خانه / سلامت کودک / زمان افتادن دندان شیری، دیر و زود داره؟

زمان افتادن دندان شیری، دیر و زود داره؟

زمان افتادن دندان شیری، دیر و زود داره؟ ، زمان افتادن دندان شیری چه موقع است؟ ، درباره دندان شیری کودکان، نه باور غلط ، زمان افتادن بند ناف نوزاد ، افتادن حلقه ختنه نوزاد، چقدر زمان میبره؟ ، رویش دندان نوزادان، مسواک را شروع کنید .
افتادن دندان شیری در کودکان معمولاً از سنین ۶ تا ۷ سالگی شروع می‌شود. ممکن است دندان‌های کودک زودتر یا دیرتر از این زمان بیفتند که در این حالت باید کودک را نزد دندانپزشک برده تا علت بررسی شود. در این مقاله زمان افتادن دندان‌های شیری در کودکان و دلایل دیرتر و یا زودتر افتادن دندان‌ها بررسی شده است.افتادن …

افتادن دندان شیری در کودکان معمولاً از سنین ۶ تا ۷ سالگی شروع می‌شود. ممکن است دندان‌های کودک زودتر یا دیرتر از این زمان بیفتند که در این حالت باید کودک را نزد دندانپزشک برده تا علت بررسی شود. در این مقاله زمان افتادن دندان‌های شیری در کودکان و دلایل دیرتر و یا زودتر افتادن دندان‌ها بررسی شده است.
افتادن دندان شیری زمانی اتفاق می‌افتد که دندان لق شود. در حدود ۶ یا ۷ سالگی به علت رشد دندان دائمی، دندان شیری لق شده و در نهایت می‌افتد. در این زمان، دندان دائمی بیرون آمده و جایگزین دندان شیری  می‌شود. 
زمان افتادن دندان شیری چه موقع است؟
افتادن دندان‌ های شیری کودکان معمولاً از سن ۶ سالگی و از دو دندان جلویی بالا و پایین شروع می‌شود. 
به طور کلی در ۵ تا ۶ سالگی باید از دندان‌های کودک عکس گرفته شود و با تشخیص دندانپزشک مشخص شود که کدام دندان لق شده و باید کشیده شود که دندان‌های دائمی کج درنیاید. دقت شود، دندان شیری اگر تا ۷ سالگی لق نشود ممکن است از داخل درآمده باشد و این، با به موقع عکس گرفتن از دندان‌ها توسط دندانپزشک تشخیص داده می‌شود.
در اصل زودتر و یا دیرتر افتادن دندان های شیری چندان اهمیت ندارد. نکته مهم در افتادن دندان های شیری کودکان این است که دندان های دائمی سرجای طبیعی خودشان قرار بگیرند، زیرا اگر دندان سرجای اصلی خود در نیاید ممکن است به صورت کج رشد کند. 
در صورتی که دندان شیری کودک شما لق شده است و باعث اذیت کودک می‌شود، اگر مطمئن نیستید که به اندازه کافی لق شده است، اجازه دهید تا دندان خود به خود بیفتد.
دندان‌ های شیری را در چه شرایطی باید کشید؟
در صورتی که دندان های شیری قبل از سر زدن دندان های دایمی نریزد، جای خالی برای روییدن دندان همیشگی وجود نخواهد داشت. در چنین شرایطی باید دندان شیری را کشید و بیرون آورد. این حالت معمولا در مورد دندان‌های پیشین فک پایین اتفاق می‌افتد که موقع روییدن دندان‌های دایمی باید آن‌ها را کشید و خارج کرد.
نکته مهم دیگر این است که دندان‌های دائمی باید زیر دندان های شیری دربیاید نه به سمت داخل آن، اگر این حالت به وجود بیاید دندان شیری لق نمی‌شود و با فشاری که همیشه به سمت بالا وارد می‌کند ریشه دندان تحلیل می‌رود؛ یعنی عملاً ریشه‌ای برای دندان باقی نمی‌ماند. در این حالت توصیه می‌شود حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک با گرفتن عکس مشخص می‌کند که اگر دندان سرجای اصلی خود نباشد، دندان شیری را کشیده تا دندان دائمی سرجای خود برگردد.
برای جلوگیری از خونریزی ناشی از افتادن دندان شیری، چه کنیم؟
اگر دندان لق شده به‌طور طبیعی بیفتد، خونریزی حداقل خواهد بود، فقط کافی است پس از افتادن دندان، کودک دهانش را با آب بشوید. اما اگر دندان در اثر ضربه دیدن و هنگام تکان دادن بیفتد، خونریزی بیشتر می‌شود. برای توقف خونریزی کودک باید گاز پانسمان یا حوله تمیز را روی دندان فشار دهد. خونریزی پس از حدود یک ساعت قطع می‌شود.
علت دیر افتادن دندان شیری چیست؟
تاخیر در شکل گرفتن دندان دائمی
دندانی که شکل نگرفته باشد، از لثه بیرون نمی‌زند، چنانچه دندان دائمی شکل نگرفته باشد، دندان شیری نیز طبق انتظار نمی‌افتد.
به هم فشرده بودن دندان‌ها
گاهی تاخیر در افتادن دندان های شیری ناشی از فشردگی و نامنظمی دندان‌ها می‌باشد که در این حالت باید کودک را نزد دندانپزشک برد تا دندان‌ها به نوبت کشیده شوند.
وجود دندان اضافی
دندان دائمی اضافی می‌تواند، افتادن دندان شیری را مختل کند. در این حالت باید دندان اضافی با نظر پزشک برداشته شود و ارتودنسی انجام گیرد.
بیماری‌ها
برخی از بیماری‌ها مانند دیسپلازی کلیدوکرانیال، اسکلروستئوز، سندرم گاردنر، نرمی استخوان مقاوم به ویتامین D، سندرم داون، کم کاری غده هیپوفیز و کم کاری غده تیروئید می‌تواند باعث تاخیر در افتادن دندان های شیری شوند.
علت زود افتادن دندان شیری چیست؟
صدمه و یا آسیب فیزیکی به دندان
ممکن است بر اثر فعالیت و یا بازی به دهان و دندان کودک، آسیب وارد شود و دندان کودک لق شود. 
پوسیدگی بیش از حد دندان
پوسیدگی وسیع دندان های شیری می‌تواند از دلایل افتادن زودهنگام دندان شیری باشد. 
بیماری‌ها
برخی از بیماری‌ها مانند دیسپلازی فیبروز، دیابت جوانی، هیستیوسیتوز، نوتروپنی چرخه‌ای، هیپوفسفاتازی، سندرم چدیاک ـ هیگاشی، نرمی استخوان مقاوم به ویتامین D از دلایل افتادن زودهنگام دندان شیری هستند. 
مصرف کمتر مواد قندی و شیرینی و شکلات 
مصرف شیرینی و شکلات و مواد قندی بیش از حد، می‌تواند منجر به افتادن زودهنگام دندان های شیری کودک شود. 
چه زمانی باید کودک را نزد دندانپزشک برد؟
کودک را در سن ۲.۵ سالگی که تمام دندان‌های شیری او روییده است، باید نزد دندان پزشک ببرید. دندانپزشک برای جلوگیری از فساد دندان‌های کودک، توصیه‌هایی خواهد کرد و اگر تخریبی در دندان‌های او وجود داشته باشد آن را ترمیم می‌کند. اگر کودک از دندانپزشک ترس دارد، او را روی زانو‌های خود بنشانید تا دندانپزشک بتواند دندان‌های کودک را معاینه کند.
اگر کودک در هنگام ترمیم دندان، اجازه نمی‌دهد یا حقیقتاً از دندانپزشک هراس دارد، دندانپزشک کودک را برای مدت کوتاهی با داروهای بی ضرر بیهوش می‌کند و دندان‌های او را ترمیم می نماید.
به طور کلی پدر‌ها و مادر‌ها باید به این نکته توجه داشته باشند که در سن ۶ تا ۷ سالگی که زمان افتادن دندان‌های شیری و ظهور دندان‌های دائمی است، کودک را جهت معاینه مشکلات و بیماری های دندان نزد دندانپزشک ببرند تا در صورت وجود مشکل در دندان‌های کودک، بررسی شود و دندانپزشک اقدام به رفع مشکل دهان و دندان کودک کند.  
همه چیز در مورد افتادن دندان دیر زمان زود کودکان
کودکان زیر ۱۸، زیر بلندای چوبه‌دار

زمان افتادن دندان شیری چه موقع است؟

افتادن دندان شیری زمانی اتفاق می‌افتد که دندان لق شود. در حدود ۶ یا ۷ سالگی به علت رشد دندان دائمی، دندان شیری لق شده و در نهایت می‌افتد. در این زمان، دندان دائمی بیرون آمده و جایگزین دندان شیری  می‌شود. 

زمان افتادن دندان شیری چه موقع است؟
افتادن دندان‌ های شیری کودکان معمولاً از سن ۶ سالگی و از دو دندان جلویی بالا و پایین شروع می‌شود. 
به طور کلی در ۵ تا ۶ سالگی باید از دندان‌های کودک عکس گرفته شود و با تشخیص دندانپزشک مشخص شود که کدام دندان لق شده و باید کشیده شود که دندان‌های دائمی کج درنیاید. دقت شود، دندان شیری اگر تا ۷ سالگی لق نشود ممکن است از داخل درآمده باشد و این، با به موقع عکس گرفتن از دندان‌ها توسط دندانپزشک تشخیص داده می‌شود.
در اصل زودتر و یا دیرتر افتادن دندان های شیری چندان اهمیت ندارد. نکته مهم در افتادن دندان های شیری …
علت زود دندان درآوردن بعضی از نوزادن چیست؟

علت زود دندان درآوردن بعضی از نوزادن چیست؟

مجموعه: دانستنيهاي نوزادان

زمان دقیق و مشخصی برای بیرون زدن اولین دندان کودک تعیین نشده است
 
دندان درآوردن زود هنگام نوزادان:
روییدن دندان در کودکان به طور کامل متفاوت است. بعضی از کودکان زود و بعضی دیگر دیر دندان در می آورند. اگر فرزند تان سالم است سنی که دندان در می آورد موروثی است و بستگی به طرز و نوع رشد و نمویی که به ارث برده است، دارد پس زمان دقیق و مشخصی برای بیرون زدن اولین دندان کودک تعیین نشده است.
 دندان درآوردن نوزادان:دندان درآوردن کودکان فرایندی فیزیولوژیکی است که موجب تغییراتی در دهان کودک می شود. بعضی از کودکان این فرایند را به آسانی پشت سر می گذارند و گاهی مشکلات گوارشی همراه خواهد بود.لثه ها در نوزادان از زمان ۳ ماهگی شروع به خاریدن می کنند در این زمان کودکان دچار آب ریزش از دهان می شوند که این موضوع به …
علت دندان قروچه کودکان چیست؟

چگونه زمان دقیق زایمان را پیش بینی کنیم؟

ساییدن دندان ها به هم یا دندان قروچه بیماری ای است که بیشتر در خواب اتفاق می افتد، اما در طول روز هم به صورت ساییدن یا کوبیدن دندان ها در بعضی اشخاص به چشم می خورد. ما در این مقاله از علت دندان قروچه در بزرگسالان و کودکان تا راه های درمان آن را بازگو کرده ایم.بارها شده است که از خواب بیدار شده اید، احساس خوبی ندارید، فک‏ درد عجیبی دارید و کلافه اید. بیشترین دلیل کلافگی تان هم این است که نمی دانید منشا این درد به چه خاطر می باشد. کافی است از شخصی که کنارتان می آرامد بپرسید تا متوجه شوید که تمام طول شب را با دندان قروچه گذرانده اید و این درد هایی که احساس می کنید به علت دندان قروچه در شب بوده است و باید به فکر راه های درمان این عارضه بیفتید تا تمام دندان هایتان را از دست …

  • سلامت کودک
  • زمان افتادن دندان شیری، دیر و زود داره؟


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *