خانه / اقتصادی / بحران آب ایران – ۳ / بحران آب یا بحران مدیریت آب؟

بحران آب ایران – ۳ / بحران آب یا بحران مدیریت آب؟

بحران آب ایران – ۳ / بحران آب یا بحران مدیریت آب؟ ، ابلاغ آئین نامه مدیریت خدمات ناباروری تا پایان سال/ فعالیت ۱۰۰ درصدی کمیته مدیریت بحران در نوروز ، (ویدئو) درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران ، آماده‌ باش مدیریت بحران در ایام نوروز ، وقتی مدیریت بحران، غافلگیر می‌شود ، آغاز طرح سلامت نوروزی از ۲۳ اسفند/ فعالیت ۱۰۰ درصدی کمیته مدیریت بحران در ایام نوروز .
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ایران کشوری خشک و نیمه خشک است که به جز مناطقی در نوار شمالی کشور و بخش های کوهستانی و کوهپایه ای، اغلب پهنه کشورمان خشک و نیمه خشک است.از اینرو، کم بودن آبهای شیرین در دسترس برای مصرف جوامع روستایی و شهری و ضرورت مدیریت بهینه منابع آبی، موضوعی جدید در ایران نیست. …

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ایران کشوری خشک و نیمه خشک است که به جز مناطقی در نوار شمالی کشور و بخش های کوهستانی و کوهپایه ای، اغلب پهنه کشورمان خشک و نیمه خشک است.

از اینرو، کم بودن آبهای شیرین در دسترس برای مصرف جوامع روستایی و شهری و ضرورت مدیریت بهینه منابع آبی، موضوعی جدید در ایران نیست. این موضوع سابقه ای چند هزار ساله در ایران دارد. گذشتگان ما با اختراع قنات و به کارگیری تکنیک هایی چون آب انبارهای عمیق، لوله کشی های زیرسطحی و … توانسته بودند آب را برای یک جامعه محلی حتی در بیابانی ترین نقاط کشور به صورت بهینه مدیریت کنند.

همه چیز در مورد آب اقتصادی ایران بحران خبرنگار مدیریت

از سوی دیگر، ایران با وجود خشک و نیمه خشک بودن اغلب پهنه خود، در گذشته پربارش تر بوده، زمانی نه چندان دور، میزان آب های تجدیدشونده سالانه کشور بیش از ۱۳۰ میلیارد مترمکعب بود، در حالی که جمعیت به مراتب کمتر از جمعیت امروز بود.

همزمان هم شاهد رشد جمعیت در کشور بودیم و هم با کاهش منابع آبی در دسترس مواجه شدیم. در حال حاضر منابع آب های تجدیدشونده کشور به سالی در حدود ۱۰۰ میلیارد مترمکعب رسیده و شاهد کاهش قابل توجه میزان بارش ها هستیم به طوری که متوسط بارش های درازمدت ایران از حدود ۲۵۴ میلیمتر به زیر ۲۵۰ میلیمتر رسیده است.

جزییات مطلب آب و اقتصادی و ایران و بحران و خبرنگار و مدیریت را میخوانید .

با توجه به خشکسالی های چندسال اخیر و کاهش منابع آبی کشور از یک سو و ضرورت مدیریت بهینه منابع موجود آبی کشور از سوی دیگر، این سوال مطرح می شود که “بحران آب داریم یا بحران مدیریت آب؟”

اطلاعات و توضیحات بیشتر درباره بحران آب ایران – ۳ / بحران آب یا بحران مدیریت آب؟

با حضور در ۵ منطقه پرتردد کلانشهر تهران این سوال را از مردم پرسیدیم و به پاسخ ها و نقطه نظرات جالبی رسیدیم.

* شرق تهران – فلکه اول تهرانپارس:

*من به شخصه خیلی نگران نیستم، بارش ها بالاخره می آید

توضیحات بیشتر در موردآب اقتصادی ایران بحران خبرنگار مدیریت

مردی ۴۸ ساله – با تحصیلات دیپلم – ساکن خیابان جشنواره (تهرانپارس) : بارش ها نسبت به سالهای قبل کاهش داشته، این را هم در روزنامه ها و اخبار دیدم و هم به چشم دیدیم که زمستان کم بارید. به نظر من آب کم داریم اما اینکه بحران داریم یا نه، فکر می کنم بحران نداریم. می گویم بحران نداریم چون ایران همیشه کم بارش بوده، اما باز هم به اندازه خودمان بارش داریم. مثلا اگر زمستان نیاید، بالاخره پاییز یا بهار می آید. مثل بارش های این روزها. من به شخصه خیلی نگران نیستم.

* آنطور که باید متوجه شرایط کم آبی کشور نیستیم

شما مطلب بحران آب ایران – ۳ / بحران آب یا بحران مدیریت آب؟ را می خوانید .

مردی ۳۳ ساله – با تحصیلات لیسانس – ساکن بلوار شاهد (تهرانپارس): آب هست اما کم هست. این را می توانیم به وضوح ببینیم. من سال گذشته به اطراف سد لار رفتم، با وجود اینکه خط داغی آب مشخص بود اما نسبت به امسال خیلی وضعیت بهتر بود، امسال هم فروردین به همان نقطه رفتم. تفاوت تراز آب فاحش بود. به نظر من بحران آب داریم اما کمترین توجهی به این بحران می شود. نه مردم و نه مسئولین آنطور که باید متوجه شرایط کم آبی کشور نیستند. من زیاد سفر می کنم، اخیرا به اصفهان رفتم، بالادست زاینده رود را هیچ وقت اینگونه خشک و بی آب ندیده بودم. بیشتر تالاب های کشور یا خشک شده یا در شرف خشک شدن است.

* جنوب شرق تهران – افسریه – بیست متری فروردین:

آب اقتصادی ایران بحران خبرنگار مدیریت

* بحران مدیریت آب، ما را به بحران آبی کشاند

مردی ۳۶ ساله – با تحصیلات لیسانس – ساکن بیست متری وحدت (افسریه): بیش از همه، این شرایط امروز ناشی از بَد مدیریت کردن منابع آبی است، پس بهتر است بگویم بحران آب داریم چون بحران مدیریت آب داریم. یعنی ابتدا با بحران مدیریت آب مواجه شدیم، هیچ کس اهمیتی نداد تا اینکه بحران مدیریت آب، کشور را به بحران آبی کشاند. این بحران مدیریت آب که هنوز هم ادامه دارد، هم در بخش مسئولان دیده می شود و هم از سوی مردم. هم مصرف کننده در خانه به فکر مصرف درست آب و مدیریت مصرف خود نیست و هم مسئولی که قرار است برنامه ریزی بهینه برای مدیریت منابع آبی داشته باشد، یا بلد نیست یا نمی خواهد بهینه کار کند.

واکنش ایران به اظهارات پادشاه اردن علیه ایران

* رویه مصرف بی مهابای آب را در تمام بخش ها عوض کنیم

خانمی ۲۶ ساله – دانشجوی فوق لیسانس – ساکن پانزده متری سوم (افسریه) : ایران ما کشوری خشک و نیمه خشک است، این را باید بپذیریم و اگر در شهر زندگی می کنیم و با مدیریت خوب شهری، هر زمان بخواهیم آب را در نزدیک ترین فاصله به خود میبینیم، شیر آب را باز می کنیم و هر میزان می خواهیم مصرف می کنیم، نباید این شرایط را به پای این بگذاریم که همه چیز گل و بلبل است و آب در کشور فراوان است. بهتر است کمی جلوتر از بینی خود را هم ببینیم. ایران به نظر من از بحران آب هم گذشته و به معضل در بخش آب رسیده که باید طریقه مصرف بی مهابای خود را در تمام بخش ها نه فقط بخش خانگی، عوض کنیم.

این مطلب در مورد آب اقتصادی ایران بحران خبرنگار مدیریت می باشد .

* مرکز تهران – میدان انقلاب – ابتدای کارگر شمالی:

* هر کس در هر جایگاهی درست مصرف کند

بحران آب ایران – ۳ / بحران آب یا بحران مدیریت آب؟

مردی ۳۰ ساله – با تحصیلات دیپلم – ساکن مخبر جنوبی (خاوران) : ۲۰ و اندی سال پیش که بچه بودم، مادرم می گفت آب نعمت خداست، اسراف در نعمت خدا گناه دارد. از همان زمان وقت مسواک و حمام و … حواسم بود آب را باید درست مصرف کنم. الان هم که در کار گلکاری و فروش گل هستم و با گلخانه و محصولاتش سر و کار دارم، همان رویه را پیاده می کنم. آب را درست و بجا مصرف می کنم. به نظرم اگر همه در مصرف خود، چه کشاورز، چه خانه دار، چه مهندس، چه محصل و … متوجه ارزش آب باشند و آب را درست مصرف کنند، در هیچ شرایطی هیچ مشکلی نخواهیم داشت.

* ما پرآب نیستیم، اما بیشتر از کشورهای پرآب، آب مصرف می کنیم

آب, اقتصادی, ایران, بحران, خبرنگار, مدیریت

خانمی ۳۷ ساله – با تحصیلات لیسانس – ساکن خیابان خورشید (دروازه شمیران): در جهان هم کشورهای پرآب داریم و هم کشورهای کم آب. ایران جزو کشورهای کم آب است، اما نکته عجیب اینجاست که ما بیشتر از کشورهای پرآب، آب مصرف می کنیم. این وضعیت غلط سالهاست در کشور ما ادامه دارد. روی گنج هم نشسته باشی و بریز و بپاش کنی تمام می شود. ما پرآب نیستیم اما بیشتر از پرآب ها مصرف می کنیم. مشخص است که باید این رویه غلط را اصلاح کنیم. وقتی دچار خشکسالی هستیم و می دانیم که امسال باران کم تر باریده، باز هم داریم با شیلنگِ باز، خودروی خود را می شوییم؛ یا وسط ظهر داریم باغچه و حیات و درخت کنار خیابان را آبیاری می کنیم، یعنی متوجه شرایط نیستم.

* شمال تهران – بلوار اندرزگو:

* آب کم داریم، مدیر لایق هم کم داریم

* مردی ۲۹ ساله – با تحصیلات لیسانس – ساکن کامرانیه : آب کم داریم، مدیر لایق هم کم داریم. البته باید ببینیم در چه بخشی می خواهید در مورد آب حرف بزنید. در بخش شهری که مصرف بیشتر برای شرب است، به نظرم مشکلی نیست. اما در دشت های کشور، آب برای زمین های کشاورزی، آب برای تالاب ها و حتی آب برای صنعت کم داریم. سهم بیشتر مصرف کشور هم در بخش کشاورزی است که کم آبی روی آن تأثیر گذاشته، در این بخش است که می گویم آب کم داریم، مدیر لایق هم کم داریم. اگر مدیران لایق داشتیم بهره وری در کشاورزی ما با مصرف زیاد آب انقدر کم نبود. به نظرم شرایط آبی را می شود مدیریت کرد، اگر اهلش را مدیر کنند یا مدیرانش را اهل کنند. مدیران اهل داشته باشیم طی چند سال می شود تصمیماتی را اتخاذ کرد که مصرف بی رویه آب در بخش کشاورزی مدیریت شود و از آن طرف در بخش تأمین آب هم بهینه آب تأمین شود.

مرمت قدیمی‌ترین عروسک‌های خیمه شب بازی ایران

* باید نگاهمان را به آب عوض کنیم

خانمی ۴۳ ساله – با تحصیلات فوق لیسانس – ساکن دزاشیب: هم بحران مدیریت آب داریم و هم بحران آب داریم. طبق آنچه در رسانه ها خواندم در شرایطی هستیم که خشکسالی در کشور بیشتر از قبل شده و بسیاری از رودخانه ها و دریاچه ها و تالاب های کشور یا خشک شده یا کم آب شده اند. در این شرایط هم باید مدیریت را سخت گیرانه تر کرد و هم مردم باید به آب با چشم یک ماده با ارزش نگاه کنند. به نظر من اگر نگاهها به آب عوض شود و به جای یک کالای بی ارزش، به ان به عنوان باارزش ترین ماده جهان نگاه کنیم، خود به خود به سمت اصلاح امور چه در مدیریت و چه در مصرف می رویم.

* غرب تهران – فلکه اول صادقیه:

* باید درست مصرف کنیم

مردی ۵۰ ساله – با تحصیلات سیکل – ساکن یافت آباد: هدر دادن آب در هیچ جا پسندیده نیست. هم از نظر عقلی و هم شرعی نباید آب را هدر داد. من هم شنیده ام که رسانه ها می گویند آب کم است و وضعیت آب کشور خوب نیست. خشکسالی داریم و در جاهایی هم روی آب دعوا هست. خب اگر آب نباشد ما هم نیستیم. آب مایه زندگی است، باید بهتر مصرف کنیم. جمعیت ایران ۸۰ میلیون نفر است. جمعیت زیادی است. وقتی می توانیم آب را برای این جمعیت تأمین کنیم، پس کار مسئولان ما خوب است. ما مردم هم باید درست مصرف کنیم. 

* بی نظمی و بَدمصرفی ادامه پیدا کرده تا به بحران رسیدیم

خانمی ۳۸ ساله – با تحصیلات دیپلم – ساکن کرج: به نظر من باید مسئولان کشور با هم بیشتر هماهنگ باشند و بهتر برنامه ریزی کنند. بالاخره خدا بنده اش را بدون روزی نمی گذارد. امسال هم که زمستانِ کم باران و برف داشتیم، بهار دارد جبران می کند. اگر مسئولان با هم هماهنگ باشند و برنامه ها و سیاست های درستی را در هر بخش با نگاه کلان پیاده سازی کنند، مطمئنا به مشکلی برنمی خوریم. از طرف دیگر مردم هم باید مدیریت مصرف را در برنامه خود قرار دهند، اما باز هم مدیریت مصرف را می توان با قانون گذاری درست و برخورد با مشترکان پرمصرف اجرایی کرد. ما اگر امروز در خصوص آب، بَد مصرف هستیم، از مدیریت بَد مسئولان ما ناشی می شود. هر جا بی نظمی هست، ضابط و ناظم باید وارد عمل شود؛ در خصوص آب اینکار نشده و بی نظمی و بَدمصرفی ادامه پیدا کرده تا به بحران رسیدیم.

شرایط ویژه کم‌آبی و خشکسالی امسال که در نیم قرن اخیر بی‌سابقه بوده و همچنین رویه مصرف آب در کشور که با هیچ منطقی نمی‌توان مصرف بی‌رویه و غیربهینه آب در بخش‌های شرب، کشاورزی، صنعت و آبیاری شهری را توجیه کرد، خبرگزاری تسنیم را بر آن داشت تا با بررسی جزئیات بحران آبی کشور نسبت به ترسیم دقیق شرایط موجود و آینده اقدام کند و با پژوهش در این زمینه و بهره‌گیری از نظرات مدیران مسئول و کارشناسان خبره، در قالب پرونده “بحران آب ایران” راهکارهایی عملی برای اصلاح امور به‌منظور رفع تنش‌ها و رسیدن به شرایطی که مدیریت بهینه تأمین و مصرف آب را در کشور شاهد باشیم، ارائه کند.

گزارش‌های پیشین:

بحران آب ایران ــ ۱ / کم‌بارشی و خشکسالی بی سابقه در نیم قرن اخیر

بحران آب ایران ــ ۲ / ذخیره برفی تهران به صفر رسید/امسال در تهران جیره‌بندی آب نداریم

انتهای پیام/

آیا واقعا توان نظامی ایران تهدیدی برای دیگران محسوب می‌شود

بارش های ایران به ۱۱۱٫۹ میلیمتر رسید؛ ۴۶ درصد کمتر از سال قب

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مجموع بارشهای کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ۹۶) تا ساعت ۱۸:۳۰ روز بیست و پنجم فروردین به ۱۱۱٫۹ میلیمتر رسید.ثبت ۱۱۱٫۹ میلی‌متر بارش در سال جاری در حالی است که مقدار بارش‌ها در مدت مشابه سال گذشته ۲۰۷٫۴ میلی‌متر ثبت شده که مقایسه این دو رقم، نشان‌دهنده کاهش ۴۶ درصدی بارشها در سال جاری است.همچنین میزان بارشهای ایران در مدت مشابه در ۴۹ سال گذشته (درازمدت) به‌طور متوسط ۲۰۵٫۸ میلی‌متر بوده که در مقایسه با میزان بارشهای سال جاری، از کاهش ۴۵٫۶ درصدی بارش‌ها در سال آبی ۹۷ ــ ۹۶ حکایت دارد.در این مدت پربارش ترین نقطه کشور “رامسر – صفارود” در استان مازندران با ثبت ۸۷۵ میلیمتر بارش و کم‌بارش ترین نقطه کشور “هوشک-سراوان” در استان سیستان و بلوچستان با ثبت ۳٫۳ میلیمتر بارش بوده است.انتهای پیام/
ایران در آستانه خودکفایی در تولید بنزین/ کار جهادی به بار نش

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، خودکفایی در تولید بنزین مورد نیاز کشور آرزوی دیرینه‌ای است که در آستانه تحقق آن قرار داریم. ایران با آغاز بهره برداری از فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در تولید بنزین مورد نیاز مصرف داخلی خود به طور کامل خودکفا می شود، دستاورد مهمی که متخصصان داخلی در حال تلاش برای تحقق آن تا پایان سال ۹۶ (کمتر از دو هفته آینده) هستند.در سالهای اخیر متوسط مصرف داخلی بنزین کشور به روزی ۸۰ میلیون لیتر رسیده که بخش قابل توجهی از این نیاز مصرفی از تولیدات داخلی تأمین شده اما همواره تأمین نیاز داخلی این فرآورده استراتژیک نفتی به واردات روزانه ۱۰ تا ۱۵ میلیون لیتری بنزین وابسته بوده است.با اجرا و بهره برداری از طرح های مختلف پالایشگاهی در پالایشگاه های تهران، اصفهان، تبریز، بندرعباس، لاوان، آبادان، شازند، کرمانشاه و شیراز که همگی پالایشگاه‌های نفتی کشور هستند، تلاش شد تا ضمن ارتقای …
از بارش برف و باران در ۱۹ استان تا بحران آب در پایتخت/ تولد

به نقل از سایت خبرگزاری‌میزان و به گزارش پارس از بارش برف و باران در ۱۹ استان تا بحران آب در پایتخت/ تولد دوباره برای ۶ زندانی محکوم به قصاص/ تخم مرغ در ایران ارزان‌تر از اروپاست و به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، از بارش برف و باران در ۱۹ استان تا بحران آب در پایتخت، تولد دوباره برای ۶ زندانی محکوم به قصاص، تخم مرغ در ایران ارزان تر از اروپاست و … را در بسته اخبار پربازدید رسانه ها بخوانید.
برف و باران در ۱۹ استان؛ هشدار کاهش دما به منفی ۲۰ درجه
تسنیم: با کاهش دما به‌تدریج در روز شنبه بارش در غرب دامنه‌های البرز و زاگرس غالباً به‌شکل برف خواهد بود. کاهش دما از روز شنبه تا یکشنبه قابل توجه خواهد بود و انتظار می‌رود صبح یکشنبه مناطق سردسیر در آذربایجان غربی و شرقی و اردبیل کمینه دما به منفی ۱۵ تا منفی …

  • اقتصادی
  • بحران آب ایران – ۳ / بحران آب یا بحران مدیریت آب؟


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *