خانه / دوربین مدار بسته / فناوری Onvif دوربین مداربسته چیست و چه کاربردی دارد؟

فناوری Onvif دوربین مداربسته چیست و چه کاربردی دارد؟

آشنایی با فناوری Onvif دوربین مداربسته

Onvif دوربین مداربسته

Onvif دوربین مداربسته چیست؟

ONVIF یک استاندارد باز است که به دوربین مدار بسته و دیگر دستگاه های تحت شبکه امکان می دهد تا از طریق یک استاندارد پلت فرم باز یکپارچه، کنترل و مدیریت شوند.

هدف از ایجاد این استاندارد ، رسیدن به قابلیت کار کردن بین دوربین های تحت شبکه و دیگر دستگاه های شبکه است صرف نظر از اینکه چه سازنده و یا تولید‌کننده آنها را تولید کرده باشد. اساس کار Onvif ، استاندارد نمودن کاربر و واسط شبکه بین دستگاه های شبکه ویدئویی است که یک چارچوب ارتباطی را بر اساس IETF و استانداردهای خدمات وب مربوطه از جمله ملزومات پیکربندی تحت شبکه و امنیتی تعریف می کند.

Onvif دوربین مداربسته

مزایای Onvif

مزیت اصلی استاندارد Onvif، آزادی عمل برای انتخاب سخت افزار از هر سازنده است که با این استاندارد سازگار می‌باشد. با این استاندارد، دیگر کاربر به یک راه حل و تکنولوژی اختصاصی و منحصر به فرد وابسته نبوده و پلت‌فرم Onvif اکثر مزایایی که دوربین‌های تحت شبکه ارائه می دهند را با خود به همراه دارد و همانطور که دستگاه‌های Onvif گسترش یافته و به عنوان یک جریان اصلی شناخته شدند ، تامین کنندگان نرم افزارها، وقت کم تری را صرف ادغام برنامه های راه اندازی اختصاصی می کنند و درمقابل قابلیت‌های جدید را توسعه می دهند.

معایب Onvif

Onvif استاندارد جدیدی است که علاوه بر مزایای خود دارای معایبی نیز می باشد. دو فاکتور مهم در انتخاب دستگاه‌هایی که با استاندارد Onvif کار می کنند وجود دارد:

  • کیفیت و بهره وری اجرای پروتکلOnvif
  • رعایت کردن قوانینی در طراحی نرم افزار برای ارتباط دهی هرچه بهتر میان دستگاه ها با پروتکل Onvif

ممکن است هنگامی که از نرم افزار استفاده می کنید برخی از ویژگی ها و ارتقاسازی های دوربین تحت شبکه موجود نباشد. برای استفاده بهینه از این ویژگی ها ممکن است نیاز باشد تا از نرم افزار اختصاصی خود سازندگان استفاده نمایید یا نرم افزاری را انتخاب کنید که این ارتقا سازی را پشتیبانی می کند.

Onvif دوربین مداربسته

 

انجمن ارتباط باز ویدیویی شبکه یا ONVIF   در دوربین مدار بسته تحت شبکه ONVIF سه هدف را به طورکلی دنبال می کند:

۱- استاندارد سازی ارتباط بین تجهیزات حفاظتی شبکه
۲- استفاده ازدوربین ها درشبکه بدون آنکه به مارک یا برندآن توجه شود با به عبارتی قابلیت همکاری بین محصولات ویدئویی تحت شبکه بدون درنظرگرفتن شرکت های سازنده
۳- تمامی شرکت ها وتولید کنندگان بتوانند به تکنولوژی ارتباطی ONVIF  به راحتی دسترسی داشته باشند.(عملکرد آزاد بین تمام شرکت ها وسازمان ها)
یک نکته ای را که نبایدازیاد برد این است که دوربین های باقابلیت ONVIFاگرچه هزینه های بالایی رابرای شما به همراه خواهدداشت اما کارکردهایی چون تعمیر،نگهداری وگسترش سیستم مداربسته شبکه را دارند که می توان بدون دغدغه درمورد امکان همخوانی پروتکل دوربین ازآن استفاده کرد.

Onvif دوربین مداربسته

این استانداردانواع مختلفی عضو دارد که عبارتند از:

– عضو عادی
– عضومشارکتی
– عضوفعال
۱٫ عضو کامل ومشارکتی برروی تمامی این استانداردهای مطرح شده تاثیربسیاری دارد و درتمامی فعالیت های ONVIFبه طورفعالانه حضوردارند. درحالیکه عضوعادی فقط می تواند ازخصوصیات این استاندارد درجهت محصولات تحت شبکه استفاده کند.
هسته اصلی ONVIF ، تعریف شبکه ویدویویی درچهارچوب ارتباطات براساس IETF است.
استانداردهای وب شامل تنظیمات IP  وحافظتی می باشد.
نسخه اصلی onvif (ورژن اول) دارای مشخصات زیراست:
۱٫    تنظیم IP
۲٫    کشف دستگاه
۳٫    مدیریت دستگاه
۴٫    تنظیم رسانه ها
۵٫    مشاهده زمان واقعی
۶٫    دسترسی به رویدادها
۷٫    کنترل چرخشی
۸٫    تجزیه و تحلیل تصویر و فیلم
۹٫    امنیتی

Onvif دوربین مداربسته
ورژن دوم onvif  متشکل ازبخش های مربوط به ذخیره سازی وتجزیه وتحلیل می باشد.
درسال ۲۰۰۹، تعداد اعضای onvif  به ۱۲۷عضو رسید که شامل۱۴ عضو کامل،۱۵ عضو مشارکتی و۹۸ عضوعادی بود. دردسامبر۲۰۱۰ تعداداعضابه ۲۵۰ نفرافزایش یافت.
شرکت فاین نیزیکی ازاعضای onvif می باشد که دوربین های تحت شبکه این شرکت ازاین استانداردonvif  پشتیبانی می کند.

منابع :
باستان گروه

سیسی تیوی ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *