خانه / برقکاری / آموزش بستن کلید تبدیل در برقکاری همراه عکس و شمای فنی
کلید تبدیل

آموزش بستن کلید تبدیل در برقکاری همراه عکس و شمای فنی

کلید تبدیل بعد از کلید تک پل و دوپل یکی از پرکاربردترین کلید های مورد استفاده در برقکاری و صنعت ساختمان می باشد . امروز قصد داریم به آموزش نحوه صحیح بستن کلید تک پل بپردازیم پس با ما همراه باشید .

کلید تبدیل

کلید تک تبدیل ظاهری همانند کلید تک پل دارد و از نظر ظاهری وقتی روی کار بسته شده باشد هیچ تفاوتی ندارد اما در باطن کار و اتصالات کاملا متفاوت از کلید تک پل می باشد ، در زیر عکس کلید تک پل را مشاده میکنید .

کاربرد کلید تبدیل :

از کلید تبدیل برای روشن و خاموش کردن یک لامپ یا یک گروه لامپ از دو نقطه، مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا برای راهروها، راه پله ها، اتاق های دو در و سالن های بزرگ که خروجی های مختلف دارند و نیز واحدهای مسکونی استفاده می شود.

این کلید سه کنتاکت دارد که یک کنتاکت آن مشترک و با یکی از دو کنتاکت دیگر در تماس است.

طریقه اتصال کلید تبدیل:

در اینجا به توضیح روش اتصال استاندارد که بهترین روش اتصال است، می پردازیم .در ابتدا دقت كنید وقتی در یك مسیر تبدیل كار می كنیم، دو سر را تبدیل می گذاریم.

سیم فاز خارج شده از جعبه فیوز مینیاتوری را به کنتاکت مشترك یكی از كلید تبدیل ها وصل می كنیم ( هر كلید تبدیل یك کنتاکت مشترك كه با P هم نمایش داده می شود و دو کنتاکت غیر مشترك دارد)

وقتی سیم فاز را به کنتاکت مشترك وصل كردیم(معمولا پیچ مشترک روی کلید به رنگ قرمز می باشد )، از دو کنتاکت غیر مشترك دو سیم برگشتی به دو کنتاکت غیر مشترك كلید تبدیل دوم می كشیم‌.

كار تقریبا تمام است حالا از کنتاکت مشترك كلید تبدیل دوم یه فاز می كشیم به ترمینال سرپیچ چراغ و در نهایت نول رو هم مستقیم به سر ترمینال دوم چراغ وصل می كنیم.

 

شکل های زیر شمای فنی، شمای حقیقی و شمای مسیر جریان مدار الکتریکی کلید تبدیل را نشان می دهد

 

مدار الکتریکی کلید تبدیل
شمای تک خطی کلید تبدیل
مدار الکتریکی کلید تبدیل
شمای حقیقی کلید تبدیل
مدار الکتریکی کلید تبدیل
شمای مسیر جریان کلید تبدیل
نکته ایمنی
ممکن است در محیط کار با نوعی کلید تبدیل مواجه شوید که در آن علی رغم اینکه در مصرف سیم صرفه جویی می شود، اما به هیچ عنوان روشی ایمن، علمی و فنی نیست. و طبق مقررات ملی ساختمان این روش قانونی نیست.

در این روش سیم فاز و سیم نول به ترمینال های غیر مشترک دو کلید متصل شده است و ترمینال های مشترک این دو کلید به دو سر لامپ اتصال داده می شود.

مدار الکتریکی کلید تبدیل
ممکن است در مداری سیم فاز اشتباها به یکی از دو کنتاکت غیر مشترک کلید تبدیل وصل می شود. در این صورت در عملكرد مدار اختلال ایجاد می‌شود.
این اختلال به این صورت است كه در صورتی كه كلید ۱ در حالت یك باشد، كلید دوم می‌تواند لامپ را روشن و خاموش كند. اما اگر كلید ۱ در حالت دو باشد، كلید دوم به هیچ عنوان توانایی كنترل لامپ را ندارد.

پس در هنگام کار حتما به این نکات توجه داشته باشید.


10 دیدگاه

 1. چراغى داريم كه سالها با دو كليد تبديل كار ميكرد ، يكى از كليدها شكست آنرا باز كردم سه سيم در قوطى ديًوار وجود دارد ، به هر طريق اين سيم ها را به كليد تبديل نو كه

  تهيه كرده ام وصل ميكنم فيوزميپرد لطفاً راهنمايي كنيد با. تشكر قاضى

 2. لطفاً جای سیم ارت را در شکل مدار کلید تبدیل مشخص کنید. ممنون از لطف شما.

 3. آیا میشه با یک کلید تک پل، دولامپ یکی روشن،و دومی خاموش کنیم،و بلعکس

  • بله عزیزم
   شدنیه.چون خوده کلید تک پل از هردو حالت قطع و وصلش میتونی استفاده کنی..به حالت خاموش کلید یکی از لامپهات رو برگشت بده و به حالت خاموشت دیگری رو

 4. ی پیچ مشترک داره و دوتا پیچ غیر مشترک باز و بسته.حالا سیم کشیش اینطوریه ک فاز اصلی میره ب مشترکه اولین کلید تبدیل(هر تبدیلی که ب سیم فاز و نول نزدیک تره)حالا پیچ غیر مشترک باز وصل میشه ب غیر مشترک بسته ی اون یکی تبدیل و بلعکس.مشترکه اون یکی تبدیل هم میره لامپ ها‌.نول هم ک مستقیم میره ب لامپ

 5. بسیار عالی بود استفاده بردیم

 6. سلام
  چگونه میتوان از یک سویچ یک پول و سه سویچ تبدیل میتوان در یک مدار برق استفاده کنیم طوری که هرگاه سویچ یک پول روشن شود همه سه مصرف کننده روشن بشه و زمانی که یک پل خاموش باشه هر مصرف کننده با یک تبدیل بشه

 7. سلام لطف كنيد كليد تبديل با چهار لامپ براي راه پله ترسيم نماييد ساختمان چهار طبقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *