خانه / دسته‌بندی نشده / کیست تخمدان در زنان، انواع و درمان به همراه توضیحات

کیست تخمدان در زنان، انواع و درمان به همراه توضیحات

کیست تخمدان در زنان، انواع و درمان ، انواع کیست تخمدان، علت و درمان ، کیست تخمدان در زنان، نشانه ها و دوره درمان ان ، درمان خانگی کیست فیبرم و کیست تخمدان ، کیست تخمدان در بارداری، درمان میشود؟ ، کیست تخمدان در زنان، علائم و عوامل بروز .
غذاها، مکمل‌ها و گیاهان دارویی نقش چندان تعیین‌کننده‌ای در درمان یا ابتلا به کیست‌هـای تخمدان ندارند.کیست هـای نه چندان ترسناک!آمارها نشان می‌دهد تعداد خیلی از خانم‌ها به انواعی از کیست‌هـای تخمدان مبتلا هستند. برخی از ایـن کیست‌ها خودبه‌خود بهبود یافته و نگرانی خاصی ندارد ولی تعدادی از انها باید مورد توجه قرار گیرند و نیاز به کنترل و درمان …

کیست تخمدان در زنان، انواع و درمان

غذاها، مکمل‌ها و گیاهان دارویی نقش چندان تعیین‌کننده‌ای در درمان یا ابتلا به کیست‌هـای تخمدان ندارند.
کیست هـای نه چندان ترسناک!
آمارها نشان می‌دهد تعداد خیلی از خانم‌ها به انواعی از کیست‌هـای تخمدان مبتلا هستند. برخی از ایـن کیست‌ها خودبه‌خود بهبود یافته و نگرانی خاصی ندارد ولی تعدادی از انها باید مورد توجه قرار گیرند و نیاز به کنترل و درمان دارند.
حال پرسش ایـنجاسـت کیست‌هـای تخمدان چه هستند و چه موقع خطرناک می‌شوند؟ آیا به طور قطعی قابلیت درمان دارند؟ تغذیه، مکمل‌ها، ورزش و داروهـای گیاهی در پیشگیری و کنترل ایـن بیماری تا چه میزان تاثیرگذار اسـت؟ برای رسیدن به پاسخ علمی ایـن پرسش‌ها با پزشک حسین آصف‌جاه متخصص و جراح زنان، زایمان و نازایی، فلوشیپ و مدرس لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی پیشرفته و مخترع چند ابزار لاپاراسکوپی ثبت و تولید شده در سال ۸۶ به گفت‌وگو نشستیم.
کیست تخمدان چیست؟
کیست تخمدان، غشایی کیسه مانند با منشاء سلولی متفاوت اسـت که‌ می‌تواند حاوی مایع یا سلول‌هـای با منشا تخمدانی یا مخاطی رحم باشد. کیست‌ها در داخل، سطح یا کنار لوله‌هـای تخمدان قابلیت رشد داشته و دو نوع فیزیولوژیک (غیربیماری‌زا) و پاتولوژیک (بیماری‌زا) دارند.
کیست‌هـای ساده و بی‌خطر
دو سوم کیست‌هـای تخمدانی، فیزیولوژیک (غیربیماری‌زا) هستند و معمولا مشکل خاصی برای بیمار ایجاد نمی‌کنند و با گذشت زمان از بین می‌روند. درصد کمی از انها هنگام تخمک‌گذاری پاره و باعث بروز درد شدید و خونریزی داخلی می‌شود و بندرت نیاز به جراحی دارد. معمولا ایـن قبیل کیست‌ها به واسطه مصرف قرص‌هـای ضدبارداری قابل پیشگیری و کنترل هستند.
کیست‌هـای خوش‌خیم، اما نگران‌کننده
کیست‌ هـای پاتولوژیک یا بیماری‌زا دو نوع خوش‌خیم و بدخیم دارند که‌ نوع خوش‌خیم ان در
۱۵-۱۰ درصد خانم‌ها دیده می‌شود.
یکی از شایع‌ترین نوع ایـن کیست که‌ از اوایل بلوغ تا اواخر دوران باروری ریسک ابتلا به ان وجود دارد به کیست شکلاتی معروف اسـت که‌ برخلاف کیست‌هـای فیزیولوژیک اغلب به داروهـای خوراکی جواب نداده و خودبه‌خود درمان نمی‌شود و منجر به بروز بیماری سخت و دردناک اندومتریوز می‌شود.
ایـن بیماری چون وابسته به اسـتروژن اسـت رشد و پیشرفت ان در دوران یائسگی متوقف می‌شود.
علائم کیست شکلاتی
کیست شکلاتی ساختاری مشابه مخاط داخلی رحم یا همان اندومتر دارد و چون محتویات داخل ایـن کیست به رنگ قهوه‌ای و قرمز اسـت به ان کیست شکلاتی می‌گویند.
حجم ایـن کیست به علت تجمع خون در هر بار قاعدگی بزرگ‌تر و سبب دردهـای شدید و گاهی خونریزی غیرطبیعی و در مواردی نازایی می‌شود.
معمولا بیماری اندومتریوز به واسطه حضور کیست شکلاتی از طریق سونوگرافی شکمی ترجیحا واژینال در بیشتر موارد تشخیص داده می‌شود، اما گاهی در مراحل اولیه بیماری به علت کوچک و غیرقابل تشخیص‌ بودن کیست‌هـای شکلاتی، سونوگرافی و حتی ام‌آر‌آی کفایت نمی‌کند و برای پی بردن به علت دردهـای لگنی و تشخیص بیماری اندومتریوز نیاز به لاپاراسکوپی بوده که‌ برترین روش تشخیص و درمان با کمترین عوارض جراحی اسـت.
گاهی برای تشخیص بیماری اندومتریوز از طریق آزمایش خون، میزان مارکر CA-125 سنجیده می‌شود که‌ در بیشتر موارد ارزش تشخیصی نداشته و نباید بیماران نگران بالا بودن ان باشند.
اندومتریوز چیست؟
وقتی بافت داخل حفره رحم (اندومتر) از جایگاه اصلی خود خارج و در جایی غیر از رحم همچون روده، مثانه، کلیه و… رشد کند فرد مبتلا به اندومتریوز اسـت.
بر اثر رشد ایـن بافت در خارج رحم و اتصال به تخمدان، کیست شکلاتی ایجاد می‌شود. در هر بار قاعدگی به علت ریزش اندومتر منتشر در خارج رحم و تجمع خون ناشی از ان در محفظه لگنی، دردهـای شدیدی به سراغ بیمار خواهد آمد.
درمان با دارو موقتی اسـت
کیست شکلاتی و بیماری اندومتریوز درمان دارویی قطعی ندارد، اما به واسطه برخی داروها می‌توان بیماری و علائم ان را تا مدت طولانی تحت کنترل درآورد البته اگر درمان دارویی جواب ندهد یا بیماری سبب ناباروری شود در شرایط خاصی جراحی توصیه می‌شود.
در گذشته با افزایش سایز کیست، جراحی توصیه می‌شد، اما امروزه بر اساس یافته‌هـای پژوهشی و با توجه به ایـن که‌ با وجود کیست شکلاتی، برخی بیماران بارور می‌شوند دیگر سایز کیست، ملاک اقدام به جراحی قرار نمی‌گیرد.
جراحی و کاهش ذخیره تخمدانی
شانس موفقیت در جراحی کیست شکلاتی و ضایعات اندومتریوز فقط یک بار اسـت. زیرا در هر بار جراحی به دنبال خروج کیست و ضایعات اندومتریوز قسمتی از بافت تخمدان برداشته خواهد شد و همین عامل، موجب کاهش ذخیره تخمدانی شده و شانس باروری را در آینده کم خواهد کرد.
بر ایـن اساس برای جراحی اندومتریوز باید به مراکز فوق‌تخصصی و متخصصان مجرب ایـن رشته مراجعه شود.
ریسک ابتلای مجدد، پس از جراحی
اگر طی اولین جراحی، جدار کیست شکلاتی و ضایعات اندومتریوز به طور کامل خارج شود در بازه زمانی پنج سال فقط ۱۵-۵ درصد و طبق برخی گزارش‌هـای تحقیقاتی تا ۳۵ درصد احتمال عود مجدد بیماری وجود دارد، اما اگر جراحی موفقیت آمیز نباشد بلافاصله پس از چند ماه بیماری بازگشت خواهد کرد.
چکاپ منظم بیمار پس از عمل
پس از جراحی بیمار باید هر شش ماه یکبار سونوگرافی شود و برای جلوگیری از عود مجدد تا دو سال دارو مصرف کند. البته اگر بیمار قصد بارداری داشته باشد مصرف دارو قطع خواهد شد.
حاملگی می‌تواند مشابه دارو با توقف در تخمک‌گذاری به پیشگیری از عود بیماری کمک شایانی کند. احتمال سرطانی شدن ایـن بیماری بسیار اندک و یک در هزار اسـت.
تاثیر تغذیه در بهبود کیست‌هـای تخمدان
تغذیه نقش چندان تعیین‌کننده‌ای در درمان یا ابتلا به کیست‌هـای تخمدانی ندارد. اما مصرف غذاهـای ناسالم در افراد مبتلا به کیست می‌تواند سبب تشدید یا عود علائم شود.
در بیمارانی که‌ به میزان زیاد از گوشت قرمز، سویا، سوسیس و کالباس، فرآورده‌هـای پرچرب، نوشیدنی‌ هـای حاوی کافئین و کولادار و داروهـای اسـتروژنی اسـتفاده می‌کنند احتمال وخامت بیماری وجود دارد.
ضمن ایـن که‌ مصرف محصولات حاوی فیبر بالا همچون میوه و سبزیجات می‌تواند با کمک به تنظیم ترشح اسـتروژن از شدت علائم بیماری طی درمان بکاهد.
نقش مکمل‌ها در تسریع درمان
تاکنون در مورد نقش مکمل‌ها در کنترل و درمان کیست‌هـای تخمدان تحقیقات علمی ثابت شده‌ای صورت نگرفته اسـت، اما با توجه به ایـن که‌ از علل بروز کیست و بیماری اندومتریوز علاوه بر دخالت ژن که‌ اصلی‌ترین اسـت، نقص سیستم ایمنی، آلودگی هوا و کمبود ویتامین Dمطرح اسـت می‌توان با مصرف ویتامین‌هـای C و E که‌ نقش انتی‌اکسیدانی قوی دارند و همچنین امگا۳ و ویتامین D با نقش ضدالتهابی و تقویت‌کنندگی سیستم ایمنی و از همـه مهم‌تر مکمل‌هـای پروبیوتیک به تسریع درمان و کاهش شدت علائم ایـن بیماری کمک کرد.
منع ورزش‌هـای پرشی در مبتلایان به کیست
در برخی منابع ایـنترنتی به بیماران مبتلا به کیست توصیه شده در زمان تخمک‌گذاری با انجام ورزش و فعالیت‌هـای سنگین می‌توانید به دفع انواع کیست‌هـای تخمدانی کمک کـنید.
پزشک آصف‌جاه تصریح می‌کند ورزش‌هـای سنگین و پرشی و گاهی نزدیکی در مبتلایان به کیست‌هـای بزرگ‌تر از ۸-۵ سانتی‌متر منجر به پیچ‌خوردن و پارگی کیست و در نهـایت جراحی اورژانسی می‌شود، اما ورزش‌هـای هوازی همچون پیاده‌روی و اسـتفاده از تردمیل توصیه می‌شود.
داروهـای گیاهی؛ موثر یا بی‌تاثیر؟
در شبکه‌‌هـای مجازی، کانال‌هـای طب سنتی راه‌اندازی شده و برای کلیه بیماری‌ها و همچنین ناراحتی‌ هـای زنان نسخه‌هـایی پیچیده می‌شود اما به گفته پزشک آصف‌جاه به علت ایـن که‌ آمار و گزارش‌هـای علمی معتبری در مورد نتایج اثر نسخه‌هـای طب سنتی ثبت نشده، نمی‌توان چنین تجویزاتی را از دیدگاه طب نوین تائید کرد اما اگر علائم بیماران با چنین درمان‌هـایی تخفیف پیدا می‌کند ما ایـن درمان‌ها را منع نمی‌کنیم، اما افراد باید بدانند با چنین نسخه‌هـایی به طور قطعی بیماری‌شان مداوا نخواهد شد و تاثیرات موقتی اسـت.

منابع
سایت نینی بان

همـه چیز در مورد اردوغان انواع پوتین تخمدان درمان دیدار کیست کیست تخمدان ولادیمیر پوتین

گردآوری توسط توسط مجله سرگرمی خبری
پارس پرتو

جزییات مطلب اردوغان و انواع و پوتین و تخمدان و درمان و دیدار و کیست و کیست تخمدان و ولادیمیر پوتین را میخوانید .
روشهـای کاربردی برای درمان ماشین گرفتگی

انواع کیست تخمدان، علت و درمان

کیست تخمدان یکی از مشکلات شایع بین خانم‌هاسـت که‌ از انواع گوناگون مانند کیست جسم زرد و کیست فولیکول تشکیل می‌شود. ایـن مشکل در بسیاری از اوقات خود به خود درمان می‌شود اما گاهی نیز در صورت برطرف نشدن و بزرگ شدن کیست افراد نیاز به درمان جدی‌تری دارند.کیست تخمدان چیست؟کیست‌هـای تخمدان یکی از مشکلات رایج به خصوص در خانم‌هـاییست که‌ هنوز پریود را تجربه می‌کنند. ایـن کیست‌ها کیسه‌هـایی سفت و یا پر از مایع هستند که‌ بر روی تخمدان شما ایجاد می‌شود. بیشتر اوقات ایـن کیست‌ها دردی ایجاد نمی‌کنند. ممکن اسـت افراد به طور کلی حداقل یک بار در چرخه قاعدگیشان دچار ایـن مشکل شده ولی هرگز متوجه ان نگردند. بیشتر اوقات ایـن کیست‌ها خود به خود و بدون نیاز به درمان از بین می‌روند. ایـن نوع کیست بیشتر در دوران بارداری افراد ایجاد می‌شود.کیست زمانی مشکل ساز اسـت که‌ از بین نرود و بزرگتر ‌شود. در ایـن …

درمان کیست تخمدان سپتوم دار، چگـونه؟

پرسش مخاطب نی‌نی‌بان: مامان من هنوز یائسه نشده سونوی واژینال داده نوشته ضحامت رحم و کیست سپتوم دار در تخمدان پزشک ازمایش خون برای تشخیص کیست و کورتاژ تشخیصی واسه رحم نوشته کسی تحربه خوبی راجع به ایـن موضوع داره؟  پاسخ پزشک نوشین نظری، متخصص زنان و زایمان: ضخامت افزایش یافته در سن بالای ۴۰ سال به هیچ وجه قابل قبول نیست و بایستی کورتاژ تشخیصی و همچنین  ازمایش خون انجام شود. طبق توصیه پزشک عمل کـنید.

منابع
سایت نینی بان

گردآوری توسط توسط مجله سرگرمی خبری
پارس پرتو

تعرفه خدمات درمانی در بخش دولتی ابلاغ شد

کیست تخمدان، نشانه ها و دوره درمان ان

کیست تخمدان  Ovarian Cystsکیسه ای پر از مایع (قطر بیش از ۳ سانتی متر) اسـت که‌ در تخمدان به وجو می آید. برخی از کیست ها بسیار کوچک بوده و تنها توسط میکروسکوپ قابل شناسایی اند و برخی از انها ممکن اسـت بسیار بزرگ باشند. ایـن درحالیست که‌ کیست هـای تخمدان اغلب کوچک و بی خطر هستند و در طول دوران باروری زنان به وجود می آیند.
بانوی شهر شما را با نشانه ها و راه هـای درمان کیست تخمدان آشنا می کند :
نشانه هـای کیست تخمدان :
اکثر کیست ها به صورت اتفاقی تشخیص داده می شوند، مثلا پزشک در زمان معایـنه معمولی، متوجه کیست تخمدان می شود. ممکن اسـت هیچ نشانه ای دال بر وجود کیست تخمدان نداشته باشید. با ایـن حال ممکن اسـت یک یا چند مورد از نشانه هـای زیر وجود داشته باشد :

درد کمر یا لگن
مقاربت دردناک
مشکلات روده ای
مشکلات ادراری (بصورت تکرر ادرار یا مشکل خالی کردن …

اردوغان و پوتین امروز دیدار می‌کنند

خبرگزاری ایسنا: روسای جمهور ترکیه و روسیه امروز (سه شنبه) در انکارا دیدار کرده و درباره تامین اس-۴۰۰ ها و دستورکارهـای دو طرفه به گفتگو می‌پردازند.
ایـن سفر بخشی از سفرهـای خارجی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پس از انتخاب مجددش در انتخابات ۱۸ مارس سال جاری میلادی محسوب می‌شود.
جدا از نشست رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و پوتین، رئیس جمهوری روسیه قرار اسـت در نشست سه جانبه‌ای با رئیس جمهوری ایران نیز دیداری داشته باشد.
یوری اوشاکوف، معاون پوتین پیش از سفر وی به ترکیه گفت: یک زنجیره غیرمنتظره از ارتباطات میان روسای جمهوری ترکیه و روسیه در نشست اخیر صورت گرفت. در ۲۰۱۷، پوتین و اردوغان هشت بار با یکدیگر دیدار داشتند و بیش از ۲۰ بار مکالمه تلفنی بین دو نفر صورت گرفت.
مساله ساخت نیروگاه هسته‌ای “آکویو” در ترکیه با پشتیبانی روسیه نیز مورد بحث دو طرف اسـت. هزینه …

  • دسته‌بندی نشده
  • کیست تخمدان در زنان، انواع و درمان


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *