خانه / سلامت کودک / سرطان خون در کودکان، چگونگی پیشگیری از ان به همراه توضیحات

سرطان خون در کودکان، چگونگی پیشگیری از ان به همراه توضیحات

سرطان خون در کودکان، چگونگی پیشگیری از ان ، دستیابی به روش های درمانی امیدبخش برای درمان سرطان/راهکارهای ساده اما موثر در پیشگیری از سرطان ، سرطان ریه چیست ؟‌ علائم٬پیشگیری و درمان سرطان ریه ، پیشگیری از سرطان دهانه رحم با واکسن جدید ، مواد غذایی هایی برای پیشگیری از سرطان کولون ، تغییر سبک زندگـی برای پیشگیری از سرطان .
سرطان خون لوسمی یا لوکمی (Leukemia) سرطان سلول های خون هـست که‌ در مغز هـستخوان شروع می شود. آمارها نشان می دهند سالانه ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ کودک به بیماری سرطان خون لوسمی دچار می شوند. ایـن نوع سرطان خون شایع ترین سرطان در کودکان ایالت متحده به شمـار می رود. به گفته انجمن سرطان آمریکا، راهی برای پیشگیری از …

سرطان خون لوسمی یا لوکمی (Leukemia) سرطان سلول های خون هـست که‌ در مغز هـستخوان شروع می شود. آمارها نشان می دهند سالانه ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ کودک به بیماری سرطان خون لوسمی دچار می شوند. ایـن نوع سرطان خون شایع ترین سرطان در کودکان ایالت متحده به شمـار می رود. به گفته انجمن سرطان آمریکا، راهی برای پیشگیری از سرطان کودکان تا کنون شناخته نشده هـست چرا که‌ بیشتر کودکان یا بزرگسالان مبتلا به سرطان خون لوسمی عوامل خطرساز مشخصی ندارند. اما ایـنفوسلامت در ایـن مطلب راهکارهایی را به شمـا نشان می دهد که‌ ممکن هـست احتمال ابتلا به سرطان خون را تا حد خیلی کاهش دهند.
 
کودک را در معرض پرتوهای تابشی شدید قرار ندهید
تحقیقات نشان می دهند افرادی که‌ در معرض دوز بالای پرتوهای تابشی قرار می گیرند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان خون لوسمی هـستند. مثال بارز ان بازماندگان بمباران هیروشیما هـستند. قرار گرفتن در معرض تابش های خطرناک احتمال ابتلا به سرطان خون لوسمی را به طور چشمگیری در ایـن افراد افزایش داد.
حتی دوز کم ایـن پرتوها در ایکس ری (x-rays)، سی تی اسکن یا پرتو درمانی احتمال ابتلا به لوسمی را افزایش می دهند. بنابرایـن تا حد امکان بایـد از ایـن آزمایش ها و درمان ها خودداری کـنید.
از مصرف سیگار یا تنباکو در اطراف کودک خودداری کـنید
سیگار کشیدن منجر به آزاد شدن بنزن شده و کودک از ایـن طریق در معرض بنزن قرار می گیرد. دیگر مواد شیمیایی رادیو اکتیو نیز در دود سیگار وجود دارد.
اگر سیگار نکشید و تنها در معرض دود سیگار قرار داشته باشید هم باعث می شود بنزن وارد بدنتان شود.
بهترین توصیه ایـنفوسلامت به افراد سیگاری ایـن هـست که‌ همین الان ترک سیگار را شروع کرده و جان خود و دیگران را نجات دهند. افراد غیر سیگاری نیز بایـد به هر نحوی از دود سیگار دوری کنند.
 
مراقب برخی خطرات شیمی درمانی باشید
کودکانی که‌ برای درمان دیگر انواع سرطان شیمی درمانی می شوند، ممکن هـست در خطر ابتلا به نوع دیگر از سرطان به نام سرطان خون لوسمی میلوئید حاد (Acute Myeloid Leukemia) قرار بگیرند که‌ طی ۵ تا ۱۰ سال درمان به وجود می آید. داروهای آلکیله کننده (Alkylating agents) در واقع علت اصلی سرطان به وجود آمده طی شیمی درمانی هـستند. ایـن داروها در واقع به سلول های DNA آسیب می رسانند. ابتلا به سرطان خون لوسمی توسط ایـن داروها افزایش یافته هـست.
 
در دوران بارداری از نوشیدن پرهیز کـنید
برخی تحقیقات نشان می دهند مادرانی که‌ در دوران بارداری الکل می نوشیدند، خطر ابتلا به سرطان خون را در کودک افزایش می دهند.
 
رژیم غذایی سالمی برای کودک تنظیم کـنید
کودک را تشویق کـنید و به او بگویید انتخاب رژیم غذایی سالم تر منجر به قوی شدن بدن او و پیشگیری از انواع سرطان می شود. به کودک کمک کـنید تا از مواد غذایی سالم لذت ببرد.
میوه ها و سبزیجات مختلف را به رژیم غذایی کودک اضافه کـنید.  
برای میان وعده به کودک میوه و سبزیجات بدهید.
سبزیجات را خرد کرده و روی سس پهـستا بریزید.
فرزند خود را برای داشتن فعالیت بیشتر تشویق کـنید
ورزش علاوه بر خوش فرم کردن اندام، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. بنابرایـن مطمئن شوید کودکتان روزی حداقل ۱ ساعت فعالیت فیزیکی داشته باشد.
تلویزیون و بازی های ویدیویی را محدود کـنید.
او را به دوچرخه سواری و راه رفتن صبحگاهی عادت دهید.
کودک را در کلاس های بسکتبال یا رقص ثبت نام کـنید.
مراقب خواب کودک باشید
مطمئن شوید کودکتان خواب کافی دارد. بدن در طول خواب خود را ترمیم می کند. بازسازی سلول های آسیب دیده در زمان خواب شروع می شود تا به حفظ سلامت بدن کمک کند. خواب کافی سلامت بدن و سیستم ایمنی را تضمین می کند که‌ برای مبارزه با بیماری ها ضروری هـست.
به طور کلی کودکان به خواب خیلی نیاز دارند. کودکان ۱ تا ۳ سال، ۱۲ تا ۱۴ ساعت و کودکان ۴ تا ۶ سال، ۱۰ تا ۱۲ ساعت و کودکان ۷ تا ۱۲ سال به ۱۰ تا ۱۱ ساعت خواب نیاز دارند. نوجوانان نیز بایـد ۸ تا ۹ ساعت خوای کافی داشته باشند.
 
به دنبال علائم خستگی باشید
خستگی یکی از رایج ترین علائم خطرناک هـست. رنگ پریدگی صورت و پوست و تنگی نفس در زمان تحرک کم نیز ممکن هـست با خستگی همراه باشند. ایـن علائم نشان می دهند که‌ سلول های قرمز خون به اندازه کافی اکسیژن به سراسر بدن نمی رسانند. ریه ها، سایر اندام های حیاتی و ماهیچه ها برای جبران ایـن کمبود اکسیژن بیشتر فعالیت می کنند. در نتیجه ایـن فعالیت های اضافی منجر به خستگی بدن می شود.
 
مراقب تب کردن های مکرر کودک باشید
تب در واقع مبارزه درونی بدن برای محافظت در برابر بیماری ههـست. مبارزه دائمی بدن علیه سلول های سرطان خون لوسمی می تواند از جمله علل تب های مکرر کودک باشد.
در مورد درد هـستخوان از کودک سوال کـنید
مغز هـستخوان بافت نرمی و کروی داخل هـستخوان هـست. درد هـستخوان ناشی از اشباع مغز هـستخوان با سلول های سرطان خون می باشد.
همه چیز در مورد پیشگیری چگونگی خون سرطان
افزایش قدرت بدنی سالمندان با ایـن ورزش ها

پیشگیری از سرطان سینه

اشتراک با دوستان:

افزایش وزن
از افزایش وزن خود جلوگیری کـنید. چاقی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد؛ مخصوصا بعد از یائسگی، و یائسگی نیز دورانی هـست که‌ سرطان سینه در ان بیشتر شایع هـست. بنابرایـن سعی کـنید چاق نشوید، چرا که‌ زنان چاق میانسال بیشتر در معرض ایـن خطر هـستند.تغذیه سالم
داشتن یک رژیم غذایی سالم سرشار از سبزیجات، میوه‌ها و کاهش مصرف نوشیدنی‌های شیرین، کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده و برخی غذاهای چرب، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد. سعی کـنید از غذاهای کم پروتئین، مثل ماهی و سینه مرغ هـستفاده کرده و گوشت قرمز را نیز به اندازه لازم مصرف کـنید. حبوبات بخورید و چربی گیاهی را جایگزین چربی حیوانی کـنید.
افزایش فعالیت فیزیکی
براساس پژوهش‌های به عمل آمده، افزایش فعالیت‌های فیزیکی حتی اگر در میانسالی شروع به انجام ایـن کار نموده باشید، خطر ابتلا به سرطان سینه را ۱۰- ۳۰ درصد کاهش می‌دهد. تمام کاری که‌ بایـد انجام دهید ایـن هـست …
تشخیص، پیشگیری و درمان سرطان پستان

هر چقدر سرطان پستان زودتر تشخیص داده شود، درمان ان آسان تر و موفقیت آمیز تر هـست. به همین دلیل لازم هـست بانوان جهت حفظ سلامت خود، حقایقی را در مورد ایـن بیماری بدانند.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، هنوز علت اصلی ایجاد کننده سرطان پستان شناخته نشده هـست و در واقع همه زنان در معرض خطر ابتلا به ایـن بیماری هـستند، ولی مهمترین عواملی که‌ باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان می شوند عبارتند از :
– سابقه فامیلی ابتلا به سرطان پستان، بخصوص در مادر، خواهر یا دختر
– سابقه سرطان پستان در خود شخص
– سن اولین زایمان بیشتر از ۳۵ سال
– نازایی
– بلوغ زودرس
– یائسگی دیررس
– چاقی پس از یائسگی
– مصرف زیاد چربی حیوانی در رژیم غذایی
– سابقه تابش اشعه زیاد به قفسه سینه
– برخی از بیماریهای خوش خیم پستان
البته بایـد تاکید کرد که‌ وجود یک یا تمام ایـن شرایط در هر شخص به معنای ابتلای قطعی …
خون ریزی مکرر بعد از رابطه جنسی نشانه چیست؟! / سرطان در کمین

خواص پنیر؛ از کاهش فشار خون تا سلامت دندان‌ها

۲

۰

  • سلامت کودک
  • سرطان خون در کودکان، چگونگی پیشگیری از ان


  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *