خانه / اخبار اقتصادی / چرا دلار گران شد؟ به همراه توضیحات

چرا دلار گران شد؟ به همراه توضیحات

چرا دلار گران شد؟ ، دلار ۳۲۹ تومان گران شد ، کنایه حمید فرخ نژاد به گران شدن دلار ، احتکار کالا‌هـایی کـه با دلار گران خریداری شد ، دلار ۵۰۰۰تومانی چه‌چیزهـایی را گران می‎کند؟ ، مشاور روحانی: گران شدن دلار کار خوبی بود .
خبرگزاری تسنیم: با وجود تمامی اشکالات و اتفاق ها آیا رفتار جمعی من و شما بعنوان اولین نهادهـای اقتصادی جامعه کـه عرضه و تقاضای بازار را شکل میدهند به مشکل افزایش نرخ ارز دامن نزده و نمیزند؟
این روزها با افزایش نرخ دلار هر شخص یا گروهی به نوعی به دنبال دلایل …

خبرگزاری تسنیم: با وجود تمامی اشکالات و اتفاق ها آیا رفتار جمعی من و شما بعنوان اولین نهادهـای اقتصادی جامعه کـه عرضه و تقاضای بازار را شکل میدهند به مشکل افزایش نرخ ارز دامن نزده و نمیزند؟

این روزها با افزایش نرخ دلار هر شخص یا گروهی به نوعی به دنبال دلایل و تحلیل موضوع است. این دلایل از ثابت نگه داشتن نرخ ارز بر خلاف تورم و سیاستهـای دولتی -مدیریتی تا تنش هـای سیاسی و منطقه ای می تواند باشد. اما این نوشته از زاویه ی دیگری به موضوع خواهد نگریست و پرسشی کـه مطرح میـکند این است کـه با وجود تمامی اشکالات واتفاق ها آیا رفتار جمعی من و شما بعنوان اولین نهادهـای اقتصادی جامعه کـه عرضه و تقاضای بازار را شکل میدهند به مشکل افزایش نرخ ارز دامن نزده و نمیزند؟

همه چیز در مورد چرا دلار گران

در نظریه بازی ها، گروهی از بازیها به نام “بازیهـای هماهنگ (coordination games)” وجود دارند کـه الگوی ساختاری بعضی مسایل تصمیم گیری اقتصادی استند و کاربردشان در تصمیمات سرمایه گذاری و بازارهـای مالی مشهود است. در این بازیها بازدهی (payoff) یـک فعالیت رابطه مثبتی با تعداد کسانی کـه عمل یـکسانی را انجام میدهند دارد و به ان “استراتژیـک مکمل (strategic complimentarities)” گفته میشود. در واقع در این نوع از بازی هـای هماهنگ کـه یـک تعادل خوب و یـک تعادل بد برایشان پیش بینی میشود؛ زمانی هر بازیـکن بهترین جوابش را به بهترین جواب بازیـکن مقابل داده کـه انتخابشان یـکسان باشد. یعنی اگر بازیـکنی فکر کند کـه بقیه بازیـکنان یـک استراتژی خاص را انتخاب میـکنند، بهترین جواب او نیز انتخاب همان استراتژی میباشد. اگر همه بازیـکن ها فکر کنند کـه بقیه بازیـکنها فعالیت آ را انجام میدهند، انگاه همه آ را انتخاب میـکنند و تعادل را شکل میدهند. مثال این مدل از بازی ها در دنیای واقعی نوعی از ورشکستگی بانکـها ست کـه در اثر هجوم مشتری ها برای باز پس گرفتن سپرده هـایشان اتفاق می افتد.

عامل این حرکت جمعی گاهی میتواند حتی از یـک شایعه آغاز شود؛ کما اینکـه این اتفاق برای بانک “آسیای شرق” در هنگ کنگ در سال ۲۰۰۸ افتاد. هزاران سپرده گذار به شعبه هـای بانک هجوم بردند تا پولشان را پس بگیرند. آشکار است کـه بانک نخواهد توانست تمام پول را باز گرداند وهمه مشتریان متضرر خواهند شد. این در حالیست کـه اگر تمامی سپرده گذاران باهم تصمیم میگرفتند اجازه بدهند بانک پابرجا بماند و به فعالیت اقتصادی اش ادامه دهد به نفع همگیشان بود. اتفاق مشابه برای بانک “نورترن راک” انگلیس در سال ۲۰۰۷ افتاد کـه شعبات بانک با صفهـای طویل سپرده گذاران برای دریافت سپرده هـایشان مواجه شدند. در واقع تعادل در این بازی ها این است کـه یا همه بروند و پولشان را بگیرند (تعادل بد) یا همه نروند تا سپرده شان را بگیرند(تعادل خوب) . در آزمایشاتی کـه برای این نوع از بازی هـای اقتصادی انجام شده دیده شده کـه اثر تصمیمات بازیـکنها روی رفتار یـکدیگر سریع و شدید است. اما نکته ی مثبتی کـه در این نوع بازی ها وجود دارد این است کـه با آگاهی بخشی و مذاکره میتوان باعث شد کـه بازیـکنها تصمیم خود را عوض کنند و تعادل بد را به تعادل خوب کـه در ان بانک به فعالیتش ادامه میدهد و کسی متضرر نشده شیفت میدهند.

جزییات مطلب چرا و دلار و گران را میخوانید .

داستان صفهـای طویل پشت صرافی ها و سفته بازی و دلال بازی ارز در ماههـای اخیر در کشورمان هم حکایت همین بازی اقتصادی است. در واقع آدمها با انتظاری کـه از افزایش نرخ دلار دارند و به طمع سود حاصل از افزایش این نرخ فراموش میـکنند کـه این صفهـای طولانی باعث ایجاد تقاضای فزاینده و در نتیجه تشدید افزایش نرخ دلار است. و این نوسان و افزایش نرخ دلار و بی ثباتی، باعث گرانی وتورم، تعویق سرمایه گذاری و تولید میشود کـه نتیجه اش فشار اقتصادی بیشتر بر مردم است. تمام این اتفاقات بد، ضرری است کـه در کوتاه مدت و بلند مدت دامنگیر ما ایرانی هـاییست کـه به طمع سود اندک ، ارز را در خانه هـایمان نگه داشته ایم. آمار غیر رسمی کشور حاکی از ارقام بالای ارز خانگی است کـه توسط اولین بنگاههـای اقتصادی کـه من و شماییم از گردونه اقتصادی کشور خارج شده اند.

اطلاعات و توضیحات بیشتر درباره چرا دلار گران شد؟

پس برای رسیدن به تعادل خوب و جلوگیری از تشدید التهاب بازار ارز تصمیم مشترک بگیریم و از دامن زدن به تقاضای فزاینده دلار دست برداریم و ارز خانگی ای را کـه از چرخه اقتصاد خارج کرده ایم به حسابهـای ارزی کشور بسپاریم تا اقتصاد کشورمان از زیر این فشار اخیر خارج شود و بتواند نفس بکشد. خوشبختانه بعلت ذات این نوع از بازیهـای هماهنگ در اقتصاد، رسیدن به تعادل خوب با آگاهی بخشی و مذاکره با یـکدیگر میسر است. و همین امید، انگیزه اصلی این نویسنده بود تا شاید باعث شود با یـک تصمیم جمعی برعکس انچه اکنون اتفاق می افتد نتیجه بازی به نفع همگی مان شود.

کیا سورنتو جدید به مرز ۲۶ هزار دلار رسید
توضیحات بیشتر در موردچرا دلار گران

قیمت دلار باز هم رکورد ۴۶۰۰تومان را زد/ چرا دلار دوباره گران

به نقل از سایت تسنیم و به گزارش پارس قیمت دلار باز هم رکورد ۴۶۰۰تومان را زد/ چرا دلار دوباره گران شد؟ و به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سیر قیمت‌ها در بازار ارز کـه در روزهـای اخیر نزولی شده بود از عصر دیروز بار دیگر مدار صعودی را پیش گرفته است.افزایش قیمت‌ها در بازار ارز کـه از صبح امروز سیر جدیدی را آغاز کرده موجب شده تا یـک بار دیگر دلار از کانال قیمتی ۴۶۰۰ تومان هم عبور کند و به قیمت ۴۶۲۰ تومان هم برسد.فعالان بازار ارز معتقدند گرانی امروز دلار در این بازار به‌علت افزایش قیمت دلار تزریقی بانک مرکزی به صرافی‌ها و کمبود عرضه است. یـکی از صراف‌ها می‌گوید: بانک مرکزی از صبح دیروز قیمت دلار را نسبت به روزهـای قبل افزایش داد کـه همین عامل مهمی در شروع دوباره افزایش قیمت در این بخش است.البته فعالان بازار ارز علت مهمتری را هم برای سیر …
احتکار کالا‌هـایی کـه با دلار گران خریداری شد

خبرگزاری ایسنا: رییس فدراسیون واردات ایران از احتکار بسیاری از کالاهـایی کـه با ارز بالا خریداری شده‌اند خبر داد و گفت: صاحبان این کالاها قصد دارند با کمبود عرضه، شرایط را برای بازگشت قیمت واقعی خریدهـای خود بازگردانند.
 فرهاد احتشام‌زاد امروز (سه شنبه) در نشستی خبری مربوط به مسایل روز اقتصادی به ویژه در بخش بازرگانی، اظهار کرد: تک نرخی شدن ارز شرایط کشور را در وضعیت متفاوتی قرار داده است و بسیاری از کالاهـایی کـه با ارز بالا خریداری شدند توسط صاحبان کالا احتکار شده و هدف این است کـه با کمبود عرضه، به قیمت واقعی خود بازگردند.
وی ادامه داد: بودجه کشور توسط دولت پیشنهاد و توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده کـه در این بین نرخ مصوب دلار ۳۷۰۰ تومان در نظر گرفته شده است، حال بایـد به این پرسش پاسخ داد کـه مابه‌التفاوت درآمد ناشی از دلار ۴۰۰۰ …
چرا دلار از کشور خارج می‌شود؟

چرا «مادر» علی حاتمی همچنان ماندگار است؟

فرارو: فرار سرمایه از ایران، دلایل و راه‌هـای متعددی دارد.
اظهارات اخیر یـک نماینده برجسته مجلس ایران، درباره خروج چشمگیر سرمایه از کشور، باعث تعجب برخی شد. محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، کـه درباره نوسانات ارزی اظهار نظر می‌کرد، گفته در ماه‌هـای آخر سال، ۳۰ میلیارد دلار سرمایه از ایران خارج شد. برای بررسی این پدیده، ضروری است به پارامتر‌هـایی کـه به فرار سرمایه منجر شد و تاثیر ان‌ها بر اقتصاد ایران، توجه شود.وبگاه خبری-تحلیلی المانیتور طی یادداشتی، این پارامتر‌ها را بررسی کرد و نوشت: “به لحاظ نظری، چندین علت اساسی فرار سرمایه در اقتصاد‌هـای ملی وجود دارد: ناهماهنگی نرخ تبادل، بی‌ثباتی اقتصادی و سیاسی، نواقص سیاستی عمومی در محافظت از سرمایه‌گذاری‌ها، کسری در حساب سرمایه یا مالی، فساد، بدهی خارجی بزرگ. بجز بدهی خارجی، وضعیت کنونی اقتصاد ایران، همه موارد بالا را در بر می‌گیرد. این عوامل، بویژه بی‌ثباتی سیاسی …

  • اخبار اقتصادی
  • چرا دلار گران شد؟


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *