خانه / سلامت / روز جهانی هموفیلی ۱۷ آوریل + هموفیلی چیست؟

روز جهانی هموفیلی ۱۷ آوریل + هموفیلی چیست؟

روز جهانی هموفیلی ۱۷ آوریل + هموفیلی چیست؟ ، بیماری پارکینسون چیست؟ ۱۱ آوریل روز جهانی پارکینسون ، اینفوگرافی؛ ۷ آوریل ۲۰۱۸ روز جهانی بهداشت ، معلولیت، بزرگترین کابوس بیماران هموفیلی/ میزان شیوع اختلالات انعقادی در جهان ، کشف روش جدید درمانی برای بیماری هموفیلی ، سندرم داون چیست؟ به مناسبت روز جهانی سندروم داون .
روز جهانی هموفیلی برای بالا بردن آگاهی مردم جهان نسبت به این بیماری است که در این مطلب به مناسبت روز جهانی هموفیلی این بیماری را به طور کامل معرفی می کنیم. روز جهانی هموفیلی و آشنایی با بیماری هموفیلی۱۷ آوریل هر سال به عنوان وز جهانی هموفیلی تعیین شده استتا آگاهی عمومی نسبت به هموفیلی و دیگر اختلالات خونی ارثی …

روز جهانی هموفیلی برای بالا بردن آگاهی مردم جهان نسبت به این بیماری است که در این مطلب به مناسبت روز جهانی هموفیلی این بیماری را به طور کامل معرفی می کنیم.

 روز جهانی هموفیلی و آشنایی با بیماری هموفیلی

۱۷ آوریل هر سال به عنوان وز جهانی هموفیلی تعیین شده استتا آگاهی عمومی نسبت به هموفیلی و دیگر اختلالات خونی ارثی افزایش پیدا کند. تلاش برای افزایش آگاهی نسبت به اینگونه بیماری ها بسیار مهم است زیرا افزایش آگاهی باعث تشخیص بهتر و دسترسی به مراقبت های لازم برای افراد مبتلا می شود.

همه چیز در مورد بالا جهان روز

روز جهانی هموفیلی در سال ۱۹۸۹ و توسط فدراسیون جهانی هموفیلی WFH تعیین شد.به احترام فرانک اشنابل Frank Schnabel موسس فدراسیون جهانی هموفیلی  ۱۷ آوریل یعنی روز تولد وی به عنوان روز جهانی هموفیلی در نظر گرفته شد.

شعار روز جهانی هموفیلی در سال ۲۰۱۸ به این شرح است: به اشتراک گذاشتن دانش، ما را قوی تر می سازد.

در روز جهانی هموفیلی دانش و تجربیات شخصی خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارید. در ادامه به معرفی بیماری هموفیلی می پردازیم.

جزییات مطلب بالا و جهان و روز را میخوانید .

هموفیلی چیست ؟

اطلاعات و توضیحات بیشتر درباره روز جهانی هموفیلی ۱۷ آوریل + هموفیلی چیست؟

هموفیلی یک اختلال نادر است که در آن خون به طور طبیعی لخته نمی شود چرا که پروتئین های لخته کننده به اندازه کافی در خون وجود ندارد. اگر به هموفیلی مبتلا باشید، بعد از یک جراحت بیشتر از فرد سالم خونریزی خواهید داشت.

بریدگی های کوچک معمولا مشکل ساز نیستند. بزرگترین نگرانی مربوط به خونریزی های عمیق داخلی است، به ویژه در زانو، مچ و آرنج. خونریزی های داخلی می توانند به اندام ها و بافت های داخلی آسیب زده و حتی باعث مرگ شوند.

هموفیلی یک اختلال ژنتیکی و ارثی است. درمان هموفیلی شامل جایگزین کردن منظم عوامل لخته کننده ای که کاهش پیدا کرده اند.

توضیحات بیشتر در موردبالا جهان روز

نشانه های هموفیلی

نشانه های هموفیلی در افراد مختلف یکسان نیست و بستگی به سطح عوامل لخته کننده خون دارد. اگر عوامل لخته کننده خون به میزان خفیفی پایین باشد، ممکن است فقط بعد از جراحی یا آسیب دیدگی شدید خونریزی کنید. اگر کمبود عامل لخته کننده شدید باشد، دچار خونریزی های ناگهانی خواهید شد.

شما مطلب روز جهانی هموفیلی ۱۷ آوریل + هموفیلی چیست؟ را می خوانید .

نشانه های خونریزی ناگهانی را بشناسید

 • خونریزی شدید و بدون دلیل از بریدگی ها یا آسیب دیدگی ها یا بعد از جراحی یا درمان دندانپزشکی
 • کبودی های بزرگ و عمیق
 • خونریزی غیر طبیعی بعد از واکسن زدن
 • درد، التهاب یا سفتی مفاصل
 • وجود خون در ادرار یا مدفوع
 • خون دماغ بدون دلیل
 • در نوزادان تحریک پذیری بی دلیل

خونریزی مغزی

در افراد مبتلا به هموفیلی شدید یک ضربه ساده به سر می تواند باعث خونریزی مغزی شود. این اتفاق به ندرت رخ می دهد، اما یکی از جدی ترین پیامدهایی است که می تواند رخ دهد. در ادامه به نشانه های خونریزی مغزی اشاره می کنیم.

بالا جهان روز

نشانه های خونریزی مغزی

 • سردرد شدید و طولانی
 • استفراغ مکرر
 • خواب آلودگی یا بی حالی
 • دو بینی
 • ضعف ناگهانی
 • تشنج

زمان مراجعه به پزشک برای بیماری هموفیلی

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر در خود یا فرزندتان بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

مشاهده نشانه های خونریزی مغزی که در بالا بیان شد

– آسیب دیدگی که خونریزی آن متوقف نمی شود

– التهاب مفاصل که در زمان لمس کردن داغ هستند و در زمان خم کردن مفاصل درد احساس می شود

این مطلب در مورد بالا جهان روز می باشد .

علت هموفیلی

روز جهانی هموفیلی ۱۷ آوریل + هموفیلی چیست؟

زمانی که دچار خونریزی می شوید، بدن به طور طبیعی سلول های خون را کنار یکدیگر جمع می کند تا لخته خون تشکیل شود و خونریزی متوقف شود. فرایند لخته شدن خون توسط برخی ذرات خاص در خون انجام می شود. هموفیلی زمانی رخ می دهد که یکی از این عوامل لخته کننده در خون کم باشند.

انواع مختلفی از هموفیلی وجود دارد و اکثر آنها ارثی هستند. با این حال حدود ۳۰ درصد مبتلایان به هموفیلی هیچ سابقه خانوادگی از این اختلال را ندارند. در این افراد یک تغییر غیر منتظره (جهش خود به خود) در یکی از ژن های مرتبط به هموفیلی اتفاق می افتد.

هموفیلی غیر ارثی یک شرایط نادر است و زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن عوامل لخته کننده را در خون مورد حمله قرار می دهد. حمله سیستم ایمنی به عوامل لخته کننده به یکی از عوامل زیر مرتبط می شود:

 • بارداری
 • شرایط خود ایمنی
 • سرطان
 • اسکلروزیس چند گانه یا ام اس

هموفیلی ارثی یا ژنتیکی

هموفیلی ژنتیکی یکی از رایج ترین انواع هموفیلی استکه ژن عامل در کرموزوم X قرار دارد. هر کس دارای دو کرموزوم جنسیتی است که هر یک را از والدین خود گرفته است. دخترها یک کرموزوم X از پدر و یک کرموزوم X از مادر دریافت می کنند. پسرها یک کرموزوم X از مادر و یک کرموزوم Y از پدر دریافت می کنند.
این توضیحات نشان می دهد تقریبا همیشه این بیماری در پسرها رخ می دهد و از طریق یکی از ژن های مادر به پسر می رسد. اکثر خانم هایی که دارای ژن معیوب هستند، ناقل این بیماری هستند و هیچ نشانه ای از هموفیلی را مشاهده نمی کنند. اما برخی خانم ها هم در صورتی که عوامل لخته کننده در خونشان کاهش پیدا کند، علائم هموفیلی را مشاهده می کنند.

بالا, جهان, روز

پیامدهای هموفیلی

پیامدهای هموفیلی عبارتند از:

خونریزی های عمیق داخلی

خونریزی هایی که در عمق عضلات رخ می دهند باعث التهاب اندام می شوند. التهاب باعث فشار وارد کردن به عصب ها می شود و منجر به بی حسی یا درد خواهد شد.

آسیب دیدن مفاصل

خونریزی داخلی ممکن است به مفاصل نیز فشار وارد کند و منجر به بروز درد شدید شود. این شرایط اگر درمان نشود، خونریزی های مداوم داخلی ممکن است باعث آرتریت یا خراب شدن مفاصل شود.

عفونت

افراد مبتلا به هموفیلی احتمالا بیشتر انتقال خون داشته باشند که این مسئله خطر دریافت محصولات خونی آلوده را در این افراد افزایش می دهد. محصولات خونی بعد از نیمه دهه ۱۹۸۰ به دلیل انجام تست های غربالگری هپاتیت و HIV سالم تر شدند.

واکنش معکوس به درمان مشکل لخته شدن خون

در برخی مبتلایان به هموفیلی، سیستم ایمنی به عوامل لخته کننده ای که برای درمان خونریزی استفاده می شوند، یک واکنش منفی نشان می دهد. زمانی که این مشکل رخ می دهد، سیستم ایمنی پروتئین هایی (با نام مهار کننده ) تولید می کند که عوامل لخته کننده را غیر فعال می سازند و در نتیجه اثر بخشی درمان کم می شود.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : بیماری هموفیلی درمان دارد؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : بهترین ورزش برای هموفیلی ها

تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ


عوارض کم خوابی به مناسبت روز جهانی خواب در ۱۶ مارس ۲۰۱۸

 عوارض کم خوابی باورنکردنی است و باعث بروز مشکلات زیادی می شود. به مناسبت روز جهانی خواب، در این مقاله به عوارض کم خوابی اشاره می کنیم. عوارض کم خوابی چیست؟روز جهانی خواب سالانه برگزار می شود و هدف از آن نوعی بزرگداشت خواب و بررسی مشکلات مربوط به آن است، مشکلاتی مانند داروهای خواب، آموزش، جنبه های اجتماعی و رانندگی. این روز توسط کمیته جهانی خواب سازماندهی شده است و هدف آن کاهش مشکلات خواب در جامعه از طریق پیشگیری و مدیریت اختلالات است. روز جهانی خواب در جمعه قبل از بهار، یعنی آخرین جمعه در زمستان برگزار می شود. این روز در سال ۲۰۱۸ مصادف شده است با ۱۶ مارس، ۲۵ اسفند.خواب خوب شبانه برای سلامت فوق العاده مهم است. در حقیقت خواب خوب در شب به اندازه خوردن غذای سالم و ورزش کردن اهمیت و تاثیر دارد.متاسفانه دنیای امروز با الگوی طبیعی خواب تداخل دارد. امروزه اکثر ما …
روز بد بورس‌های جهان

خبرگزاری ایسنا: اکثر شاخص‌های مهم بورسی جهان در آخرین معاملات با افت محسوسی مواجه شدند.
 شاخص های اصلی بورس وال استریت در معاملات دیروز و پیش از جلسه بانک مرکزی آمریکا برای تعیین نرخ بهره روندی کاهشی داشتند که این روند امروز به بورس‌های آسیایی نیز رسید.
سهام شرکت‌های ژاپنی، استرالیایی و تکنولوژی رکورددار کاهش قیمت در شاخص ” ام اس سی آی” آسیا-اقیانوسیه بودند.
پس از آن که جروم پاول- رئیس بانک مرکزی آمریکا- اعلام کرد آماده است به جای سه مرتبه امسال چهار مرتبه نرخ بهره را افزایش دهد، شاخص “نزدک کامپوزیت” ۱.۸ درصد ریزش کرد.
میچل کوتچا- استراتژیست بازارهای نوظهور “تی دی سکیوریتیز” به بلومبرگ گفت: در حال حاضر شاهد عصبی بودن معامله گران هستیم و سرمایه گذاران ریسک گریز در کوتاه مدت بیشترین اثر منفی را روی بازارها دارند.
در ژاپن، شاخص “تاپیکس” ۰.۷ درصد و شاخص “نیک کی ۲۲۵” ۰.۹ درصد …
مذاکرات متعدد رسول خادم با لالویچ و سایر اعضا اتحادیه جهانی

به نقل از سایت تسنیم و به گزارش پارس مذاکرات متعدد رسول خادم با لالویچ و سایر اعضا اتحادیه جهانی در دو روز گذشته و به گزارش خبرگزاری تسنیم، اخبار رسیده حاکی است اتحادیه جهانی کشتی، به یکباره ، با فشار و پیگیری های جدی از سوی کمیته بین المللی المپیک ، در ارتباط با موضوع مسابقه علی رضا کریمی را در رقابت های زیر ۲۳ سال جهان را در لهستان مواجه شده  است بگونه ای که خواست و انتظار کمیته بین المللی المپیک از اتحادیه برای ورود به این پرونده ، بسیار جدی تر از نامه دیروز اعلامی از سوی اتحادیه به فدراسیون ایران بوده است. از اینرو فدراسیون کشتی چاره ای  جز ورود سریع برای انجام مذاکرات و استفاده از قابلیتهای دیپلماتیک این چند سال خود ، جهت کاهش هجمه وارده نداشته است.نتیجه مذاکرات حضوری و  فشرده خادم و لالوویچ و هماهنگی با چند عضو دیگر از اعضاء …

طلوع پنهان | عکس روز نشنال جئوگرافیک
 • سلامت
 • روز جهانی هموفیلی ۱۷ آوریل + هموفیلی چیست؟


 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *