خانه / وب‌گردی / دل به دلار داده‌ها و تعمیرگاه خدا!

دل به دلار داده‌ها و تعمیرگاه خدا!

دل به دلار داده‌ها و تعمیرگاه خدا! ، جدیدترین نرخ دلار آمریکا و یورو در بازار ارز؛ پنج‌شنبه ۱۰ اسفند ۹۶/ دلار در بانک مرکزی ۳۷۳۳ تومان قیمت گذاری شد/ جزییات ممنوعیت ثبت‌ سفارش با دلار آمریکا ، دلار ۵۱۰۰ تومانی و صرافی‌هایی که دلار ندارند! ، سیف: قیمت دلار کاهشی است؛ هیچ رئیس بانک مرکزی‌ای در دنیا قیمت دلار اعلام نمی‎کند ، نوسانات سکه و دلار در طول هفته گذشته ، دلار ۳۲۹ تومان گران شد .

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛  محمد صرفی در در یادداشت امروز خود در روزنامه کیهان با عنوان دل به دلار داده‌ها و تعمیرگاه خدا!
یکی از ویژگی‌های ما ایرانی‌ها علاقه به بحث و جدل و تبادل نظر، بخصوص درباره مسائل سیاسی و اجتماعی است. فرقی هم نمی‌کند کجا باشیم؛ چه در عروسی یا عزا، چه سوار تاکسی و اتوبوس و یا مهمانی خانوادگی و صف نانوایی و… رنگ و محتوای اغلب این مباحث نیز تاریک و سیاه است که همه چیز را خوردند و بردند و از شیر مرغ تا گرانی دلار، کم آبی، کسری بودجه، آلودگی‌هوا و خلاصه …

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛  محمد صرفی در در یادداشت امروز خود در روزنامه کیهان با عنوان دل به دلار داده‌ها و تعمیرگاه خدا!

همه چیز در مورد خدا دل دلار

یکی از ویژگی‌های ما ایرانی‌ها علاقه به بحث و جدل و تبادل نظر، بخصوص درباره مسائل سیاسی و اجتماعی است. فرقی هم نمی‌کند کجا باشیم؛ چه در عروسی یا عزا، چه سوار تاکسی و اتوبوس و یا مهمانی خانوادگی و صف نانوایی و… رنگ و محتوای اغلب این مباحث نیز تاریک و سیاه است که همه چیز را خوردند و بردند و از شیر مرغ تا گرانی دلار، کم آبی، کسری بودجه، آلودگی‌هوا و خلاصه جان آدمیزاد کار خودشان است!

در روحیه و نگاه فردی نیز اغلب همین رویکرد حاکم است. یک پیراهن سفید را در نظر بگیرید. در یک پیراهن با سایز معمولی حداقل یک متر مربع پارچه به کار رفته است، یعنی مساحتی معادل ۱۰ هزار سانتی‌متر مربع.

جزییات مطلب خدا و دل و دلار را میخوانید .

حال فرض کنید روی قسمتی از این پیراهن یک لکه کوچک سیاه افتاده باشد؛ لکه‌ای به طول و عرض یک سانتی‌متر که مساحت آن می‌شود یک سانتی‌متر مربع.

اطلاعات و توضیحات بیشتر درباره دل به دلار داده‌ها و تعمیرگاه خدا!

نسبت این لکه کوچک با مساحت کل پیراهن یک به ۱۰ هزار است اما به احتمال بسیار زیاد، اولین چیزی که در مواجهه با این پیراهن به چشم یک نفر می‌آید، سیاهی این لکه کوچک است.

توجه بیشتر به نقاط و اخبار منفی، چیزی عجیب و غریب و منحصر به روحیه ایرانی جماعت نیست. در حالی که عده‌ای گمان می‌کنند این موضوع صرفا ناشی از پرداختن بیشتر رسانه‌ها به اخبار منفی است اما در واقع ریشه ماجرا به تمایل برخی از مردم نیز باز می‌گردد. ‌

اندیشمندان علوم اجتماعی در دنیا ده‌ها سال است که مشغول مطالعه و تحقیق درباره فرآیند، چرایی و تاثیرات این قضیه هستند. برای نمونه مارک تراسلر و استوارت سوروکا از دانشگاه مک‌گیل در کانادا تحقیق مفصل و جالبی را در این مورد انجام دادند که نتایج آن مارس ۲۰۱۴ با عنوان «چارچوب تقاضای مخاطبان برای اخبار منفی» منتشر شد.

توضیحات بیشتر در موردخدا دل دلار

در این تحقیق آزمایشگاهی از گروه مورد مطالعه خواسته شد به پرسشنامه‌ای درباره علایق خود در زمینه دنبال کردن اخبار پاسخ دهند. سپس آنها به طور نامحسوس و فریبنده در محیطی قرار گرفتند که می‌توانستند بدون آنکه بدانند تحت نظر هستند، اخباری را دنبال کنند.

نتیجه آزمایش جالب بود. چشم آنها بیشتر به دنبال اخبار منفی و سیاه بود. روانشناسان نام ‌اشتیاق مردم برای شنیدن و دنبال کردن مسائل و اخبار منفی را «تمایل منفی» گذاشته‌اند.

شما مطلب دل به دلار داده‌ها و تعمیرگاه خدا! را می خوانید .

این تمایل باعث می‌شود انسان‌ها به کلماتی که دارای بار منفی هستند، سریع‌تر عکس‌العمل نشان دهند. با این تفاصیل دوباره سوار تاکسی وطنی خودمان شویم و نگاهی به مباحث آن بیندازیم و از این زاویه بسنجیم.

بارش بی‌سابقه برف در دل کویر/تصاویر

۱- هیچ آدم عاقلی نمی‌تواند منکر کژی‌ها و کاستی‌ها و نقاط سیاه در کشور باشد اما به راستی وقتی پای ‌اشرافی‌گری در میان باشد، چند درصد مسئولان کشور زندگی ‌اشرافی دارند؟ چند درصد آلوده به فساد هستند؟ حکایت جمع مدیران پاک‌دست و دارای زندگی غیراشرافی، و نسبت آنها به مدیران آلوده و دنیازده، حکایت همان پیراهن و لکه سیاه است. لکه کوچک است اما اولین چیزی که دیده می‌شود و به چشم می‌آید همان است.

خدا دل دلار

۲- کوچک بودن لکه سیاه، به هیچ عنوان بهانه خوبی برای نادیده گرفتن آن از سوی صاحب پیراهن نیست. صاحب این پیراهن در سطح کشور مردم و مسئولان هستند. مردم هستند که باواسطه و بی‌واسطه مسئولان را انتخاب و نظاره و در وجدان عمومی خود قضاوت می‌کنند.

نمی‌شود گفت نگاه کنید! ۹۹۹۹ سانتی متر مربع این پیراهن سفید است و به همین خاطر از آن لکه کوچک بگذرید. یک قطره سم برای کشنده کردن یک تنگ بزرگ آب کافی است.

۳- پاک نکردن لکه کوچک و سیاه، مقدمه بروز و ظهور تصاعدی لکه‌های دیگر است. درست مثل کفش‌های نوی عید! تا مدتی بشدت از آنها مراقبت و کوچک‌ترین لکه و غباری از آنها پاک می‌شود و هرجایی رها نمی‌شود.

اما کم کم حساسیت کم شده و پاشنه خوابانده شده و… حال مدیران کشور را در نظر بگیرید. وقتی در میان هزاران مدیر کشور چند صدنفری پیدا می‌شوند که تابعیت دوگانه دارند و یا در حالی که خود در منصب مدیریتی هستند، خانواده‌شان در خارج از کشور زندگی می‌کنند، ضمن آن که زمینه سوء‌ظن به انبوه مدیران پاکدامن و متعهد را فراهم می‌آورند، قبح برخی کارهای دیگر برای برخی دیگر می‌شکند یا حداقل کمرنگ می‌شود.

این مطلب در مورد خدا دل دلار می باشد .

مثلاً وقتی به یکی اعتراض می‌شود که چرا در فلان خانه چندصدمتری و گران‌قیمت در بهترین نقاط پایتخت زندگی می‌کند، در پاسخ می‌گوید چرا به من اعتراض می‌کنی، برو به آنهایی اعتراض کن که در دوبی و حتی اروپا خانه و ویلاهای آنچنانی دارند!

۴- این روزها کشور در تب و تاب دلار است. هرکسی درباره چرایی این نابسامانی سخنی می‌گوید و از دریچه‌ای تحلیل و بررسی کرده و راهکاری می‌دهد. تمام این تحلیل‌ها و راهکارهای فنی و اقتصادی در جای خود قابل تامل و بررسی هستند.

دل به دلار داده‌ها و تعمیرگاه خدا!

به آن عده معدودی که در خیابان فردوسی صف می‌کشند تا ریال خود را تبدیل به دلار کنند، انتقاد و اعتراض می‌شود که چرا با این کار خود عملاً پول ملی را تضعیف و زمینه را برای تشدید کاهش ارزش پول ملی فراهم می‌کنند. اما باید یک گام به عقب‌تر رفت. فارغ از تاثیر روانی و تبلیغاتی، مگر آنهایی که اینطور زیر آفتاب و باران صف می‌کشند چقدر سرمایه و به تبع آن در این ماجرا تاثیر دارند؟

ایمن‌ترین خودروهای بازار جهانی با قیمت کمتر از ۳۰ هزار دلار

فقط به این نمونه دقت کنید. شرکتی صوری به نام دو جوان آس و پاس ثبت می‌شود و شرکت روی کاغذی دستنویس از بانک سرمایه تقاضای ۳۰۰ میلیارد تومان وام می‌کند! وام پرداخت می‌شود و با بخش ناچیزی از همین مبلغ یک ملک خریداری شده و مدتها بعد به عنوان وثیقه به بانک معرفی می‌شود.

خدا, دل, دلار

۳۰۰ میلیارد تومان از تهران به شعبه‌ای از بانک سرمایه در اصفهان منتقل شده و از آنجا به یک صرافی می‌رود و اجی مجی لاترجی! غیب می‌شود و تمام. حالا صندوق ذخیره فرهنگیان مانده است و یک شرکت صوری و دو جوان باز هم آس و پاس! این تنها یک نمونه از بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان تخلف در این صندوق است. یا یکی دیگر که ظاهراً اهل فرهنگ و رسانه است ۸۰ میلیارد تومان وام می‌گیرد و نام روزنامه‌اش هم قانون است و هر روز از لزوم برخورد با مفسدان و دست‌های پشت پرده می‌نویسد!

۵- تا اینجا را کم و بیش همه می‌دانند. سؤال اینجاست که حال چه باید کرد و درمان این درد چیست و کجاست؟ رهبر معظم انقلاب در دیدار چند روز پیش برخی از مسئولان کشور با ایشان به نکته‌ای اساسی و کلیدی ‌اشاره کردند که شاه‌کلید فهم و حل ماجرا در آن نهفته است.

ایشان با یادآوری روحیه‌ انقلابی و خدمتگزارانه‌ حاکم بر مدیران کشور در دهه‌ ۶۰، خطاب به مسئولان خاطرنشان کردند: «آیا آن احساسات و رفتارهای تحسین‌برانگیز را به یاد دارید؟ آیا آن بی‌اعتنایی به مال دنیا و اهتمام به خدمت را به یاد دارید؟ ‌اشکال کار این است که گاهی آن ارزش‌ها فراموش می‌شود.» و در ادامه راه جلوگیری از مبتلا شدن به غفلت و سقوط تدریجی را مراقبه خوانده و همه‌ مسئولان را نیازمند به تعمیر قلب دانستند.

اگر می‌بینیم که در منطقه دست برتر را داریم بخاطر آن است که مردانش روحیه دهه ۶۰ را هنوز فراموش نکرده و آن را حفظ کرده‌اند. چاره دیگر حوزه‌ها نیز بازگشت مردانش به همان روحیه‌های خاکی و بی‌ریا و باصفاست.

احتمالاً همه هم موافقند اما می‌گویند اول دیگران پیش‌قدم شوند! رهایی اقتصاد کشور از چنبره دلار لازم است اما به نظر می‌رسد پیش از آن باید برخی دلهای خود را از دلار بزدایند و پاک کنند که‌اشکال کار دل به دلار داده‌ها هستند.

ماه‌های مبارک و الهی رجب و شعبان و رمضان تعمیرگاه مناسبی برای قلب‌ها و دل‌های همه است. راهکار مسئولی که دلش آلوده به حب شخصی دلار است با راهکار آن‌که لبش مترنم به «إِلَهِی هَبْ لِی کمَالَ الانْقِطَاعِ إِلَیک» است، از فرش تا عرش تفاوت دارد.

منبع : روزنامه کیهان

انتهای پیام/

ضرر و زیان ۱۰ میلیارد دلاری جنرال موتورز

به نقل از سایت خبرگزاری‌میزان و به گزارش پارس ضرر و زیان ۱۰ میلیارد دلاری جنرال موتورز و به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، شرکت جنرال موتورز علت این زیان خود در سال مالی گذشته هزینه بالای پوشش خسارت بیمه و مالیات ها اعلام کرد.
این شرکت بزرگ آمریکایی عمده علت این زیان را کاهش سودآوری خود در فعالیت در بخش ساخت تجهیزات تولید برق اعلام و تاکید کرد که درآمد جنرال موتورز در این بخش به میزان ۸۸ درصد کاهش یافته است.
بر اساس این گزارش، مجموع زیان مالی شرکت بزرگ جنرال الکتریک در سه ماهه چهارم سال گذشته میلادی، به ۱۰ میلیارد و ۱۰ میلیون دلار رسید و این در حالیست که این شرکت در مدت مشابه، سه میلیارد و ۴۸۰ میلیون دلار سود را در کارنامه مالی خود به ثبت رسانده بود.
هر سهم جنرال الکتریک که در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۶ حدود ۳۹ سنت سود …

بازار سوت و کور لوازم خانگی در انتظار معجزه دلار ۴۲۰۰ تومانی

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ پس از تعطیلات نوروز و افزایش جهشی قیمت دلار بازار لوازم خانگی با عدم عرضه کالا توسط شرکت‌های تولیدی، وارداتی و نمایندگی‌ها وضعیت جدیدی یعنی نبودن کالا را تجربه کرد که به گفته فعالان این صنف هیچ‌گاه چنین وضعیتی تجربه نشده است.
 با گران شدن قیمت دلار شرکت‌های تولیدی و عرضه لوازم خانگی درصدد افزایش قیمت هستند، بنابراین اکثر این شرکت‌ها اعلام کرده‌اند که امکان عرضه کالا به بازار را تا ابتدای اردیبهشت ۹۷ ندارند.
بازار لوازم خانگی امین‌حضور هم که به شدت متأثر از این اتفاق است، به یک بازار خلوت و سوت و کور تبدیل شده که اکثر فروشندگان و مغازه‌داران یا در چُرتند و یا در حال گپ‌وگفت با یکدیگرند و از مشتری در این بازار خبری نیست.
* شرکت‌های لوازم خانگی کالا عرضه نمی‌کنند
حمید عامری یکی از فروشندگان لوازم خانگی در مورد وضعیت این بازار می‌گوید: شرکت‌ها به دلیل نامعلوم بودن …

فاکتور ۴میلیارد دلاری ترامپ به بن سلمان برای حضور در سوریه

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با وجود تلاش‌های کشورهای غربی و اروپایی برای کند کردن روند پیشروی ارتش سوریه، جنگ در غوطه شرقی دمشق برای ارتش این کشور با موفقیت به پایان رسید و شوکی که از این طریق به آمریکا و متحدانش وارد شد آنها را به استفاده دوباره از سناریوی تکراری کاربرد تسلیحات شیمیایی توسط دولت علیه مردم سوریه ترغیب کرد؛ سناریویی تکراری که با همراه شدن برخی تهدیدات از سوی ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و واکنش‌های متقابل مقامات روس نوید یک درگیری نظامی در سطح بین‌المللی را می‌داد.
بامداد شنبه بود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا دستور حمله به سوریه را صادر کرد و طبق اعلام برخی مقام‌های آمریکایی بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ موشک به مواضعی در خاک سوریه شلیک شد. در رابطه با اهداف آمریکا و متحدانش از حمله نظامی و واکنش‌های احتمالی روسیه و ایران با مسعود اسداللهی، کارشناس بین‌الملل گفت‌وگویی ترتیب داده‌ایم که …

  • وب‌گردی
  • دل به دلار داده‌ها و تعمیرگاه خدا!


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *