خانه / اخبار سیاسی / چرا ترامپ هنوز برای خروج از برجام تردید دارد؟ به همراه توضیحات

چرا ترامپ هنوز برای خروج از برجام تردید دارد؟ به همراه توضیحات

چرا ترامپ هنوز برای خروج از برجام تردید دارد؟ ، تیلرسون مانع ترامپ برای خروج از برجام بود ، کورکر: ترامپ خروج آمریکا از برجام را اعلام می‌کند ، پیش بینی نتانیاهو در مورد خروج ترامپ از برجام ، ترامپ با برکناری تیلرسون خروج از برجام را کلید زد ، تحلیل CNN از خروج احتمالی ترامپ از برجام .
پایگاه خبری انتخاب  – عزیزالله حاتم زاده: از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ، تحلیل و پیش بینی هـای خیلی در رابطه با اقدامات وی در مورد برجام صورت گرفته اسـت. با نزدیک شدن به تاریخ تصمیم گیری مجدد ترامپ در ایـن زمینه (۱۲ می) و همچنین تغییر و تحولات صورت …

پایگاه خبری انتخاب  – عزیزالله حاتم زاده: از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ، تحلیل و پیش بینی هـای خیلی در رابطه با اقدامات وی در مورد برجام صورت گرفته اسـت. با نزدیک شدن به تاریخ تصمیم گیری مجدد ترامپ در ایـن زمینه (۱۲ می) و همچنین تغییر و تحولات صورت گرفته در دولت او و روی کار آمدن آدمهـای که‌ موضعی مخالف برجام دارند، گمانه زنی ها در ایـن مورد افزایش یافته و غالب تحلیل گران از خروج آمریکا از برجام سخن می گویند.

در عین حال، کشورهـای اروپایی همچنان به صورت فعال به تلاش هـای دیپلماتیک خود برای متقاعد کردن آمریکا به ماندن در برجام ادامه می دهند. در ایـن نوشتار، سناریوهـای مختلفی که‌ در ایـن رابطه احتمال وقوع دارند بررسی می شود. اگرچه خیلیی از سه یا پنج سناریو در ایـن رابطه سخن می گویند اما در ایـن نوشته حالت هـای مختلف تحت عنوان دو سناریوی کلی ماندن یا خروج آمریکا از برجام مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین، پیامدهـای هرکدام از ان ها برای ایـران و گزینه هـایی که‌ ایـران در صورت تحقق هریک از ایـن سناریوها دارد، مورد اشاره قرار می گیرد.

همه چیز در مورد برجام ترامپ تردید چرا خروج

سناریو شمـاره ۱: خروج آمریکا از برجام

غالب تحلیل گران و فعالان سیاسی از خروج قریب الوقوع ترامپ از برجام در ماه می سخن می گویند. مواضع پیشین وی و ترکیب جدید دولت او (بولتون و پمپئو) از یک سو و محقق نشدن شروط و خواسـته هـای ترامپ در ماه ژانویه (اصلاح نواقص توافقنامه) در رابطه با برجام، از مهمرین دلایل و نشانه هـایی اسـت که‌ احتمال خروج او از برجام را افزایش می دهد. اگرچه خروج آمریکا از برجام محتمل ترین گزینه تصور می شود، اما ایـن موضوع می تواند پیامدهـای خیلی برای آمریکا در پی داشته باشد. به همین دلیل اسـت که‌ خیلیی در ایـن کشور با خروج ترامپ از برجام مخالف استند.

جزییات مطلب برجام و ترامپ و تردید و چرا و خروج را میخوانید .

به عنوان مثال، دنیس راس (Dennis B. Ross) مشاور سابق اوباما در امور خاورمیانه و از چهره هـای برجسته لابی اسرائیل در آمریکا، نتیجه خروج ترامپ از توافق را انزوای آمریکا و پیروزی ایـران می داند. به اعتقاد او، خروج آمریکا از توافق لزوما ایرادات ان را برطرف نکرده و بعید اسـت که‌ همراهی اروپا را در پی داشته باشد. همچنین، بدعهدی آمریکا در ایـن زمینه و خروج از توافق استه ای می تواند مذاکرات احتمالی آینده بین ترامپ و رهبر کره شمـالی را تحت تاثیر قرار داده و ان ها را به آمریکا بدبین کند.

اطلاعات و توضیحات بیشتر درباره چرا ترامپ هنوز برای خروج از برجام تردید دارد؟

همچنین ماه گذشته ۴ اتاق فکر برجسته اروپایی و آمریکایی شامل موسسه روابط بینالملل فرانسه (Institut français des relations internationales)، اندیشکده چتم هاوس بریتانیا (Chatham House)، موسسه آمریکایی رند (RAND Corporation) و موسسه آلمانی امور امنیتی و بینالمللی (German Institute for International and Security Affairs)که‌ ارتباطات نزدیکی با محافل سیاسی کشورهـای فوق دارند، با توجه به تبعاتی که‌ خروج آمریکا از برجام بدنبال دارد خواسـتار ان شدند که‌ در صورتی که‌ آمریکا می خواهد از برجام خارج شود، ایـن خروج به صورت نرم باشد.

ایده اساسی در قالب ایـن گزینه، که‌ از ان به عنوان “خروج نرم آمریکا” از توافق یاد میشود، ایـن اسـت که‌ آمریکا میتواند از توافق خارج شود و تحریمهـای خود را بازگرداند اما مادامی که‌ ایـران و سایر طرفهـای توافق بخواهند در ان بمانند، میتوان و باید ان را ادامه داد. بر ایـن اساس، اروپا باید از وضع “تحریمهـای ثانویه” از سوی آمریکا جلوگیری کند. در واقع، آمریکا میتواند تحریمهـای خود را برگرداند اما نباید به انها جنبه فراسرزمینی بدهد که‌ برای سایر دولتها نیز الزامآور باشد. باید به شرکتها و بازیگران بخش خصوصی که‌ با ایـران تجارت میکـنند تضمین داده شود که‌ تحریمهـای ثانویه علیه انها اعمال نمیشود تا به ایـن طریق ایـران نیز به بهرهمندی از مزایای اقتصادی توافق امیدوار و همچنان به ماندن در ان متقاعد شود.

در واقع، خروج آمریکا از برجام می تواند به دوصورت انجام شود. در حالت اول، دولت آمریکا با هدف فروپاشی کامل توافق از ان خارج شده و با وضع تحریم هـای ثانویه مانع از مشارکت اقتصادی سایر کشورها و شرکت ها با ایـران شده و با منع ایـران از مزایای ماندن در برجام، عملا امکان تداوم ایـن توافق بدون حضور آمریکا را نیز منتفی می کند. زیرا با وجود تمایل سایر طرف هـای توافق به ماندن در ان حتی بدون حضور آمریکا، ایـران در صورتی که‌ نتواند از مزایای اقتصادی ان بهره مند شود، ضرورتی برای ماندن در برجام نمی بیند و از ان خارج خواهد شد. هرچند همانطور که‌ گفته شد ایـن اقدام یکجانبه ترامپ لزوما همراهی کامل اروپایی ها را در پی نخواهد داشت و گذشته نشان داده اسـت که‌ ان ها تحریم هـای ثانویه آمریکا را به راحتی نمی پذیرند، اما آمریکا می تواند با ایـن اقدام ریسک سرمایه گذاری و معامله با ایـران را برای شرکت ها و بانک هـای خارجی بیش از پیش افزایش داده و ایـران را با شرایط بدتری نسبت به گذشته مواجه سازد. به عنوان مثال، شرکت فرانسوی توتال و شرکت هـای مشابه نیز که‌ با ایـران قرارداد امضاء کرده اند ممکن اسـت در ادامه شراکت خود با ایـران تجدیدنظر کـنند. از سوی دیگر، در صورت اعمال تحریم هـایی علیه صنعت نفت ایـران، درآمدهـای نفتی ایـران ممکن اسـت ظرف یک سال آینده کاهش یابد.

توضیحات بیشتر در موردبرجام ترامپ تردید چرا خروج

در حالت دوم، همانطور که‌ در بالا به ان اشاره شد، آمریکا به صورت هماهنگ با اروپا اقدام خواهد کرد و ضمن خروج از برجام به اروپایی ها امکان می دهد که‌ برجام را تداوم بخشیده و ایـران را نیز برای ماندن در ایـن توافق مجاب کـنند. اروپایی ها امیدوارند با ایـن کار بتوانند توافق استه ای را حفظ کرده و از بروز جنگ جلوگیری کـنند. ترامپ نیز با ایـن اقدام می تواند ضمن تحقق وعده هـای خود مبنی بر خروج از برجام، همزمان بدون ایـنکه‌ ایـران را تحریک کند که‌ از تعهدات خود در توافق برجام خارج شود، تا حد امکان ایـران را از مزایای اقتصادی برجام محروم کند.

پوتین تصمیمی برای تماس با ترامپ ندارد

انتخاب هرکدام از دو روش مذکور در سناریوی خروج از برجام، می تواند تا حدودی بیانگر سیاسـت هـای آتی دولت ترامپ در رابطه با ایـران باشد. با توجه به ایـنکه‌ خروج یکجانبه ترامپ از توافق می تواند تبعاتی برای ایـن کشور داشته باشد و در حالی که‌ خروج نرم و هماهنگ شده با اروپا می تواند تا حدود خیلی دولت وی را به اهداف خود برساند، به نظر می رسد انتخاب مسیر نخست نشانه ای از عزم ترامپ برای مواجهه نظامی با ایـران در ماههـای آتی باشد.

شمـا مطلب چرا ترامپ هنوز برای خروج از برجام تردید دارد؟ را می خوانید .

خروج یکجانبه آمریکا از برجام، ضمن ایـنکه‌ ایـران را در موضع برتری در افکار عمومی جهان و عرصه دیپلماسی قرار داده، می تواند پیامدهـای اقتصادی سنگینی در پی داشته باشد. جمهوری اسلامی ایـران باید با تقویت روابط اقتصادی با سایر کشورها و تنوع بخشیدن به شرکای خود در ایـن زمینه به ویژه از میان اقتصاد هـای کوچکتر، خود را برای مقابله با ایـن تبعات آماده کند. همچنین، جمهوری اسلامی ایـران باید ضمن مشخص کردن اسـتراتژی خود مبنی بر ماندن یا خروج از برجام در صورت خروج آمریکا، اقداماتی که‌ برای ایـن شرایط می خواهد و می تواند انجام دهد مشخص نموده و ان را به طرف مقابل گوشزد کند. به نظر می رسد حتی در صورت خروج آمریکا از برجام، گزینه مناسب برای جمهوری اسلامی ایـران ماندن در برجام باشد اما ایـن اقدام باید به صورت مشروط و در صورت امکان گزینشی صورت بگیرد. اگرچه ایـران گزینه هـای متعددی شامل خروج از برجام، از سرگیری غنی سازی ۲۰ درصدی و یا خروج از اِن.پی.تی و یا سایر قراردادهـای بین المللی دارد اما ضمن اجتناب از واکنش احساسی به خروج آمریکا از برجام، انتخاب هرکدام از گزینه هـای مذکور باید با لحاظ کردن شرایط داخلی، منطقه ای و بین المللی و همچنین ارزیابی میزان سود و زیان هر یک از گزینه هـای مذکور برای جمهوری اسلامی صورت بگیرد.

سناریو شمـاره ۲: ماندن آمریکا در برجام

برجام ترامپ تردید چرا خروج

سناریوی دیگری که‌ در رابطه با تصمیم ترامپ در ماه آینده درباره توافق استه ای مطرح اسـت، ماندن آمریکا در توافق استه اسـت. اگرچه به دلیل تحولاتی که‌ در بالا به ان اشاره شد غالب تحلیل گران از خروج ترامپ از توافق سخن می گویند و کمتر کسی ایـن سناریو را جدی می داند اما با توجه به افزایش مخالفت ها با خروج ترامپ از برجام و همچنین تلاش هـای فزایـنده اروپا برای راضی نگه داشتن او در ایـن توافق، احتمال ماندن آمریکا در توافق بعید نیست.

فلسفه اعتکاف چیست و چرا باید معتکف شویم؟

۴ اتاق فکر برجسته دوسوی آتلانتیک که‌ به در بالا به ان ها اشاره شد، در گزارش ماه گذشته خود در یکی از سناریوهـای پیشنهادی به اروپا و آمریکا در رابطه با توافق استه ای، از دولت ترامپ خواسـتند که‌ از خواسـته هـای حداکثری خود در رابطه با برجام صرفنظر کند و با ایـن واقعیت کنار بیاید که‌ بدون همراهی و همکاری اروپا نمیتواند مسایل مختلف را با ایـران حل کند و ایـن کشور را تحت فشار قرار دهد. همزمان از اروپا خواسـته میشود که‌ ضمن ایـنکه‌ نگرانیهـای آمریکا را بیشتر جدی بگیرد، آمریکا را متقاعد کند که‌ خروج یکجانبه ایـن کشور از برجام به روابط فراآتلانتیکی آسیب میزند. در چارچوب ایـن گزینه، توصیه میشود که‌ برای حل مسایلی مانند “غروب برجام”، اروپا و آمریکا تلاش کـنند که‌ بحث محدودیتهـای ایـران و تداوم ان را در یک قالب کلیتر و کلانتر و در چارچوب معاهده منع گسترش (NPT) و اصول کلی در ایـن زمینه پیگیری شود تا ضمن حل کردن ایـن مشکل در رابطه با توافق استهـای، یک محدودیت کلی برای سایر دولتها و موارد مشابه در آینده نیز ایجاد شود. علاوه بر ایـن، توصیه شده اسـت که‌ به جای خروج آمریکا از توافق، با همکاری و هماهنگی دوطرف از سازوکارهـای برجام یا ابهاماتی که‌ در ایـن توافق وجود دارد، برای طرح و پیگیری مسایل مدنظر آمریکا اسـتفاده شود. به طور مشخص، بند تی برجام (Section T) برای ایـن هدف معرفی میشود. بر اساس ایـن بند، آژانس بین المللی انرژی اتمی باید تایید کند ایـران فعالیت مرتبط با توسعه سلاحهـای استهـای انجام نمیدهد. ایـن طرح توصیه میکند که‌ اروپا و آمریکا برای پیگیری چنین هدفی یک گروه کاری مشترک ایجاد کـنند. در همین راسـتا، نشریه فارن پالیسی نیز هفته گذشته در گزارشی ضمن اشاره به پیامدهـای خروج آمریکا از توافق به دولت ترامپ توصیه کرد به جای خروج از برجام، تعلیق تحریم هـای ایـران را به گسترش بازرسی ها از مراکز و تاسیسات ایـران مشروط کند.

خود دونالد ترامپ در ماه ژانویه تمدید توافق استه ای را مشروط به رفع ایرادات ان به زعم ترامپ توسط اروپا کرد. او در هفته نخست ماه مارس در دیدار با نتانیاهو ضمن اشاره به ایـن مساله اعلام کرد که‌ پیشنهاداتی که‌ اروپایی ها تا ان زمان به او در زمینه اصلاح برجام داده اند، راضی کـننده نیست. ایـن مساله نشان می دهد که‌ در صورت اعمال برخی تغییرات و پیشنهادات توسط اروپایی ها که‌ برای ترامپ راضی کـننده باشد، او در توافق می ماند.

در ایـن سناریو، اروپایی ها که‌ خواسـتار حفظ توافق و نگران پیامدهـای لغو ان (جنگ یا تشدید فعالیت هـای استه ای ایـران) استند، به احتمال زیاد با ارائه طرح هـایی برای رفع نگرانی هـای اصلی ترامپ در رابطه با برجام یعنی وضعیت فعالیت هـای ایـران پس از دوره زمانی برجام (سال ۲۰۲۵) و همچنین مقابله با برنامه موشکی ایـران، تلاش خواهند کرد تا ترامپ را در توافق نگه دارند. در حال حاضر، مذاکرات بین دوطرف برای تحقق ایـن مساله ادامه دارد و مسافرت امانوئل ماکرون در اواخر ماه جاری میلادی می تواند به تقویت ایـن سناریو کمک کند.

ایـن مطلب در مورد برجام ترامپ تردید چرا خروج می باشد .

اگرچه سه کشور اصلی اروپایی یعنی فرانسه، بریتانیا و آلمان و همچنین مقامات اتحادیه اروپا بر لزوم پایبندی به توافق استه ای تاکید کرده و با هرگونه تغییری در ان مخالفت کرده اند، اما برای توافقنامه هـای الحاقی یا تکلمیلی به ویژه در زمینه موشکی اعلام آمادگی کرده اند.

در حال حاضر، آقای هوک (Hook) از طرف آمریکا مسئول پیگیری مذاکرات با اروپایی ها در ایـن زمینه اسـت تا به گفته او اگر به توافقی با اروپا در ایـن زمینه دست یافتند ان را به دولت آقای ترامپ ارائه دهد و او تصمیم نهـایی را در ایـن زمینه اتخاذ کند. روز گذشته بلومبرگ به نقل از یک دیپلمات برجسته اروپایی اعلام کرد که‌ مذاکرات دوطرف در ایـن زمینه پیشرفت قابل توجهی داشته و مواضع اروپا و آمریکا به یکدیگر نزدیک شده اسـت. باید دید که‌ آیا دوطرف می توانند تا ۱۲ می به توافقی در ایـن زمینه دست یابند یا خیر.

چرا ترامپ هنوز برای خروج از برجام تردید دارد؟

در صورت تحقق ایـن سناریو، باید منتظر اتخاذ مواضع تند از سوی اتحادیه اروپا نسبت به جمهوری اسلامی ایـران در ماهها و سال هـای آتی باشیم. برنامه موشکی و همجنین فعالیت هـای منطقه ای ایـران از محورهـای مورد اعتراض کشورهـای اروپایی در ماههـای اخیر بوده و به نظر می رسد ان ها قصد دارند با اتخاذ تصمیماتی در ایـن زمینه دولت ترامپ را به ماندن در توافق متقاعد کـنند.

روسری برای مربی مرد تیم زنان تایلند در مسابقات گرگان (تصویر)

دولت آقای روحانی بعد از توافق استه ای حساب ویژه ای بر روی اروپایی ها برای افزایش سرمایه گذاری و رونق تجارت با ایـران باز کرده بود، و آمارها و روندهـای سه سال گذشته نیز بیانگر بهبود و توسعه روابط سیاسی و اقتصادی دوطرف نسبت به دوره قبل از برجام اسـت. اما در صورت تحقق سناریوی مذکور، به نظر می رسد ایـن روند مثبت و رو به رشد روابط متوقف شود. نکته قابل توجه ایـنکه‌ اروپا نگرانی خیلی بابت لغو برجام و پس از ان بازگشت ایـران به فعالیت هـای استه ای از یک سو و افزایش احتمال حمله نظامی آمریکا به ایـران از سوی دیگر دارد. دولت تدبیر و امید باید از ایـن ترس و نگرانی اروپایی ها اسـتفاده کرده و ضمن مطرح کردن تهدیدات روشن و عملی که‌ برای ان ها باورپذیر باشد، مانع از نزدیکی اروپایی ها به آمریکا و اعمال برخی تدابیر تنبیهی شدید توسط اروپایی ها علیه ایـران شود.

برجام, ترامپ, تردید, چرا, خروج

پژوهشگر اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاسـتگذاری

سود و زیان خروج از برجام برای دولت ترامپ

مازیار آقازاده در عصر ایـران نوشت: شمـارش معکوس برای تاریخ ۱۲ می ۲۰۱۸ به منظور باقی ماندن یا خروج احتمالی ایالات متحده آمریکا از برجام آغاز‌ شده اسـت.
کمتر از دو ماه دیگر دونالد ترامپ باید یک بار دیگر تصمیم خود را درباره بقا یا خروج از برجام بگیرد؛ او پیشتر بارها هشدار داده که‌ در صورت عدم تغییر و به گفته او “اصلاح ایـن توافق افتضاح” ایالات متحده از ان خارج خواهد شد و تحریم‌هـای تعلیق شده ایـران را بازخواهد گردانید.
کشورهـای اروپایی عضو گروه ۱+۵ نیز دو روز پیش در حاشیه نشست کمیسیون برجام در وین اعلام کردند تحریم‌هـای جدیدی را علیه ایـران به بهانه برنامه موشکی و سیاسـت‌هـای منطقه‌ای ایـن کشور به ویژه در سوریه به مورد اجرا خواهند گذاشت. اروپایی‌ها ایـن تحریم ها را به عنوان امتیازی به ترامپ برای باقی ماندن در برجام می‌دانند.
حالا همه نگاه‌ها متوجه واشنگتن …
کمالوندی: ترامپ شجاعت خروج از برجام را ندارد

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: اگر بخواهیم برگردیم به وضعیت گذشته دست ما خیلی باز اسـت. ما کار‌هـای خیلی می‌توانیم انجام بدهیم از نظر سطح و مقدار غنی سازی، تعداد سانتریفیوژ و دیگر موارد می‌توانیم به سرعت اقداماتی انجام بدهیم.بهروز کمالوندی، معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با العالم در پاسخ به ایـن پرسش که‌ فقط چند هفته مانده اسـت به مهلتی که‌ ترامپ برای توافق استه ای، مشخص کرده؛ نظر جمهوری اسلامی درباره ایـن مهلت چیست؟ گفت: از زمانی که‌ ترامپ رئیس جمهور آمریکا شده اسـت به جای ایـنکه‌ برجام را تقویت کند، درصدد تضعیف ان بوده که‌ البته ایـن موضوع جدیدی نیست، درطول انتخابات ترامپ تلاش می‌کرد که‌ از موضوع برجام به نحوی اعتراض کند طبیعتا بعد از رسیدن به قدرت هم باید ایـن تحرکات خود را ادامه می‌داد، اما ایـن حرکات به نحوی اسـت که‌ در واقع برای خود آمریکا در درجه اول مشکل ساز …
تبدیل عربده ترامپ به التماس با خروج ما از برجام!

روزنامه کیهان یادداشتی با عنوان «تبديل عربده‌ ترامپ به التماس با خروج ما از برجام» منتشر کرد.
١- حمايت از كالاي ايراني، اگر همراه با پيوست‌هاي ان كه رهبر معظم انقلاب به برخي از انها ‌اشاره داشتند‌، صورت پذيرد به يقين مي‌تواند بسياري از مشكلات اقتصادي پيش‌روي را از ميان بردارد‌، پيوست‌هايي نظير بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي دست نخورده داخلي‌، مقابله جدي با واردات بي‌رويه كالا‌، مبارزه با قاچاق كالا از مرزها تا مراكز فروش- و نه فقط در مرزها- تغيير ساختار سازمان اسـتاندارد از يك« ناظر خنثي و بي‌طرف» به يك سازمان سخت‌گير در پيشگيري از توليد كالاي بنجل و بي‌كيفيت‌، خروج دستگاه قضايي از كم‌تحركي در برخورد با مفاسد اقتصادي و آغاز‌ مبارزه سخت با رشوه‌خواري‌هاي كلان‌، برداشتن موانع پر پيچ و خم اداري از پيش‌پاي كار‌آفرينان و توليد‌كنندگان‌، كاهش سود سپرده بانکی و هدايت نقدینگی بيش از يك تريليون و …

  • اخبار سیاسی
  • چرا ترامپ هنوز برای خروج از برجام تردید دارد؟


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *