خانه / سلامت / چرا ادرار بوی قهوه می دهد؟

چرا ادرار بوی قهوه می دهد؟

چرا ادرار بوی قهوه می دهد؟ ، خواص قهوه چیست ؟ | مضرات قهوه چه چیزهایی هستند؟ ، فواید قهوه؛ ۱۱ خاصیت بی‌نظیر قهوه برای سلامتی ، خواص قهوه اسپرسو چیست + طرز تهیه قهوه اسپرسو ، عفونت ادرار در کودکان، چرا بروز می‌کند؟ ، عدم کنترل ادرار در کودکان، چرا اتفاق می‌افته؟ .
بوی قهوه در ادرار علل مختلفی دارد که برخی از آنها نیاز به بررسی و معاینات پزشکی دارند.علت بوی قهوه در ادرارکلیه ها ادرار تولید می کنند، و دستگاه ادراری به دفع مواد زائد و تنظیم حجم و ترکیب خون کمک می کند. مواد زائدی که به همراه ادرار دفع می شوند می توانند بر رنگ و بوی ادرار تاثیرگذار …

بوی قهوه در ادرار علل مختلفی دارد که برخی از آنها نیاز به بررسی و معاینات پزشکی دارند.

علت بوی قهوه در ادرار

کلیه ها ادرار تولید می کنند، و دستگاه ادراری به دفع مواد زائد و تنظیم حجم و ترکیب خون کمک می کند. مواد زائدی که به همراه ادرار دفع می شوند می توانند بر رنگ و بوی ادرار تاثیرگذار باشند.

همه چیز در مورد ادرار برخی بوی چرا علل قهوه

نوشیدن بیش از حد قهوه شایع‌ترین دلیل این است که ادرار یک نفر بوی قهوه مانند به خود می گیرد. اما دلایل دیگری نیز می توانند در شکل گیری این شرایط نقش داشته باشند.

ادرار بیشتر از آب تشکیل شده است، از این رو ادرار سالم باید بی رنگ و به طور معمول بی بو باشد. مواد زائد دلیل رنگ، بو، و ظاهر ادرار هستند. از جمله این مواد زائد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جزییات مطلب ادرار و برخی و بوی و چرا و علل و قهوه را میخوانید .
 • مواد گوارش شده یا متابولیزه شده از غذا و نوشیدنی ها
 • سموم یا آلرژن های تنفس شده
 • هورمون ها و دیگر مواد شیمیایی بدن
 • مواد مخدر یا داروها

   

در ادامه با برخی دلایل که موجب می شوند ادرار بوی قهوه به خود بگیرد بیشتر آشنا می شویم.

اطلاعات و توضیحات بیشتر درباره چرا ادرار بوی قهوه می دهد؟

بوی قهوه در ادار : نوشیدن بیش از حد قهوه

قهوه حاوی بیش از یک هزار ترکیب شیمیایی است که عطر، طعم و ظاهر این ماده را موجب می شوند. آنتی اکسیدان هایی به نام پلی فنول ها مسئول بوی قهوه هستند.

پلی فنول های موجود در قهوه توسط دستگاه گوارش جذب و مورد استفاده قرار می گیرند، سپس تجزیه شده و از طریق ادرار دفع می شوند. از این رو، مصرف قهوه فراوان می تواند غلظت پلی فنول ها و دیگر ترکیبات قهوه در ادرار را افزایش دهد. این شرایط موجب می شود تا ادرار بوی قهوه به خود بگیرد.

توضیحات بیشتر در موردادرار برخی بوی چرا علل قهوه

قهوه حاوی محرکی به نام کافئین نیز است که میزان ادرار را افزایش داده و می تواند به کم آبی بدن منجر شود. زمانی که فردی با کم آبی بدن مواجه می شود، ادرار غلیظ‌تر شده و در این شرایط از آب کمتر و مواد زائد بیشتر از حد معمول برخوردار می شود.

اوردوز کافئین اگرچه شرایطی نادر است اما احتمال آن وجود دارد. از علائم این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شما مطلب چرا ادرار بوی قهوه می دهد؟ را می خوانید .

علائم اوردوز کافئین

 • استفراغ
 • گیجی و کم گشتگی
 • بی خوابی مزمن
 • سردردهای مزمن
 • درد قفسه سینه
 • ضربان قلب نامنظم یا سریع
 • دشواری در تنفس
 • تشنج
 • توهم

   

بوی قهوه در ادرار : کم آبی بدن

زمانی که بدن کم آب یا دهیدراته است، ادرار از غلظت بیشتری برخوردار می شود. در این شرایط ادرار از بوی قوی‌تر و ظاهری تیره‌تر از ادرار سالم که رنگ پریده و شفاف است، برخوردار می شود.

ادرار برخی بوی چرا علل قهوه

کم آبی بدن در نتیجه مصرف بیش از حد قهوه یا نوشیدن قهوه در زمان کم آبی بدن می تواند بوی قهوه به ادرار ببخشد.

بوی قهوه در ادرار به علت مصرف برخی مواد غذایی و نوشیدنی ها

برخی مواد غذایی و نوشیدنی ها موجب بو یا ظاهر غیر معمول ادرار می شوند. این روایح می توانند ویژگی های متنوعی داشته باشند و شرایطی مانند سرماخوردگی و بارداری می توانند بر حس بویایی فرد تاثیرگذار باشند.

از غذاها و نوشیدنی هایی که در بوی ادرار تغییر ایجاد می کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

این مطلب در مورد ادرار برخی بوی چرا علل قهوه می باشد .
 • مارچوبه
 • سیر
 • سبزیجات برگدار به ویژه کیل
 • ماهی سالمون
 • چای ها
 • الکل
 • گندم پف کرده
 • غذاهای تند که حاوی کپسایسین، ترکیب فعال در فلفل های چیلی، هستند

دیگر شرایط که باعث تغییر بوی دارار می شوند

به غیر از کم آبی بدن شرایط سلامت جدی دیگری با بوی قهوه در ادرار مرتبط نیستند. با این وجود، افراد بوها را به شیوه ای متفاوت تفسیر می کنند. در همین راستا، اشتباه گرفتن یک بو که نشان دهنده بروز مشکل است با بوی قهوه آسان است.

چرا ادرار بوی قهوه می دهد؟

از جمله شرایط پزشکی که می توانند در بوی ادرار تغییر ایجاد کنند یا حس بویایی را تغییر دهند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گرفتگی بینی
 • سوختگی زبان، التهاب دهان و یا عفونت مثانه یا دستگاه ادراری
 • اختلالات متابولیک و کبدی
 • نارسایی و بیماری کلیوی
 • دیابت نوع ۲ کنترل نشده یا درمان نشده
 • بیماری ادرار شربت افرا
 • زخم مثانه

   

بوی ادرار و بارداری

زنان اغلب بوی متفاوت ادرار در مراحل مختلف بارداری را گزارش می کنند. این شرایط ممکن است به واسطه عفونت های دستگاه ادراری، تغییرات هورمونی یا کم آبی بدن شکل بگیرد.

ادرار, برخی, بوی, چرا, علل, قهوه

عفونت دستگاه ادراری

بسیاری از زنان باردار طی دوران بارداری عفونت های مثانه یا دستگاه ادراری را تجربه می کنند و این شرایط می تواند به بوی قوی و ناخوشایند ادرار منجر شود. عفونت های دستگاه ادراری به طور ویژه در هفته های ششم تا بیست و چهارم بارداری رایج هستند. بسیاری از زنان مبتلا به عفونت دستگاه ادراری علائم دیگری مانند موارد زیر را نیز تجربه می کنند:

 • ادرار کدر
 • تکرر هرچه بیشتر دفع ادرار
 • درد یا گرفتگی در قسمت پایینی شکم
 • درد یا سوزش هنگام دفع ادرار

در صورت عدم درمان، باکتری های درگیر در عفونت های دستگاه ادراری می توانند به کلیه ها و دیگر اندام های لگنی گسترش یابند. زنانی که کمر درد، حالت تهوع، استفراغ، لرز، یا تب را نیز تجربه می کنند باید کمک و درمان پزشکی دریافت کنند.

گنادوتروپین کوریونی انسانی (hCG)

طی هفته های نخست بارداری، سطوح هورمون hCG در خون به سرعت افزایش می یابد. این تغییر می تواند به بوی بد و ناخوشایند ادرار منجر شود.

تقویت حس بویایی

برخی پژوهش ها نشان داده اند که طی سه ماه نخست بارداری قدرت بویایی فرد به طور معمول افزایش می یابد. فرد ممکن است بیشتر از حد معمول متوجه بوی مواد زائد، از جمله محصولات جانبی قهوه در ادرار خود شود.

افزایش ادرار

کلیه ها و مثانه طی بارداری دچار تغییر می شوند. کلیه ها ۵۰ درصد سخت‌تر کار می کنند، و این موجب می شود تا تکرر ادرار افزایش یابد. بر همین اساس این افراد هرچه بیشتر مستعد تجربه کم آبی بدن هستند.

بسیاری از زنان باردار تغییر در عملکرد کلیه را نیز تجربه می کنند که شامل افزایش دفع مواد مغذی و الکترولیت ها از طریق ادرار است و می تواند بوی ادرار را تغییر دهد.

درمان

انتخاب بهترین روش برای از بین بردن بوی قهوه در  ادرار به شناسایی دلیل آن بستگی دارد. اغلب موثرترین روش کاهش نوشیدن قهوه است.

افرادی که بیش از ۴ فنجان قهوه در روز مصرف می کنند با افزایش احتمال دفع ترکیبات موجود در این نوشیدنی از طریق ادرار مواجه هستند. نوشیدن آب بیشتر برای ایجاد تعادل در مصرف قهوه ایده خوبی است.

اگر مواد غذایی یا نوشیدنی های دیگر موجب بوی ادرار هستند، پرهیز یا محدود کردن مصرف آنها ایده خوبی است. در صورتی که یک شرایط پزشکی موجب تغییر در بوی ادرار شده است باید در پی دریافت درمان پزشکی باشید.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : چگونه از روی ادرار متوجه سلامتی خود می‌شویم؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : ادرار زیاد در روز نشانه این بیماری است

اگر می خواهید بیشتر بدانید : وجود پروتئین در ادرار نشانه چیست؟

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : asriran.com

رژیم غذایی برای مهار سیروز کبدی/ کیست کلیه چیست؟ / این نوشید

بیماران مبتلا به سیروز کبدی باید از مصرف چربی‌های حیوانی نظیر کره خودداری کرده و از چربی‌های گیاهی مانند روغن زیتون استفاده کنند.
به گزارش خبرنگار  حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛  حوزه کلینیک در نظر دارد تازه‌ترین دانستنی‌های پزشکی را در اختیار کاربران قرار دهد.
درمان سیروز کبدی با این رژیم غذایی
یکی از مشکلاتی که برای کبد رخ می‌دهد، سیروز کبدی است که نوعی التهاب است؛ این بیماری گاهی در ادامه بیماری‌هایی همچون کبد چرب، کبد الکلی و هپاتیت‌ها رخ می‌دهد.
باید بدانید رژیم غذایی برای مبتلابان به سیروز کبدی وجود دارد؛ برای این افراد مصرف غلات مانند سیب زمینی، برنجف جو و ماکارانی به شدت توصیه شده است؛ همچنین قند طبیعی مانند عسل و خرما هم به دلیل داشتن مواد معدنی مناسب، فیبر غذایی و انرژی بالا و قابل هضم، مواد غذایی مناسبی در این رژیم غذایی مخصوص بیماران سیروز کبدی است.
بیماران مبتلا به سیروز باید از مصرف چربی‌های حیوانی نظیر کره، خامه …
چرا برخی از جوانان تسخیرکننده لانه جاسوسی، بعداً از آمریکا ع

به نقل از سایت ایسنا و به گزارش پارس چرا برخی از جوانان تسخیرکننده لانه جاسوسی، بعداً از آمریکا عذرخواهی کردند؟ و رهبر انقلاب اسلامی در بیست و ششم دی‌ماه ۱۳۹۶ در دیدار خانواده شهید ییلاقی بیاناتی داشتند که بخشی از آن برای اولین بار منتشر شده است.به گزارش ایسنا حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار فرمودند:  جوان نسل اوّل، کسانی بودند که از روی احساسات، از روی هیجان [کار کردند]؛ احساسات بود، احساسات خوبی هم بود و همان احساسات کار کرد، یعنی یک نظام کهن را سرنگون کرد و اسلام را رو آورد.

ایشان افزودند: این را ما کوچک نمیگیریم، امّا غالباً دانه‌دانه‌ی افراد ــ نمیگویم همه ــ از روی احساسات لانه‌ جاسوسی را آن روز رفتند و با شجاعت تمام گرفتند، امّا بعداً رفتند با آمریکایی‌ها صحبت کردند و عذرخواهی کردند.

ایشان ادامه دادند: این ناشی از چیست؟ ناشی از کم‌عمق بودنِ آن انگیزه است. آن انگیزه متّکی به …
چرا بچه‌ها نباید قهوه بنوشند؟

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در آمریکا دادن قهوه به بچه‌ها تقریباً یک تابو است. اما با توجه به این همه تبلیغات جذاب و کافی‌شاپ‌ها و مخصوصاً نوشابه‌های کافئین‌دار، کودکان و نوجوانان روز به روز بیشتر علاقه‌مند می‌شوند تا قهوه بنوشند.
 برخلاف باور عمومی، قهوه جلوی رشد بچه‌ها را نمی‌گیرد، اما عوارض جانبی دیگری وجود دارد که ثابت شده تأثیرات منفی بر کودکان و نوجوانان دارد. در ادامه به برخی از این عوارض اشاره کرده‌ایم:
بی‌خوابیبچه‌های سنین ۵ تا ۱۲ سال حداقل به ۱۱ ساعت خواب در شبانه‌روز نیاز دارند و نوجوانان هم به ۹ تا ۱۰ ساعت خواب. تأمین این ساعت‌های خواب به نظر سخت نمی‌آید، اما با در نظر گرفتن برنامه‌های شلوغ و زود از خواب بیدار شدن‌ها گاهی واقعاً نمی‌توان این میزان خواب را تأمین کرد.
خیلی از بچه‌ها برای افزایش سطح انرژی طی روز از قهوه استفاده می‌کنند، اما این می‌تواند منجر به کمبود خوابشان شود. قهوه …

کیهان: احمدی‌نژاد سردسته منافقان است!
 • سلامت
 • چرا ادرار بوی قهوه می دهد؟


 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *