خانه / آمادگی بارداری / چگونه فرزند دوقلو داشته باشیم؟

چگونه فرزند دوقلو داشته باشیم؟

چگونه فرزند دوقلو داشته باشیم؟ ، چگونه با فرزاندانمان صمیمی باشیم و ارتباط خوبی داشته باشیم ، چگونه نوزادی سالم و باهوش داشته باشیم ؟ ، چگونه هیکل ساعت شنی داشته باشیم؟ ، چگونه در یک هفته شکم تخت داشته باشیم؟ ، چگونه بهترین زندگی را داشته باشیم؟ .
برخی از زنان بدلیل اینکه میخواهند یکبار دوران بارداری را سپری کنند دوست دارند که دوقلو باردار شوند همچنین برخی زوجین علاقه زیادی به داشتن فرزند دوقلو از خود نشان می دهند اما دقیقا نمی دانند که چطور میتوان این تجربه زیبا را در زندگی خود داشته باشند . امروزه با پیشرفت های پزشکی مشخص شده است که برخی …

برخی از زنان بدلیل اینکه میخواهند یکبار دوران بارداری را سپری کنند دوست دارند که دوقلو باردار شوند همچنین برخی زوجین علاقه زیادی به داشتن فرزند دوقلو از خود نشان می دهند اما دقیقا نمی دانند که چطور میتوان این تجربه زیبا را در زندگی خود داشته باشند . امروزه با پیشرفت های پزشکی مشخص شده است که برخی فاکتورها تاثیر زیادی در این زمینه داشته و میتوانند احتمال بارداری دوقلو را افزایش دهند ولی هیچ کدام از این روش ها صد در صد نبوده و تنها یک احتمال است . در این بخش قصد داریم به این موضوع بپردازیم که چگونه فرزند دوقلو داشته باشیم ، لطفا همراه ما باشید .
چگونه فرزند دوقلو داشته باشیم
همانطور که میدانید جنین انسان ممکن است تحت برخی شرایط بصورت دوقلو تشکیل شده و متولد شود . این اتفاق به دو صورت تک‌تخمکی و دوتخمکی امکان پذیر است . در حالت اول یک تخمک با یک اسپرم ترکیب شده و در ادامه سلول تخم به دو قسمت برابر تقسیم شده و دوقلوهای همسان که بسیار به هم شبیه هستند شکل می گیرد . در حالت دوم دو تخمک با دو اسپرم بصورت جداگانه دو سلول تخم (مشابه یا نه مشابه) را تشکیل میدهد . هرچند که در بارداری دوقلو احتمال ریسک برای مادر و جنین بیشتر از حالت نرمال است ولی برخی از زوجین بدلیل علاقه شخصی دوست دارند که فرزندان دوقلو داشته باشند .
بسیاری ازنشانه های رایج حاملگی دوقلو شبیه نشانه های بارداری تک قلویی میباشد . تفاوت اصلی این است که معمولا تاثیر یا شدت علایم بارداری بیشتر است . هورمون بیشتری که ترشح میشود می تواند علائم را تشدید کند. بنابراین تکرر ادرار، خستگی، بیماری صبحگاهی و درد پستان در یک بارداری دو قلویی ممکن است دو برابر در یک حاملگی تک قلو باشد . در ادامه به فاکتورهای مهمی اشاره خواهیم کرد که برای بارداری دوقلو موثر است .
ژنتیک
اگر دوقلوزایی در خانواده مادری شایع باشد احتمال اینکه دختر خانواده هم دوقلو باردار شود افزایش می‌یابد بنابراین دوقلوزایی بیشتر از خانواده مادری به ارث می‌رسد و هرچه نسبت فردی که دوقلو به دنیا آورده با شما نزدیک‌تر باشد، احتمال وقوع آن بیشتر می‌شود ؛ برای مثال اگر مادر، خواهر و خاله سابقه دوقلوزایی داشته باشند، احتمال دوقلوزایی در دختر خانواده بیشتر می‌شود . پس بنابراین یکی از مهمترین فاکتورهای موثر بر دوقلو زایی ژنتیک و ارث است . همچنین اگر زنی سابقه بارداری چند قلو داشته باشد به احتمال زیاد دوباره بارداری چندقلو خواهد داشت .
رژیم غذایی مادر
مادرانی که در دوران قبل از لقاح ، سیب زمینی شیرین بیشترین غذای آنها بوده است ، نظیر ساکنین آفریقای غربی ، بیشترین احتمال دوقلوزایی را در تمام دنیا دارند . به نظر می رسد مواد شیمیایی خاصی در این موادغذایی وجود دارد که تخمک گذاری متعدد را افزایش می دهد . به علاوه مطالعات نشان داده است که مصرف مقادیر فراوان لبنیات ، احتمال دوقلوزایی را افزایش می دهد . در حال حاضر مشخص شده است نوعی پروتئین موجود در جگر حیوانات ، با عنوان IGF که در شیر و لبنیات نیز وجود دارد ، میزان تقسیم سلولی جنین در مراحل ابتدایی رشد را افزایش می دهد و می تواند در افزایش شانس دوقلویی موثر باشد .
همچنین افرادی که کمبود ویتامین دارند شانس کمتری برای دوقلو دارند . تمام ویتامین ها خوب هستند اما مکمل های فولیک اسید احتمال دوقلو بودن جنین را افزایش می دهد . فولیک اسید برای تمام خانم های باردار تجویز می شود . این ماده از عیوب و نقص های جنین جلوگیری می کند اما مصرف خودسرانه آن ممکن است عوارضی برای بدن داشته باشد . از طرفی افرادی که اضافه وزن دارند شانس بیشتری برای دوقلو دارند . به طور کلی تغذیه خوب و افزایش وزن باعث افزایش شانس دوقلو می شود .
روش های پزشکی
در سالهای اخیر علم پزشکی پیشرفت های چشمگیری داشته بطوریکه روش های زیادی مانند IVF – IUI – ICSI- ZIFT- GIFT برای درمان ناباروری ارائه شده است . چون اکثر این روش ها باعث تحریک و افزایش تخمک گذاری در زنان میشود اغلب باعث چند قلو زایی میباشد به همین خاطر است که افرادی که بخاطر ناباروری به پزشک مراجعه میکنند معمولا بعد از مدتی صاحب دو یا سه قلو می شوند . صد البته که این روش های پزشکی عوارض خود را داشته و برای درمان ناباروری بوده و صرفا برای تولد فرزندان دوقلو نیست . برخی از زنان برای داشتن دوقلو از داروهای شیمیایی مانند کلومیفن استفاده میکنند . کلومیفن یک دارو برای تحریک تخمدان است تا تخمک بیشتری تولید کند .لازم به ذکر است این داروها عوارض خود را دارند (مانند کیست تخمدان) و با افزایش سطح عملکرد تخمدان ، موجب آسیب رساندن به آن میشوند .
فراموش نکنید چند قلوزایی خطراتی مانند فشار خون بارداری و تولد نوزاد نارس را در پی خواهد داشت . پس بهتر است اصرار زیادی برای داشتن فرزند دوقلو نداشته و این کار را به خداوند و تقدیر او بسپارید .
همه چیز در مورد برخی چگونه دوقلو زنان فرزند یکبار
بد خواب‌ها بخوانند

سندرم تخمدان پلی کیستیک، چگونه از خودم مراقبت کنم؟

زنان هنگامی دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) می‌شوند که بیش از حد هورمون مردانه داشته یا به میزان کافی هورمون‌های زنانه نداشته باشند و تخمک گذاریشان نادر یا نا‌منظم باشد.به طور معمول یک زن زمانی تخمک گذاری می‌کند که یک فولیکول حاوی تخمک رشد کرده و یک تخمک بالغ آزاد کند. سندرم تخمدان پلی کیستیک از رشد این فولیکول‌ها جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود آنها در تخمدان‌ها مانده و کیست‌های خوش خیم کوچکی را تولید کنند که استروژن آزاد می‌کنند. ترکیبی از استروژن و هورمون‌های مردانه از تولید دو هورمون دیگر (هورمون محرک فولیکول (FSH) و هورمون جسم زرد (LH)) جلوگیری می‌کند، که این امر نیز به جلوگیری از تخمک‌گذاری متعادل کمک می‌کند. بدون تخمک گذاری، سطح هورمون مردانه بالا باقی می‌ماند و این چرخه معیوب دوباره تکرار می‌شود…سندرم تخمدان پلی کیستیک، که سندرم استین-لونتال نیز نامیده می‌شود، حدود پنج تا ده درصد از زنان را در سن …
چگونه فرزند باهوش به دنیا بیاوریم؟

به نقل از سایت آلامتو و به گزارش پارس چگونه فرزند باهوش به دنیا بیاوریم؟ و

همه مادرها دلشان می خواهد فرزندشان سالم و باهوش باشد اما بیشتر آنها نمی دانند چطور باید این کار را انجام دهند. تا زمانی که جنین متولد نشده سلول های مغزش در حال شکل گیری هستند. دانشمندان می گویند تجربه های مادر در دوران بارداری بر شکل گیری مغز کودک تاثیر می گذارد. این تاثیرها می توانند در تمام عمر کودک ادامه داشته باشند.
به گزارش آلامتو به نقل از مجله تندرستی ؛ با این وجود، زنان در دوران بارداری می توانند با انجام چند کار ساده سلول های مغزی فرزندشان را گسترش دهند و کودکی باهوش به دنیا بیاورند. اگر قصد دارید به زودی باردار شوید یا باردارید، این پیشنهادها به شما کمک می کنند ضریب هوشی فرزندتان را از دوران جنینی …
تاثیر قند بر سلامت جنسی زنان / افسردگی چگونه به دیابت ختم می

زنان علیه زنان در ایران

۱

۰

  • آمادگی بارداری
  • چگونه فرزند دوقلو داشته باشیم؟


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *