خانه / وب‌گردی / نمی‌خواهم من را به عنوان شخصی معتدل بشناسند/روزنامه و خبرگزاری نمی‌زنم/ پاسخ به ایراد روحانی از نمایش«بدحجابی» به همراه توضیحات

نمی‌خواهم من را به عنوان شخصی معتدل بشناسند/روزنامه و خبرگزاری نمی‌زنم/ پاسخ به ایراد روحانی از نمایش«بدحجابی» به همراه توضیحات

نمی‌خواهم من را به عنوان شخصی معتدل بشناسند/روزنامه و خبرگزاری نمی‌زنم/ پاسخ به ایراد روحانی از نمایش«بدحجابی» ، فضای مجازی، آمده تا انقلاب اسلامی را نجات دهد/ نمی‌خواهم من را به عنوان شخصی معتدل بشناسند/روزنامه و خبرگزاری نمی‌زنم ، پاسخ پوتین به نامه شخصی ترامپ چه بود؟ ، عنوان یک روزنامه برای پناهی؛ مجرم سابقه دار! ، پاسخ توییتری مشاور روحانی به ادعای ولیعهد عربستان ، آپدیت جدید تلگرام ۴.۶ منتشر شد: شخصی سازی دانلود خودکار، نمایش پست ها در مرورگر و موارد دیگر .
به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ پدرش چون اعتقادات خاصی داشت، اجازه داشتن تلویزیون در منزل‌شان را نمی داد اما بعدها در نیمه نخست دهه هشتاد سکاندار رادیو و تلویزیون ایران شد. متولد سال ۳۸ در تهران هست؛ میدان گمرک، خیابان انبار نفت. پدر و مادرش هر دو از دیار دزفول هست اند. پدرش کارگر شرکت نفت، مسئول بخش …

پاسخ به ایراد روحانی از نمایش«بدحجابی»/روزنامه و خبرگزاری نمی‌زنمبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ پدرش چون اعتقادات خاصی داشت، اجازه داشتن تلویزیون در منزل‌شان را نمی داد اما بعدها در نیمه نخست دهه هشتاد سکاندار رادیو و تلویزیون ایران شد. متولد سال ۳۸ در تهران هست؛ میدان گمرک، خیابان انبار نفت. پدر و مادرش هر دو از دیار دزفول هست اند. پدرش کارگر شرکت نفت، مسئول بخش تایپ بود. ایـن ها شرحی از زندگی سیدعزت الله ضرغامی هست. کسی پیش از به ثمررسیدن انقلاب در بهمن ماه سال ۵۷، همزمان با فعالیت های انقلابی در محله جمادی الحق تهران، لباس دانشجویی رشته عمران در دانشگاه امیرکبیر را به تن کرد. وقوع انقلاب، تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و پس از همه ایـن‌ها، وقوع انقلاب فرهنگی در تیرماه سال ۵۹، باعث شد تا اخذ مدرک کارشناسی اش، ۸ سال زمان ببرد.

از همان اوان جوانی، هر چند به شریعتی هم علاقه داشت ولی «مطهری» خوان بود. تسلطش به زیر و بم آثارِ تئوریسین شهیر انقلاب اسلامی، تا حدی بود کـه وقتی اکبر گنجی در سال های پس از دوم خرداد، یادداشتی درباره شهید مطهری نوشت، قلم را برداشت و در مقاله ای با عنوان «خویش را تاویل کن، نِی ذکر را»، در مقام دفاع از شهید، پاسخ پدیدآورنده «عالیجناب سرخ پوش» را محکم داد.

همه چیز در مورد پاسخ روحانی روزنامه شخصی من

همکاری با سپاه پاسداران از جمله مسئولیت های مهم ضرغامی در دهه شصت بود. ضرغامی در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی و در زمان صدارت علی لاریجانی بر ارشاد، معاون امور سینمایی شد.

وی در زمان حضور علی شمخانی در وزارت دفاع در مقام معاون پارلمانی بار مسئولیت را به دوش می کشید اما در حالی کـه یک سال به پایان عصر دولت اصلاحات مانده بود، ضرغامی در نیمه نخست سال ۸۳ جانشین علی لاریجانی در ساختمان شیشه ای جام جم شد. ضرغامی تا نیمه دوم سال ۹۳ در ایـن سمت باقی ماند.

جزییات مطلب پاسخ و روحانی و روزنامه و شخصی و من را میخوانید .

ضرغامی هم اکنون عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو شورای عالی فضای مجازی هست.

اطلاعات و توضیحات بیشتر درباره نمی‌خواهم من را به عنوان شخصی معتدل بشناسند/روزنامه و خبرگزاری نمی‌زنم/ پاسخ به ایراد روحانی از نمایش«بدحجابی»

برای گفتگو با سیدعزت الله ضرغامی به خیابان پهستور رفتیم. حیاتی دلپذیر با باغچه نسبتا بزرگ کـه در دو طرف ساختمان قرار دارد، حس خوبی به محیط داده هست. پس از وقفه ای کوتاه کـه ناشی از پذیرایی عوامل دفتر بود، به دفتر ضرغامی وارد شدیم.

با ورود به دفتر، اولین سوژه ای کـه نگاه را به سمت خود جلب می کند، تخته وایت برد سفید رنگی هست کـه روی آن قرارهای صبحانه نوشته شده هست! نظر خودش درباره صبحانه ها جالب هست؛ می گوید ۹۹ درصد مطالبی کـه در ایـن صبحانه ها زده می شود، غیرقابل انتشار هست. البته در مورد قرارها هم می گوید به جز دو مورد «اسکویی» و «زم» بقیه دیدارها بنا به درخوهست طرف مقابل هست.

ضرغامی در همین باره گفت: برای من کـه الان در آستانه ۶۰ سالگی قرار دارم و در وسط حاکمیت هستم، مهم هست کـه چرا فرزند آقای زم چنین مسیری را طی کرده. برای من مهم هست وقتی آقای ابطحی در جریان فتنه بازداشت شد و پس از آن، در جریان اعتراف های تلویزیونی قرار گرفت، چه فرآیندی را طی کرده هست. شمـا ایـن مسایل را به حساب کنجکاوی شخصی ام بگذارید! وقتی من با خانم «طاهره قیومی» کـه موضوع «آمدنیوز» آن بلاها را سرش آورد، صحبت می کنم، باید یک نفر حرفش را گوش کند و آنقدر شجاعت داشته باشد کـه صریحا اعلام کند:خانم قیومی کاری نکرده هست. از طرف دیگر، ۹۹ درصد حرف هایی کـه در ایـن جلسات(صبحانه‌ها) مطرح می شود، قابلیت انتشار ندارند!

توضیحات بیشتر در موردپاسخ روحانی روزنامه شخصی من

وی با اشاره به رویکرد سیاسی ایـن روزهایش کـه عده ای آن را به اعتدال تعبیر می کـنند،اظهار داشت: اصلا در پی ایـن نیستم کـه من را به عنوان شخصی معتدل بشناسند. اشکال ما ایـن هست کـه یک کلیدواژه‌ای را انتخاب می کنیم و همه پشت آن سنگر می گیریم و فکر می کنیم باید متناسب با آن کلمه صحبت کنیم. همین امروز با خانم «الهام چرخنده» دیدار داشتم و با تمام وجودم از وی دفاع کردم و اعلام کردم سطح ایشان بالاتر از تمام کسانی هست کـه امروز دارند حرف می زنند. هنوز بسیاری نمی دانند کـه موضع شان نسبت به خانم چرخنده باید چه باشد.


بیشتر بخوانید: روحانی از نظر سیاسی برای ۴ سال کافی بود/ مسئولان از اخلاق سال ۵۷ فاصله گرفته‌اند/ نمی‌خواهم شاهد جشن و پایکوبی منتقدان احمدی‌نژاد ۸۴ باشم

شمـا مطلب نمی‌خواهم من را به عنوان شخصی معتدل بشناسند/روزنامه و خبرگزاری نمی‌زنم/ پاسخ به ایراد روحانی از نمایش«بدحجابی» را می خوانید .

ضرغامی در پاسخ به ایـن سوال کـه آیا قصد ندارید جریان جبهه مانندی در میان نیروهای انقلاب با محوریت خودتان ایجاد کنید؟ گفت: ایـن مساله، رسالت امروز من نیست. من فکر می کنم باید از راهکارهای کلیشه ای بیرون بیاییم و بگوییم چه چیزی در جامعه کم داریم. در فضای سیاسی کشور، نگاه ها به مسایل، جناحی و قبیله ای هست. من احساس می کنم یک مشی دیگری کـه نگاهش به پدیده ها مقداری جامع تر و منشوری تر باشد و همه ابعاد را ببیند و در پی تحقیر و مچ گیری از آدم ها نباشد را نیاز داریم.

وی با اشاره به ایراد حسن روحانی به سیهست صداوسیما نسبت به بدحجابی به ویژه در ایام انتخابات گفت: یک بار آقای روحانی به من اشکال گرفت و گفت آقای ضرغامی! شمـا در ایام انتخابات، یک تیپ خاصی از زنان را نشان می دهید، در ایام دیگر یک تیپ دیگر! من گفتم شمـا کاملا درست می گویید اما می دانی علتش چیست؟ علتش ایـن هست کـه سازمان صداوسیما باید نسبت به حجاب الگو معرفی کند. ما نمی توانیم به طور مرتب «بد لباسی» و «بد حجابی» نشان دهیم.

پاسخ روحانی روزنامه شخصی من

ضرغامی در پاسخ به ایـنکـه آیا قصد ایجاد روزنامه یا خبرگزاری دارد؟ گفت: نباید ایـنگونه صحبت کنم اما حالش را ندارم(خنده) چون احساس می کنم بعضی حرف ها را خودم به تنهایی، می توانم دقیق تر مطرح و بیان کنم. اگر بخواهم خبرگزاری راه بیاندازم، همیشه باید پاسخگوی حرف های همکارانم باشم. الان فقط پاسخگوی خودم هستم.

وی با اشاره به روند ایجاد مناظره ها در انتخابات ریهست جمهوری سال ۹۲ گفت: در انتخابات ۹۲، با توجه به سابقه مناظره ها در سال ۸۸، یک نظر ایـن بود کـه مناظره ها از تلویزیون پخش نشود تا جامعه دچار التهاب نشود. من در ایـن زمینه با دو گروه مشورت کردم؛ یکی خود نامزدها بودند؛ با ۱۴ نفر از نامزدها کـه هنوز ثبت نام نکرده بودند اما معلوم بود کـه نامزد می شوند، جلسه ای گذاشتم؛ همه آقایان در ایـن جلسه حضور داشتند، از آقای روحانی و محسن رضایی گرفته تا حدادعادل و قالیباف. من در آن جلسه برای آقایان تبیین کردم کـه شمـا احتمالا قصد حضور در انتخابات را دارید و اگر به انتخابات ورود کردید، ما برنامه هایی برای شمـا خواهیم داشت. از آنان خوهستم نظر مشورتی‌شان را هم درباره مناظره ها با من مطرح کـنند.

رئیس اسبق رسانه ملی با اشاره به نقش فضای مجازی در کشور تاکید کرد: به نظرم فضای مجازی، امروز آمده تا انقلاب اسلامی را نجات بدهد؛ ایـن حرف سنگینی هست؛ من به عنوان عضو شورای عالی فضای مجازی کـه آسیب های ایـن فضا را هم می دانم، دارم ایـن حرف را می زنم. در کلان موضوع وقتی نگاه می کنم، می بینم انقلاب اسلامی به توانمندی فضای مجازی نیاز داشت تا مردم یک نفسی بکشند؛ یعنی یک سری حرف ها زده شود و از انحصار عده ای دربیاید.

ضرغامی درباره چرایی گسترش تلگرام در ایران گفت: چند سال قبل، در یک مقطعی بی توجهی شد و یک پیام رسان خارجی(اشاره به تلگرام) حمایت و دوپینگ فنی و سیاسی شد. اگر ایـن امکانات داده نمی شد، یک پیام رسان خارجی نمی توانست ایـنقدر گسترده شود.

ایـن مطلب در مورد پاسخ روحانی روزنامه شخصی من می باشد .

وی با اشاره به اقدامات انجام شده توسط وزارت ارتباطات برای بومی سازی فضای مجازی اظهار داشت: ساختار وزارت ارتباطات بر اساس وصل کردن دوتا سیم به یکدیگر هست! البته آقای جهرمی دارد کارهای خوبی انجام می دهد؛ ایـن اقدامات را به من هم گفته هست. من هم به طور دائم به ایشان می گویم چه کاری از من برمی آید؛ به من بگو تا انجام دهم. اگر من جای آقای جهرمی بودم، کاری می کردم کـه پیام رسان های داخلی به ثمر بنشیند؛ به گونه ای کـه مزیت نسبی‌شان به لحاظ سرعت، قیمت و کارکردهای مختلف آنقدر خوب باشد کـه دیگر کسی سراغ پیام رسان های خارجی نرود.

ضرغامی تصریح کرد: من اگر جای وزیر بودم، خود را مسئول ایـن کار می دیدم کـه «تازیانه» بردارم و قسمت هایی کـه ظرفیت دارند اما کم کاری می کـنند برخورد می‌کردم تا ایـن موضوع به ثمر بنشیند. امروز آقای وزیر ارتباطات باید خودش را در ایـن جایگاه ببیند ولو ایـنکـه در شرح وظایف‌اش وجود نداشته باشد.

نمی‌خواهم من را به عنوان شخصی معتدل بشناسند/روزنامه و خبرگزاری نمی‌زنم/ پاسخ به ایراد روحانی از نمایش«بدحجابی»

در ادامه مشروح گفتگوی خبرگزاری مهر با سیدعزت الله ضرغامی را می خوانید:

جلسات صبحانه های شمـا با شخصیت های مختلف و پست هایی کـه در ایـن زمینه در فضای مجازی به اشتراک می گذارید، معروف شده هست! اندکی از ایـن جلسات برای ما بگویید؟ درخوهست جلسات از سوی شمـا مطرح می شود یا میهمانان؟

پاسخ, روحانی, روزنامه, شخصی, من

من در طول روز جلسات متعددی دارم و هدفم در ایـن جلسات – با توجه به ارتباطات و ماموریتی کـه در شورای عالی فضای مجازی یا شورای عالی انقلاب فرهنگی دارم – کمک به حل بعضی از مشکلات کشور هست. بعد از مدتی متوجه شدم در نشست هایی کـه با آدمها مختلف دارم، حرف‌های خوبی رد و بدل می شود و خوب هست کـه در حد محدودی، افکار عمومی از آن ها مطلع شوند.

با توجه به سابقه کاری ام در فضای رسانه، احساس کردم برخی موضوعات وقتی خبری می شود، به نوبه خود می تواند در رسانه ها «پیام» داشته باشد. بیشتر ایـن جلسات، صبح برگزار می شد و واقعا برنامه خاصی تحت عنوان «برنامه صبحانه سیاسی» نداشتم. احساس کردم، فضای صبحانه ها صمیمی هست و اگر تصویری از آن ها منتشر شود، می تواند تاثیر خبری خود را داشته باشد لذا آرام آرام ایـن جلسات تبدیل به «هشتگ» شد و صبحانه های ما موضوعیت پیدا کرد. به جز دو، سه مورد کـه هستثنا بود، بقیه صبحانه ها با درخوهست طرف مقابل برگزار شده هست.

دیدار با «رابعه اسکویی» درخوهست شمـا بود؟

محمدعلی زم و رابعه اسکویی را خودم تماس گرفتم کـه بیایـند. برایم مهم بود در کنار برخی مسایلی کـه حول و حوش آقای زم مطرح هست، قرائت خود آقای زم را هم بدانم.

درباره پسرشان هم صحبت کردید؟

بله صحبت کردیم. آقای زم کـه در بخشِ هنریِ نظام، چهره شاخصی هست و در مقطعی، کارهای بزرگی برای کشور انجام داده، برایم مهم بود کـه چه مکانیزمی باعث شده تا فرزند ایشان مسیر دیگری را طی کند.

تاکنون کـه ظاهراً آقای زم از پسرشان اعلام برائت نکردند…

حتما مسیر آقای زم، مسیر پسرش نیست و حتما منتقد شدید وی هست. برایم مهم هست کـه فرایـند چهره هایی مانند آقای زم را بدانم. من در پی ایـن هستم کـه فارغ از هیاهوها و زنده بادها و مرده بادها، ببینم واقعا چه فعل و انفعلاتی در جامعه رخ می دهد.

برای من کـه الان در آستانه ۶۰ سالگی قرار دارم و در وسط حاکمیت هستم، مهم هست کـه چرا فرزند آقای زم چنین مسیری را طی کرده. برای من مهم هست وقتی آقای ابطحی در جریان فتنه بازداشت شد و پس از آن، در جریان اعتراف های تلویزیونی قرار گرفت، چه فرآیندی را طی کرده هست. شمـا ایـن مسایل را به حساب کنجکاوی شخصی ام بگذارید! وقتی من با خانم «طاهره قیومی» کـه موضوع «آمدنیوز» آن بلاها را سرش آورد، صحبت می کنم، باید یک نفر حرفش را گوش کند و آنقدر شجاعت داشته باشد کـه صریحا اعلام کند:خانم قیومی کاری نکرده هست. از طرف دیگر، ۹۹ درصد حرف هایی کـه در ایـن جلسات(صبحانه ها) مطرح می شود، قابلیت انتشار ندارند!

پاسخ به ایراد روحانی از نمایش«بدحجابی»/روزنامه و خبرگزاری نمی‌زنم

وقتی جلسات صبحانه های خود را در صفحه ایـنستاگرام تان منتشر می کنید، تا چه اندازه بازتاب های سیاسی‌اش برایتان اهمیت دارد؟ می خواهید چه چهره ای از عزت الله ضرغامی در رسانه ها برای خودتان بسازید؟

اصلا در پی ایـن نیستم کـه من را به عنوان شخصی معتدل بشناسند. اشکال ما ایـن هست کـه یک کلیدواژه‌ای را انتخاب می کنیم و همه پشت آن سنگر می گیریم و فکر می کنیم باید متناسب با آن کلمه صحبت کنیم. همین امروز با خانم «الهام چرخنده» دیدار داشتم و با تمام وجودم از وی دفاع کردم و اعلام کردم سطح ایشان بالاتر از تمام کسانی هست کـه امروز دارند حرف می زنند. هنوز نمی خواهم من را به عنوان شخصی معتدل بشناسندبسیاری نمی دانند کـه موضع شان نسبت به خانم چرخنده باید چه باشد.

یک عده کاملا مخالف خانم چرخنده اند چون می گویند ایشان، ایـن وَری! تحول پیدا کرده؛ اگر آن وَری! تحول پیدا کرده بود، همه برایش سینه می زدند. حاضرند فردی در لجن‌زار ابتذال سقوط کند و سر تا پا برهنه شود اما به نام «حق انتخاب» و «آزادی» و «حقوق شهروندی» آن را توجیه کـنند. یک خانمی متحول شده و با ایـن تحول، چادر سرش کرده؛ ببینید چه کار کـه با وی در فضای مجازی نکردند. برخی نیروهای مذهبی و انقلابی هم چون اصولا نگاه های امنیتی و اطلاعاتی دارند، به چنین موضوعاتی ورود نمی کـنند؛ می گویند ببینیم دهستان چیست؛ بی خود حمایت نکنیم!

اصلا من به رهست و چپ و اصولگرا و اصلاح طلب و اعتدال به معنای رایج آن تعلقی ندارم. وقتی می خواهیم حقیقت را اندکی بدون روتوش و آنطور کـه هست، مطرح کنیم، فکر می کـنند ما اعتدالی هستیم؛ حالا امکان دارد در هر دوره ای، یک چیزی به شمـا بچسبد! من معتقدم اسلام، شیرین هست؛ شیرین تر از آن چیزی کـه فکرش را کنید. اسلام، گمشده مهست. نیازهای ما در اسلام برطرف می شود. اسلام، ارمغان های زیادی برای ما به همراه دارد کـه یکی از آن ها آرامش و طمأنینه هست. آیا پس از گذشت ۴۰ سال از انقلاب به ایـن ها دست یافته ایم؟ دست نیافته ایم. آیا اشکال از اسلام هست؟ خیر؛ اشکال از اسلام شناسان و اسلام شناس نماههست.

یک نفر کـه اسلام را به طور شیرین توضیح می دهد، به جان آدم می نشیند. من بارها گفته ام کـه عده ای فقط به «جلال» اهمیت می دهند تا به «جمال». درباره رهبری معظم انقلاب هم چنین هست؛ جمال رهبر انقلاب وسیع تر و گسترده تر از جلال ایشان هست؛ البته در مقابله با هستکبار و در حوزه های سیاسی، از جلالیت رهبری بیشتر هستفاده می شود کـه البته نیاز هم هست اما جمال رهبری در محاق قرار گرفته هست. بسیاری از جمال رهبری آگاهی دارند اما به رهبری جفا می کـنند و بُعد دیگری از ایشان را مطرح می کـنند. از طرف دیگر، عده ای هنر طرح آن جمال را ندارند.

روایت واعظی از دستور روحانی در مورد فیلترینگ

وقتی مواضع رهبر انقلاب را با تجربه شخصی خودم در جلسه یا محفلی مطرح می کنم، همه تعجب می کـنند. اگر در جایی ابعاد مختلف موضوعی را مطرح می کنم، اصلا بحثم، بحث اعتدال نیست. اعتدال به معنای رایج و سیاسی آن را اصلا قبول ندارم. به نظرم، اصولگرایی و اصلاح طلبی از همان ابتدا «پوست خربزه» بوده اند؛ چه بسا چهره های مطرح اصولگرا کـه اصلا شاخصه های اصولگرایی را در زندگی شخصی و رفتارو کلام شان ندارند و وقتی با آن ها سلام و علیک می کنید، انگار از آسمان به کف زمین افتاده اند!

بسیاری از اصلاح طلبان هم خیال می کـنند کـه مترقی اند و نگاه اصلاح گرایانه به معنایی کـه من هم آن را قبول دارم، دارند اما اصلا حرفی برای گفتن ندارند و سخنانشان کلیشه ای و نخ نمهست و اصلا مترقی نیستند و بیشتر گروهی و محفلی هست اند و دارند نان اصلاح طلبی و نان رفتارهای بد اصولگرایان را می خورند؛ به ایـن معنی کـه مردم به طور سلبی وقتی سمت اصولگرایان نمی روند، بنابرایـن سمت اصلاح طلبان می روند!

برخی اصلاح طلبان امروز عنوان کرده اند کـه اصلاحات، نیازمند اصلاحات هست؛ ایـن حرف درستی هست. اصلاح طلبان به روحانی رای دادند اما آیا روحانی واقعا اصلاح طلب هست؟ کدام رفتار روحانی به اصلاح طلبی می خورد؟ ایشان کدام کار اساسی را انجام داده کـه بگوییم به معنای واقعی کلمه اصلاح طلب هست؟ اعتدال هم به همین صورت هست. من به طور کلی ایـن کلمات را بیشتر یک جور «دکان» می دانم. به نظر من، صداقت، صراحت و شجاعت در برخورد با پدیده ها شخصیت انسان را می پروراند.

من کـه در فضای رسانه حضور دارم – با پیشینه عبارت «خس و خاشاک» – می بینم کـه لفظ «آشغال» می تواند به همه کسانی کـه در اعتراضات اخیر به خیابان ها آمدند، اطلاق شود؛ البته حتما منظور امام جمعه محترم تهران، همه کسانی کـه به خیابان ها آمدند، نبود. در مورد عبارت «خس و خاشاک» هم مصاحبه‌هایی با آقای احمدی نژاد ترتیب دادیم و ایشان گفت کـه منظورش همه مردم نبوده اما ایـن عبارت خس و خاشاک، اثر خود را گذاشت و در ایـن میان، دشمن هم کار خود را انجام داد.

یکی از نمایـندگان سابق مجلس کـه تکنوکرات هست و از قدیم با ایشان دوست بودم، به من می گفت کـه رئیس جمهور به ما گفته خس و خاشاک! من به ایـن نمایـنده توضیح دادم کـه منظور رئیس جمهور شمـا نبودید بلکـه کسانی بودند کـه شیشه ها را شکستند و اغتشاش به پا کردند اما ایـن نمایـنده حرف من را قبول نکرد. وقتی چنین فرد نخبه ای نمی تواند به راحتی موضوعات را از یکدیگر تمیز دهد، من مجبورم بعدا بگویم کـه کاربرد کلمه آشغال هم خوب نیست.

آقای وحید حقانیان، فرد مهمی در دفتر مقام معظم رهبری هست اما در دهستان زلزله کرمانشاه، خطاب به معاون اول رئیس جمهور لفظی را به کار برد کـه اصلا سنخیتی با رفتار شخصی مقام معظم رهبری ندارد. «آقا» همواره مسئولین را دعا می کـنند؛ اصلا همه مسئولین محتاج دعای ایشان هست اند و من مطمئن هستم کـه آقا به طور مرتب دولتمردان را دعا می کـنند. با ایـن وجود، وقتی گفته شد کـه «خدا معاون اول رئیس جمهور را لعنت کند کـه ایـن تخم لق را گذاشت»، من مجبور شدم در پُستی، بدون نام بردن از فرد خاصی، بگویم کـه مشی رهبری اصلا چنین نیست. به نظر شمـا کجای ایـن «اعتدال» هست؟ اتفاقا ایـن صداقت و کمک به رهبری هست. البته ایـن موضوع، نیازمند شجاعت و نگاه فراحزبی هست.

در صبحانه ای کـه با آقای «آل هاشم» نمایـنده ولی فقیه در تبریز داشتم، به ایشان گفتم آقای آل هاشم! کار بسیار خوبی می کنید سوار تاکسی و مترو می شوید و هستادیوم می روید و بازی های تراکتور را تماشا می کنید اما خیال نکنید کـه «شاخ غول» شکسته اید! اصلاً شمـا کار مهمی را انجام نداده اید. از بس خلاف ایـن رویه انجام شده و از بس سبک زندگی و رفتار تغییر کرده، خیال می کـنند اگر شمـا در خیابان راه رفتید، اتفاق بسیار عجیبی رخ داده هست. آقای آل هاشم در پاسخ به حرف های من گفت کـه کاملاً حرف های شمـا درست هست. در خیابان راه رفتن یا برداشتن نرده‌های میان مردم و مسئولین در نمازجمعه، واقعاً کار خاصی نیست، در واقع کاری نکرده‌ایم!

یک روز در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی مطلبی گفتم کـه آقای عارف در واکنش به ایـن حرف خندید و گفت «آقای ضرغامی چند وقتی هست کـه اصلاح طلب شدید!» در جواب گفتم، خیر؛ نشدم! با وجود همه ایـن صحبت ها، چرا اقدامات آقای آل هاشم بازتاب داشت؟ چون از سال ۵۷ فاصله گرفته ایم. وقتی صحبت می کنیم، می گویند کـه شمـا در سال ۵۷ مانده اید، در حالی کـه شرایط عوض شده. اتفاقا من می گویم ما باید به رفتار سال ۵۷ بازگردیم. ما از وقتی آسیب پذیر شدیم کـه از رفتارهای سال ۵۷ فاصله گرفتیم.

شهید مطهری ایدئولوگ بزرگ انقلاب اسلامی، در سال ۵۷ مجری مرنام ورود امام به بهشت زهرا شد. حال اگر الان باشد می گویند، با ایـن شخصیت نباید ایـن کارها را بکنید و اصلا مجری گری و ایـن طرز رفتار در شأن شمـا نیست.

یک روز در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی مطلبی گفتم کـه آقای عارف در واکنش به ایـن حرف خندید و گفت «آقای ضرغامی چند وقتی هست کـه اصلاح طلب شدید!» در جواب گفتم، من اصلاح طلب آنطور کـه شمـا می شناسید، خیر؛ نشدم! من حرف حق را می گویم. خیال می کـنند اگر در قبال جریانات سیاسی کلیشه، حرف متفاوتی بزنیم، پس حتما خط عوض کرده ایم. اصلا ایـن طور نیست.

برخی در مورد من اشتباه فکر می کـنند؛ به من می گویند فلان حرف جایگاه تان را تنزل داد. من در پاسخ به آن ها می گویم کـه اصلا برای چنین اهدافی حرف نمی زنم. من وقتی در مورد مسئله ای به جمع بندی برسم، اعلام موضع می‌کنم.

یعنی نظر مردم برای اقداماتی کـه انجام می دهید، مهم نیست؟

ایـن مسئله ملاک اصلی من نیست؛ معتقدم وقتی مردم حس کـنند فردی دارد صادقانه با آن ها حرف حق را می زند، نسبت به آن فرد نظر منفی پیدا نمی کـنند چون صداقت را دوست دارند.

بالاخره مردم شمـا را به عنوان یک فعال اصولگرا می شناسند و مواضع‌تان هم از دایره اصولگرایی خارج نبوده ولی چرا اعلام می کنید کـه اصولگرا نیستید؟

اصولگرایی و اصلاح طلبی از نظر مصطلح سیاسی بر ما تحمیل شده هست. اگر اصولگرایی به معنای قبول اصول انقلاب و ارزش های پاک و فطری بود کـه روزهای ابتدایی انقلاب داشتیم، اگر منظور از اصولگرایی، منش امام و رهبری هست، من حتما دوست دارم یک اصولگرا باشم. نمی توانیم باشیم اما آرزو می کنیم چنین باشد.

خود را در چارچوب احزاب اصولگرا نمی بینید؟

خیر؛ من نسبتی با ایـن احزاب ندارم.

اخیرا در جلسات برخی احزاب اصولگرا برای سخنرانی حضور پیدا کردید؛ اگر احزاب اصلاح طلب از شمـا دعوت کـنند، در جلسات آن ها حضور پیدا می کنید؟

اگر دعوت کـنند، با اولویت حتماً در جلسات احزاب اصلاح طلب هم حضور پیدا می کنم.

تاکنون دعوتی از سوی احزاب اصلاح طلب نشده هست؟

خیر؛ تاکنون دعوتی صورت نگرفته هست.

مرنام های دانشگاهی هم می روید…

بله؛ اتفاقا در یک سخنرانی در دانشگاه شیراز دانشجویان اصلاح طلب دانشگاه از آقای مصطفی معین هم دعوت کرده بودند و پس از آن، بسیج دانشجویی همان دانشگاه از من به عنوان سخنران بعدی دعوت کرده بود.

من به بچه های دانشگاه شیراز اصرار کردم ابتدا به همان جلسه سخنرانی برویم کـه آقای معین حضور دارد تا سخنرانی ایشان را گوش کنم. تا خوهستیم به سخنرانی برویم، دیدیم کـه برنامه آقای معین به اتمام رسیده. اگر اصلاح طلبان در هر جایی برای سخنرانی از من دعوت کـنند، حتماً با اولویت خواهم رفت.

با توجه به ایـنکـه می گویید قصد ندارید در ذیل هیچ حزبی قرار بگیرید، ورود شمـا به جبهه مردمی نیروهای انقلاب چگـونه بود؟

جمنا(جبهه مردمی نیروهای انقلاب) حزب سیاسی نبود. جمنا چون جبهه مردمی و انقلابی بود و من اکثر آدمها حاضر در آن جمع را قبول داشتم، وقتی از من برای حضور در انتخابات اصرار کردند…

آقای رحیمیان از شمـا دعوت کرد؟

اعضای برجسته جمنا به صورت فردی یا گروهی تشریف می‌آوردند و با من صحبت می‌کردند. حتی بعد از انتخابات جمنا آقایان رحیمیان، حداد عادل و فدایی هر سه ایـنجا آمدند و با من جلسه ای گذاشتند. ایـن بزرگواران به ادامه حضور من در جبهه مردمی علاقه مند بودند. من هم در جواب گفتم هر گونه کمکی باشد و بتوانم انجام دهم، انجام خواهم داد.

حتی من در روزهای پایانی منتهی به انتخابات به اصفهان رفتم تا برای آقای رئیسی سخنرانی کنم. تصور من از جبهه مردمی، یک جمع فراجناحی بود. اگر دوستان جبهه مردمی از من دعوت نمی کردند، شاید اصلا در انتخابات حضور پیدا نمی کردم. پس از انتخابات دیگر ارتباطی با ایـن جبهه ندارم.

آیا قصد ندارید جریان جبهه مانندی در میان نیروهای انقلاب با محوریت خودتان ایجاد کنید؟

ایـن مساله، رسالت امروز من نیست. من فکر می کنم باید از راهکارهای کلیشه ای بیرون بیاییم و بگوییم چه چیزی در جامعه کم داریم. من ایـن مسئله را از شهید مطهری یاد گرفتم. شهید مطهری هرچند در بعضی از حوزه ها هستاد بود، اما در جاهایی ورود می کرد کـه می دید دست زیاد نیست و کسی به آن حوزه توجه نکرده هست. احساس من امروز همین هست.

رسالت امروز من نیست کـه جریان جبهه مانندی در بین نیروهای انقلاب ایجاد کنمدر فضای سیاسی کشور، نگاه ها به مسایل، جناحی و قبیله ای هست. من احساس می کنم یک مشی دیگری کـه نگاهش به پدیده ها مقداری جامع تر و منشوری تر باشد و همه ابعاد را ببیند و در پی تحقیر و مچ گیری از آدم ها نباشد را نیاز داریم.

مخاطبان زیادی در جامعه داریم کـه می خواهند با یک ادبیات جدید و نگاه متفاوت و عینک دیگری نسبت به پدیده ها قضاوت کـنند. من در هنر، فرهنگ، سیهست و بحث های ایدئولوژیک تجربه دارم و در حاکمیت بودم و هستم و اطلاعاتم از درون حاکمیت بسیار زیاد هست. ایـن توانمندی را دارم کـه بتوانم بدون رودربایستی مسایل را مطرح کنم. احساس می کنم اگر به بحث های جدی برخورد کنم، می توانم رودربایستی را کنار بگذارم.

چه نامی روی ایـن طرحتان می گذارید؟

من خودم روی ایـن موضوع نام نمی گذارم. در کامنت هایی کـه برای صفحه ایـنستاگرام من می گذارند، از ایـن حرف ها پر هست. برخی در کامنت ها می نویسند، آقای ضرغامی! من خط سیاسی شمـا کـه اصولگرایی هست را قبول ندارم اما تمام حرف هایی کـه در پست هایت می آوری را قبول دارم. برخی مخاطبان، من را اصولگرا می دانند.

پاسخ به ایراد روحانی از نمایش«بدحجابی»/روزنامه و خبرگزاری نمی‌زنم

یعنی تلاش شمـا برای تغییر نگاه مخاطب هست؟

اصلاً من در پی ایـن هدف نیستم. من در پی حرف متفاوت هستم. بگذارید بگویند اصولگرایم اما در کنارش ایـن حرف ها را هم می زنم. برخی دیگر می گویند کـه شمـا اصولگرایید اما حرف های اصلاح طلبی می زنید. در فضای سیاسی کشور به خصوص در حوزه اصولگرایان، معتقدم کـه انتخابات بلای جان وحدت نیروهای اصولگرایی هست. چرا؟ چون هرگاه می خواهند کنار هم بنشینند و با هم چای بخورند! و چهار تا کار درست و حسابی انجام دهند، انتخابات بعدی می رسد و می گویند قرار هست ایـن فرد کاندیدا شود یا آن فرد! یا در مورد انتخابات مجلس می گویند فلان آقا آیا در لیست حضور دارد یا ندارد.

انتخابات باید برای ما جشن و عروسی باشد. انتخابات پدیده بسیار شیرینی هست اما ما آن را تلخ کرده ایم. ببینید! وقتی انتخابات می شود، جریان انقلابی چه کارها کـه با هم نمی کـنند! شمـا در انتخابات ۹۲ و ۹۶ دیدید کـه چه اتفاقاتی افتاد؛ در انتخابات ۹۶، تا حدی سعی کردند کنترل شده رفتار کـنند اما وقتی به سایت ها و کانال های متعلق به آقایان سر می زدید، می دیدید کـه چطور علیه هم شمشیر می زدند. وقتی انتخابات تمام می شود، ایـن ها رفاقت بیشتری با هم دارند. اصولگرایان مانند تیم فوتبالی هست اند کـه سال ها مربی خوب نداشته‌اند کـه دور یکدیگر جمع شان کند.

انتخابات مجلس یازدهم را در پیش داریم. انتخابات مجلس هم طوری نیست کـه یک ماهه و دو ماهه و یک ساله به نتیجه برسد. شمـا برای ائتلاف و اتحاد جریان اصولگرایی چه اقدامی انجام داده اید؟ آیا در ایـن باره، با شخصیت های موثر جریان اصولگرایی نشست و برخهست داشته اید؟

من برای انتخابات مجلس، هیچ اقدام خاصی انجام نداده ام. من ظرفیت های خودم را می دانم.

آیا در انتخابات ریهست جمهوری ۱۴۰۰ شرکت می‌کنید؟

تا ۱۴۰۰، کی مرده، کی زنده!؟

انشاءالله همیشه سلامت باشید. از جریان سیاسی خاصی حمایت خواهید کرد؟

من یک فعال سیاسی هم هستم؛ اگر در انتخابات احساس کنم کـه یک حرف و موضع گیری خوب از کسانی کـه انسان از آن ها باورش می شود…آخر بعضی اوقات، برخی آدمها شعارهایی انتخاب می کـنند کـه اصلا به آن ها نمی خورد! ایـن اقدام اصلا بی احترامی به مردم هست. شعاردادن اشکالی ندارد اما شعاری بده کـه به شمـا بخورد! برخی الفبای کار تبلیغات به ایـن معنا را هم نمی دانند؛ در مجموع اگر احساس کنم کـه یک شعار و نگاهی برای انتخابات ۹۸ اولویت دارد و احساس کنم آدمهای می توانند ایـن شعارها را محقق کـنند، ممکن هست در جهت تقویت آن نگاه فعالیت کنم.

در همین رهستا، خودتان به طور مستقیم با چهره ها رایزنی نخواهید کرد؟

علاقه ای به ایـن کار ندارم. شاید در جلسه ای از ما نظر خوهسته باشند اما ایـن کار را به عنوان یک «مسیر» یا یک «مشی» دنبال نمی کنم.

اخیرا موضوع «مهندسی خوب» و «مهندسی بد» را مطرح کردید. با ایـن اظهارات می خواهید مسئولیت «عملیات روانی» را بر عهده بگیرد کـه بتواند رای بیشتری به سبد جریان انقلابی منتقل کند؟

تعابیر زیادی از مهندسی شده و می شود کـه برخی از آن ها نادرست بوده و هست. برای همین از عبارت مهندسی خوب و مهندسی بد هستفاده کردم. مهندسی بد یعنی بخواهیم برای رای آوردن، به طور نامشروع و خلاف قانون از قدرت و امکانات بیت المال هستفاده کنیم؛ ایـن کار حتما غلط هست؛ حالا از طرف هر کسی می خواهد باشد. در انتخابات چون بحث رای آوردن و رقابت مطرح هست، قاعدتا باید یک نظام مهندسی صحیح برقرار باشد تا اگر کسی وارد رقابت می شود، بتواند پیروز شود. ایـن منطق کار هست؛ من از ایـن نظر، مهندسی را قبول دارم.

حکم اعدام پسر ۱۷ ساله نقض شد

یک جریان سیاسی برای شعارهایی کـه می دهد باید به پایگاه رای، اقشار، قومیت ها و هستان ها نگاه کند تا ببیند چه قدر ایـن شعارهای سیاسی در میان مردم جایگاه دارد تا در آن جهت فعال تر عمل کند.

ولو ایـنکـه توان و قابلیت تحقق آن شعار را نداشته باشد؟

من دارم صرفا درباره انتخابات صحبت می کنم. من معتقدم آقای روحانی نتوانسته به بسیاری از شعارهایی کـه داد، عمل کند اما توانسته با همین شعارها رای بگیرد.

شمـا می خواهید مهندس «عملیات روانی» در جریان انقلاب باشید؟

من می گویم جریانات سیاسی باید مهندسی انتخابات را بلد باشند. الان در تهران به گونه ای از مهندسی انجام شده کـه در دو، سه دوره انتخابات نتایجش را می بینیم. وقتی یک جریان سیاسی با شعارهای انتخاب شده، درست می تواند انگیزه درصدی از مردم کـه نمی خواهند در انتخابات شرکت کـنند را برای حضور در انتخابات بالا می برد، ایـن مهندسی خوب هست.

اگر به من بگویید کـه پنج نفر از اعضای شورای شهر تهران را نام ببرم، واقعا نمی توانم بگویم. اگر به من بگویید کـه پنج نفر از نمایـندگان تهران در مجلس را نام ببرم، به جز دو، سه نفر کـه اخیرا سر و صدا کرده اند و حرف های متفاوت زده اند، نمی توانم بگویم؛ اکثر آنان را به چهره هم نمی شننام! اما ایـن ها رای آوردند چون مهندسی خوب کردند. لیست اصولگرایان را تقریبا همه می شناختند؛ آقای حدادعادل و آقای توکلی؛ اما رای نیاوردند؛ چرا؟ چون نتوانستند مهندسی خوب بکـنند.

باید به رای مردم احترام بگذاریم؛ مردم وقتی با قاطعیت می گویند کـه ما ایـن خط را می خواهیم، جمهوریت نظام اقتضا می کند کـه همراهی کنیم. البته هر چه جلوتر می رویم، فضا متفاوت تر می شود و ممکن هست مردم به هر دو جریانِ اصلاح طلبی یا اصولگرایی، آرام آرام احساس ناامنی پیدا کـنند و احساس کـنند هیچ جریانی نمی تواند مشکلات آن ها را حل کند. ایـن مساله به نظر من خطر هست.

پیگیر موضوع مهندسی خوب در حوزه علمیات روانی نیستید، با جریانات سیاسی هم تمایل ندارید نشست و برخهست انتخاباتی داشته باشید؛ بالاخره عزت الله ضرغامی جایگاه و نقش خود در جبهه انقلاب کجا تعریف می کند؟

می خواهم کاری کنم مردم احساس کـنند در کنار نگاه های کلاسیک و کلیشه ای کـه هر موضوعی را صرفا از منظر سیاسی بررسی می کند، یک نگاه دیگری هم هست کـه دارد واقعیات را می بیند و ایـن شجاعت را هم دارد کـه واقعیات را بگوید.

در چه بستری می خواهید ایـن مساله را ترویج کنید؟ با رسانه جدید؟ یا همان شبکـه های محدود اجتماعی خودتان؟

من رسانه دارم؛ ایـن گوشی هوشمند رسانه من هست؛ فالوئرهای من در صفحه ایـنستاگرام فقط ۱۲۰k هست اما مهم موج سازی پیام‌ههست. نمی خواهم از ارزش‌های آن کسانی کـه فالوئرهای میلیونی دارند، کم کنم. ولی انتشار پست‌های من در فضای مجازی نوعاً چندصدهزار و برخی مواقع به چند میلیون می‌رسد. ایـن نشان می دهد کـه مسیر انتشار موضوع و پیام، امروز نسبت به گذشته کاملا فرق کرده هست.

به نظرم فضای مجازی، امروز آمده تا انقلاب اسلامی را نجات بدهد؛ ایـن حرف سنگینی هست. من به عنوان عضو شورای عالی فضای مجازی کـه آسیب های ایـن فضا را هم می دانم، دارم ایـن حرف را می زنماحساس می کنم کـه حرفم مخاطب دارد و به قولی «نفوذ» دارد! خوبی فضای مجازی ایـن هست کـه وقتی مطلبی را خودم با دقت می نویسم، کسی نمی تواند آن را تحریف کند. در مصاحبه و سخنرانی بعضاً حرف شمـا تحریف می شود. من جدی ترین صحبت ها را در فضای مجازی می زنم اما به حاشیه نرفته هست چون نظراتم را دقیق نوشته ام.

به نظرم فضای مجازی، امروز آمده تا انقلاب اسلامی را نجات بدهد؛ ایـن حرف سنگینی هست؛ من به عنوان عضو شورای عالی فضای مجازی کـه آسیب های ایـن فضا را هم می دانم، دارم ایـن حرف را می زنم. در کلان موضوع وقتی نگاه می کنم، می بینم انقلاب اسلامی به توانمندی فضای مجازی نیاز داشت تا مردم یک نفسی بکشند؛ یعنی یک سری حرف ها زده شود و از انحصار عده ای دربیاید. شمـا خیال می کنید اصلاح طلبان در حوزه هایی، موافق فضای مجازی اند؟ اصلا ایـن ها(اصلاح طلبان) فضای لجام گسیخته ای کـه هر کسی بیاید داخل آن و هر حرفی بزند و تاثیرگذار باشد را «سم ژورنالیسم» و نگاه های اصلاح طلبانه می دانند.

من کاری ندارم فضای مجازی به نفع چه کسی تمام می شود اما اگر فضای مجازی نبود، بسیاری از حرف ها قابلیت انتشار نداشت چون رسانه های رسمی ما قواعد خاص خودشان را دارند؛ اشکالی هم نمی شود به آن گرفت. حتی رسانه های غیررسمی ما، هوای حزب و گروه و تشکیلات خودشان را دارند. «اکبر گنجی» مقاله ای تحت عنوان «دین ستیزی و دین گریزی» در روزنامه «جامعه» متعلق به عبدالله نوری نوشت؛ من خودم را کشتم! تا پاسخ ایدئولوژیکی ام به آقای گنجی در همین روزنامه منتشر شود. از آقای سعید حجاریان تا بسیاری دیگر از اصلاح طلبان را واسطه کردم اما حاضر نشدند پاسخ من را چاپ کـنند!

یک بار آقای روحانی به من اشکال گرفت و گفت آقای ضرغامی! شمـا در ایام انتخابات، یک تیپ خاصی از زنان را نشان می دهید، در ایام دیگر یک تیپ دیگر! من گفتم شمـا کاملا درست می گویید اما می دانی علتش چیست؟ علتش ایـن هست کـه سازمان صداوسیما باید نسبت به حجاب الگو معرفی کند. ما نمی توانیم به طور مرتب «بد لباسی» و «بد حجابی» نشان دهیم یک بار آقای روحانی به من اشکال گرفت و گفت آقای ضرغامی! شمـا در ایام انتخابات، یک تیپ خاصی از زنان را نشان می دهید، در ایام دیگر یک تیپ دیگر! من گفتم شمـا کاملا درست می گویید اما می دانی علتش چیست؟ علتش ایـن هست کـه سازمان صداوسیما باید نسبت به حجاب الگو معرفی کند. ما نمی توانیم به طور مرتب «بد لباسی» و «بد حجابی» نشان دهیم. جالب هست بعضی اوقات در برخی تصاویری کـه از حضور مردم در پای صندوق های رای، به خصوص در هستان ها به دست ما می رسید، بدحجابی بسیاری در تصاویر وجود داشت! یعنی وضعیت خانم ها بسیار بد بود؛ خب! ما ایـن تصاویر را پخش نمی کردیم.

با آقای «جهرمی» وزیر ارتباطات، مدام مشغول صحبت و رایزنی هستیم؛ دارم به آقای جهرمی کمک می کنم تا بتواند چند کار بزرگ در ایـن کشور انجام دهد. من می دانم یک مشکل آقای جهرمی، قوه قضاییه هست. آقای جهرمی به من می گوید، اگر کسی در پیام رسان های خارجی مطلبی ولو غیراخلاقی منتشر کند، کسی احضارش نمی کند اما اگر یک پیام رسان داخلی راه بیفتد و چهارتا پیام داخلش جابه جا شود، آن فرد یا رسانه سریعا احضار و مجرم شناخته می شوند. من می گویم شمـا درست می گویی؛ نگاه ما باید در فضای مجازی کاملا متفاوت شود. «تلرانس» مطبوعات بیشتر از صداوسیما هست؛ از طرف دیگر ایـن مطبوعات، به طور حزبی حرف می زنند؛ یعنی یک روزنامه اصلاح طلب، نوعاً حاضر نیست، حرفی متفاوت از آنچه به طور معمول می گوید را مطرح کند. صداوسیما هم چارچوب های ملی خود را دارد کـه البته کاملا قابل دفاع هست.

در کنار ایـن، تلرانس فضای مجازی بسیار باز هست؛ یکی از دلایلی کـه من به تلویزیون نمی آیم ایـن هست کـه من با سبکی صحبت می کنم کـه اگر به تلویزیون نروم، بهتر هست؛ البته آن ها(برنامه سازان تلویزیون) به من می گویند شمـا هر چه بگویی، برای ما خطر ندارد؛ چون شمـا داری مطرح می کنی!

من می خواهم بگویم، می شود حرف خود را از طریق فضای مجازی بیان کرد، بدون ایـنکـه به صداوسیما نیاز باشد. من به عنوان یک فعال اجتماعی و فرهنگی می خواهم امتحان کنم آیا می شود اصلا به تلویزیون کاری نداشت و حرف را از طریق فضای مجازی منتقل کرد و نفوذ داد.

یک روز آقای جهرمی – ایشان قبل از ایـنکـه وزیر شود، در جلسات شورای عالی فضای مجازی به عنوان کارشناس و معاون وزیر حضور پیدا می کرد – به من اظهار لطف کرد و گفت آقای ضرغامی! فرق شمـا با بقیه ایـن هست کـه فضای مجازی را بسیار خوب می شناسید و چون کارشناس هستید، اگر حرفی هم بزنید، من ناراحت نمی شوم اما دیگران نمی دانند و فقط یک چیزی می گویند و آدم می ماند چگـونه به ایـن ها توضیح بدهد.

گلوگاه ما در فضای مجازی، «تولید» هست. اگر نتوانیم فرهنگ ایرانی و اسلامی مان را در فضای مجازی بریزیم، ایـن فرهنگ غنی دفن می شود؛ به همین صراحت! ما امروز در آستانه دفن فرهنگ مان قرار داریم. من اخیرا در یک کارگاه آموزشی کـه در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، به روحانیون گفتم کـه امروز وظیفه و نحوه تبلیغ شمـا نسبت به گذشته بسیار متفاوت شده هست. امروز من تمرکزم را در فضای مجازی گذاشته ام؛ حالا ایـن فعالیت برای خود، موج سازی سیاسی و اجتماعی هم خواهد داشت ولی ایـن فعالیت‌ها فعلاً کاملاً فردی و متکی به فرد هست.

آقای ضرغامی! با توجه به ایـنکـه ۱۰ سال بزرگ ترین رسانه کشور یعنی صداوسیما را مدیریت کردید، امروز تصمیم ندارید کـه سایت یا روزنامه یا خبرگزاری تاسیس کنید؟

نباید ایـنگونه صحبت کنم اما حالش را ندارم(خنده) چون احساس می کنم بعضی حرف ها را خودم به تنهایی، می توانم دقیق تر مطرح و بیان کنم. اگر بخواهم خبرگزاری راه بیاندازم، همیشه باید پاسخگوی حرف های همکارانم باشم. الان فقط پاسخگوی خودم هستم.

فکر نمی کنید اگر از ایـن فردگرایی فاصله بگیرید، می توانید تاثیرگذارتر باشید؟

فعلا به ایـن نتیجه نرسیده ام.

یعنی همینطور می خواهید فردی و بدون کار جمعی جلو بروید؟

الان کار فردی پرنفوذتر هست. رسانه یعنی شجاعت، ریسک و تشخیص درست زمان در انتشار مطلب. من اگر خودم تنها باشم، می توانم ایـن چند ویژگی را به خوبی با هم ممزوج کنم و حرف هایم پرنفوذتر شود اما اگر بخواهم ایـن اختیارات را به یک مجموعه ای بسپارم، نتیجه کار یا مواضع محافظه کارانه می شود یا اگر بخواهد در جاهایی به معنای مثبت، کاملا رادیکال و پرنفوذ شود، ممکن هست مبانی را ندانند و مطلب به طور نادرست منتقل شود.

آیا با چهره های اصلاح طلب، خاصه درباره مساله انتخابات یا کار سیاسی به خصوصی، دیداری داشته اید؟

خیر؛ بسیاری از دوستان من به لحاظ گرایش سیاسی، اصلاح طلب اند. من بعضی اوقات شوخی می کنم، می گویم مردم چندان «گول» بسیاری از دعواهای سیاسی را نخورند. بعضی از ایـن ها بسیار با هم رفیق اند. ایـن ها وقتی با هم می نشینند و با هم چای می خورند، اصلا دعوای سیاسی با هم ندارند. پشت پرده، بگو و بخند برخی مسئولین با هم فوق العاده‌ست. البته من اختلافات مبنایی برخی آدمها با یکدیگر را نفی نمی کنم؛ آن سر جای خود هست. من در فضای سیاسی، اصلاً با اصلاح طلبان بحث های انتخاباتی نداشته ام و الان هم ندارم.

حتی پیشنهادی هم از سوی چهره های سیاسی برای تشکیل یک مجموعه یا نهاد به خصوص، به شمـا نشده هست؟

خیر؛ آدمی کـه مستقل هست و ماموریت خود را بر مبنای بیان حقیقت گذاشته، کمتر در چارچوب های گروهی جای می گیرد. من در روز ۱۷ فروردین سال گذشته، وقتی در «جمنا» سخنرانی کردم،
خودم می دانستم ایـن سخنرانی، سخنرانی نخواهد بود کـه بشود به خاطر آن رای بگیرم. احساس کردم اصولگرایانی کـه در فضای جمنا آمده اند، اشکالات اساسی در روش های تبلیغ شان دارند لذا یک سخنرانی اعتراضی انجام دادم. برخی آمدند و گفتند به خاطر ایـن سخنرانی کـه انجام دادی، بسیاری به شمـا رای نمی دهند؛ من هم گفتم رای ندهند اما بالاخره یک جا باید اشکالات دوستان مطرح شود؛ کجا بهتر از تریبون جمنا.

من به خوبی، فرق میان «نگاه فردی» و «نگاه سازمانی» را می دانم؛ من در مدیریت ایـن ها را درس می دهم؛ برخی به من می گویند، «چرا وقتی خودت رئیس سازمان صداوسیما بودی، بعضی حرف ها را نمی زدی؟» شمـاها از کجا می دانید ایـن حرف ها را نمی زدم؟ مواضع من در جلسات رسمی صداوسیما یا دیگر جلسات، مشخص هست اما وقتی رئیس یک سازمان می خواهد صحبت یکی از اشکالات ما ایـن هست کـه «اپوزیسیون» می شویم! کند، باید مواضع سازمانی اش را اعلام کند نه مواضع شخصی و فردی خودش را. یکی از اشکالات ما در کشور ایـن هست کـه وقتی آدمها مسئولیت می پذیرند، به جای تبیین مواضع سازمانی، اپوزیسیون می شوند؛ ایـن غلط هست. من الان مسئولیت ندارم؛ در نتیجه می توانم مواضع شخصی ام را بیان کنم اما زمانی کـه رئیس سازمان صداوسیما بودم نمی توانستم بخشی از آن ها را علنی کنم.

یکی از دلایلی کـه باعث می شود به حضور در تشکل های سیاسی علاقه ای نداشته باشم، ایـن هست کـه چون ما بلوغ لازم پیدا نکرده ایم، جریانات حزبی ما یا ناکارآمد می شوند یا اگر ناکارآمد
نشدند، برای خود اعضای آن حزب ناراحتی ایجاد می کند. در همین انتخابات اخیر(ریهست جمهوری ۹۶) حزب موتلفه تصمیم گرفت به جمنا بپیوندد و بر اساس نظر جمنا عمل کند اما آخر دیدیم آقای میرسلیم به نمایـندگی از ایـن حزب وارد انتخابات شد. آخر هم نفهمیدیم چه شد؟ البته خوب شد کـه آقای میرسلیم آمد؛ من در جایی نوشتم کـه موتور آقای میرسلیم «دیزلی» هست! دیر راه می افتد اما وقتی راه می افتد، خوب کار می کند.

برای مناظره های انتخابات سال ۹۲ با دو گروه مشورت کردم؛ یکی خود نامزدها بودند؛ با ۱۴ نفر از نامزدها کـه هنوز ثبت نام نکرده بودند اما معلوم بود کـه نامزد می شوند، جلسه ای گذاشتم؛ همه آقایان در ایـن جلسه حضور داشتند، از آقای روحانی و محسن رضایی گرفته تا حدادعادل و قالیباف. آقای روحانی به شدت طرفدار مناظره بوددر انتخابات ۹۲، با توجه به سابقه مناظره ها در سال ۸۸، یک نظر ایـن بود کـه مناظره ها از تلویزیون پخش نشود تا جامعه دچار التهاب نشود. من در ایـن زمینه با دو گروه مشورت کردم؛ یکی خود نامزدها بودند؛ با ۱۴ نفر از نامزدها کـه هنوز ثبت نام نکرده بودند اما معلوم بود کـه نامزد می شوند، جلسه ای گذاشتم؛ همه آقایان در ایـن جلسه حضور داشتند، از آقای روحانی و محسن رضایی گرفته تا حدادعادل و قالیباف. من در آن جلسه برای آقایان تبیین کردم کـه شمـا احتمالا قصد حضور در انتخابات را دارید و اگر به انتخابات ورود کردید، ما برنامه هایی برای شمـا خواهیم داشت. از آنان خوهستم نظر مشورتی‌شان را هم درباره مناظره ها با من مطرح کـنند.

ایران در رسانه‌‌های جهان عرب|از ادعای کمک قطر به اقتصاد ایران تا ذوق‌زدگی از اظهارات مشاور روحانی

نظر آقای روحانی چه بود؟

آقای روحانی به شدت طرفدار مناظره بود. البته قول دادم کـه جزئیات ایـن جلسه را جایی عنوان نکنم.

پاسخ به ایراد روحانی از نمایش«بدحجابی»/روزنامه و خبرگزاری نمی‌زنم

کسی هم بود کـه مخالف مناظره باشد؟

یک نگاه مخالف همراه با شک و تردید هم وجود داشت. در جلسه مشاوره با معاونین خودم سه ساعت پای تخته ایستادم و همه نظرات، اعم از مضرات و فوائد مناظره را روی تخته نوشتم. با جمع بندی به عمل آمده، تصمیم بر ایـن شد کـه مناظره حتما برگزار شود و اشکالات مطرح شده، حتی المقدور در مناظره ها نباشد و برطرف شود.

با توجه به ایـنکـه در انتخابات ریهست جمهوری ۹۶، یکی از گزینه های مدنظر جبهه مردمی نیروهای انقلاب بودید، برای بهترشدن روند کاری «جبهه اصولگرایی» چه پیشنهادی دارید؟

ایده‌ام ایـن هست کـه جبهه مردمی نیروهای انقلاب، قبل از ایـنکـه بخواهد صرفا در مقاطع انتخاباتی فعال باشد و یک سری تصمیمات مکانیکی بگیرد کـه بسیاری را هم راضی نمی کند، وظیفه جبهه ای خود کـه کادرسازی، نزدیکی تفکرات به یکدیگر و دادن خوراک فکری به اعضهست را انجام دهد کـه متاسفانه در ایـن حوزه کاری انجام نشده هست. یعنی پس از انتخابات، شمـا یک بیانیه نمی بینید کـه درباره یک موضوع مهم سیاسی در کشور، جمنا به هوادارانش، خط سیاسی داده باشد.

مثلا در برهه ای، موضوع نظام پارلمانی مطرح شد؛ خوب بود کـه جمنا هم نظرش را درباره ایـن مساله بیان می کرد. اصلاح طلبان موضع گرفتند کـه ما مخالف نظام پارلمانی هستیم؛ من خودم موافق نظام ریهستی هستم چون ما احزاب قوی نداریم، در نتیجه لابی ها زیاد شده و الیگارشی شکل گرفته، قدرتمندتر می شود و در نتیجه لابی‌گرها پیروز می شوند و در نهایت، همین انتخابات مستقیمی کـه مایه نشاط مردم هست و می توانند رئیس جمهور را خودشان، مستقیم انتخاب کـنند را از دست می دهیم.

آیا یک جریان سیاسی نباید نظرش را درباره موضوع ایـن چنینی بیان کند؟ لااقل ابعاد آن را تبیین کند؛ ایـن ضعف جمنهست. قبل از انتخابات هم همین بود؛ من به برخی دوستان کـه قبل از انتخابات نزد من می آمدند، می گفتم کـه باید برای انتخابات، به نیروهای انقلاب خوراک فکری بدهید.

مردم باید بدانند نگاه جمنا به موضوعات اقتصادی چگـونه هست. ایـنکـه آقای قالیباف بگوید ما می خواهیم درآمد کشور را دو برابر کنیم ولی آقای توکلی هم مصاحبه کند و بگوید کسانی کـه وارد انتخابات می شوند، لطفاً از یک کارشناس اقتصادی مشاوره بگیرند. هر دو متعلق به یک جریان اند. من به دوستان می گفتم، مگر شمـا در یک جبهه نیستید؟ خب بروید نگاه تان را در اقتصاد، سیهست و هنر یکی کنید. نه قبل از انتخابات ایـن اتفاق افتاد، نه پس از انتخابات.

شمـا ببینید سازمان مجاهدین انقلاب پس از تحولاتی کـه در زمان مرحوم «آیت الله رهستی کاشانی» داشت، آن جریان ۵ نفره ای کـه سعید حجاریان می گفت در یک فولکس هم جای می گیرند؛ آمدند نشریه ای به نام «عصر ما» راه انداختند و برای هواداران خود به طور مرتب خوراک فکری تهیه می دادند.

جبهه مردمی در زمان انتخابات یک کانال تلگرامی راه انداخت کـه تا ۴۰ هزار member داشت؛ اما الان به کمتر از ۱۴ هزارتا رسیده هست؛ بقیه هم حذف نکرده اند برای ایـنکـه ببینند چه می شود. شمـا فقط به ایـن کانال نگاه کنید، من چیزی نمی گویم! ببینید خوراک فکری و حرفی برای هواداران تبیین می شود؟ به همین علت می گویم کـه انتخابات، بلای جان مهست. وقتی به انتخابات می رسیم، دوباره همه احساس تکلیف می کـنند، دوباره یک شورایی تشکیل می دهند، دوباره می گویند، ایـن باشد و آن نباشد! اصلا من ایـن سیستم را نمی پذیرم. شاید در بعضی موارد، چاره ای نباشد و با همین سیستم باید کار کرد اما نگاه و تاثیرگذاری کـه من دارم، غیر از ایـن مسیری هست کـه دوستان می روند.

به جمنا مشورت می دهید؟

یک موقع هست می گویند یک شورایی داریم، شمـا هم بیایید عضو ایـن شورا شوید، من چنین کارهایی را نمی پذیرم چون کم کم احساس می کنم، برای عده ای شکل ایـن کارها مهم می شود. یک جایی به من می گفتند، برای «اتاق فکر» به ما اتاق نداده اند! من هم گفتم، اتاق فکر کـه نباید حتما اتاق باشد! شمـا می توانید در یک راهرو هم صندلی بگذارید، همین می شود اتاق فکر(با خنده). برخی واقعا دوست دارند در سوابق شان نوشته شود، عضو گروه مشورتی فلان جبهه! اگر ایـن رویکرد باشد، من در جلسات شرکت نمی کنم اما اگر چهار نفر درباره موضوعی از من مشورت بخواهند، حتما مشورت می دهم.

دوران ریهست شمـا بر سازمان صداوسیما، همزمان با دوران ریهست جمهوری سه شخصیت بوده هست. نحوه تعامل تان با روسای جمهور چگـونه بود؟

من در زمان دولت اصلاحات، از رئیس جمهور وقت خوهستم تا درباره وضعیت سینما به ایشان گزارش بدهم. در دو جلسه، اشکالات فراوان وزارت ارشاد، به خصوص در حوزه سینما را به خاتمی گفتم. رئیس جمهور هم صحبت های خوبی را مطرح کرد اما تاکنون آن ها در جایی منعکس نکرده ام چون فقط بین من و ایشان بود. آقای خاتمی هم انصافا پیگیری می کرد. حالا شمـا همین را با رفتار آقای روحانی مقایسه کنید کـه وزرایش هم نمی توانند ایشان را ببینند! اگر همین امروز، آقای روحانی به من بگوید، می خواهم نظراتت را درباره برخی موضوعات بدانم، قبول می کنم اما به نظرم بهتر هست به وزرایش وقت بدهد؛ چون وزرا حرف های زیادی دارند.

با توجه به ایـنکـه جنابعالی عضو شورای عالی فضای مجازی هستید، در رابطه با ایـن شورا هم گفتگو کنیم. در جریان اغتشاشات دی ماه سال گذشته، پس از فیلتر تلگرام، پیام رسان های داخلی توانستند با همه ضعف هایی کـه دارند، قابلیت های خود را به نمایش بگذارند. در همین زمینه، عملکرد دولت در حمایت از پیام رسان های بومی را چگـونه می بینید؟

من درباره ایـن موضوع در جلسه قبل شورای عالی فضای مجازی وقت گرفتم راجع به همین موضوع بحث مهمی را تشریح کردم. چون محتوای چنین جلساتی محرمانه هست، من به جزییات ایـن جلسه اشاره نمی کنم. فقط ایـن را می توانم بگویم کـه آقای فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی، به لحاظ فنی و تخصصی، انسان بسیار موجهی هست و با اگر امکانات داده نمی شد، «تلگرام» نمی توانست ایـنقدر گسترده شودهمه وجود، در پی تحقق سیهست های رسمی نظام درباره فضای مجازی هست. آقای جهرمی(وزیر ارتباطات) هم تلاش می کند کـه مسیر صحیحی را طی کند. من از عملکرد هر دوی ایـن عزیزان اطلاع دارم. اما چند سال قبل، در یک مقطعی بی توجهی شد و یک پیام رسان خارجی(اشاره به تلگرام) حمایت و دوپینگ فنی و سیاسی شد. اگر ایـن امکانات داده نمی شد، یک پیام رسان خارجی نمی توانست ایـنقدر گسترده شود.

می شود ظرف یک هفته، با پیگیری سرویس‌های یک فرد در فضای مجازی اعم از سفارش غذا، سفارش تاکسی، جستجوکردن در سایت‌ها، گرایش ها و علایق آن فرد را روی میز گذاشت و درباره آن فرد یا جامعه به جمع بندی رسید. امروز دیگر مفهوم جاسوسی تغییر کرده هست. ایـن دیگر جاسوسی نیست چون همه چیز آشکار شده هست. وقتی Big Data (اطلاعات بزرگ) مردم و کشور در اختیار دشمن و بیگانه قرار گرفت و توانست به طور مرتب آن ها را تحلیل کند، دشمن دیگر به جاسوس نیازی نخواهد داشت. با وجود ایـنکـه همه دوستان ما نگاه امنیتی داشتند، به ایـن مساله توجه نکردند و به نظر من کم توجهی شد اما امروز در پی ایـن هست اند کـه جبران کـنند.

در شورای عالی فضای مجازی، یک قانون و آیین نامه ای برای کمک به پیام رسان های داخلی وجود داشت کـه با همه اشکالاتی کـه دارد، سر جمع خوب هست. طی ۵ جلسه به ایـن آیین نامه پرداختیم. ایـن آیین نامه مشخص کرده کـه دستگاه های مختلف باید چه کمک هایی به متقاضیان بکـنند تا پیام رسان های داخلی پا بگیرد اما به نظرم، همتی کـه لازم هست برای ایـنکـه اقدامی از جا کَنده شود، بیشتر از آن چیزی کـه الان وجود دارد، باید وجود داشته باشد.

الان ۵ میلیارد تومان وام برای کمک به پیام رسان های دخلی اختصاص پیدا کرده؛ البته ایـن وام برای خودش پروسه اداری دارد؛ عده ای هم شاید به علت مشکلاتی کـه خودشان داشتند، نتوانستند ایـن ۵ میلیارد را بگیرند. ایـن ها server می خواهند، server بیکار در کشور، بسیار داریم. یک کار قرارگاهی قوی می تواند همه server های بیکار و بلاهستفاده را جمع کند و در اختیار قرار دهد.

ایـن کارها را قاعدتا دولت باید انجام دهد؟

وزارت ارتباطات می گوید، کار من ستادی و سیهست گذاری هست، من کار صف نمی کنم. ایـن کارها را باید اپراتورها و بخش خصوصی انجام دهند. ایـن حرف اجمالاً صحیح هست اما به عنوان وزیر ارتباطات کـه می‌داند یک پیام رسان داخلی، چقدر برای حکمرانی مهم هست، باید دیگران را هم راه بیاندازد. متاسفانه از ابتدا، ساختار وزارت ارتباطات ما برای مدیریت فضای مجازی – کـه در نوع خود یک حاکمیت جدید هست – طراحی نشده هست.

اگر من جای آقای جهرمی بودم، کاری می کردم کـه پیام رسان های داخلی به ثمر بنشیند؛ به گونه ای کـه مزیت نسبی‌شان به لحاظ سرعت، قیمت و کارکردهای مختلف آنقدر خوب باشد کـه دیگر کسی سراغ پیام رسان های خارجی نرودساختار بر اساس وصل کردن دوتا سیم به یکدیگر هست! البته آقای جهرمی دارد کارهای خوبی انجام می دهد؛ ایـن اقدامات را به من هم گفته هست. من هم به طور دائم به ایشان می گویم چه کاری از من برمی آید؛ به من بگو تا انجام دهم. اگر من جای آقای جهرمی بودم، کاری می کردم کـه پیام رسان های داخلی به ثمر بنشیند؛ به گونه ای کـه مزیت نسبی‌شان به لحاظ سرعت، قیمت و کارکردهای مختلف آنقدر خوب باشد کـه دیگر کسی سراغ پیام رسان های خارجی نرود.

ایـن ظرفیت را در کشورمان داریم؟

حتما داریم؛ خیلی بیشتر از ایـن ها هم داریم. من اگر جای وزیر بودم، خود را مسئول ایـن کار می دیدم کـه «تازیانه» بردارم و قسمت هایی کـه ظرفیت دارند اما کم کاری می کـنند برخورد می‌کردم تا ایـن موضوع به ثمر بنشیند. امروز آقای وزیر ارتباطات باید خودش را در ایـن جایگاه ببیند ولو ایـنکـه در شرح وظایف‌اش وجود نداشته باشد.

به آقای جهرمی گفته اید کـه برخورد کند؟

بله و به دیگران هم گفته ام. البته من کـه جای آقای وزیر نیستم. ایشان به رئیس جمهور پاسخگوست و اگر همان وظایفی کـه برایش تعریف شده را انجام دهد، برای خودش کلی کار هست.

آیا تاکنون پیش آمده کـه جلسات شورای عالی فضای مجازی با حضور نایب رئیس برگزار شود؟

تا الان کـه دارم با شمـا صحبت می کنم و از زمانی کـه آقای روحانی رئیس جمهور شده هست، نه شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی، هیچ‌گاه با ریهست نایب رئیس کـه آقای «علی لاریجانی» هست اداره نشده هست؛ ان شاالله می شود! طبق آیین نامه اگر رئیس نباشد، نایب رئیس می تواند جلسات را اداره کند.

بنابرایـن اگر آقای روحانی نباشد، جلسات به قوت خود تشکیل خواهد شد؟

فعلاً کـه نشده هست ولی باید بشود.

آقای ضرغامی ممنونم کـه وقتتون رو در اختیار ما قرار دادید.

خواهش می کنم.

منبع: مهر

انتهای پیام/

فضای مجازی، آمده تا انقلاب اسلامی را نجات دهد/ نمی‌خواهم من


به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ پدرش چون اعتقادات خاصی داشت، اجازه داشتن تلویزیون در منزل‌شان را نمی داد اما بعدها در نیمه نخست دهه هشتاد سکاندار رادیو و تلویزیون ایران شد. متولد سال ۳۸ در تهران هست؛ میدان گمرک، خیابان انبار نفت. پدر و مادرش هر دو از دیار دزفول هست اند. پدرش کارگر شرکت نفت، مسئول بخش تایپ بود. ایـن ها شرحی از زندگی سیدعزت الله ضرغامی هست. کسی پیش از به ثمررسیدن انقلاب در بهمن ماه سال ۵۷، همزمان با فعالیت های انقلابی در محله جمادی الحق تهران، لباس دانشجویی رشته عمران در دانشگاه امیرکبیر را به تن کرد. وقوع انقلاب، تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و پس از همه ایـن‌ها، وقوع انقلاب فرهنگی در تیرماه سال ۵۹، باعث شد تا اخذ مدرک کارشناسی اش، ۸ سال زمان ببرد.
از همان اوان جوانی، هر چند به شریعتی هم علاقه داشت ولی «مطهری» خوان بود. تسلطش به زیر و …
واعظی: برخی انتظارات از روحانی یک‌طرفه بود

روزنامه ایران در گفت و گو با محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری نوشت: اگر دولت دوازدهم را همچون دولت اول روحانی، محصول ائتلاف اصلاح‌طلبان و اعتدالی‌ها بدانیم، ریهست دفتر و معاون اول رئیس جمهوری نمود و نماد ایـن ائتلاف در دولت هست اند.
در ادامه ایـن گفت وگو می خوانیم: محمود واعظی از اعتدال و توسعه و اسحاق جهانگیری از کارگزاران، نمایـنده دو تفکر سیاسی متفاوت در دولت هست اند، نمایـندگانی کـه یکی از تلاش‌های اصلی آنان، دخالت ندادن جهت گیری‌های سیاسی در امور اجرایی حوزه مسئولیت آنان هست. ایـن نکته‌ای هست کـه رئیس دفتر رئیس جمهوری نیز آن را تأیید کرد. باوجود ایـن در ماه‌های پس از حضور واعظی در دفتر رئیس جمهوری، شایعات و حواشی بسیاری، اغلب بیرون از دولت درباره اختلاف او با جهانگیری مطرح شد، تا جایی کـه برخی مدعی نقش‌آفرینی واعظی در هستیضاح اخیر سه وزیر دولت شدند.
واعظی …
برادر امام جمعه، قربانی خصومت شخصی شد

روزنامه ایران نوشت: دو نقابدار مسلح کـه سوار بر یک موتورسیکلت بودند، برادر امام جمعه بندر ماهشهر را به گلوله بستند وگریختند. فرماندار شهرستان -بندر ماهشهر- درایـن باره گفت: «دوشنبه شب، دو موتورسیکلت سوار کـه صورت‌هایشان را پوشانده بودند با اسلحه شکاری بسوی یک مغازه در بندر امام(ره) رفته و تیراندازی کردند کـه در ایـن دهستان برادر امام جمعه با دوگلوله بشدت مجروح شد. اما تلاش پزشکان بیمارستان برای نجات جانش بی‌نتیجه ماند و وی بر اثر شدت جراحات جان خود را از دست داد. فرماندار ماهشهر گفت: بلافاصله تلاش‌های گسترده تیم‌های انتظامی واطلاعاتی، برای شناسایی عاملان ایـن جنایت آغاز شد. تحقیقات اولیه نیزنشان داد کـه ایـن آدمها از شهرهای اطراف آمده و دست به‌جنایت زده‌اند. فرماندار ماهشهر گفت: ضاربان با سلاح شکاری به سمت مقتول شلیک کرده بودند کـه به همین علت شدت جراحت‌ها بسیار بالا بود. …

  • وب‌گردی
  • نمی‌خواهم من را به عنوان شخصی معتدل بشناسند/روزنامه و خبرگزاری نمی‌زنم/ پاسخ به ایراد روحانی از نمایش«بدحجابی»


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *