتاق خانم جمالی، رییس مرکز را می‌پرسم.

ایـن خـا نه امـن اسـت

جزییات مطلب امن و توپ و خانه و روزنامه و زنان و مجلس را میخوانید .

هفت سال اسـت کـه در آسایشم

اطلاعات و توضیحات بیشتر درباره ایـن خانه برای زنان بی سرپناه، امن اسـت!

برای بازدید از ایـن مرکز، خانم جمالی و یکی از مددکاران همراهم می‌شوند. بیشتر ساکنان ایـن خانه دم ظهری توی اتاق‌هـای‌شان استند. نخستین زنی کـه وارد کادرم می‌شـود، فریباسـت. زن ۳۸ ساله‌ای کـه هفت سال پیش ساکن خانه امن دولت آباد شده.

موهـای رنگ شده‌اش از زیر روسری مشکی رنگش بیرون زده اسـت و انگار چشم‌هـای آبی او با رنگ شلوار و ناخن‌هـای لاک زده‌اش ست شده. از او درباره زندگـی‌اش می‌پرسم كه مي‌گويد: «شوهر و بچه‌ای ندارم. یعنی هیچ‌وقت ازدواج نکردم. کارتن‌خواب بودم. مواد مصرف می‌کردم؛ هرویین و کراک و شیشه. ۱۳ ساله بودم کـه پدر و مادرم را از دست دادم. دو برادر و سه خواهر دارم ولی هیچ‌کدام سراغی از من نمي‌گیرند».

از روزهـایی حرف می‌زند کـه سقفی بالای سرش نداشته؛ «جایی نداشتم. خواهر و برادر‌هايم همه ازدواج کرده بودند و من‌ را نمی‌پذیرفتند. خرج موادم را تا وقتی کـه هنوز به‌‌دليل اعتیاد از پا نیفتاده بودم، با کار کردن در می‌آوردم؛ البته کمی ارث پدری به من رسیده بود کـه همه را دود کردم. توی شرکت خدماتی کـه آشنای یکی از دوستانم بود، کار پیدا کردم و همین آشنایی باعث شد از ما تست اعتیاد نگیرند. برای نظافت به خانه‌‌هـای مردم مي‌رفتم تا ایـنکـه به علت مصرف زیاد مواد ناتوان، بیکار و بی پول شدم و در نهـایت کارتن خواب.

توضیحات بیشتر در موردامن توپ خانه روزنامه زنان مجلس

روزگار فریبا در خیابا‌ن‌هـای خاک سفید تهرانپارس سپری شده با زنانی کـه شبیه خودش بوده‌اند. خانم جمالی توضیح می‌دهد کـه فریبا یک‌سال از زندگـی‌اش را به‌دليل اعتیاد در ندامتگاه گذرانده و پس از آزادی، به خانه‌هـای امن پناه آورده‌اسـت.

خزان سرد «بهار»

شمـا مطلب ایـن خانه برای زنان بی سرپناه، امن اسـت! را می خوانید .

«بهار» متاهل و ديپلمه اسـت و در آستانه جدایی. ۴۰سال دارد، پدر و مادر ندارد جز یک خواهر. خواهری کـه انگار او را از زندگـی‌اش بیرون رانده اسـت. بهار روسری مشکی رنگي سر کرده و مانتوی گشادی پوشیده اسـت. آرام حرف می‌زند و کوتاه کوتاه. حوصله ندارد. از چشم‌هـایش پیداسـت غمگین اسـت. مددکارش می‌گوید به علت مصرف داروهـای ضد افسردگی در بيشتر مواقع خواب اسـت. زمانی هم کـه بیدار اسـت، بی‌جنب و جوش كناري می‌نشیند و به گوشه‌ای خیره می‌ماند. علت چاقی‌اش هم همین اسـت. انگیزه و علت زندگـی را از دست داده و قادر به انجام هیچ کاری نیست. حتی چندین بار تا مرز خودکشی پیش رفته اسـت.

طرح تدریس به زبان مادری در مدارس آماده شد

او با بی‌حوصلگی جوابم را می‌دهد: «شوهرم حسابدار بود. اعتیاد هم داشت. خدا راشکر بچه ندارم کـه توی ایـن زندگـی حيف شـود. دو سال توی یک شرکت تولیدی کار می‌کردم. شش، هفت ماهی می‌شـود كه به خانه امن دولت آباد آمده‌ام».

امن توپ خانه روزنامه زنان مجلس

مددکارش ادامه حرف‌هـایش را می‌گیرد: «‌بار دومی اسـت کـه بهار به ایـنجا می‌آيد. بار اول یک هفته بیشتر نبود. ما واسطه شدیم و از شوهرش خواسـتیم به دنبال زنش بيايد و به زندگـی‌ برگردند. به ان‌ها مرکز مشاوره معرفی کردیم تا مشکلات‌شان حل شـود ولی مشاوره نرفتند و دوباره درگیر شدند. بهار بعد از چند ماه ایـنجا آمده تا تکلیفش روشن شـود؛ حالا یا جدایی یا سلامت و بازگشت به خانه. شاید هم همین‌جا ماند. بهار از کیس‌هـایی اسـت کـه بعد از درمان خودش، به بهبود و سلامت شوهرش اميد داریم چون هر دو برای پايان دادن به زندگـی‌شان مشترك‌شان مردد استند».

مددکار کمی از بهار فاصله می‌گیرد و با لحن آرامي کـه او نشنود، می‌گوید:« او جزو موارد خاص درمانی اسـت کـه نیاز به زمان زیادی برای مداوا دارد و مانند بقیه برنامه عادی روزانه ندارد. بایـد به اصطلاح خودمان با او لاک پشتی حرکت کنیم؛ دو هفته‌ای او را به حال خودش بگذاریم، کمی کـه روبه‌راه شد بخواهیم به اندازه یک چوب کبریت قدم بردارد و جلو بیاید. روان‌پزشك نيز هفته ای یک بار به بهار سر می‌زند».

تبدیل سکونتگاه موقتی به خانه امن

خانم جمالی درباره خانه‌‌هـای امن و پذیرش ان‌ها بيان می‌کند: «ما یک خانه سلامت برای دخترهـای زیر ۱۸ سال بدسرپرست یا بی‌سرپرست داریم؛ یعنی دخترهـایی کـه یا از جایی معرفی شده‌اند یا با تماس اورژانس اجتماعی به ایـنجا آمده‌اند. سعی می‌کنیم در ایـن‌گونه مراکز شرایطی شبیه خانه برای ان‌ها فراهم کنیم تا به مدرسه بروند و زندگـی عادی بدون اسـترس و نگرانی داشته باشند. عده دیگری نيز به نام دختران فرار استندکـه یا در پایانه‌ها دستگیر می‌شوند یا در خود تهران ساکـنند و از خانه فرار می‌کـنند؛ ان‌ها نيز خوابگاه جداگانه‌اي در مراکزمان دارند.

ایـن مطلب در مورد امن توپ خانه روزنامه زنان مجلس می باشد .

اما اهالی دیگر خانه هـای امن، زنانی استند کـه خشونت دیده‌اند یا خانواده‌ای ندارند و اگر هم دارند، راضی به نگهداری از ان‌ها نیستند. ان‌ها بالای ۱۸ سال سن دارند و اجازه ورود و خروج اختیاری برای انجام هر کاری بهشان داده شده اسـت؛ مگر مواردي مثل بهار کـه به علت افسردگی حاد اجازه خروج ندارد.

چرا رابطه شمـا با خانواده همسرتان به بن بست رسید؟

ساکنان ایـن خانه‌ها اگر خانواده حمایتگری داشتند، به ایـنجا نمی‌آمدند. ایـن زنان فاقد حمایت‌هـای اجتماعی استند و در معرض آسیب‌هـای شدیدتری استند و نمي‌تواننددر سطح جامعه رها باشند. از انجایی کـه تعداد ایـن آدمها کم نیست، سازمان بهزیستی تدابیری اتخاذ کرد و برای زناني کـه به سرپرست نيز دارند و امکان حضور در خانواده براي‌شان فراهم نيست، جایی را به نام خانه‌هـای امن تهیه کرد. زمانی کـه زنان به ایـن مکان وارد مي‌شوند، در وهله اول تیم تخصصی مرکز کـه متشکل از مددکار و روان‌شناس اسـت، شروع به ارزیابی می‌کند. در کنار ایـن تیم تخصصی، پزشک عمومی، روان‌پزشک و پرستار نيزحضور دارند. در واقع مددجو به محض ورودش به اين مكان همه جانبه مورد حمایت قرار می‌گیرد؛ مثل همین مورد بهارکـه به شدت درگیر افسردگی حاد اسـت و تا مرز خودکشی پیش رفته. او شرایطی دارد کـه اولویت اول ما درمان روحی اوست و ایـن اولویت بندی‌ها را مددکار و روان‌شناس با توجه به مصاحبه‌ای با مددجو انجام می‌دهد، مي‌كند.

ایـن خانه برای زنان بی سرپناه، امن اسـت!

ان‌ها مشكل را تعيين مي‌كنند و برای حل ان مشکل به مددجو راهكار ارائه می‌دهند،. برنامه‌ای طراحی می کـنند و طبق همان برنامه برای درمان او گام برمی‌دارند. به عنوان مثال ما کیسی داریم کـه لازم اسـت از طریق خانواده‌اش‌اقدام کنیم. تماس می‌گیریم و بستر سازی‌هـایی می‌کنیم و در قالب جلسات و اطلاع رسانی به خانواده، آموزش و آگاهی می‌دهیم. البته هدف اصلی ما ساماندهی و برگشت‌شان به خانواده و فراهم ساختن یک چتر حمایتی برای ان‌هاسـت».

نکته‌ای کـه مغفول مانده، ایـن اسـت کـه اطلاع‌رسانی درباره وجود خانه‌هـای امن بسیار ضعیف اسـت و خیلی از زنان آسیب‌دیده وقتی با مشکل جدی روبه‌رو می‌شوند، نمی‌دانند بایـد به کجا بروند و چه کـنند. جمالی معتقد اسـت با وجود همین مقدار اطلاع رسانی، سرشان خیلی شلوغ اسـت و علت ایـن امر هم آسیب‌هـای رو به پیشرفت زنان اسـت.

امن, توپ, خانه, روزنامه, زنان, مجلس

ایـن سال‌ها خوشبختانه بحث مددکاری و اورژانس اجتماعی در جامعه خیلی جا افتاده و مددکارها به عنوان یک ضابط اجرایی در حال فعالیتند. به جایی رسیده‌ایم کـه قضات، گزارش مددکارما را از گزارش ضابطان قضایی و انتطامی بیشتر می‌پذیرند و از ما نظر می‌خواهند؛ به خصوص در بحث طلاق کـه ارتباط تنگاتنگی بین ما و قوه قضاییه اسـت.

منابع
سایت برترینها

گردآوری توسط توسط مجله سرگرمی خبری
پارس پرتو

بدترین و نا امن‌ترین کشور‌هـای دنیا برای زنان


وب سایت بدونیم: امسال بر طبق تحقیقات موسسه جورج تاون، صلح و امنیت، موسسه اوسلو و شاخص زنان، صلح و امنیت سوریه بدترین کشور دنیا برای زنان شناخته شد. ایـن شاخص رفاه زنان را بر پایه معیارهـای عدالت، امنیت و موقعیت اجتماعی در ۱۵۳ کشور دنیا ارزیابی کرده اسـت.
برترین کشورهـای دنیا برای زنان کشورهـای شمـالی استند و بدترین ان ها کشورهـایی استند کـه در زیر معرفی شده اند.
نیجریه

علائم سرطان سینه در زنان

تنها ۱۷ درصد از زنان نیجر بین سنین ۱۵ تا ۲۴ باسواد استند. طبق گزارش سازمان بین المللی نجات کودکان در سال ۲۰۱۶ در رابطه با بدترین و برترین مکان ها برای دختران بر طبق عامل ازدواج کودکان نیجر از میان ۱۴۴ کشور بدترین کشور معرفی شد زیرا ۷۶ درصد از دختران نیجر زیر ۱۸ سال ازدواج می کـنند و از هر ۵ نفر یک نفر سالانه ۱ بچه به دنیا می آورد.
سودان

طبق آمار …

وقتی خانه امن نیست…

روزنامه آرمان – آرزو ضیایی: کودکان بدسرپرست از کودکان بی‌سرپرست به مراتب تنهاترند، زیرا ایـن کودکان اغلب دارای پدر و مادر یا سرپرستی فاقد صلاحیت و معتاد استند و تمام دوران حضورشان در خانه رنج و عذاب می‌کشند. یکی از مهم‌ترین اهداف لایحه سرگردان و بلاتکلیف حقوق کودکان و نوجوانان در مجلس کمک به ایـن کودکان اسـت و در صورت تصویب ایـن لایحه قطعا شاهد افزایش تعداد کودکان ارجاع شده به بهزیستی خواهیم بود. نکته حائز اهمیت تخصیص امکانات و خدمات موردنیاز ایـن کودکان در مراکز سازمان‌بهزیستی اسـت. در حال‌حاضر اخبار ضد و نقیضی در ارتباط با فرار برخی کودکان بدسرپرست از مراکز بهزیستی به گوش می‌رسد.
 
باتوجه به تعداد در‌ حال‌افزایش ایـن کودکان، سوال مهم ان اسـت کـه انها در صورت فرار از مرکز بهزیستی به کجا پناه می‌برند و چه آینده‌ای می‌توان برای انها متصور شد؟ خانه‌اش را به میل …

نا امن ترین کشورهـای دنیا برای زنان را بشناسید + از نیجریه تا


بدترین و نا امن ترین کشورهـای دنیا برای زنانامسال بر طبق تحقیقات موسسه جورج تاون، صلح و امنیت، موسسه اوسلو و شاخص زنان، صلح و امنیت سوریه بدترین کشور دنیا برای زنان شناخته شد. ایـن شاخص رفاه زنان را بر پایه معیارهـای عدالت، امنیت و موقعیت اجتماعی در ۱۵۳ کشور دنیا ارزیابی کرده اسـت.برترین کشورهـای دنیا برای زنان کشورهـای شمـالی استند و بدترین ان ها کشورهـایی استند کـه در زیر معرفی شده اند.نیجرتنها ۱۷ درصد از زنان نیجر بین سنین ۱۵ تا ۲۴ باسواد استند. طبق گزارش سازمان بین المللی نجات کودکان در سال ۲۰۱۶ در رابطه با بدترین و برترین مکان ها برای دختران بر طبق عامل ازدواج کودکان نیجر از میان ۱۴۴ کشور بدترین کشور معرفی شد زیرا ۷۶ درصد از دختران نیجر زیر ۱۸ سال ازدواج می کـنند و از هر ۵ نفر یک نفر سالانه ۱ بچه به دنیا می آورد.سودانطبق آمار یونیسف ۳۴ درصد …

روزنامه اصولگرا: مجلس خود را به توپ بست!

روزنامه جوان: کاربران شبکـه‌هاي مجازي ديروز پس از انکـه مجلس براي سومين بار، آخوندي وزير مسکن را اسـتيضاح کرد اما دوباره به او رأي اعتماد داد، مجلس را به توپ اعتراض بستند کـه آخر اين چه بطالتي اسـت کـه با اين همه سرمايه عظيمي کـه صرف اداره مجلس مي‌شـود، تکليف خودتان معلوم نيست؟! در اين ميان آخوندي کـه در عبور از اسـتيضاح افتضاح مجلس، هت‌تريک کرد، حتي بيشتر از ربيعي، وزير کار و رفاه، رأي مثبت آورد تا معلوم شـود کـه در معامله اسـتيضاح، غش شده اسـت وگرنه ان همه رأي براي اسـتيضاح و اين همه رأي براي اعتماد! برخي فعالان سياسي نوشتند کـه اگر مردم در نيت نمايندگان از اسـتيضاح وزرا و سپس رأي دادن مجدد به انها، شک کـنند کـه چه معامله‌اي در کار اسـت، نبايد سرزنش شوند، اين جوي کـه خود مجلس ايجاد کرده اسـت، مجلسي …

  • دسته‌بندی نشده
  • ایـن خانه برای زنان بی سرپناه، امن اسـت!


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *